What's new

Iarba si tigareta electronica

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
nimic nou?

Am fost prins in ultima vreme cu treaba si nu prea am mai apucat sa 'bucataresc'. Intre timp insa am pus la 'murat' un borcan cu muguri de SuperSkunk si unul cu muguri de TrainWreck.

Le-am lasat 7 zile la maturat, desi cred ca ar mai fi putut sta , dar sper sa fie suficienta aceasta sesiune de curing.

Am schimbat apa de doua ori pe zi, la fiecare 12 ore, folosind doar apa demineralizata. Spre deosebire de mugurii de Mazar vechi de un an, la acestia (din recolta de outdoor din acest an) apa nu s-a colorat decat la primele doua clatiri.

Iata si ceva imagini :









 

vasile

Well-known member
Veteran
Oare ce se intampla daca lasi kief in glicerina 1h la temperatura mare? Se absoarbe ceva?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai eu zic ca se satureaza, dar inteleg ca e foarte mica capacitatea de absorbtie a thc-ului in glicerina. imediat ce fac rost de niste glicerina cum trebuie o sa incerc.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Le temperatura ridicata se va dizolva destul THC, dar si o mare parte din cerurile si materia organica care alcatuiesc tricomii.

Nu degeaba ma repet eu cand va spun ca rasina trebuie sa fie cat mai curata, fara urma de ceara si resturi vegetale - o data introduse in e-cig, acestea infunda filtrul, cauzeaza uscarea lui si obtinerea unui gust neplacut, de ars. Daca cerurile sunt elimininate, exerienta vaporizarii este mult mai placuta, pe o durata mai lunga de timp.

Problema cand dizolvi hash (de orice tip) in glicerina, este ca nu ai cum sa separi THC-ul de restul materiei organice.

Decat sa dizolvi hash-ul in glicerina, mai bine il dizolvi in alcool etilic concentrat, il filtrezi, il treci prin procesul de 'winterisation' si separi ceara prin decantare lenta in congelator, apoi filtrezi, tot la rece si il concentrezi prin distilare sau pus si simplu evaporare.

Atentie : in timpul proceselor de purificare a lichidului final acesta nu trebuie sa intre in contact cu nici o sursa de apa. Orice picatura de apa adaugata in lichid are ca efect coagularea unui anumit procent de rasina si depunerea acesteia pe peretii recipientului, putand fi recuperata ulterior doar prin dizolvare in alcool pur.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Un exemplu de cum se separa rasina din lichid atunci cand exista urme de apa :



Prin clatire cu 1ml de alcool etilic pur rasina poate fi recuperata si utilizata intr-un mix ulterior.

Multe din lichidele gata preparate contin apa, pentru amplificarea aromei. Acestea nu pot fi folosite pentru prepararea unui amestec prea potent, pentru ca rasina in exces se va separa datorita apei. Prin adaugarea de alcool atilic pur in amestec inainte de adaugarea esentei de rasina se reduce efectul de separare.


Pentru lichidele 'murdare', care nu au avut timp sa se aseze si sa fie filtrare, cele mai bune atomizoare sunt RDA-urile (rebuildable dripping atomisor) , care permit schimbarea rapida a fitilului de bumbac atunci cand acesta se colmateaza cu ceara arsa.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Veritas pentru ca era la indemana. Mai am un Plume Veil si un Hobo, dar totusi preferatul ramane KayFun, pentru ca are rezervor. Totodata Veritas mi se pare cel mai comod de folosit pentru lichidele 'murdare', pentru ca am o montura inalta si vericala in el (un macro-coil de 8 spire cu diametru interior de 3.5mm, din sarma de Nichrome 0.35) ce imi permite sa schimb rapid fitilul cand se imbacseste.

Cred ca in curand ma voi orienta catre un nou mod electronic, nu pentru ca actualul DNA30 nu ar fi superb, dar noul feature din chipul DNA40 , anume 'constant temperature' sau 'temperature limit' mi se pare de-a dreptul fantastic , fiind o adevarata revolutie in materie de vaping, fara lichid incalzit in exces sau fitil ars, deci fara 'dry burned hits'.

Pentru curiosi : http://www.evolvapor.com/datasheet/dna40.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=ECo4JPq7_LY

[YOUTUBEIF]ECo4JPq7_LY[/YOUTUBEIF]


N-am apucat sa ma ocup de mugurii aia, s-au uscat si s-au transformat in bolovani. Am apucat doar sa incerc un cui din TrainWrek - e ca si cum ai trage fum dintr-un recipient unde a fost stocat - nu ustura deloc pe gat, nu prea are gust si nici miros. Din cauza ca-s prea uscati, nici nu ard prea bine. Fumezi cuiul si te intrebi de ce l-ai fumat, iar dupa vreo 2 minute te trezesti in alta lume :biggrin:

Sper sa imi fac timp zilele astea sa fac o extractie.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Costa o gramada bani DNA40 autentic iar pe fasttech o sa ia ceva timp sa apara clona, insa cum apare clona am si dat comanda, e chiar foarte tare temperature controlul ala, e de mentionat ca merge doar pe nickel parca temperature control, insa nu vad dezavantajele.

