What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

De unde facem cumparaturi pentru grow?

deepstate

Member
M-am riscat de cateva ori cumparand de pe siteuri romanesti dar as evita complet tactica asta pe viitor deoarece n-ai de unde sa stii ce log-uri si baze de date isi tin ei, poate peste cinci ani le face razie politia si ma gaseste si pe mine acolo.

In mod normal ma arunc pe ebay.co.uk si recent si pe un site italian cu care nu am nici o afiliere: servovendi.com
Ebay e ok ca varietate de produse, dar numai 20% din vanzatori livreaza si in Romania, iar la unele produse preturile de transport sunt prohibitive.
Servovendi e un site italian la care tot de ebay am ajuns, deoarece si-au listat si acolo produsele. Din ce am observat au o varietate mare de produse. Am luat de la ei 1kg de Plagron si am primit galetuta cu capacul putin sarit, era doar pusa sec intr-o cutie de carton fara vreun fel de protectie, si am ramas dezamagit.

Now, pentru urmatoarea cultura as vrea sa iau un growbox (ce am acum e improvizat) cam de 100x100x200, poate sa trec si pe leduri, deci mai multe chestii de cumparat, si caut un magazin cat mai ieftin la produse dar si la transport.

Deci voi ce magazine din UE cunoasteti sa livreze ieftin in Romania?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai mai multe de luat in general merita sa mergi sa le iei in persoana. si asa nu ramane nici un log, daca platesti cash.. Si te mai si plimbi, cu ocazia asta. Vezi si ce cumperi, mai si discuti cu un vanzator priceput.. (daca ai norocul sa stie engleza..)
Din ce am folosit mai de mult ar fi hydroponics.eu, ultima data cand am verificat aveau transport gratuit la peste 100 euro.
si btw, cred ca growTENT vrei sa cumperi, ca un growbox de marimea aia ar fi scump de expediat.
 

deepstate

Member
Ma uitam la aceste corturi:
http://www.ebay.co.uk/itm/Grow-Room...Bottle_Warmers_Coolers_LE&hash=item27ec9bca3b
http://www.ebay.co.uk/itm/Grow-Room...Bottle_Warmers_Coolers_LE&hash=item19e68b7976
Al doilea e putin mai scump dar pare mai solid, primul cantareste 6kg iar al doilea 13,6kg.

hydroponics.eu vad ca au ridicat limita de transport gratuit la 150E, dar n-ar fi o problema atat de mare deoarece ma gandesc sa trec pe leduri, un HPS 600W consuma curent la 12h/zi de aproape 150RON lunar, ceea ce e ridicol de mult. Si mi-ar face sauna in casa.
Problema e ca n-am idee ce leduri sa iau care sa fie echivalente :)

Am intrat pe hydroponics.eu si au o chestie la care chiar ma gandeam si eu ieri, un configurator de grow tent. Am intrat pe cel de 250W deoarece zice ca merge pe 1m^2, si la alegerea luminilor imi ca alternative HPS 250W sau Apollo Led 4 130W, sa trag de aici concluzia ca acele leduri lumineaza cat un HPS 250w?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nush ce sa iti zic de acele tenturi, eu prefer sa imi fac singur growroom-urile. si daca vrei sa iei un tent de asta complet, treci de 150 euro lejer, asa ca n-ar fi o problema cu transportul.
Eu sunt de parere ca 250w HPS pe 1 mp e putin, la modul ca as prefera 1.2 mp si 400w, sau chiar si 1 mp si 400w daca am cum sa il racesc. Despre cat de bune is ledurile, sigur nu trebuie sa te iei dupa cat recomanda ei ca ar inlocui, ca se exagereaza mult. Daca vrei sa iei acelasi yeld, iti trebuie acelasi wattaj in leduri, si mai trebuie sa prinzi ceva experienta inainte sa zici ca nu reusesti sa scoti aceeasi cantitate cu ledurile, comparativ cu hps-ul, deoarece exista o anumita curba de experienta de care trebuie sa treci inainte sa stii cum sa folosesti eficient ledurile daca esti obisnuit cu hps. daca te poti multumi cu mai putina iarba primele 1-2-3 growuri, pana inveti cum e cu ledurile, poti merge undeva la 60-75% din puterea hps, si asa ai mari sanse sa depasesti hps-uri dupa aceste prime growuri in care sa prinzi experienta.
eu unul as merge pe leduri diy. asa as fi mai sigur ca primesc ce platesc, si ca va fi ceva de calitate. oricum, nu cumpara tehnologie veche, ledurile au evoluat mult in ultimii 2-3 ani, daca iei un model de panou vechi, cu diode de putere mica, poti sa il arunci din start.
 

