What's new

2 Fruit Spirit #Out

orfeas

Active member
Veteran
Exo patisi to F3 ston firefox na mou vri to 'King of Cannabis' pou anaferese orfea dioti afto to thread den to exo akolouthisi alla den katalaveno pou apandas, To docu Swaziland: Gold Mine of Marijuana to exo di gia to ψ alla den katalaveno gia pio koktail anaferese.

Fuck! ida ke epatha na to diatiposoView Image

Έλα ρε Μπλαντ, αυτός ο Arjan της GHS που περνιέται για Βασιλιάς της Κάνναβης...
Όσο για το κοκτέιλ, πριν κάμποσα χρόνια είχαμε 3-4 Ολλανδούς στα μέρη μου, που "αφουγριούνταν τον κάτω κόσμο" δηλαδή σήκωναν το σακκάκι ( α ρε Κοζανίτες με το χιούμορ σας!) και πέθαναν όλοι εκτός από έναν που νόσησε τελευταίος και ήταν ο τυχερός γιατί βγήκε το περίφημο κοκτέιλ χαπιών-- καμιά 10αριά τουλάχιστον την ημέρα-- κι ακόμα ζει...

Το ψ που λες τι σημαίνει;
 

locoezon

Member
Καλησπέρα φορουμιτες.

Τα πότισα σήμερα και τα τρία και ελπίζω όταν γυρίσω να μην έχει στεγνώσει το χώμα τους.

Απότι παρατήρησα τις προηγούμενες μέρες σχετικά με το πότισμα,ακόμα και με ηλιόλουστες μέρες και 20-22 βαθμούς το χώμα κρατάει νερό για 5 μέρες τουλάχιστον. :woohoo:

Έκανα το κορφολόγημα στα Fruit Spirit μιας και την τρίτη μπαίνει καινούργια σελήνη και δεν θα είμαι εδώ,οποτε δεν θέλω να χάσω ούτε ημερα από το φεγγάρι! :laughing:

Το μεγαλύτερο Fruit Spirit είχε σχηματίσει 5 γόνατα και πήγαινε για 6 οποτε το κατέβασα στα 4 γόνατα.

Το μικρότερο Fruit Spirit είχε σχηματίσει 4 γόνατα και πήγαινε για το 5o οποτε το κατέβασα και αυτό στο 4o γόνατο.

Σχετικά με τον arjan και τον κάθε arjan,δεν έχω άποψη για αυτούς τους κυριους,μιας και πιστεύω όταν
βρίσκεσαι σε τέτοιες χώρες που το hobby μας εμάς γίαυτούς είναι εργασία αλλάζουν τελείως τα πράγματα.

Έχουν άλλες προοπτικές,άλλη διαφήμιση και αλλα πολλά που δεν θέλω να μπλεχτώ να τα συζητήσω γιατί θα χάσω τον μπούσουλα.

Πάντως πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ κρυφοί Grower σε όλον τον πλανήτη που ούτε καν τους γνωρίζει ο κόσμος
και κάνουν θαύματα σε σχέση με αυτούς και κάτω υπό διαφορετικές συνθήκες!

Βίβες και καλή βδομάδα να χούμε !
 

Attachments

  • 28042014680.jpg
    28042014680.jpg
    45.8 KB · Views: 11
  • 28042014681.jpg
    28042014681.jpg
    39.9 KB · Views: 10
  • 28042014682.jpg
    28042014682.jpg
    92.6 KB · Views: 12
  • 28042014683.jpg
    28042014683.jpg
    35.5 KB · Views: 11
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Κοίτα, Λόκο, εντάξει δε θα το κάνουμε κορδόνι το θέμα, αλλά ως καλλιεργητή και υπέρ της διατήρησης/διαφύλαξης παλαιών σπόρων με ενοχλεί αφάνταστα το γεγονός ότι αυτοί οι τύποι ανταλάσσουν τα υβρίδια τους με τους εν τόπω καλλιεργητές. Και μετά λέμε που πήγαν εκείνες οι επικές, μυθικές σχεδόν ράτσες του '60 και '70...
 

locoezon

Member
, αλλά ως καλλιεργητή και υπέρ της διατήρησης/διαφύλαξης παλαιών σπόρων με ενοχλεί αφάνταστα το γεγονός ότι αυτοί οι τύποι ανταλάσσουν τα υβρίδια τους με τους εν τόπω καλλιεργητές. Και μετά λέμε που πήγαν εκείνες οι επικές, μυθικές σχεδόν ράτσες του '60 και '70...

