What's new

Dr Obvious's cabinet

Dr Obvious

Member
Si in momentul in care schimb ciclul de lumina la 12/12 e obligatoriu ca plantele sa fie in ghiveciul final? Eu ma gandesc sa le transplantez maine in niste ghivece de 3,6 l (15cm x 15cm x 20cm) ca s-au cam umplut de radacini paharelele alea. As putea sa aflu sexul plantelor in ghivecele astea si apoi pe cum apar femelele sa le mut in ghiveciul final? Sau radacinile nu se vor mai dezvolta pentru ca plantele au intrat deja in floare?
 
A

AlexFermieru'

nu e obligatoriu asa ceva..atat timp cat ai grija sa nu rupi radacinile le poti muta si inainte si dupa flower..maine muta-le in alea de le ai..si cand faci rost de ceva mai mare le muti atunci fara probleme.bafta
 

tricky1

Member
Si in momentul in care schimb ciclul de lumina la 12/12 e obligatoriu ca plantele sa fie in ghiveciul final? Eu ma gandesc sa le transplantez maine in niste ghivece de 3,6 l (15cm x 15cm x 20cm) ca s-au cam umplut de radacini paharelele alea. As putea sa aflu sexul plantelor in ghivecele astea si apoi pe cum apar femelele sa le mut in ghiveciul final? Sau radacinile nu se vor mai dezvolta pentru ca plantele au intrat deja in floare?

O planta mai creste cam inca 2-3 sapt. de cand ai schimbat ciclul de lumina si ingrasamintele pt. perioada de floare.
Daca e predominant sativa atunci sa va lungi mai tare si pe o perioada mai lunga. O data ce aceea perioada de "streching" se termina plantei nu-i mai creste radacini.
Ar fi bine de mutat intr-un ghiveci final inainte sa o bagi in flower cam cu o sapt. (luand in calcul si posibilitatea sa o ametesti si atunci are nevoie sa-si revina). Toate aceaste sunt discutabile in functie de ce urmaresti.
:tiphat:
 

Dr Obvious

Member
Stau cam prost cu banii momentan si se simte bine la buzunar daca iau 26 de ghivece de 6 litrii sau 13-16. Asta e chestia.Le-am mutat in ghivecele de 3,6 l deocamdata si vad eu cum fac in continuare. O sa pun niste poze pe luni, pentru ca inca sunt destul de mici si nu prea aveti ce vedea.:tiphat:
 

Dr Obvious

Member
Update

Update

Ar fi timpul pentru un update. Plantele sunt in ziua 12 de vegetatie. Unele dintre ele sunt putin in urma si sunt inca in paharele de plastic. Pe cele transplantate le-am udat cu Biobizz Fishmix (1,5ml/l).

Cam asa arata cabinetul meu acum:




Asta e cea mai diferita dintre toate si de altfel cea mai dezvoltata. (freebie)


Master kush :dance013:



Sunt si cateva micute la care se pare ca nu le place ceva. Au germinat foarte greu, au crescut mai greu decat celelalte desi au avut exact aceleasi conditii, iar la 3 dintre ele s-au ingalbenit putin frunzele catre margine. Cu toate astea vad semne de crestere in fiecare zi si la ele:

White rhino cu probleme:


Ak-48 cu probleme:


Master kush cu probleme:


Am gasit si un vizitator care se plimba pe triploida. I-am facut o poza in speranta ca o sa-mi zica cineva daca am de ce sa imi fac griji.


Fum usor sa aveti. :tiphat:
 
G

greenstep

eu cred ca nu sunt probleme....no panic....ofera conditii de 5 stele si o sa vezi dupa o luna ;)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in primul rand, indiferent ce gandacel e ala, arata ca exista o posibilitate ca insecte sa iti intre in grow room, ceea ce nu e deloc bine. vezi ce ai scapat..

si legat de ala din poza, nu imi dau seama la rezolutia aia, dar e ca asta?
800px-Japanese_Beetles%2C_Ottawa.jpg

P.s. pe viitor pune si tu pozele macar la 800x600.. suntem in 2011 wtf.
 

Dr Obvious

Member
Nu reusesc sa pun poze de 800x600. Imi zice ca e prea mare. Aici o poza care arata mai bine musafirul.



Putea sa intre doar pe la gaura de intake. O sa pun niste ciorap de dama si sper ca am rezolvat problema. Nu-mi arata a buburuza si nici ca ala din poza. Oricum sper sa nu mai apara altii.:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti pune poze pana la 1024x1024.. dar nu cum le pui tu, ci trebuiesc puse in album/e. tu folosesti un sistem de postare a pozelor la care s-a renuntat de ceva timp si a ramas in picioare doar pentru a nu se sterge pozele postate inainte cu ajutorul lui.

Ai dreptul la 1000 poze care sa insumeze 50 mb, cu conditia ca fiecare poza sa fie mai mica de 1024x1024 si 150 kb.
 

Dr Obvious

Member
Update

Update

Ziua 20 de vegetatie:
picture.php


picture.php


Una dintre ele se lungeste foarte repede.

picture.php


E posibil sa fie din cauza geneticii. Nu prea cred ca e din cauza luminii din moment ce altele arata asa:

picture.php


Cele mici sunt inca in paharele. Maine le mut pentru ca de abia acum s-au umplut de radacini. Oricum nu am avut pamant pana acum.

Succes cu plantele sa aveti.:wave:
 

Dr Obvious

Member
Asa sper si eu. Dar aia ar insemna ca o sa fie cam greu cu ea. Ma gandeam sa ii fac un fel de topping. Doar ca nu de la varf ci de mai jos, ca sa nu creasca asa de inalta. Daca e sativa din cate am inteles o sa se lungeasca muuuult cand o bag in floare. Daca as taia tulpina de la al 2-lea sau al 3-lea nod stresa-o prea tare? Oricum ceva trebuie sa fac ceva ca nu o sa incapa.

Later edit:
Planta in cauza arata ca si cand i-ar fi cald. Are colturile frunzelor ridicate. Temperatura mie mi se pare ok. Din pacata nu am termomentru. O sa imi iau unul in curand.
 
G

greenstep

man un sfat...ai putea sa faci o rocada intre alea mici de la margine cu alea mai dezvoltate din mijloc,o sa le dai de munca asa...lumina directa=dezvoltare puternica....good job;)
 

sznake

jarhead
Good job! Arata excelent! Ai mai adaugat un cooltube? sau asa pare in prima poza..

De unde ai luat ghivecele patrate?? ! ms!
 

Latest posts

Latest posts

Top