What's new

Culturi Ninja

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
metoda functioneaza la majoritatea plantelor de pe planeta ... nu vad de ce nu ar functiona la una de 50 de cm.
 

MJgrow

Active member
Adica asa ceva ?

34rzszb.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
din moment ce scopul principal e sa economisesti spatiu pe inaltime, planta ar trebui trainuita in continuare cat mai la orizontala, zic eu.. altfel nu castigi decat 10-20 cm
 

MJgrow

Active member
Adica ca in modelul desenat mai sus, cu prindere si rostogolire a ghiveciului cand e nevoie sau planta este dreapta. ~ 2-3 zile.

Cred ca in cazul acesta s-ar reusi cumva mai repede si fara stres sau rupere realizarea unui "cerc" al tulpinei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cred ca totul depinde de spatiul disponibil si lumina folosita. sa nu uitam ca ce spui tu aici e o operatiune destul de time-consuming pe care in mod normal nu o faci pe mai mult de cateva plante, intr-un fel microgrow.. de aceea trebuie sa folosesti ceea ce ai la maxim.

daca spatiul e dreptunghilar sau patrat mai de graba faci un scrog decat un cerc. si asa ai scapat de tot spatiul ocupat de ghiveci, sub scrog.
dar ca tot ai adus aminte de cerc, se poate face un mini vertical grow. suna bine, dar trebuie sa ai rabdare de piatra.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
La mine (outdoor) alta era ideea. Cam dupa o saptamana in ghiveci pe verticala, rastorn ghiveciul si o las sa se indrepte in sus ca sa faca unghiul de 90 de grade. Astfel, la transplantarea in gropi radacina sta normal si tulpina vine paralela cu solul, iar mai apoi se poate dezvolta si in sus. Teoretic ar trebui sa mearga...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
teoretic, dar nu castigi nimic, ca ai putea la fel de bine sa ingropi planta pana la primele ramuri secundare.
si atunci, tot acolo ajungi. vezi alt beneficiu in plus fata de a castiga ceva cm inaltime? (max vreo 30, as spune.)
 

MJgrow

Active member
e super ideea... chiar am sa o aplic la growul care abia a inceput cu germinarea(actual)

Decat sa trag de dansa mai bine o las pe ea sa se arcuiasca cum o inclin. Mai complicat cu ghiveciul, ca probabil o sa curga din el... apa sau pamant...

Idei ?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Pai nu am nevoie de alt beneficiu, doar sa fie putin mai scunda, oricum si fara training e destul de pitica. Dar cu un lst clasic, in forma de S, ce alt beneficiu as avea ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Fara dorinta de a o da in off-topic pe threadul de culturi ninja, pentru ca tot se vorbeste de tehnici de a tine planta cat mai mica, oare cum ar fi sa crestem o planta dupa tehnica de modelare a bambusului ? Adica o lasam sa creasca pana la 20-30 de cm, dupa care infigem o teava de plastic de vreo 10cm diametru langa ea si incepem sa ii legam varful de teava respectiva, pe masura ce creste, formand o spirala. La o teava de 10cm diametru, o circumferinta inseamna in jur de 31 cm. Dupa 3-4 ture in jurul tevii, la numai jumatate de metru inaltime, tulpina principala ar avea cam un metru si jumatate si o gramada de crengi.

E doar o idee. Prea multa sativa in ultimile 24 de ore :joint:
 

Evil6

Member
Fara dorinta de a o da in off-topic pe threadul de culturi ninja, pentru ca tot se vorbeste de tehnici de a tine planta cat mai mica, oare cum ar fi sa crestem o planta dupa tehnica de modelare a bambusului ? Adica o lasam sa creasca pana la 20-30 de cm, dupa care infigem o teava de plastic de vreo 10cm diametru langa ea si incepem sa ii legam varful de teava respectiva, pe masura ce creste, formand o spirala. La o teava de 10cm diametru, o circumferinta inseamna in jur de 31 cm. Dupa 3-4 ture in jurul tevii, la numai jumatate de metru inaltime, tulpina principala ar avea cam un metru si jumatate si o gramada de crengi.

E doar o idee. Prea multa sativa in ultimile 24 de ore :joint:

Ar merge, dar trebuie sa faci asta in o data la doua zile pentru fiecare planta. Cred ca tot e mult mai eficient cu lst din timp. Doua, trei sedinte cand sunt mici si ai un boschet patrat frumos.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
rasturnarea initiala se face pt a obtine mai usor si mai sigur o indoire de aproximativ 90 de grade a tulpini. daca alegi sa o legi din diferite locuri si sa o tii pe lst, sau sa pui o plasa peste ea si sa faci un scrog... asta e treaba ta.

faza cu bambusu... interesanta dar o vad ca fiind mai mult o chestie estetica.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nici nu cred ca poate fi vorba de estetica, ci mai mult de rabdare si de curiozitate, pentru ca oricum tulpina nu se va mai vedea deloc, fiind ascunsa de crengi si de frunze.

