What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Culturi Ninja

S

sharpeq287

culturi ninja-seminte..nu prea are treaba una cu alta..nu prea conteaza cat e de ud servetelul, unii germineaza direct in apa..de ex eu marti , cand mi-au venit semintele , le-am pus intr-un pahar cu apa..pana azi diminteaza germinasera 2, le-am mutat frumos in pamant, totul e ok..acum astept si pe celelalte 4...si eu am tinut la germinat in sifonier, in casoleta, la fel inchisa ermetic si au germinat si alea..din cate stiu si eu cu cat e mai cald cu atat ies mai rpd(acu na nici 30-35 grade :D)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
in sifonier sau pe frigider - functioneaza
dar si metoda clasica e buna. bagi in pamant, uzi pamantul, lasi la soare.

semintele vechi germineaza mai greu asa ca e bine sa folosesti metoda cu servetele.
dar cele care au in jur de un an germineaza si intr-un ghiveci cu pamant.
 

Andrei92

New member
Gantz, foarte foarte tare topicul !
L-am citit in intregime, replica cu replica !

Am pus si eu o sămânţă de Skunk #1 azi la ora 14 la germinat, într-un pahar cu apă de izvor, la întuneric, si nu am scos-o deloc (am citit ca nu trebuie sa aibe contact cu lumina cat timp germineaza).
In cat timp ar fi normal sa germineze ? Ma uit peste 24h de la ora inceperii procesului, sau o las mai mult ?

Mersi !

PS : Poza cu 'micuţa' :


pics0719.jpg
 
S

sharpeq287

si eu pun semintele tot direct in apa..joia trecuta am pus 4 8 miles high si pana duminica au iesit toate, una vineri,2 sambata si 1 duminica dimineata..cred ca asta e cea mai simpla si mai buna metoda de germinare..direct in apa la intuneric si ies fara probleme
 

Andrei92

New member
Am auzit (legenda, evident) ca atunci cand sămânţa se lasa in apa, la fundul paharului de ex. germinarea e completa...
Imi poate confirma/infirma cineva ?
Multumesc again !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Mai eu am auzit alta legenda.
Cica semintele care raman la suprafatza sunt proaste. De ce? Pt ca au aer in ele.
Si ce se intampla cand fibrele semintei - in acest caz cele care alcatuiesc coaja - absorb destula apa incat si interiorul sa primeasca umezeala? Se scufunda si alea!

nu e nimic ninja la treaba asta... si nici de culturi guerilla nu tine, ca sa nu mentionam ca nu tine de outdoor.
mergea mai bine intr-un thread despre seminte si/sau germinare.

cumva activezi pe forumuri cu de WOW si intrebi despre programare in C++???
 
S

sharpeq287

hai sa va zic si eu cultura ninja a mea de anu' asta..aveam 2 plante puse intr-un loc super tare, lumina de cand rasare soarele pana cand apune aproape..si acu vreo 2 sapt am vazut o baba cu vaca pe acolo, asa ca mi-am mutat plantele in curte :))...sharpe's ninja outdoor = fail :))
 
cum sa facem sa gasim un loc fara vaci , capre , oi ,, m-am gandit so pun pe`o stanca in padure unde nici un animal cu creer nu s-ar aventura ? ce zice`tzi ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
zicem ca o stanca nu are un mediu fertil la suprafata si atrage oamenii, mai ales pustanii dornici de aventura..
 

yohji

Member
Previziunile ptr vara asta nu sunt f bune..numai vijelii,numai grindina. Acum de ex zici ca e octombrie spre noembrie..mi au ingetat picioarele. Am distrus dracu planeta asta de tot.
E mai avantajos sa pui plantele outdoor ptr ca odata puse nu mai ai treaba cu ventilatie cu lumini cu CO2 etc..dar cand te uiti la vremea asta incepi sa te gandesti ca totusi e mai ok sa cresti in casa 4 plante si sa le supraveghezi in fiecare zi cu ochii tai ,sa le dai tot ce trebuie, sa controlezi tu tot si la urma sa te bucuri de munca ta ,e mai costisitor dar e mai sigur. La outdooor muncesti destul de mult si pe vremurile astea ai sanse destul de ridicate ca natura sa si bata jok de efortul tau.
Apropos eu am recoltat vineri ,am trimat,am pus la uscat si trebuia sa le las macar 7 zile sa se usuce dar n am mai rezistat si aseara am gustat..white widow ..deci mi am rupt capul ..nu ma asteptam sa fie asa strong,am fumat cu un prieten si n am mai fost in stare sa plec acasa,am ramas la el. a iesit f f f f tare. va multumesc celor care m ati ajutat sa duc la bun sfarsit acest grow.:thank you:
 
