What's new

Dr Obvious's cabinet

Dr Obvious

Member
Salut baieti! Dupa multa planificare m-am apucat si eu in sfarsit de treaba.

Lucrurile stau in felul urmator:

6 seminte de white rhino (una nu a germinat)
7 seminte de ak-48
8 seminte de master kush
7 freebies (3 inca nu au germinat)

Toate stau la 18/6 sub un MH de 400W. Spatiul este de 1,20X1,25 si inaltimea de 1,10. Ventilatia e asigurata de un extractor de 12,5 cm prin cooltube. Stau deocamdata de 2 zile in pahare de unica folosinta umplute cu pamant slab fertilizat. O sa folosesc nutrienti si pamant biobizz. Intentionez sa la tin aproximativ 3 saptamani in vegetatie. Acum voi o sa-mi spuneti daca e prea mult sau prea putin pentru spatiul pe care il am.

Cateva poze:





Una din semintele gratuite s-a dezvoltat foarte ciudat. Au iesit 2 tulpini separate. Am citit putin si cei care au mai patit spuneau ca e mai bine sa o tai pe cea mai mica, vad eu ce fac.

Asa arata ciudatenia:



Nu se vede mare lucru pentru ca e prea mica si nu am reusit sa focalizez, dar intelegeti voi despre ce vorbesc.


Orice sfat e bine venit! Numai bine!:wave:
 
G

gorbaciov

o sa fie un grow foarte frumos !
spatiul este limitat pentru atatea plante parerea mea !
extractorul ar trebui pus sus acolo se strange caldura .
un ventilator de camera ar fi numai bun asta cand mai cresc si plantele un pic :D iti urez bafta si o sa ma uit la grow asta cu mare interes!
 

Dr Obvious

Member
Acolo o sa pun extractorul dar nu am apucat.O sa il pun zilele urmatoare. Eu sper in final sa raman cu 16 fete (4 randuri de cate 4). Incerc sa le tin cat mai jos si sa speram ca e ok. Pentru floare o sa am tot 400w doar ca hps. Sper ca ajunge. M-am gandit si eu la ventilator de camera, dar cum zici si tu gorbaciov, cand mai cresc.
 
G

gorbaciov

nu prea ajunge ! daca aveai 2 de 400 era bines maica ,o sa te intinzi ceva cu 16 plante
 
E

evilkid

Dr Obvious multa bafta cu grow-ul. se anunta ceva frumos :D

nu prea ajunge ! daca aveai 2 de 400 era bines maica ,o sa te intinzi ceva cu 16 plante

de unde sti frate? din experienta? eu am bagat 24 plante sub 400w in sog, si ce sa vezi... A FOST SUFICIENT, ba chiar mai aveam spatiu pentru inca vreo 10-15...

daca nu stiti ce vorbiti, stati frate in banca voastra
 

weed doc

Member
citez din ce am mai citit pe internet :"HPS 400W acopera o suprafata de 1.4 metri patrati ( exemplu: 120x120cm ). Potrivit pentru maxim 10 plante" ..... acum tu poti sa cresti si 30 , dar deja nu mai ai performante .

ps: eu am 3 plante sub 400w
 
G

green_land

succes cu grow-ul! white rhino e de la ghs sau nirvana? ( i got a feeling...nirvana? :D )

@ weed_doc poate sa fie potrivit si pentru o planta, depinde de metoda de crestere. daca faci sog iti incap si 100 ( clone ) :)

edit: in veg sunt de ajuns cei 400W...plantele nu cresc enorm de mult in 3 saptamani...dar in flower eu as fi mers pe 600W
 

Dr Obvious

Member
Semintele sunt toate de la nirvana. Eu am citit pe site-ul de pe care am cumparat becul ca se poate creste sub el pe o suprafata de 1,20 pe 1,20. M-am increzut in ei si sper sa fie ok. Vad ca parerile sunt impartite. As fi mers pe 600 pentru flower, dar nu mai am bani sa iau inca un balast si inca un bec.

Later edit: Tocmai am observat ca am o triploida.:dance013: E master kush.
 
G

gorbaciov

am un prieten care a crescut 15 fete sub un hps 600 si tot se plangea !!! eu zic ce am vazut cu ochi mei mai frend !!! stai in banca si ridica mana data viitoare:D
 

arigog

Member
parerea mea e ca poti sta linistit cu becurile de 400W , adica daca tu reusesti sa scoti maximul din acel bec , o ratie buna de gram/watt , e perfect si becul de 400W. uitati va putin pe forum si vedeti ce se poate scoate cu 400W , daca esti un grower bun.
normal ca folosind un bec mai mare vei scoate recolta mai mare , dar depinde cu cat mai mare , adica daca folosesti un bec de 400 w si nu scoti 0,4 gram pe watt , degeaba pui un bec mai mare ... daca ratia respectiva nu creste proportional , practic tu numai pierzi banii pe curent, astfel.

fa SOG in acel spatiu cu becul de 400 W , cam exact ceea ce faci din cate observ si vei avea rezultate f bune , iar la urmatorul grow...sau mai bine doar peste 2 growuri , dupa ce vezi ca ai scos mai mult la urmatoarea tura decat la precedenta poti investi intr o instalatie mai puternica .