deepstate

Member
Si grow-ul meu actual e diy, dar se pare ca n-am abilitati tehnice prea mari, ca se destrama tot si nu-s multumit de rezultate. La cati bani am bagat in el imi luam unul din magazin mai bun din toate punctele de vedere.

Sunt paralel cu electronica, altfel m-as arunca si eu pe leduri. Poate o voi face inca, mai am timp sa ma gandesc. Tu ce leduri ai si de unde le-ai luat? Sau ce recomanzi?
La HPS 400W ma gandeam si eu pentru 1,2mx1,2m, dar daca iau leduri de 400W ce afacere am mai facut? Imi scade caldura degajata dar pierd pe partea de penetrare a luminii, si factura la curent e tot aia.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca alegi ledurile atent nu vei avea probleme cu penetrarea, cel putin nu comparabil cu un hps de 400w. si am mers pe ideea asta in situatia in care vrei sa scoti cel putin cat scoteai cu hps-ul, din primul grow. daca cantitatea nu e asa importanta, poti reduce din watajul ledurilor. dar niciodata sa nu crezi ca o sa fie usor sa scoti aceeasi cantitate cu sub 50% din wataj, folosind leduri. calitatea intradevar, e net superioara, potenta de asemenea, deci nici nu ai avea nevoie de aceeasi cantitate pentru acelasi efect. eu doar te-am pregatit, sa nu crezi ca ledurile sunt magice..
eu mi-am luat ledurile de mult, acum vreo 5 ani, sunt cele clasice care se gasesc pe toate site-urile, dreptunghiulare, albe, cu diode de 1W. dar n-as mai recomanda asa ceva in situatia de acum. pe atunci (cand le-am luat) nu se putea face diy, nici daca dadeam banii dublu nu reuseam ceva diy care sa merite. acum deja pregatesc urm. generatie de panouri pt growroom, DIY.
 

fenomeno_djo

Active member
M-am riscat de cateva ori cumparand de pe siteuri romanesti dar as evita complet tactica asta pe viitor deoarece n-ai de unde sa stii ce log-uri si baze de date isi tin ei, poate peste cinci ani le face razie politia si ma gaseste si pe mine acolo.

In mod normal ma arunc pe ebay.co.uk si recent si pe un site italian cu care nu am nici o afiliere: servovendi.com
Ebay e ok ca varietate de produse, dar numai 20% din vanzatori livreaza si in Romania, iar la unele produse preturile de transport sunt prohibitive.
Servovendi e un site italian la care tot de ebay am ajuns, deoarece si-au listat si acolo produsele. Din ce am observat au o varietate mare de produse. Am luat de la ei 1kg de Plagron si am primit galetuta cu capacul putin sarit, era doar pusa sec intr-o cutie de carton fara vreun fel de protectie, si am ramas dezamagit.

Now, pentru urmatoarea cultura as vrea sa iau un growbox (ce am acum e improvizat) cam de 100x100x200, poate sa trec si pe leduri, deci mai multe chestii de cumparat, si caut un magazin cat mai ieftin la produse dar si la transport.

Deci voi ce magazine din UE cunoasteti sa livreze ieftin in Romania?


