What's new

Iarba si tigareta electronica

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sau mai bine iei un G pen marime normala.. (numai sa nu fie fake)
daca nu cumva esti de-ala de se uda cand vede scris acolo snoop dogg. :joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, eu ziceam doar asa sa nu va bucurati de pretul mai mic de pe alte site-uri. chiar si pe amazon sunt fake-uri, si arata extrem de bine. Ziceau baietii din america ca s-a umplut piata de fake-uri la nici 1 luna dupa ce au aparut originalele.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Era o replica celebra in filmul Armagedon :

American, russian - all made in Taiwan

Asa si cu e-cig-urile astea : ce conteaza daca sunt 'originale' sau clone (fake) atata timp cat sunt din materiale ok si functioneaza asa cum trebuie ?


Dar cred totusi ca ar trebui sa facem o precizare ca dispozitibul respectiv nu e chiar e-cig ci un mini-vaporizator portabil.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Quality control si respectarea standardelor. Si cine zice ca materialele sunt ok la niste fake-uri din china? eu n-as fi asa sigur nici de originale, dar totusi aia care fac copiile nu tin la brand-ul lor, drept urmare n-au de ce sa-l protejeze. Adica pot baga orice in ele, atata timp cat pot sa iti ia banii pe ele.
Mai ales ca vorbim de un produs din plastic, care se baga in gura. Iar in el se incing toate cele si vaporii produsi ajung in plamani.
Plastic prost + Caldura = offgassing accelerat.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Tocmai din cauza asta am decis sa merg doar pe RDA-uri din inox cu mustiucuri de din ceramica.

Cel mai important element care intra in contact cu caldura este rezistenta in sine - aici apar discutiile despre aliajul folosit de producator si fitilul absorbant. Cand le livreaza, chinezii pun in cutiute una sau doua rezerve din sfoara de siliciu , dar eu unul prefer sa fac fitilul din bumbac (vata medicinala), pe care il schimb o data pe saptamana.

Ducand la extrem grija pentru ce bagam in noi, chiar ma gandeam cum ar fi ca in loc de e-cig sa folosesc un nebulizator medical pentru inhalatii, care nu incalzeste lichidul pentru a-l vaporiza ci un flux foarte fin de aer sub presiune. Dar mi se pare totusi cam dubios sa stau cu masca pe figura de fiecare data cand vreau sa trec de nori :biggrin:

Omron_NE-C28.jpg
 

vasile

Well-known member
Veteran
pacat ca nu vorbeste si de chestii weed related

insa la tutoriale si la review-uri e cel mai bun omu.
 
salut! aveam si eu de gand sa imi fac o tinctura pe baza de alcool, dar pt ca nu am gasit am luat glicerina. am luat vreo 30-40 de grame de bud de calitate, l-am macinat, l-am bagat in borcan impreuna cu glicerina cat sa se imbibe budul si inca vreo 2 cm deasupra. am pus borcanul la 80 de grade timp de juma de ora, apoi l-am racit, apoi iar la 80 de grade. de 3 ori. iar in timpul asta am mestecat in el cat de mult am putut. uitasem sa decarboxilez budul inainte, dar am gandit ca decarboxilex direct tinctura. ca sa fiu sigur, am bagat borcanul la 110 grade vreo 45 de min.
la urma cand am testat tinctura, nimic. nici in tigara electronica nici in mancare, nimic, nimic. nici un fel de high.
ce s-a intamplat cu thc-ul? e inca in bud? s-a evaporat? s-a transformat in cbd? ceva pareri? multumesc
 

awy

Member
incearca sa detonezi, poate ai reusit vreo noua reteta pentru bombe:biggrin: (cred ca ai stricat iarba degeaba)
 
ok, am stricat-o. dar poate nu degeaba. poate tot e buna dpdv medical, daca high nu da.macar sa aflu unde am gresit si sa-mi iasa data viitoare. inafara de tentativa asta de gluma, un sfat util ai?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
glicerina era vegetala? glicerina oricum nu poate ingloba mult THC dar ceva ar trebui sa simti.. Tigareta a fost folosita pentru altceva inainte? ai asteptat sa ajunga lichidul la atomizor? Cand ai pus in mancare, erai pe stomacul gol sau mancasei bine inainte?
Daca pui glicerina sub limba simti cald acolo? dar daca te ungi pe piele putin? (asta numai daca e glicerina food grade, altfel nu iti recomand sa o mananci.)
 