bafta cu tot ! arata foarte bine pana acuma si is curios cum va evolua totul
:wave:
 

Gigel2

Member
Foarte frumos man...In primul rand vreau sa spun ca 400 de w sunt suficienti(200w e minimul recomandat ori tu ai putin peste 1 metru...parca 1.20).In flower poti sa mai bagi cateva cfluri mari...gen inca 100 de wati lumina calda doar ca sa respecti regula conform careia in flower trebuie mai multa lumina.
Poti sa le lasi si mai mult in vegetatie...daca le lasi doar 3 saptamani or sa creasca pana la 50 de cm asa...ori tu ai mai mult spatiu.Lasa-le 5-6 saptamani ca sa profiti cat poti de spatiu...eventual baga si niste topping.
In eventualitatea in care se fac prea mari poti sa renunti la 2-3 plante sa spunem si sa le lasi pe cele mai potente sa termine...eu zic ca iti poti permite compromisul asta din moment ce oricum o sa ai in jur de 10 plante minim...vegetate mai mult de o luna...
Asta e doar parerea mea in cazul in care se va gasi cineva cu obiectii...
Asa as face eu ...bafta!

LE. am avut si eu o triploida dar s`a dovedit a fi mascul...asta mai demult.Sunt foarte frumoase dar in cazul meu s`a dezvoltat mai greu decat celelalte...ceea ce e in contradictie cu zvonurile conform carora triploida aduce o productie cu ~20% mai mare
 
A

AlexFermieru'

in primul rand eu nu vad o triploida acolo :)..aia "handicapata" are 2 tuplini nu 3 frunze :).. boxul e bine pus la punct, o sa faci treaba.daca esti baiat destept, acolo faci un scrog de toata frumusetea.10 plante sub un screen in spatiul ala e pff..la 1 m inaltime le poti lasa in veg fara probleme 1 luna, cu un pic de training si screenu ala o sa fii pe sistem :))..bft in continuare
 

wouldubreakfree

user b4nn3d
Foarte frumos man...In primul rand vreau sa spun ca 400 de w sunt suficienti(200w e minimul recomandat ori tu ai putin peste 1 metru...parca 1.20).In flower poti sa mai bagi cateva cfluri mari...gen inca 100 de wati lumina calda doar ca sa respecti regula conform careia in flower trebuie mai multa lumina.
Poti sa le lasi si mai mult in vegetatie...daca le lasi doar 3 saptamani or sa creasca pana la 50 de cm asa...ori tu ai mai mult spatiu.Lasa-le 5-6 saptamani ca sa profiti cat poti de spatiu...eventual baga si niste topping.
In eventualitatea in care se fac prea mari poti sa renunti la 2-3 plante sa spunem si sa le lasi pe cele mai potente sa termine...eu zic ca iti poti permite compromisul asta din moment ce oricum o sa ai in jur de 10 plante minim...vegetate mai mult de o luna...
Asta e doar parerea mea in cazul in care se va gasi cineva cu obiectii...
Asa as face eu ...bafta!

LE. am avut si eu o triploida dar s`a dovedit a fi mascul...asta mai demult.Sunt foarte frumoase dar in cazul meu s`a dezvoltat mai greu decat celelalte...ceea ce e in contradictie cu zvonurile conform carora triploida aduce o productie cu ~20% mai mare

da asta am obs si eu. n-a scos cu 20% mai mult dar la mine s-a dezvoltat mult mai repede.daca nu ma insel intr-o luna aproape in cap eu am scos de pe ea. am scoso in iunie si in iulie pe aceasi data am cules.pe cand celelalte plante, puse tot in iunie pe aceasi data, acelasi soi, toate conditile, tot la fel..a trebuit sa astept de 3 ori mai mult.
 

Dr Obvious

Member
in primul rand eu nu vad o triploida acolo :)..aia "handicapata" are 2 tuplini nu 3 frunze :).. boxul e bine pus la punct, o sa faci treaba.daca esti baiat destept, acolo faci un scrog de toata frumusetea.10 plante sub un screen in spatiul ala e pff..la 1 m inaltime le poti lasa in veg fara probleme 1 luna, cu un pic de training si screenu ala o sa fii pe sistem :))..bft in continuare

Pe langa aia handicapata cu doua tulpini mai am si o triploida. Nu ai cum sa o vezi daca nu am pus poze cu ea. O sa ma gandesc la scrog la grow-ul urmator. Pana atunci vreau sa vad si eu cu ce se mananca treaba asta cu indoorul.

Multumesc de incurajare baieti. Revin zilele viitoare cu un update.:tiphat:
 

Dr Obvious

Member
Avand in vedere ca o sa tin plantele 4 saptamani in veg, cam de cati litri de pamant au nevoie in faza finala? Nu stiu cum sa ma organizez la cumparatul ghivecelor de aia va intreb.:thank you:
 
A

AlexFermieru'

ptr 4 sapt 5-6l e ok, am crescut cu 5-6 sapt veg si in 5l si in 14 litri..almost same shit..plm pana la urma cu cat mai mult, cu atat mai bine, dar na :)
 

Latest posts

Latest posts

Top