Salut, eu ti-as recomanda un grow-shop din cluj (ca sa nu fac reclama aci', iti scriu in privat linkul ). Au de toate, pentru toate buzunarele. Poate te ajuta. :tiphat:
 

deepstate

Member
Man, nu gasesc mesageria privata... presupun ca e din cauza lipsei de posturi, poate dupa 50 o voi vedea.
In Targu Mures stiu ca este --- si in Cluj e ---, am cumparat maruntisuri de la ambele. Chiar ma gandeam sa merg pana acolo sa cumpar personal... poate asa voi face, sa nu mai dau cu subsemnatul online.
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
De parca cand a descins garda peste astia cu growshopurile n-au spus clar in stire.. BUCURESTI, BRASOV, TARGU MURES SI CLUJ..
La cate ai tu de luat oricum atrage atentia, nu e ca si cum ai lua ceva mic care poate fi ascuns in buzunar. O sa iesi de acolo cu un portbagaj plin de stuff. Si nu stiu daca iti doresti asta. Macar fa cumva sa nu se poata sa iti ia urma pana la locul unde cresti. Asta inseamna sa nu mergi tu personal acolo, sa nu folosesti numere de masina sau telefon care au legatura cu tine, si sa te asiguri ca transportul pana la tine nu e urmarit. Si neaparat CASH.. Si ai grija pe cine trimiti, ca si persoana aia iti va avea libertatea in maini.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca tot ai pus intrebarea de unde facem cumparaturile, trebuie mai intai sa stii ce anume vrei sa cumperi. Iar totul se rezuma la cate plante vrei sa cresti simultan, cum vrei sa iti asiguri stash-ul (mergand pe premiza ca e vorba de un grow pentru consum personal). Organizat asa cum trebuie, un spatiu in care sa poata creste doua plante cu coronament de 50-60cm diametru este suficient pentru a asigura necesitatile unui stoner cronic daca se merge pe un sistem de grow perpetu.

Nu e cazul sa te arunci pe spatii de crestere mai mari de 1mp, pentru ca o sa te trezesti ca recoltezi mai multa iarba decat poti consuma singur. (iar cu 'oferitul' catre prieteni stim ca nu-i de gluma, ca intra la categoria trafic).

Variante de configuratii de box-uri sunt o gramada in ziua de astazi, totul tine de buget, imaginatie si preferinte.

Pentru ca spui ca subiectul electronica iti e paralel, e clar ca nu te poti avanta sa construiesti sisteme performante si e mai bine sa apelezi la sisteme 'de-a gata'. Poate o sa-i mire pe unii de aici acest lucru, dar ti-as recomanda sa incepi cu 2 sau 3 reflectoare flood-light de 50W bucata. Sunt avantajoase ca pret, sunt proiectate si testate sa lucreze in conditii dificile (in exterior), cu racire pasiva si in caz de 'avarie' se repara foarte usor, componentele fiind accesibile (carcasa fiind cea mai scumpa parte a ansamblului). Se gasesc inclusiv si la magazine din Romania, dar evident si pe Ebay, la preturi mult mai accesibile. Dau un exemplu dar sper ca explo sa nu-l considere spam, ca nu le fac reclama : http://www.iluminat-ieftin.ro/6/Proiector-cu-LED-50W .

Ti-as recomanda sa mergi pe proiectoare cu lumina alb-calda, pe care sa le folosesti pe toata durata growului, eventual poti merge pe program de lumina 12/12 direct din samanta, iar asta elimina necesitatea unui spatiu dedicat pentru veg daca vrei sa ai grow perpetu.

Ca o recomandare de montaj pentru cei interesati sa foloseasca acest tip de reflectoare, acestea pot fi montate in EXTERIORUL spatiului de grow (in tavanul box-ului sau al tentului) daca e vorba de un spatiu mic, eliminand in acest fel problema controlului temperaturii (reflectoarele avand racire pasiva prin convectie termica pe aripioarele de pe spatele lor).