nu stiu exact ce fel de glicerina e. am luat-o de la un magazin de profil pt e-cig. e dulce si incalzeste limba. tigara e noua. am cumparat-o fix pt asta. pe stomacul gol am testat-o.
ori glicerina asta care am luat-o nu e buna pt ce vreau eu sa fac si thc-ul e inca in bud, ori s-a pierdut in procesul de fabricatie a tincturii, ori eu am devenit imun la thc :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
n-are cum sa se piarda daca nu ai depasit 150 grade pentru o perioada destul de lunga. ori la temperatura camerei in ani buni. chiar de se pierdea ceva.. tot mai ramanea destul sa simti.
si nu ti-as recomanda sa bagi in gura ceva ce nu este express pt asa ceva. macar scrie pe ea glicerina 100% vegetala sau nici continutul nu il stii exact?
 

vasile

Well-known member
Veteran
Pe internet lumea decarboxileaza budul intr-o tava acoperita cu staniol la cuptor timp de cateva minute (nu stiu exact), si dupa se pune budul impreuna cu VG intr-un borcan

Dupa se ia borcanul si se pune intr-o oala cu apa la foc.

Nu stiu ce ai facut tu gresit, probabil decarboxilarea tincturii, daca afli sa ne spui si noua.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Doar din glicerina infuzata cu THC, mai ales necarboxilat, nu vei obtine niciodata un high cat de cat semnificativ.

De ce crezi ca am inceput eu toturialul asta ? Tocmai ca in urma numeroaselor experimentari am ajuns la concluzia ca glicerina NU este potrivita pentru extractie.

Pe langa asta, glicerina nu este potrivita pentru vaporizat THC, pentru ca din cauza vascozitatii ei mari, desi produce mult 'fum', se absoarbe foarte greu in plamani si nu intra repede in sange, ca sa ajunga repede la creier.

Glicerina trebuie folosita doar pentru a asigura vascozitatea lichidului pentru e-cig, pentru a creste cantitatea de vapori.

Ca sa obti un lichid potent trebuie sa extragi cat mai mult THC cu alcool etilic, iar apoi sa-l cureti de impuritati, in special ceruri, provenite de pe suprafata frunzelor si din corpul tricomilor. Curatarea nu se poate decat prin decantare la temperaturi foarte mici ( sub -20 de grade Celsius) si apoi prin filtrare prin filtre organice (bumbac) de porozitate foarte mica.

In plus, pentru o potenta cat mai mare, rasina extrasa trebuie decarboxilata la temperaturi mici (~110*C) pentru nu mai mult de 15-20 de minute. Daca rasina e curata se poate observa cu ochiul liber procesul de carboxilare, pe durata caruia rasina pare ca fierbe din cauza bulelor de CO2 care se degaja.

Rasina decarboxilata se dizolva din nou in alcool pana la saturatie, pentru a asigura o concentratie cat mai mare de THC in lichidul final.

Va propun acum o reteta simpla de lichid potent :
- 2ml esenta extrasa din bud ;
- 1.5ml aroma concentrata pt e-cig ;
- 2-3ml glicerina vegetala pentru uz cometic sau farmaceutic ;
- 4-5ml de lichid baza cu 0mg nicotina, cu sau fara aroma, cu cel mult 50% glicerina vegetala (ex Liqua 0mg) ;

Va recomand sa nu adaugati apa in lichid (asa cum se recomanda in multe retete de e-cig) intrucat THC-ul nu este solubil in apa si se va forma o solutie coloidala instabila, care se va depune pe peretii si fundul recipientului.

Lichidul este mai placut de fumat si mai potent daca este lasat cel putin o saptamana la intuneric, sa se aseze (lichidele folosite au vascozitati diferite si dureaza mult timp pana se vor amesteca omogen si complet).

P.S. Tinctura extrasa direct in glicerina este buna pentru uz medicinal, pentru ca nu induce high puternic si are si gust placut.

Pe internet lumea decarboxileaza budul intr-o tava acoperita cu staniol la cuptor timp de cateva minute (nu stiu exact), si dupa se pune budul impreuna cu VG intr-un borcan

Dupa se ia borcanul si se pune intr-o oala cu apa la foc.

Nu stiu ce ai facut tu gresit, probabil decarboxilarea tincturii, daca afli sa ne spui si noua.

Decarboxilarea nu poate fi facuta in felul asta decat daca nu ai vecini pe o raza de 100 de metri. Ai idee cam cum miroase un pumn de iarba bagat in cuptor , chiar si acoperit cu staniol ? Plus ca in felul asta nu stii daca toti mugurii ajung la aceeasi temperatura, iar decarboxilarea poate fi doar partiala, incompleta sau excesiva. Decarboxilarea post extractie este mult mai precisa si eficienta, este stealth si poate fi controlata vizual,
 

Latest posts

Latest posts

Top