Cum de ti-ai luat 3 RDA-uri? Fix cu astea 3 + Quasar am stat si eu in watchlist si pana la urma mi-am cumparat Veritas deoarece e laudata aroma pe care o produce si faptul ca e aproape leak proof.

Sunt diferente mari intre ele? M-am uitat la Rip Trippers insa la el orice RDA e fantastic... iar pe internet-uri lume isi lauda propiul produs, astept o parere de la cineva care le detine pe toate, tu!

Ai folosit pana acum arome de la Capella? Am 4 arome de la ei insa din pacate toate au gust de carton, ceea ce ma uimeste este faptul ca sunt clasate in multe topuri. Uni spun ca trebuie sa bagi indulcitor in ele (ethyl maltol) ca sa isi imbunatateasca aroma insa nu am gasit la un pret rezonabil, le-am lasat si la steeping o saptamana in 60% PG insa nimic, nici o urma de aroma.

Probabil pentru ca folosesc un amarat de clearomizor ... poate cu Veritas se schimba aroma, insa pana cand vine o sa-mi bag unghia in gat.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Intradevar costa o caruta de bani DNA40, dar cred ca se merita cu varf si indesat functia de 'temperature limit' - ma gandesc la ea si o astept de cand am dat prima data de gustul de fitil ars intr-un clearomizor - bleaaah.

Pana cand o sa apara clona de DNA40 sau macar chip-ul ca atare, pentru proiecte DIY, sunt foarte fericit cu clona de DNA30 pe care o folosesc (pacat ca nu are contor de puff-uri, ca sigur i-l dadeam deja peste cap de cateva ori :biggrin:) .

De ce mi-am luat 3 RDA-uri ? Poate pentru ca ma uit la prea multe review-uri si am gasit in toate cate ceva care sa-mi placa, iar apoi, pretul de 10-15$ cat este o clona din asta, e de-a dreptul derizoriu (tot atat costa si un clearomizor ordinar de plastic la magazinele de profil din tara). Unii dau banii astia pe tigarile pentru o zi sau doua, asa ca nu mi se pare o risipa.

Cred ca o sa fi putin dezamagit de 'aproape leak proof' la Veritas - nu cred ca exista vreo clona (nu pot vorbi de produsele originale) de RDA care sa nu curga macar un pic. Mai ales cele care au cilindrii care culiseaza unul peste altul pentru a obtura gurile de ventilatie - intre ei va intra tot timpul lichid (din cauza fortelor de tensiune superficiala) si va ajunge la respectivele orificii, iar de acolo pe mainile tale.

De curs efectiv nu curge nici unul, dar te poti moscoli pe degete daca umbli la ele atunci cand sunt 'pline' de lichid.

Singurele arome pe care le-am folosit pana acum au fost de la Twisted, si anume : Creamy Strawbery, Creamy Monkey, Smurf Berry si Tide Ride 2. Sunt delicioase daca le folosesti asa cum recomanda ei, in proportie de 11-18% din amestecul final. Sunt foarte foarte foarte aromate si au si indulcitor. Cu voia lui explo am sa pun un link catre un site de profil, fara intentia de a face reclama : Twisted Flavours

Daca folosesti lichid pe baza de VG, este deja un pic dulce. Eu am folosit Liqua Cerry 0ml pe post de 'amplificator' de gust, pentru ca am observat ca lasa un after taste acrisor, la fel ca si gustul pe care il simti in gura dupa ce mananci cirese (nu cand mananci, ci dupa).

Poate ca o sa radeti, dar recent am descoperit la un hypermarket, la raionul de arome alimentare, cele mai ieftine baze de lichid :biggrin:
Sunt niste sticlute de 30ml , in jur de 4-5RON, care contin arome concentrate , in solutie de PG alimentar. Eu mi-am luat amestecurile : Fructe de Padure, Mar cu Scortisoara, Portocale, Vanilie si Menta. Era si de Rom, dar gustul meu nu poate percepe sa vapez asa ceva , nu ma intrebati de ce.

Am facut un amestec cu 3ml aroma de Mar cu Scortisoara, 6ml glicerina infuzata cu THC si 1ml esenta de THC si a iesit un amestec care nu exceleaza in aroma atunci cand vapezi (e destul de confuza aroma), dar after taste-ul este de mar si e chiar placut.

Ethyl maltolul din cate stiu este un aromatizant, nu un indulcitor. Are aroma de ceva dulce, care aduce cu caramelul, dar la gust seamana destul de mult cu cartonul, vorba ta.