Daca bugetul ti-o permite poti merge pe leduri dedicate, dar cred ca deja au inceput si astia pe la vama sa stie la ce folosesc luminile cu leduri pe care le comanda oamenii din China, asa ca grija mare.

Eu n-am crescut niciodata cu HPS, asa ca nu pot face comparatie cu luminile LED, dar pot sa-ti spun ca nu m-au dezamagit niciodata si am avut numai rezultate bune cu ele, iar controlul temperaturii a fost o problema doar vara, in spatii aglomerate.
 

deepstate

Member
@exploziv, te referi la aia cu spice shop-uri? Nu tin minte sa intre garda peste growshopuri, dar eu oricum nu ma uit la televizor si-mi putea scapa.
Mi se pare mai usor sa somezi o firma sa-ti dea lista de clienti online decat sa pui oameni sa-i supravegheze punctele fizice, iar apoi sa-i urmaresti pe acei oameni pana unde cresc ei iarba. De asta mi se pare mai sigur sa fac cumparaturi din magazin decat online.
Eu oricum nu locuiesc in orasele respective, nu e prea rentabil sa vina dupa mine agentul 200km sa vada cum cresc eu doua fire de iarba :)
Risc exista in tot ce facem, probabil si la vama cand intra produsele in tara.

@hempfield, eu 12/12 din seed cresc si acum.
M-am gandit la 1,2m pentru ca am unde sa-i tin, as putea pune 2-3 plante in grow si daca iese prea mult macar fac pauza mai lunga de la consumat curent si bani. Nu ma intereseaza sa cresc perpetuu deoarece imi ocupa prea mult timp activitatea asta.

Proiectoarele alea de 50W merg in veg si flower?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Da, proiectoarele alea merg si in veg si in flower. Lumina alb calda nu-i cea mai potrivita pentru veg, dar daca mergi pe 12/12 nu mai exista notiunea de perioada de veg sau flowering, ci de faza pre-inflorit. Foarte multi groweri nu reusesc sa controleze stretch-ul atunci cand trec la perioada de inflorire, pentru ca streseaza planta cu cel putin doi factori : schimbarea spectrului si reducerea brusca a programului de lumina. Folosind acelasi spectru pe toata durata de grow, e posibil sa nu mai ai o crestere asa de exploziva in saptamanile 3-4, dar lipsa stresului este mult benefica.

Nu mai stiu cine spusese asta pe aici, dar daca e motivat, un grower adevarat isi poate creste plantele si la lumina lumanarii, nu neaparat sub sute de watti.
 

fenomeno_djo

Active member
De parca cand a descins garda peste astia cu growshopurile n-au spus clar in stire.. BUCURESTI, BRASOV, TARGU MURES SI CLUJ..
La cate ai tu de luat oricum atrage atentia, nu e ca si cum ai lua ceva mic care poate fi ascuns in buzunar. O sa iesi de acolo cu un portbagaj plin de stuff. Si nu stiu daca iti doresti asta. Macar fa cumva sa nu se poata sa iti ia urma pana la locul unde cresti. Asta inseamna sa nu mergi tu personal acolo, sa nu folosesti numere de masina sau telefon care au legatura cu tine, si sa te asiguri ca transportul pana la tine nu e urmarit. Si neaparat CASH.. Si ai grija pe cine trimiti, ca si persoana aia iti va avea libertatea in maini.

