What's new

despre becuri

sznake

jarhead
Pentru fiecare ghiveci la o udare uzi cu 30-40% din volumul solului din ghiveci.

Daca uzi cu prea multa apa deodata excesul se va scurge, luand cu el de fiecare data si nutrienti din sol. E ca un flush.
 

MJgrow

Active member
Daca l-ai luat din hipermarket de la raionul de becuri, cred ca e MV.
N-am vazut inca HPS in nici un hipermarket. MV-urile in schimb sunt destul de intalnite.

Vezi ca daca are forma aia de "lamaie" nu inseamna automat ca e HPS.. :)


daca ai aces sunt la mr. bricolage(singurul de pana acum)

ai de la 70 - 400 w (35-100 ron din cate am vazut eu)

au si ballast si igniter

sunt si pe vapori de mercur cum e ala alb si pe HID (cred ca e aceasi chestie dar cu alt design)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
on topic: care ar fi dezavantajele de a merge inclusiv pe inflorire cu cfl? in primul rand, functioneaza? am inteles dintr-un post al lui sznake ca el a mers odata cap-coada pe neoane. ma straduiesc sa fac design-ul grow room-ului...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
ma fratilor, eu o sa va-ntreb pana capat un raspuns: care ar fi dezavantajele de a merge inclusiv pe inflorire cu CFL?
am mai pus o intrebare la Aprovizionare si n-am primit rasp nici pana azi, dar pe complete grow cu CFL raman hotarat sa deslusesc posibilele rezultate. credeti ca am sanse la un rasp?
 
E

evilkid

ma fratilor, eu o sa va-ntreb pana capat un raspuns: care ar fi dezavantajele de a merge inclusiv pe inflorire cu CFL?
am mai pus o intrebare la Aprovizionare si n-am primit rasp nici pana azi, dar pe complete grow cu CFL raman hotarat sa deslusesc posibilele rezultate. credeti ca am sanse la un rasp?

poti duce un grow cap-coada pe cfl-uri numai sa nu te astepti sa ai aceleasi rezultate ca la hps... adik productie mai mica
 
E

evilkid

^ daca ai ventilatie buna nu e nasol cu caldura :) plus ca la cfl-uri poti pune fara probleme geam sau plexiglas intre becuri si plante
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
OK, multumesc mult! Daca DOAR productia mica e pb, imi asum riscul asta si merg pe cfl ;) Poanta e ca am un spatiu (debara) pe care vreau sa-l impart in doua pe verticala (sa-i pun un raft) si sa fac din 2,4m doua de 1,15m(aprox) pt s.o.g. productie perpetua - 1 spatiu veg si 1 flower. Am deja spatiul pt clone si in plus de asta, prefer sa rezolv cadura de la cfl pe 1 - 1,15m h decat la un HPS de 400w la aceeasi inaltime :D

^ daca ai ventilatie buna nu e nasol cu caldura :) plus ca la cfl-uri poti pune fara probleme geam sau plexiglas intre becuri si plante
Asa imi convine si ies si mai ieftin, ca bag sub becuri un geam simplu (4mm) si suflu cu o serie de pc fan-uri, ori la hps... stiti voi mai bine ;) Mersi mult inca odata :thank you:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Pai am luat iar la bani marunti sectiunea RO si am (re)gasit link-ul pus de Gantz aici la pag3 si BANG: DrBudGreengenes - CFL. Aia da lumina... Exact ceva de genu' vreau si eu sa fac si cum a facut-o bunul doctor.. e de-a dreptul intimidant ce rezultate are omuletu' ala.
Multumesc inc-odata lui sznake si Gantz pt inspiratie si indrumare (fluro/CFL)
 

DmX

Member
Sal , becul meu de 85 w cfl cred ca e problema la mine nu scrie pe cutie cu dat drec ce are 6400 sau 6500k si nici lumeni sa fie in halul asta de facatura si sa nu mearga planta deloc cu el?
 
C

cannabis god

Sal , becul meu de 85 w cfl cred ca e problema la mine nu scrie pe cutie cu dat drec ce are 6400 sau 6500k si nici lumeni sa fie in halul asta de facatura si sa nu mearga planta deloc cu el?
:tiphat::deadhorse:violin:
 
E

evilkid

nu cred ca e problema de bec.... am folosit cam toate tipurile de cfl-uri existente, si mai bune si mai proaste, dar probleme majore nu am avut...
 

ganjamind

Member
eu folosesc in veg un bec cfl de 200W cu reflector isi face treaba insa consider ca un mh ar fi o alegere mai buna...
 

DmX

Member
nu cred ca e problema de bec.... am folosit cam toate tipurile de cfl-uri existente, si mai bune si mai proaste, dar probleme majore nu am avut...


Multumesc pentru raspuns ma ajuta enorm scot becu din calcul deci pamantul si umiditatea trebuie urgent sa o verific
 

Latest posts

Latest posts

Top