What's new

despre becuri

yohji

Member
depinde cu cate ramai....poti pune si cate 6-8 sub un hps de 600w...spatiul sa ai
le am bagat din seara asta sub hps..le am pus cate 7 sub fiecare lampa. intr o ora s a ridicat temperatura la 37..am deskis geamurile in toata casa ,am oprit caldura, am dat extractorul la maxim,intake urile la fel,ventilatorul se mijca de la o lampa la alta si cu toate astea nu skade temp sub 33..sunt disperat. da ti mi o idee k deja le vad cum se ofilesc.
 
E

evilkid

33 de grade nu sunt exagerat de multe..dar totus incarca sa scoti caldura din box cu ventilatoarele puse pe exhaust...n-ai nevoie de ele la intake
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
o poza, un desen si dimensiunile growboxului ar fi de ajutor...poate am putea face un thread separat, unul despre grow-ul tau, hai sa nu discutam asta intr0un thread dedicat discutiilor despre becuri si doar despre becuri
 

yohji

Member
o poza, un desen si dimensiunile growboxului ar fi de ajutor...poate am putea face un thread separat, unul despre grow-ul tau, hai sa nu discutam asta intr0un thread dedicat discutiilor despre becuri si doar despre becuri
kiar nu am stiu in ce thread sa scriu ptr k de fapt in seara asta despre becuri am intrebat si mai tarziu legat de skimbarea facuta de mine am scris tot aici..eu nu stiu inca sa pun aici o poza dapai sa fac propriul meu thread.. grobox ul e inalt de 2 m si are 2.4 cu 1.4.
 

yohji

Member
33 de grade nu sunt exagerat de multe..dar totus incarca sa scoti caldura din box cu ventilatoarele puse pe exhaust...n-ai nevoie de ele la intake
le am pus pe exhaust pe amandoua. am asteptat dar a scazut doar cu 1 grad in jum de ora. pana la urma am dat deskis usa growroom ului si am reusit s o aduc pe la 29..mai mult n am putut sa fac. oricum dak temperatura nu coboara decat cu usa deskisa ma intreb cand le trec la flower ce mai fac? de mentionat k temperaturile scrise de mine mai sus au fost inregistrate la nivelul plantelor..nu pot sa inteleg cum sa faci sa scada temp kiar acolo sub bec?a reusit sa skoata cineva 24 de grade de ex acolo ?eu cred k e imposibil la ce caldura dau hps urile.mersi
 

yohji

Member
cu suficienta ventilatie scoti si 15 grade...
man extractorul este de 800m3/h ceea ce cred eu k e destul ptr ce am eu acolo.. in seara asta le am sucit si pe cele doua intake uri sa traga si astea. am si un ventilator destul de serios inauntru..ce sa mai fac ?ce sa mai pun sa imbunatatesc ventilatia?
 
E

evilkid

pune niste plexiglass intre becuri si plante....asa opresti caldura sa ajunga la ele
 
D

DmX

man extractorul este de 800m3/h ceea ce cred eu k e destul ptr ce am eu acolo.. in seara asta le am sucit si pe cele doua intake uri sa traga si astea. am si un ventilator destul de serios inauntru..ce sa mai fac ?ce sa mai pun sa imbunatatesc ventilatia?


ventilatoru ala dinauntru da-l la turatie mai mica ca ala nu lasa caldura sa stea sus pe unde ai ventilatoarele de scos aeru
 

SandalE

Member
e pe bune asta?cu geam normal nu merge?

NU geamul normal se va sparge de la caldura mare si vor cadea pe plante ( nu cred ca doretsi niste plante taiate ) ! Incearca cu boluri (dreptunghiulare) de facut mancare in cuptor ! :tiphat:
 

Rhino cerbu

New member
Am o mica intrebare. Ce parere aveti de becurile Philips Agro?

http://www.prismaecat.lighting.philips.com/ecat/Light/ApplicationRouter.aspx?fh_location=//Prof/ro_RO/categories<{FEPPLG}/countries>{ro_RO}&left_nav=ro_ro&fh_search=SUPERLUX Agro 381934 05
 

dalin

Member
alooooooo sa nu cumva sa puneti plexiglass la vecuri ca o sa va treziti cu surprize....nici macar ala de 8 sau 9 mm nu face fata....nici mcar la 70w hps
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ok! Mersi de atentionare dalin, dar ce as putea sa pun in loc la un buget modest?
 
E

evilkid

au putea sa pui si plexi la o distanta mai mare de bec si cu un ventilator intre bec si plexi...daca nu poti pune sticla termorezistenta. banuiesc ca asta o gasesti la geamgerie...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ok, sticla termo, s-a marcat ;) multumesc evilkid!
@SandalE: m-am gandit si la yena ca am mai vazut-o mentionata pe aici, dar decat sa-mi iau o piesa de-aia, mai bine fac un efort si cumpar un "bake-a-round" d p e-bay, ca bani tot p-acolo duce. mersi si tie ;)
 

Latest posts

Latest posts

Top