What's new

Culturi Ninja

urbanHaze

Active member
raspunsul depinde de destul de multi factori - perioada (veg/flower), strain (au mirosuri diferit de puternice sau unele se pot confunda mai usor cu vegetatia, altele sunt mai clare), directia vantului, cat de tare miros alte plante din apropiere, temperatura/umiditatea in momentul in care vine trecatorul... la care se adauga acuitatea olfactiva a individului :D

eu pe ale mele, din anii trecuti (white widow, jock horror, purple power) le puteam simti in flower de la vreo 4-5 metri daca era caldura mare fara vant. daca era chiar si cel mai mic vant se cam risipea suficient incat sa se confunde cu restul vegetatiei... parca white widow ceva mai tare, dar nu imi amintesc foarte exact.

edit: e posibil ca si atunci cand le-am simtit de fapt sa mi se fi parut :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu ma refeream in flower.. ca doar atunci e cazul sa vorbesti de miros. in veg. le vezi inainte sa le mirosi..
pana la urma eu am locuri unde pot spune ca nu e o problema sa miroasa cativa zeci de metri, pentru ca cine ajunge acolo, probabil deja e hotarat sa mearga pana la capat, deci mirosul in sine nu e o problema. cu alte cuvinte, nu ala e problema.

cel mai incurajator factor in alegerea locului este poate repetarea intrebarii "ce motiv ar avea cineva sa fie aici?" la nesfarsit fara sa gasesti un raspuns.
 

MJgrow

Active member
eu am 2 clone mici si cand intru in casa se simte putin mirosul.

le tin la geam ca nu am mai apucat sa ajung sa le pun in pamant.

si stiu cazuri in care omul avea o planta mare in casa si nu se simtea absolut nimic. si nimeni nu a simtit nimic...


sunt plante care miros puternic si altele spre deloc. de obicei daca nu adie deloc vantul si e putin umezeala miroase afara. dar e ceva neobisnuit sa nu adie vantul afara. iar de la 2 plante nu miroase nimic decat daca pui mana pe ele sau le deranjezi, scuturi, etc
 
O

ovexs

Ale mele daca stau la 1 metru de ele nu miros deloc,doar daca le miros eu de aproape simt ceva ca si cum as mirosii o lamaie.
 

urbanHaze

Active member
@MJ: cred ca nu se punea problema in casa. acolo, daca nu iei masuri serioase, se va simti asa... ca nu vei mai stii ce sa ii mai faci... :D
 

MJgrow

Active member
pai asta ziceam ca afara nu se simte mirosul mai deloc fata de cum se simte in casa.

si nu poti spune ca in casa nu se face curnt de la geamuri, mai alesc acum vara cand le tii deschise de la caldura.
 

maturaweed

New member
Bun, deci acum ca ti-ai gasit locul in care vrei sa cresti si ai o expunere solara cat de cat buna si intr-un loc ca al tau nu sunt urme de prezenta umana si se ajunge si greu acolo...acum ce faci?

Intai trebuie sa stii Cum sa faci rost de seminte si aici ai mai multe optiuni
1. Folosesti seminte din ceea ce ai mai fumat. Unii cumpara de la dealeri...practica ce ar trebui sistata din motive prezentate in prealabil...si daca ceea ce ai fumat ti-a placut...atunci mai mult ca sigur o sa iti placa si mai tare cand o sa fumezi ceva crescut de tine. Problema este ca nu poti fi sigur de ce soi este si cat de mult ii va lua sa termine cu perioada de floare.
2. Cumperi seminte de pe net. Situl pe care suntem in acest moment este o sursa buna de seminte si demna de incredere. Daca doresti altceva cauta prin siturile postate de seedbankupdate punct com si alege de acolo.
3. Este adevarat ca poti obtine seminte si participand la diferite concursuri, devenind voluntar pt testarea unor seminte sau le poti primi de la altcineva. TOTUSI! Fiecare concurs are regulile lui si cateodata trebuie ca tu insuti sa indeplinesti anumite conditii de participare. Daca vrei sa devii voluntar te asigur ca nimeni nu iti va da nimic daca apari de nicaieri cu absolut nici o dovada a faptului ca ai unde sa cresti sa ca macar ai cunostintele sau abilitatile necesare. Acelasi lucru se aplica si cu obtinerea semintelor de la alti crescatori. Nimanui nu ii place un cersetor asa ca nu vei primi nimic. In schimb daca ai numeroase posturi dovedind abilitatile si cunostintele tale, si pe langa asta cineva te si place atunci ai o mica sansa...dar nu te baza pe asta. Daca vrei seminte REPEDE / ACUM cel mai bine e sa le comanzi de pe net.

