What's new

Dr Obvious's cabinet

Dr Obvious

Member
De la supraudare nu are cum, ba chiar uneori au facut putina sete. Temperatura nu sare de 26 de grade niciodata. Au fost inghesuite destul de tare pana am scos masculii, posibil ca asta sa fie cauza. Am vegetat putin cam mult. Daca o sa folosesc aceasi metoda de crestere, data viitoare le vegetez doar 3 saptamani.:wave:
 

Splif

Member
Exact asa s-au lungit si la mine si radeati de mine ca cresc liane :d
Eeee, stiu care este cauza!
Lipsa de lumina 100% si s-au alungit sa-si gaseasca ele lumina.
Nu acum cand sunt pe Hps , inainte cand erau mici nu trebuiau sa se inalte asa.
Acum mi-am invatat lectia si sper ca si Obvious.
Bafta multa cu ele si sa le duci / ducem la capat :D
 
E

evilkid

Exact asa s-au lungit si la mine si radeati de mine ca cresc liane :d
Eeee, stiu care este cauza!
Lipsa de lumina 100% si s-au alungit sa-si gaseasca ele lumina...

n-ai inteles nimic. crezi ca s-au lungit din cauza lipsei de lumina? prietene...tu vezi ce sative are omu acolo? sti ce e aia sativa?

good job obvious!
 

Splif

Member
Da stiu ce inseamna dar la un moment dat se intrebau de ce au iesit asa de lungi.
Si ale mele arata exact ca astea,poate si ale mele sunt sativa.
Eu cred ca si o sativa daca ii dai lumina destula nu mai creste asa in inaltime daca are lumina multa ( am vazut la mine chestia asta...cand au lumina multa cresc multe frunze iar ea stagneaza , nu mult dar nu se inalta ca si cand nu ar avea lumina destula )
Daca credeti ca nu sunt la obiect, va rog sa stergeti postul meu.
Thx
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
nu inteleg de ce multi nu accepta cand gafeaza si o dau la intors.. zi frate "da am gresit, n-o sa mai postez in necunostinta de cauza", nu cautati scuze
 

Splif

Member
Eu am postat din ce am patit eu si apoi am vazut rezultatul celalalt ( pe clone )
Zi-mi tu unde am batut campii.
Vezi ca pe la jumatatea thread-ului intreba de ce s-au ridicat asa de mult si ca i-a ars varful plantei...
 
G

greenstep

pai tinere ai facut o mare greseala....care?....ai spus ca daca ai dai multa lumina unei sative nu mai creste in inaltime....total eronat....ceva de genu daca ai dai mancare unui copil el nu se mai inalta....e in genetica speciei inaltimea 2m in sus...si a 2 ar fi ca ea se dezvolta in frunze si nu inaltime,pei asta e o regula generala si pt indica si pt sativa,astea sunt ciclurile de dezvoltare.fi mai calculat in afirmatii.pace
 

Splif

Member
Am inteles greenstep.Eu am spus doar din ce am observat eu si din experienta mea,dar daca e ceva gresit macar spune si ce nu doar ca am facut gafa.
Si bine imi cer scuze mister wouldubreakfree .
Dar atunci daca eu am sative si au crescut inalte acum au cam 1.40 cm inaltime atunci de ce alte seminte germinate din acelasi soi ( + clone hai sa zicem ca clonele nu au prins destule radacini in pamant ) au facut multe frunze si nu s-au mai alungit ?
Au deja 1 luna de vegetatie si nu cred ca au mai mult de 0,5 m maxim in inaltime,tinute insa la MH de 150w nu CFL cum le-am tinut pe cele care s-au alungit.
 
G

greenstep

sunt atatea variante...pai asta inseamna ca au o linie genetica foarte slaba(sunt hibrizi instabili,cine stie a cata generatie si in ce fel inmultita)sau au avut rezultate bune si apropiate cu alte conditii pe care tu nu i le oferi,etc....diversifica si tu mediile,ciclurile de udare,nutrientii,probabil si lumina,ia-le pe rand....cand nu iti iese ceva nu te lasi,incerci pana iti iese.pace din nou!
 

Splif

Member
Pai primele de s-au lungit le tineam la cfl 18/6 4 cfl x 32w .
Nutrienti nu le dadeam ,pamant era florasol.
Mediul a fost deschis inca nu aveam box pe atunci .
Apa dadeam in fiecare zi cate un pahar mic de plastic de cafea ( apa tinuta 24 h)
Apoi cand le-am bagat la flower am facut un box cu ventilatie cu tot 12/12 si de atunci nu s-au mai ridicat asa de mult ,trecute pe hps 150w.
Acum celelalte seminte germinate (aceleasi seminte) in acelasi mediu ( sol allmix de la biobizz) si cu mh de 150w au facut o groaza de frunze si nu s-au mai inaltat deloc.
Apa la inceput dadeam o data la 3 zile apoi acum o data la 2 zile.
Nutrienti la cele mici le dau 1ml la un litru de apa de grow de la biobizz.
Asta de acum o saptamana ele avand acum 4 saptamani de vege.
Deci diferente ar fi clare si singura chestie ar fi lumina de la cfl la mh/hps
Nu vreau sa spun prostii dar asta am crezut eu ca e cauza,am incercat sa ajut si eu cum pot.
 
G

greenstep

atunci genetica e de vina....nu esti un caz unic sa sti,am auzit o gramada lume si unu am avut aceleasi probleme cu genetica si nu indoor,am avut out.pace again!
 

Dr Obvious

Member
Update - Ziua 42 de flower

Update - Ziua 42 de flower

picture.php


Freebie cu topping:

picture.php


picture.php


picture.php


Au inceput sa se usuce din pistili. Nu am inca cu ce sa urmaresc tricomi dar imi voi cumpara ceva cat de curand. Voi cam cat ziceti ca mai are?

Alt freebie aici:

picture.php


picture.php


White rhino:

picture.php


Are frunzele de sus lasate mai tot timpul. Temperatura nu sare de 26 de grade. In schimb deabia pot sa ii cuprind budul.


Si aici una dintre sative. Dupa cum arata acum o sa am de asteptat mult si bine.

picture.php


picture.php


O zi buna!:wave:
 
G

growcase

Probabil are vre-o problema de genetica. Eu cand am avut LSD, cu toate ca temperatura era destul de mare ...28-31, tot asa ii se faceau frunzele de la jumatate in sus, ba chiar se strangeau urat de tot. La restul plantelor nu a fost asa, doar LSD.

P.s. Frumos ce ai acolo ! Sa le fumezi sanatos !
 

Dr Obvious

Member
Umiditatea la nivelul becului e in jur de 26 %. Jos ajunge pe la 32 parca. De mirosit nu miros extrem de tare inca, dar locul e si bine aerisit. Una dintre freebie-uri miroase foarte dulce. Habar nu am cu ce as putea compara mirosul.

Later edit:

Frunzele care sunt lasate nu sunt pleostite, dimpotriva sunt foarte tari. Daca incerc sa le indrept se rup.
 

Latest posts

Latest posts

Top