What's new

De unde cumpar seminte?

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asa am zis si eu man, ca i s-a parut la om, dar dupa, o mai aparut unul care o patit exact acelasi lucru. Si pe langa ca multi amici mi-au spus ca sunt supravegheate aceste magazine, am si mers sa vad cu ochii mei, si intradevar am gasit acolo oamenii la panda.
Ce ziceam eu mai sus e ca sa se inteleaga clar ca de multe ori se pleaca de la o suspiciune si se creeaza un dosar. Deci faptul ca ai comandat seminte creeaza suspiciunea, si apoi adaugi ceva "martori" la dosar si-l faci suficient de bun ca sa obtii o perchezitie, sau sa extinzi perioada de urmarire a suspectului. Si nu cred ca e cazul sa discutam daca stiau sau nu ce comanzi tu, pe langa faptul ca e foarte posibil ca ei sa fie anuntati direct de shop cand este trimisa o comanda, sa zicem ca nu e asa, si sunt anuntati de serviciul de curierat. Pai cu o simpla cerere cu parafa inaintata shopului, obtin imediat detaliile legate de comanda. Nu imi ziceti mie ca aia de la shop, or sa isi inchida activitatea pentru ca nu e safe pentru clienti. Daca tineau atat de mult la libertatea clientilor lor, s-ar fi mutat intr-o alta tara inainte de a lansa shop-ul. Mie imi e destul de clar ca le pasa doar de bani. Si daca pot continua sa isi faca banii colaborand cu garda.. de ce nu?
 

mike1983

Member
am citit acolo ca perchezitia se da pe probe temeinice ,si din moment ce nu au gasit absolut nimic sunt nevinovat pentru ca gasirea semintelor germinate face proba principala
atat timp cat eu nu am crescut si doar am ridicat un pachet care nu e ilegal ma face nevinovat din punctul meu de vedere.

Acum cat timp te-au filat si dupa cat timp au intrat peste tinein casa? Wtf nu imi vine sa cred
 

the-alchemist

New member
Mi s-a intamplat si mie, cand am citit astazi mai sa-mi pice ochii, politisti/jandarmi fix dupa colt care te legitimeaza (pot sa te legitimeze pe orice motiv), aveti grija.
 

Cincila

Member
ba eu nu am vandut nimic doar am cumparat "material"
si am luat semintele undeva prin martie... gasesti postul prin "pui o intrebare si primesti raspuns"
si acolo in codul penal mai scrie ca pot cere perchezitia domiciliara daca se crede ca e pe cale sa se comita o infractiune adica germinarea semintelor
acuma cred ca poate ma dat unu in gat ca de la mine a luat ca sa scape el..dar proasta idee ca nu am nimic
 

cadavruslos

Well-known member
ba eu nu am vandut nimic doar am cumparat "material"
si am luat semintele undeva prin martie... gasesti postul prin "pui o intrebare si primesti raspuns"
si acolo in codul penal mai scrie ca pot cere perchezitia domiciliara daca se crede ca e pe cale sa se comita o infractiune adica germinarea semintelor
acuma cred ca poate ma dat unu in gat ca de la mine a luat ca sa scape el..dar proasta idee ca nu am nimic

deci dupa cat timp de cand ai cumparat semintele au navalit baietii peste tine ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vreo luna sau putin mai mult, din ce imi amintesc eu de cand a zis omul prima oara ce a patit. Suficient cat sa il gaseasca cu plantele mari.
Nu uitati ca si sa fumezi cu cineva din materialul personal (sau cumparat) sau sa dai cuiva fara bani din acelasi material fara sa ii pretinzi bani are aceeasi incadrare, cea de trafic. Deci se poate sa aiba probe ca "vinzi", si fara sa faci asta in mod direct. E suficient sa zica alt consumator ca a fumat cu tine. Asa ca daca au o suspiciune se pot adauga usor alte probe la dosar.

In alta ordine de idei, au fost 2, acum sunt 3. Ma intreb daca nu cumva mai sunt si altii care nu au realizat ca au fost filati, sau care se abtin sa spuna asta pe forum. Posibil sa fie o operatiune de amploare.
 

itsmehigh

Member
Ar trebui sa facem un thread sticky sa-i ajutam pe userii cu acest gen de probleme.