Cum comand seminte de pe net?
Este o procedura extrem de simpla dar te taxeaza la nervi rau de tot. Intai alegi o suma pe care esti dispus sa o investesti sau sa o pierzi - da se mai intampla, rar dar se intampla. Suma in cauza este undeva la 20 de Euro pt 10 seminte. Deja aud ca unii bieti stoneri se crizeaza, ca vai ca e prea mult, ca vai ca nu am bani, ca vai ca e criza. NO DUTE'N PULA!!! Daca iti permiti sa stai pe net si sa ai un celular...atunci nu e mult deloc. Si daca ai bani sa ii dai dealerului pt un joint amarat sau pt un gram jalnic de iarba necunoscuta, probabil crescuta cu chimicale in conditii mizere si poate si "imbunatatita" cu spray de gandaci...si nu te gandesti ca aceeasi suma si ceva munca iti poate oferi chiar si 1 KG de bud curat...daca inca mai vrei sa apelezi la dealer...atunci esti un idiot. Si ultima scuza: e criza - motiv in plus sa iti cresti propria iarba pt ca sunt sigur ca ti-ai auzit dealerul folosind aceeasi scuza cand ti-a saltat preturile de ai crezut ca te lasa inima.
Deci ai suma pe care doresti sa o investesti si stii de la ce seedbank vrei sa comanzi. Majoritatea au diferite sisteme de plata a produselor comandate. Am sa prezint cum sa comanzi prin plic. Faci rost de un plic si niste pamflete care pot intra acolo sau o felicitare, tiparesti comanda ta pe o foaie de hartie, si alaturi de bani le bagi toate in plic. Apoi scrii adresele, pui timbrele - eu am mers la posta si am pus timbre dupa ce mi le-a cantarit. Apoi bagi plicul la cutie si astepti cu morcovul in fund o saptamana sau doua...sau chiar 3.
FOARTE IMPORTANT! Vezi unde ceri sa iti fie trimise semintele. Poti folosi cutia aia postala a vecinului care e plecat pt urmatoarele saptamani, la fel de buna este casuta postala a unui prienten in a carui maini ti-ai pune si viata. Eu am folosit ambele variante + inca una: cand stai in chirie poti folosi numele proprietarului plus inca unul: al tau. E riscant dar functioneaza. In orice caz ar fi bine sa stii ora la care trece postasul pe la acea casuta ca sa fii acolo imediat dupa ce a lasat plicul.
SI MAI IMPORTANT Ai grija ca banca sa iti trimita "regular mail" ... sau ceva similar, adica sa ti le trimita intr-un plic simplu. E important pt ca daca iti trimite semintele si trebuie sa semnezi pt ele...poate ca nu iti va veni bine. Daca postasul ti-o aduce acasa sa semnezi pt ea poti sa faci pe miratul ca nu asteptai nimic dar daca tot a venit ceva si e gratis acum esti curios si e dreptul tau sa vezi ce ai primit. Daca trebuie sa te duci la mama draku sa semnezi pt un pachet sau ceva similar...nu te duce pt ca vei avea probleme. Acolo mai sta cate un agarici in uniforma care se va uita in cutia ta. Nu stiu de ce opc-ul le permite un asemenea abuz. Violarea intimitatii e ceva grav.

***Am aflat de ce se uita pulitzaiu in cutie: se pare ca trebuie sa verifice ce ai primit pentru a putea determina daca pentru ce ai primit se poate percepe un impozit. Din cate am aflat de la un tip care avea o afacere cu seminte, expeditorul poate declara valoarea ca fiind ZERO si cica asa nu se uita garcelul. Dar nu stiu, nu am verificat. Pt mine, daca vine mandat postal imi bag piciorul in ele de seminte si ma bucur de libertate***

***Ce se intampla daca il ridici si se uita garcelul? Dosar penal, urmarire si verificari dese si lungi de la baietii de la antidrog***

Pt. siguranta ta, comanda de sarbatori. Posta e atunci inundata de multe hartioante. Pe de o parte unele companii folosesc aceasta metoda pt ca e ceva mai intim decat un e-mail steril, pe de alta parte unii au rude si prieteni si una dintre parti nu are e-mail sau un pc, sau internet. Sau pur si simplu isi trimit cadouri, plicuri cu bani, felicitari si/sau scrisori. Este momentul perfect ca sa trimiti o comanda si sa primesti una.





salut o singura intrebare am,din cate am citit pe acest forum toata lumea se fereste sa cumpere seminte si sa si dea adresa reala.eu din cate stiu in romania semintele sunt absolut legale pt ca nu contin thc.intrebarea mea,sunt sau nu legale?
 