Eu am mers personal cu masina pan la growshop si chiar am umplut juma de portbagaj. Inca nu stiu cum e la parnaie..:biggrin:

Totul e ok, nu are treaba diicotul cu tine daca iti cresti... pana dilaresti :wallbash:
 

para7

Member
si mie mi se pare riscant cumperi online de la magazinele noastre, 3 sau 4. Mai in siguranta mi s-ar parea de afara.
Pana acum am cumparat doar din tara in persoana, cash.
La un magazin de asta o tanti chiar m-a ademenea o data sa imi fac card la ei ca au reduceri pe viata, si eu ma gandeam, plm, asta crede ca au iau astea sa cresc lalele in balcon???? pe ce lume traieste :))))


Seminte de unde luati?
ca magazinul de unde luam (nu stiu daca pot sa-i zic numele aici) vad ca ia murit site-ul de vreo 2 luni, nu m-am riscat sa-i sun sau sa trec pe acolo (mai ales ca inca am.... :D )
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu iau de afara de obicei.. sau daca nu ajung sa cumpar in persoana ma bazez pe seedboutique. dar acusi am destule.

in tara n-as trece nici prin fata unui magazin de genu', cat e ilegal. imi place libertatea.
 

para7

Member
vad ca seedboutique e in UK, deci nu vine prin vama, misto, il tin minte :D
platesti cu cardul sau o alta metoda mai stealth? (care naibii o fi aia...)

nutrienti tot de afara luati? substrat? astea nu dau de banuit la posta?
 

deepstate

Member
Mai usor te iau in colimator daca cumperi online decat daca mergi fizic, zic eu.
Eu am luat un balast de 250W recent, am gasit intr-un singur loc la mine in oras, m-a intrebat domnisoara "decontati pe firma?" (ca nah, ce face utilizatorul casnic cu lampi HPS :p) - "nu" si acum am o chitanta pe care scrie "cumparator: Necunoscut".
Ce relaxat m-am simtit... pentru ca online, de oriunde ai cumpara, lasi urme. Iei din UK, dar ei trebuie sa declare acolo ce e in pachet, iar daca ajunge la vama colet cu "pamant de flori" eu sa lucrez la DIICOT acolo v-as prinde, dupa cuvinte cheie. Mult mai simplu decat sa postez oameni in fata unui magazin, ca ala e o sursa finita de "clienti" deoarece la un moment dat se prinde lumea dupa ce intra 1-2-10 la puscarie avand in comun acel magazin. Dar daca iei din, sa zicem, UK, si iti sparg astia usa la 5 dimineata dupa patru luni, crezi ca iti mai trece prin cap ca au pus ochii pe tine la vama? O sa te gandesti ca te-au dat in gat prietenii, sau te-a vazut cineva cu jointul.
My 2 cents.
 

deepstate

Member
Sa nu mai zic ca magazinul ala seedboutique e scump.
Incearca-l pe ala din Spania ce l-am dat pe prima pagina, are preturi cam ca la noi doar ca platesti si transport.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar n-am comandat niciodata altceva decat seeds de pe net, pt pamant si echipament merg numai in persoana si platesc cash. si chiar si asa, as prefera sa las semne in afara tarii, decat in tara.

iar sb, chiar daca zici ca is putin mai scumpi, au si tot ce vrei. oricum, 90% din seeds le iau in persoana, folosesc sb doar cand nu gasesc ce vreau eu in magazine.. sau nu am drum pe nicaieri si am nevoie de seeds. si nu imi pasa de urme in cazul comenzilor de pe sb, ca nu le comand nici acasa, nici la locatia unde cresc.
later.edit: daca stau bine sa ma gandesc, cam toate seedsurile pe care le-am comparat la pret, adica pretul din magazin din tari precum olanda/spania si pretul de pe sb, majoritatea erau cu max 5 euro per pachet mai scumpe, rar a fost o diferenta mai mare de 10 euro. Iar daca urmaresti ofertele, le poti lua si la juma de pret fata de magazin. eu zic ca merita 5-10 euro in plus, cand te costa 100+ euro drumul ca sa le iei in persoana. daca nu cumva ai deja drum incolo si rezolvi 2 iepuri din un foc..

pe sb nu accepta plata cu cardul, din cauza riscurilor, cel mai stealth e cu banii in plic.
 
Last edited:
Top