Cincila, au avut mandat de perchezitie? Ti l-au prezentat? Daca nu, e grav.

In primul rand, ai dreptul, conform legii, sa ii pui sa astepte in fata usii 2 ore pana iti chemi avocatul! Ai aceasta fereastra, de 2 ore, in care nu dai nici o declaratie, nimic, pana nu iti vine avocatul sa te apere. Mai ales ca nu ti-au gasit nimic si au facut un abuz.

Eu va zic ce mi s-a spus de la diverse cunostinte de ale mele, sa zicem ca cunosc mai multe persoane din Europa care sunt in domeniul magazinelor de seminte si sunt destul de informat in ceea ce priveste legislatia si altele...

Acest gen de actiuni s-au facut si se fac in toate tarile, predominant in Europa de Est, in tari ca Romania, Ucraina, Slovenia, chiar si Austria. Politia si organele de cercetare penala au dreptul, si este legal ( desi este un abuz, e legal! ), sa ceara informatii despre destinatari la firmele de curierat, in vederea cercetarii si intimidarii magazinului si a persoanelor care cumpara de la acesta. Ei spera ca prin acest gen de actiuni, sa prinda magazinul care ofera aceste seminte ca va face ceva ilegal la un moment dat, si asta asteapta, cumva sa stopeze sursa, nicidecum destinatarii, deoarece ar implica un efort prea mare. Toate astea tin o perioada, sa zicem maxim 1 an de zile, dupa care, vor ajunge la concluzia ca magazinul desfasoara o activitate legala ( sa speram ca e asa, au fost shop-uri care vindeau si altele... ), si nu au ce sa faca, dupa care intrerup cercetarile. Asa a fost peste tot, si asa va fi, se trece peste si life goes on.

Aveti grija, folositi date false intotdeauna, cartela prepay, comandati de la un wireless aiurea cu proxy setat etc...chiar daca comandati din afara Romaniei! Si, cititi legislatia, trebuie sa stiti mai multe despre drepturile voastre!
 
Last edited:

Cincila

Member
a fost un timp de 2 luni am fost filat
cand au intrat mi-au prezentat mandatul mi-au spus ca aia e copie si o pastrez si ca am dreptul la un avocat si vor astepta 2 ore si daca am ceva de predat inainte sa inceapa
deci a fost totul ok din punct de vedere legal
si e clar ca tot din romania ce tine de seminte e filat pana la sange
si din cate am auzit prin statia lor aveau la mai multi odata acelasi gen de perchezitii pe care au prins cu cateva g-uri deci nu doar la mine,e de amploare
deci bajeti care credeti sau aveti vre-o urma de filaj aruncati in WC-u tot si dupa puteti sa dormiti linistit daca nu ati facut trafic
frate cand iti intra in casa esti socat ,pare un vis si nu realizezi decat dupa ce te dezmintesti bine
 

itsmehigh

Member
Ma indoiesc ca se fac genul asta de perchezitii pe simpla baza a faptului ca ai cumparat seminte. E foarte absurd! Te-ai gandit ca poate restul perchezitiilor s-au facut din alte motive? Adica e posibil sa fi avut o sursa comuna de unde ati cumparat iarba si asa sa se fi ajuns la tine?

In timpul asta de 2 luni, eu iti pot garanta ca te-au filat, si probabil te-au vazut in cercuri carora lor li s-au parut dubioase, poate v-au vazut cand ati si fumat, ati facut schimb de iarba, ati cumparat iarba etc... Intelegi ce zic. Astea au fost alte probe, care poate s-au adaugat la dosar, si cumva au convins ca e nevoie de mandat de perchezitie. Eu, in locul tau, daca as avea ceva banuti, as apela la un avocat si as cere daune, precum a zis si explo, fizice, psihice etc. Chiar si tu ai zis ca te-au socat, nu?

stay safe
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La cum sunt baietii de interesati eu n-as achizitiona seminte din ro nici daca as pune pe altcineva sa faca comanda. Pot ajunge la tine daca chiar vor, asta e clar. Si n-am comandat niciodata de la un shop unde cer telefonul, mi se pare cea mai idioata treaba. Pentru ca esti tu prea marlan si nu vrei sa pierzi ocazional un pachet de seminte preferi sa riste toti cumparatorii tai.. O astfel de afacere nu are ce cauta intr-un domeniu de asta, aflat la limita legii. E logic ca daca vrei clienti multumiti trebuie sa ii protejezi. Daca vrei sa vinzi cate un pachet la fiecare si sa-i ajuti sa ajunga si in atentia garzii cu ocazia asta, nu mai conteaza clientii multumiti.. Conteaza sa iei cat mai repede bani de la prosti, cat o merge..
 