Ορφέα δεν διαφωνώ μαζί σου σε ότι λες για τον συγκεκριμένο τύπο...Ούτε καν είχα δει βίντεο του και ούτε με ενδιαφέρει ποιος είναι ο arjan,εγώ είμαι ο loco αυτό δεν μου λέει κάτι,ο καθένας μας είναι ξεχωριστός σε κάτι!

Μακάρι να υπήρχαν παλιές ποικιλίες όπως λες(πράγμα σπάνιο στις μέρες μας πιστεύω λόγο υβριδίων),όπως έχει γίνει όμως και με τα κηπευτικά που ο κόσμος πάει στο super market και αγοράζει ένα σακουλάκι σπόρους η οτιδήποτε φυτό του πλασάρουν στα φυτώρια και το βάζει χωρίς καν να ξέρει τι εστί υβρίδιο και απότι προέρχεται.

έχει χαθεί η μπάλα....και όπως πολύ καλά γνωρίζεις στα περισσότερα φυτώρια δεν τους συμφέρει να έχουν ντόπιες ποικιλίες σποροφύτων.
 

ganja3

Member
δεν υπάρχουν υβρίδια στην κάνναβη .
εδώ μέσα τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρουμε .
 

weedolada

Member
δεν υπάρχουν υβρίδια στην κάνναβη .
εδώ μέσα τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρουμε .
πώς δεν υπάρχουν ρε φίλε..ένα παράδειγμα από τον άσσο (που παρεμπιπτόντως τον έμαθα πρόσφατα)
http://www.aceseeds.org/greenhazethaistdeng.php
διάβασε τα χαρακτηριστικά..f3 semi-stabilised hybrid..
τι εννοείς εσύ ότι δεν υπάρχουν υβρίδια στην κάνναβη?:thinking:
 

tjo

life gardener
Veteran
δεν υπάρχουν υβρίδια στην κάνναβη .
εδώ μέσα τουλάχιστον θα έπρεπε να το ξέρουμε .

:scripture::jerkit:..ε, μάθε λοιπόν ότι υπάρχουν!
 

locoezon

Member
πώς δεν υπάρχουν ρε φίλε..ένα παράδειγμα από τον άσσο (που παρεμπιπτόντως τον έμαθα πρόσφατα)
http://www.aceseeds.org/greenhazethaistdeng.php
διάβασε τα χαρακτηριστικά..f3 semi-stabilised hybrid..
τι εννοείς εσύ ότι δεν υπάρχουν υβρίδια στην κάνναβη?:thinking:

FLOWERING INDOORS: 16-18 WEEKS
FLOWERING OUTDOORS: DECEMBER

Παναγια βοηθα άμα τελείωνα Δεκέμβρη :laughing::laughing:

Ganja σταματα να μας τρολλαρεις,είμαι σίγουρος ότι
και εσύ το γνωρίζεις για τα υβρίδια της κάνναβης με
τόσο καιρό στο hobby.

Άσε τι γινόταν τις παλιές εποχές με τους σπόρους!
 
L

letis

μωρέ και υπάρχουν υβρίδια και το ξέρει ο ganja3. προφανώς κάτι άλλο θα έχει στο μυαλό του και το ξεκίνησε με δικά του λόγια όπως πάντα.. ακουσον μεν.. :)

φέτος πάντως έχω βάλει και υβρίδια ντοματιές χαμηλές και από ντόπιες ποικιλίες όπως τουλάχιστον ισχυρίζεται το φυτώριο που μου τις έδωσε. και αυτές χαμηλές.. αντε να δούμε τη διαφορά.
 

weedolada

Member
γι αυτό ήμουν επιφυλακτικός στις ερωτήσεις,γιατί αναρωτήθηκα "ποιος ξέρει τώρα τι είχε στο μυαλό του και τι εννοούσε ο ποιητής..":dance013:
 

locoezon

Member
φέτος πάντως έχω βάλει και υβρίδια ντοματιές χαμηλές και από ντόπιες ποικιλίες όπως τουλάχιστον ισχυρίζεται το φυτώριο που μου τις έδωσε. και αυτές χαμηλές.. αντε να δούμε τη διαφορά.

Μήπως θυμάσαι τα ονόματα τους Λέτις??
Πρόσεχε αν όντως είναι ντόπιες και υβρίδια τα αλλα να μην σου διασταυρωθούν,γιατί ο πιο πολύς κόσμος έτσι την έχει πατήσει με τα υβρίδια σπορόφυτα και νομίζει ότι ακόμα έχει ντόπιες ποικιλίες!