Altoire Copac de padure- Canabis

Altoire Copac de padure- Canabis

Am citit pe Net ca in America e la moda de pus ghivece cu MJ in copaci in padure, acolo sus nu se uita nimeni si se pot gasi locuri insorite din belsug. Marea problema este udatul, trebuie excaladati copacii sau facute sisteme mari si greu de mascat cu prelate sau furtune, etc.
In acest context am avut o idee creatza, si anume daca a incercat cineva sa altoiasca ramurele de MJ pe copac, direct pe crengi de copaci? Se poate sa se gaseasca specii compatibile... Ar merita de facut experiente cu Ruderalis sau Industriala de catre cineva care stie bine sa altoiasca vita-de-vie sau pomi. Daca va gasi o metoda pentru aceasta altoire cross-specii ar realiza o noua tehnica de cultura, poate cea mai buna pentru guerilla. Canabis crescut prin copaci precum vascul, fara ghiveci, fara nevoie de udat...
Ce stiu cei cu experienta in cultura si cu mai multa stiinta de limba Engleza decat mine?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu cred ca exista copaci port-altoi care sa accepte altoi de canna. De abia se reuseste pe plantele din aceasi specie. Dar ar fi ceva.. :D
 
Last edited:

swimi

Member
@yoghi eu am pus niste plante foarte mici (vezi albumul meu afara). Le-am udat si dupa am revenit cand am facut setul 2 de poze. Se vad rezultatele in album. Tin sa precizez ca au fost furtuni grindina si vant foarte puternic (au niste tulpini foarte groase).

Concluzia este ca planta de canabis poate sa reziste in conditii foarte neprielnice. Totul depinde de noroc si de priceperea fiecaruia.

Asta nu inseamna ca daca pui 10 seminte afara vei avea 10 plante pline de bud.
 

boltzar

Member
Ieri am fost la plantele mele, am vreo 10 bine camuflate intr-un luminis de padure. Sa fiu al naiba, au crescut aproape 2m. Ce ziceti, e tarziu sa le iau motzul ? Inca nu au preflowers.
 
miros

miros

se da situatia (imaginara) : trece cine nu trebuie din greseala prin zona ta (cineva care cunoaste mirosul), dat fiind conditiile create de o briza usoara (5-10 km/h vant, zona padure, relief plat), cam care ar fi distanta pana la care se propaga mirosul ?
- 100m-200m-500?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e padure as zice nici 30 metri.
dar pe camp sau in zona cu tufisuri.. intr-o seara calduroasa poti simti mirosul de la peste 50 m. dar inca odata, nu toti care fumeaza stiu cum miroase iarba neuscata, si nu toti care stiu cum miroase iarba proaspata sau aia uscata ar putea sa se gandeasca ca cineva are un plot asa mare undeva in apropiere incat sa miroasa asa. cel mai bine e insa sa ai un buffer de cativa km (1-2-3) in care nimeni nu are ce cauta sub nici o forma, in nici un anotimp.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
se ia o palma dupa ceafa si apoi te gandesti
1. cum cuantificam noi puterea mirosului?
2. ce soiuri imaginare sau reale crestem si cat X este mirosul lor?
3. unde in afara padurii sau in interiorul acesteia e imaginara planta?
4. cat de densa este padurea ca sa cuantificam rezistenta la vant?
5. din ce directie vine vantul si din ce directie vine omul?
6. ce alte mirosuri sunt in padure, aduse de vant si cat X este mirosul lor?
7. cat X este mirosul persoanei si cat Y este mirosul degajat de deodorantul personal?
8. daca inca mai citesti inseamna ca esti batut in freza si nu te-ai prins de ce vreau sa spun aici.

intrebari cu multiplele date variabile putem inventa la infinit. ai grija sa citesti tot threadul (DA, PE BUNE...STIU ca NU l-ai citit...de atentie nici nu mai zic). vezi ca este mentionata o treaba la partea cu gasirea locului. ceva gen: "locuri unde nu merge nimeni, e greu de ajuns sau nu ar vrea nimeni sa mearga" - sau ceva similar.

la mine bate vantul. nu le-am simtit din nici o directie de la nici o distanta

pe langa asta, de ce ai vrea sa cresti intr-un loc pe unde trec oameni. inteleg ca esti lenes dar daca esti in stare sa risti atat de mult... nici capul nu te ajuta...
 
Top