sznake

jarhead
"Ce sa fac nene cu ele.. le mananc! Ca m-am saturat de alea de floarea soarelui.." :)

sau

"Ce fac cu astea?... pai le pun in vitrina in sufragerie ca am auzit ca aduc noroc in casa!.. E o chestie de feng-shuei!" :)
 

Blue_Fox

New member
Va salut si apreciez foarte tare munca pe care o faceti mai ales supportul oferit celor care vor sa creasca MJ, anul acesta am germinat cam 9 Durban Poison feminizate si am o problema, planta a incetat sa se dezvolte si doar frunzele de sus sunt sanatoase, cele de dedesubt se usuca, tind sa cred ca din cauza pamantului, m-am grabit si am luat un pamant no-name din market, acum 2 saptamani am pus in altfel de pamant 13-14 super skunkuri si sunt sanatoase se dezvolta normal. Vroiam sa va intreb daca asa reactioneaza plantele care nu se pupa cum trebuie cu pamantul, sau care ar fii cauza? Mi-ar parea rau sa le pierd, s-a creat o legatura intre noi :). Multumesc
 

Attachments

  • IMG_2043.jpg
    IMG_2043.jpg
    68.9 KB · Views: 23
  • IMG_2044.jpg
    IMG_2044.jpg
    77.8 KB · Views: 31
  • IMG_2045.jpg
    IMG_2045.jpg
    67 KB · Views: 26
  • IMG_2046.jpg
    IMG_2046.jpg
    67.1 KB · Views: 25
  • IMG_2047.jpg
    IMG_2047.jpg
    56.7 KB · Views: 29
  • Photo0238
    Photo0238
    75 KB · Views: 37
  • IMG_2049.jpg
    IMG_2049.jpg
    77.6 KB · Views: 28

coolbud

puffin' the herb
Dar tu credeai ca duci la bun sfarsit o planta in paharele alea de unica folosinta ? :)
Muta-le in ghivece mai mari si da-le mai multa lumina , sau lungit deoarece nu prea aveau lumina.
 

funfact

Member
Blue fox, plantele alea trebuiau sa fie mutate in niste ghivece mai mari demult. Pe scurt asa iti semnaleaza ele ca nu au loc sa traiasca in paharele alea si cel mai probabil frunzele se usuca pentru ca nu mai au nimic de mancare. In concluzie alege-ti care din ele vrei sa le tii si muta-le de urgenta in ghivece mai mari, eu le-as pune cel putin in ghivece de 10 litrii, dar cu cat mai mare cu atat mai bine sau chiar cel mai bine ar fi sa le pui direct in pamant fara ghiveci.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
vai vai vai... in toata ninjareala asta oi fi uitat eu sa mentionez cresterea in balcon?
vai da e grav. ca asa apar posturi l intamplare care nu au nici o legatura cu numele threadului.
dar hai sa dam un raspuns bun sa vedem daca nu mi-am pierdut stilu.

problema: plante lungite, firave - se dezvolta prost.
posibile cauze: ghiveci mic, pamant de proasta calitate (ph, nutrienti si alte elemente prezente in cantitati obscene, aeratie?), expunere proasta la soare, prea multa apa.
solutii: pamant de calitate, bine aerat, doze controlate de nutrienti, udat rar, ghivece mai mari - ca sa aiba unde sa creasca radacinile si ca soarele sa nu le fiarba (la pahar), expunere directa la soare - mai mult de 5 ore in fiecare zi.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
mestere, am folosit cu succes ghivece de 15 cm. nu stiu ce capacitate aveau, dar plantele au avu la final cam 50-60 cm si din 5 plante am luat cam 200 gr :D
cum am facuto? pamant ok + cocopeat expandat + udat cu apa la 4-5 zile (chiar si cand era canicula) + nutrienti 1 data pe saptamana (normali pt plante cu flori) + muuuuuult soare :D

atat

nu complica lucrurile cand nu e nevoie

KISS (keep it simple silly)

gracias EX
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
la 10 L pamant cat cocopeat sa pun ?
tks Gantz, tks a lot. nu stiu cum de ai rabdare?

am folosit 1/1. poti sa folosesti si 1/2 (1 de coco la 2 de pamant) daca vrei.

Mixul rezultat este foarte bine aerat si retine foarte bine apa. Faptul ca e bine aerat ajuta radacinile. Radacini mari si sanatoase = plante mare si sanatoasa :D ...... asta daca nu se intample ceva care sa iti fute planta....
 
Top