Όσο για το φυτώριο που λες,εγώ εδώ πήγα σε μια γυναικα η οποια έχει φυτώριο και κάνοντας αυτήν την
συζήτηση περί ντόπιων σποροφύτων,μου εξήγησε ότι δεν αξίζει να βάζουν ντόπιες ποικιλίες μιας και με τα υβρίδια έχουν καλύτερα αποτελέσματα στο να τα μεγαλώσουν,οποτε λιγότερες απώλειες γίαυτούς στην αναπαραγωγή σποροφύτων.

Μετά με έπιασε λίγο το πνεύμα του πελίτi και τις έλεγα ότι με αυτόν τον τρόπο στηρίζουν τις πολυεθνικές και όχι την χωρα μας και φεύγοντας μου είπε ότι ακόμα και οι πατατόσποροι στην Ελλάδα είναι εισαγωγής!
 

tjo

life gardener
Veteran
Μετά με έπιασε λίγο το πνεύμα του πελίτi και τις έλεγα ότι με αυτόν τον τρόπο στηρίζουν τις πολυεθνικές και όχι την χωρα μας και φεύγοντας μου είπε ότι ακόμα και οι πατατόσποροι στην Ελλάδα είναι εισαγωγής!

μη νομίζεις ότι τα σπόρια του πελίτι είναι 100% παραδοσιακά...
ξέρω κόσμο που δίνει σπόρο στο πελίτι και ακόμα περισσότερο κόσμο
που παίρνει σπόρους από εκεί..
στο νευροκόπι φυτεύουν ολλανδική spunda-υβρίδιο- και μου το είπε παραγωγός...τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι
ότι οι αξιόπιστοι σπόροι κοστίζουν..όχι πολλά αλλά το ευρώ το δίνεις άνετα..φέτος πήρα 4-5 ποικιλίες τομάτας -παραδοσιακές-
από έναν αξιόπιστο πωλήτη του εβαυ και είχα 100% σκάσιμο..:tiphat:
και δε λέω όχι στα υβρίδια τομάτας..πέρσι έφαγα πολύ νόστιμες
τομάτες απο αγοραστά υβρίδια..οι μαύρες μου όμως ήταν το κάτι άλλο..
 

orfeas

Active member
Veteran
Προσοχή!
Υβρίδιο ΔΕΝ σημαίνει μεταλλαγμένο! Και το τι σημαίνει υβρίδιο είναι μια άλλη ιστορία...

Λόκο, συγνώμη αν σου κάναμε το νήμα υβριδικό:biggrin:
 

locoezon

Member
Ποσο μουντό πρωινό,δίχως να ξυπνάς διπλα στα μωρά σου και να σε τρώει η αγωνια αν όλα πήγαν καλά με το κορφολόγημα!:laughing:

Καλημέρα σας

μη νομίζεις ότι τα σπόρια του πελίτι είναι 100% παραδοσιακά...
ξέρω κόσμο που δίνει σπόρο στο πελίτι και ακόμα περισσότερο κόσμο
που παίρνει σπόρους από εκεί..
στο νευροκόπι φυτεύουν ολλανδική spunda-υβρίδιο- και μου το είπε παραγωγός...τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι
ότι οι αξιόπιστοι σπόροι κοστίζουν..όχι πολλά αλλά το ευρώ το δίνεις άνετα..φέτος πήρα 4-5 ποικιλίες τομάτας -παραδοσιακές-
από έναν αξιόπιστο πωλήτη του εβαυ και είχα 100% σκάσιμο..:tiphat:
και δε λέω όχι στα υβρίδια τομάτας..πέρσι έφαγα πολύ νόστιμες
τομάτες απο αγοραστά υβρίδια..οι μαύρες μου όμως ήταν το κάτι άλλο..

Επειδή ξέρω και εγώ άτομα στο νευροκόπι που καλλιεργούν πατάτες,ξέρω ότι δουλεύουν με υβρίδια,όπως και εδώ που είμαι άλλωστε πάλι με υβρίδια δουλεύουν...

Και σχετικά με τις ντομάτες: και εγώ πέρσι και πρόπερσι έβαλα υβρίδια ντομάτας που τα αγόρασα από το φυτώριο και βγήκα ευχαριστημένος...

Όσο για τον πελίτι είμαι σίγουρος ότι δεν είναι 100% παραδοσιακοί σπόροι όλοι τους,απλά έχω μια ελπίδα ότι ορισμένα άτομα έχουνε κρατήσει αυτά τα προγονικά γενετικά που υπήρχαν παλιά στην χωρα μας ! :huggg:

Προσοχή!
Υβρίδιο ΔΕΝ σημαίνει μεταλλαγμένο! Και το τι σημαίνει υβρίδιο είναι μια άλλη ιστορία...