Insa ar arata cu siguranta interesant dupa recoltare, cand ramane doar tulpina :D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Growsite Management

Ca sa poti creste cu succes nu trebuie sa fii extrem de inteligent - dar ajuta mult. Daca esti muncitor, atent si ai un dram de minte vei creste kile de iarba. Totusi o simpla gresala si pierzi tot.
Astazi voi ataca cateva puncte pentru a ii salva pe altii de bulau.

Ai cautat toata vara / toamna un loc unde sa cresti linistit. Ai avut bafta sa gasesti unu. In acel loc nu ai gasit urme sau gunoaie ale altor oameni. Ai grija sa respecti acest lucru si sa nu lasi nici tu. In natura liniile drepte sunt aproape inexistente. Din acest motiv e usor sa observi in natura lucruri ce nu apartin acelui loc sau care au fost modificate. Pastreaza locul cat mai natural. In natura plantele nu cresc frumos ordonate iar pamantul nu se sapa singur.

Ghivecele, Pungile, Paharele, Bidoanele, Sticlele - si orice alte unelte pe care le aduci in acel loc, fie pleci cu ele, fie le deghizezi pentru ca altfel cineva le va gasi.

Pentru plantele tale inseamna sa le ascunzi in plante cu culori similare. Cu cat mai diferite cu atat mai bine. Ochiul primeste prea multe informatii si creierul nu le poate procesa in real-time pe toate.... asa ca mai rateaza cate ceva. - pentru mai multe informatii recomand re-citirea threadului.

Pentru ghivecele tale povestea e similara. Poti face gropi, poti folosi galeti, saci... etc... atata timp cat nu seamana a ceva ne-natural sau plantat, cu atat mai bine. Toate aceste tipuri de ghivece iti permit diferite lucruri: de la pamant bun plin de nutrienti si apa DOAR pt planta ta, la portabilitate in cazuri extreme. Alege cu grija, vopseste, camufleaza, lipeste plante sau muschi de padure (exista si varianta fake, care nu se vestejeste daca a fost lipita cu super glue de o galeta)

Vrei sa lasi apa? Camuflaj. Iti e lene sau e prea mare deranjul? Le ascunzi necamuflate. Riscant? Da - dar daca o faci cu cap poti ascunde si 100 de litri de apa in aceeasi zona. Cum? Ma bucur ca te-am facut curios. Pentru asta vei avea nevoie de o lopata, o placa de lemn (de orice tip) , muschi fals, lipici si 2 tuburi de vopsea - verde si maro - cu cat mai real cu atat mai bine. Si pentru ca ne duce capul realizam ca e mai usor sa camuflam o groapa (nu foarte mare) decat un bidon. Poate cineva sa calce pe ea? Da, sigur ca poate. Dar daca este mica si e facuta in asa fel incat sa poti pune un bidon / canistra in ea si peretii sa fie la o distanta de 5 cm... atunci placa de lemn va distribui bine greutatea acelei persoane si totu va fi bine.
Si sprayu? Putina variatie de culoare (daca exista in zona ta) este binevenita ;)

Plantele din jur. Daca esti un paranoic, cu siguranta vei face prea multe vizite si vei calca totu in picioare. Eu unu as lua ingrasamant si as avea grija ca tota zona sa fie fine hranita ca sa isi revina dupa ce a trecut elefantu' pe acolo.
 
Buna, in caz ca nu-i moarta discutia :)) as vrea sa va intreb cam pe ce data ar fi ideala germinarea pentru cultivarea in exterior in romania ca sa aiba destul timp ca sa creasca pana sa intre in inflorire, ma gandeam undeva prin 20 mai....(am ceva experienta in exterior dar pe alte meleaguri :D)
V-am pupat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Incepand cu 4.20.. :D
Si le poti scoate in general dupa jumatatea lui mai afara.
Sau daca ai spatiu de vegetat, le poti scoate pe la jumatatea lui iunie cand e vreme frumoasa.
 
Cam asa ma gandeam sa fac... Cat pentru vreme, am sa tai niste bidoane de 5l transparente si o se le acopar, ca sa fie protejate de ploi...etc, o sa fiu un stil de guerrilla, doar ca o sa le am langa casa, cu toate atentile...
Ce parere ai despre deep chunk in ecterior? Posibil sa am probleme cu emezeala?(muguri fparte compacti).
Rasele cu care o sa incerc sunt deep chunk, othaze, critical, flash jack...+cateva care nu mai retin, o sa plantez cam 15 de fiecare rasa si o sa selectez cele mai puternice la germinare, grosimea tulpinei, ziteza cresterii...etc

Mersi de ajutor oricum.
 
Ps.: scuzati scrisul (scriu de pe telefon) incs nu m-am familiarizat cu fotum-ul, deci nu stiu sa editez, sau macar daca se poate....
 

Latest posts

Latest posts

Top