the-alchemist

New member
Oamenii sunt prosti, va garantez ca cel putin 50% din cei care comanda au adresa/numele aiurea dar au numarul de telefon legat la contul de facebook, intra militianul pe facebook, da un search dupa numar si uite ca apare Ionel Ionica, nu mai are rost sa i se faca filaj cand ia pachetul pentru ca e prea prost omul, sau in cel mai bun caz dupa IP, la astia care sunt mai "greu de gasit" se face filaj.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai, eu ma astept ca 50% dintre ei sa dea comanda direct cu adresa reala fara sa se gandeasca la consecinte. Sper inca sa nu fie asa, dar la ce specimene s-au perindat pe aici pe forum de-alungul anilor, cred ca is destui de astia care zic "Nu mi se intampla tocmai mie!" si ii dau inainte cu tupeu. Pana se impiedica, desigur. Apoi zic ca au avut ghinion.
Poate discutia asta o sa mai ii trezeasca la realitate. Eu unul, de as fi comandat din ro vreodata, canalizam de mult plantele. Better safe than sorry!
 

eska

Member
deci, sa tragem concluzii:
1. nu din ro.
si 2. daca tot se fumeaza cu tovarasii, sa se si scoata la vanzare. ca dupa lege, e acelasi lucru :)
41JFAQZo63L._SY300_.jpg
 

itsmehigh

Member
ai zis ca ti-ai oprit activitatile, ti-as recomanda sa n-ai mai mult de 2gr la tine, ca in caz de ceva, sa te poti scapa usor de ele.

in rest, chill, ca nu ajuta cu nimic daca iti dai filme. e usor de zis, vezi tu cum de descurci. uita-te un pic in jurul tau cand mai faci deplasari, vezi daca filaju continua sau a fost doar atunci si atat, ca poate te stresezi prea mult si n-ai de ce.
 

mike1983

Member
Ma inspaimanta doar faptul ca ma trezesc cu ei peste mine in casa , nu e vorba neaparat ca ar trebui sa gaseasca ei ceva la mine .Ma tot uit mereu pe afara daca mai sunt filat , ma uit prin masini daca sunt persoane , etc etc.Sper sa trec cu bine si peste asta....
 

cadavruslos

Well-known member
Ma inspaimanta doar faptul ca ma trezesc cu ei peste mine in casa , nu e vorba neaparat ca ar trebui sa gaseasca ei ceva la mine .Ma tot uit mereu pe afara daca mai sunt filat , ma uit prin masini daca sunt persoane , etc etc.Sper sa trec cu bine si peste asta....

Semintele le ai cumparate din RO ? . Ai idee daca magazinul e situat in orasul tau sau in alt oras ? Sau cei de la unde ai cumparat siteul respectiv .
 

mike1983

Member
Semintele le ai cumparate din RO ? . Ai idee daca magazinul e situat in orasul tau sau in alt oras ? Sau cei de la unde ai cumparat siteul respectiv .


Da din Ro am comandat semintele , ###.Eu bineinteles ca stau in alt oras.
 
Last edited by a moderator:

mike1983

Member
se face curatenie de primavara
http://www.agerpres.ro/comunicate/2016/04/24/comunicat-de-presa-igpr-11-16-16

http://www.ziarulprahova.ro/stiri/r...-procurorii-diicot-in-ultimele-doua-saptamani

cat despre site-urile din ro, cum a zis si itsmehigh, se vrea stoparea sursei.acum daca pe x il gasea cu semintele germinate sau plantate, oare asta nu era o proba impotriva site-ului de unde le-a cumparat?
###


Hai ca ma amuz asa putin inainte de culcare : ,, printre cei vizaţi s-a aflat şi solistul trupei Paparazzi, "Cheloo", adus, de altfel, cu mandat, la DIICOT Ploieşti ,,


Paparazzi , auzi tu ...
 
Top