Si ca tot ai adus vorba de indulcitori, o sa incerc un mic experiment, sa dizolv niste stevia in PG sau VG, sa vad cat de tare il pot indulci. Sa vezi atunci dependenta de vapat :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am vapat stevie dulce si mi-a intors stomacul pe dos. De mancat am mancat din ea cu zecile de grame, e superba, la vapat e bleh. Acusi.. Extractul poate va fi diferit, dar eu zic ca avertizarea asta vine bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
natur, fresh am vapat-o. am incercat si cu ea uscata.
si.. pentru ca am avut-o la indemana. a fost doar un test. :)
 

vasile

Well-known member
Veteran
Ca vine vorba de arome o sa fac un mic review la ceea ce am vapat pana acum.

Twisted Flavors:

Pret mediu: 20~ ron per 10 ml.

Mix-uri dementiale si o gramada.

- Frozen Drops (8.5/10), in descriere spune ca are aroma de strugure si fructe de padure care sunt puse pe o nuanta slaba de mentol. Miroase a strugure si fructe de padure insa atunci cand o vapezi se simte 80% mentol si foarte putin fructele, ceea ce nu ma deranjeaza, fix in momentul asta vapez frozen drops de mi-a amortit gura de la mentol insa nu ma pot oprii, e genial.

Folosit in 50/50 VG/PG, 10% aroma. 0 zile steeping.

- Bahama Forrest (5/10), in descriere nu spune nimic din ce e facut asta, are o nuanta de iarba de dupa ploaie pus pe ceva miros de fructe, nu imi pot da seama, e un mix ciudat care nu impresioneaza.

100% VG, 15% aroma. 7 zile steeping.


Capella:

Pret mediu 25~ ron per 13ml.

Bani aruncati degeaba, mai bine imi luam altceva.

- Blueberry (2/10), gust de vata, nici o urma de blueberry, consider ca mi-am dat banii aiurea pe el, am incercat sa-l las la steeping o saptamana insa e fix ca inainte, esenta asta ma facut ca sa imi cumpar ethyl maltol. O sa incerc cu cateva picaturi de EM sa vad cum se simte, pana atunci e dezamagire completa.

50/50 VG/PG, 15% aroma, 7 zile steeping.

- Peaches and Cream (5/10) - Se simte mai mult frisca de piersicile, daca pui mai mult de 15% se simte miros puternic de chimicala, daca pui sub 10% nu o mai simti deloc, am incercat sa fac un balans intre procentaje si sa pun mai mult PG, mi-a luat ceva timp pana cand am gasit balansul insa munca nu ma ajutat cu nimic, nu ma impresioneaza nici asta. Prea multa aroma de frisca si prea putina de piersici, daca era invers era perfect.

70/30 PG/VG. 13% Aroma, 5 zile steeping.

- Am incercat si urmatoarele: Bubble Gum, Caramel si Maple, FIX 0 toate, gust de vata, o sa le incerc cu ethyl maltol.

Tob Aromatics

Pret mediu: 15ron ~ 10ml.

- Mango (9/10), gust perfect de mango, impresionat, o aroma pe care as vapao zilnic pana cand vomit si o vapez iar, gust FIX de mango, nimic mai mult si nimic mai putin. E aroma mea favorita by far.

100% PG, 15% aroma, 0 zile steeping.

- Hurricane (8/10), atunci cand mirosi chestia asta iti vine sa vomiti, miroase a fund nespalat combinat cu strepsils combinat cu ceva eucalipt menta si transpiratie. INSA atunci cand vapezi chestia asta se schimba total, se simte o aroma de scortisoara cu ceva fructe tropicale + menta, fara pic de mentol, nu iti amorteste gura absolut deloc.

100% VG, 15% aroma, 0 zile steeping.

- Am incercat si urmatoarele: Portocala, Tropical si Vanilie, toate mi-au placut, nu ma dezamagit nimic, am observat ca esentele astea nu necesita pic de steeping, le-ai mixat si pac direct in rezervor.


Inawera / Wera garden

Pret mediu 12~ lei 10ml.

Chestiile astea ma sperie, nu stiu cat de naturale sunt. Sunt EXTREM de potente, la celelalte folosesc un procentaj de 10-20% insa la Inawera daca folosesti mai mult de 2 picaturi per ML esti distrus.

Am pus o picatura de methol peste Portocala de la TOB si practic o singura picatura mi-a distrus 5 ML de aroma, se simtea doar aroma aia de menthol, fara pic de portocala. Si repet o singura picatura la 5 ML de aroma! asta vine undeva mai putin de 0.1%.

Si nu doar mentholul este asa, am incercat si Capsuni/Banane de la inawera si sunt fix la fel, extrem de potente, nu au nevoie de steeping, nu au nevoie de nimic.


O sa mai revin cu ceva pareri cand o sa am timp, pana atunci vapare placuta!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Am pus o picatura de methol peste Portocala de la TOB si practic o singura picatura mi-a distrus 5 ML de aroma, se simtea doar aroma aia de menthol, fara pic de portocala. Si repet o singura picatura la 5 ML de aroma! asta vine undeva mai putin de 0.1%...
Pai nu stii expresia: "Ajunge o lingura de cacat la un cazan cu mancare"? :biggrin:
 
Top