Λόκο, συγνώμη αν σου κάναμε το νήμα υβριδικό:biggrin:

Συζήτηση να γίνεται ορε Ορφέα και ας είναι υβριδικη δεν πειράζει! Πάντως ορισμένα υβρίδια είναι και μεταλλαγμένα. ΟΧΙ ΟΛΑ ΟΜΩΣ

καλό δρόμο και μόνο επιτυχίες φίλε Λόκο :plant grow:

Σε ευχαριστώ αγορίνα και στα δικά σου μωρά τα καλύτερα εύχομαι
 

ganja3

Member
Προσοχή!
Υβρίδιο ΔΕΝ σημαίνει μεταλλαγμένο! Και το τι σημαίνει υβρίδιο είναι μια άλλη ιστορία...

Λόκο, συγνώμη αν σου κάναμε το νήμα υβριδικό:biggrin:
εσύ με έπιασες .. :biggrin:
μού έχει κολλήσει στο μυαλό η λέξη υβρίδιο σαν μεταλλαγμένο .,
ίσως γιατί βάζω πάντα στην θέση του την λέξη ( ράτσα ) .

ωραία αντίδραση όμως άμεση :tiphat:
 

weedolada

Member
εσύ με έπιασες .. :biggrin:
μού έχει κολλήσει στο μυαλό η λέξη υβρίδιο σαν μεταλλαγμένο .,
ίσως γιατί βάζω πάντα στην θέση του την λέξη ( ράτσα ) .

ωραία αντίδραση όμως άμεση :tiphat:
δεν είσαι ο μόνος..πολλοί μπερδεύουν αυτά τα δύο ακόμη και σαν έννοιες,δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν,γιατί έτσι έμαθαν..
 

LegacyTron

Member
Ακόμα περιμένω να διαβάσω την δήλωση: "Τα υβρίδια παίρνουν λίπασμα για χώμα και υδροπονία αντίστοιχα, όπως τα υβριδικά αυτοκίνητα".

Όσον αφορά το νήμα που το ξεχειλώσαμε, ΓΥΡΝΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ UPDATE ΜΕ ΦΩΤΟ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΚΑΛΕΙ!
 

locoezon

Member
Ακόμα περιμένω να διαβάσω την δήλωση: "Τα υβρίδια παίρνουν λίπασμα για χώμα και υδροπονία αντίστοιχα, όπως τα υβριδικά αυτοκίνητα".
:laughing::laughing:

Όσον αφορά το νήμα που το ξεχειλώσαμε, ΓΥΡΝΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ UPDATE ΜΕ ΦΩΤΟ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΚΑΛΕΙ!

θα γυρίσω σύντομα αγορίνα,είμαι σε σεμινάριο!!

Φωτογραφίες από την ημερα που έκανα τα κορφολογήματα στα Fruit και το training. :tiphat:

28/4
 

Attachments

  • Still0032 Female
Pictures 31, 32, & 33 are all the same shot at different magnifications.
    Still0032 Female Pictures 31, 32, & 33 are all the same shot at different magnifications.
    50.2 KB · Views: 38
  • 28042014684.jpg
    28042014684.jpg
    85.8 KB · Views: 10

locoezon

Member
Καλημέρα σας!!!!!
Επιστροφή στην φύση,μετά από 5 μέρες απουσίας. :woohoo:

Το λοιπόν,στα Fruit Spirit οι κορφάδες γίναν λίγο καφέ όπως την προηγουμενη φορα αλλα σε μικρότερη κλίμακα(χαμηλές θερμοκρασίες το βραδυ,βροχές όλες αυτές τις μέρες που έλειπα,σκεπασμένα όλη μέρα)

Το μεγαλύτερο Fruit Spirit,έπειτα από 26 μέρες στο pot που ήτανε το έκανα σήμερα πρωί-πρωί μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα(θα είναι και η τελική του γλάστρα,μετά προορίζεται για το έδαφος),με σκοπό να μπορέσω να πάρω και κλώνους από αυτό το φυτό.
Επίσης κλαδεύτηκαν τα coty και το πρώτο set φύλλων έτσι ώστε να παραχωθεί ο κορμός μέσα στο χώμα μέχρι εκείνο το σημείο.

Το μικρότερο Fruit Spirit δεν το βλέπω και τόσο βαρβάτο μέχρι τώρα,πράγμα που φάνηκε και από την αρχή άλλωστε,οποτε την μεταφύτευση την αφήνω για μετά.

Ο Ινδός σαν να αρχίζει και παίρνει τα πάνω του σιγά σιγά...για να δούμε τι μας επιφυλάσσει

:tiphat:
 

Attachments

  • 02052014687.jpg
    02052014687.jpg
    56 KB · Views: 14
  • 02052014688.jpg
    02052014688.jpg
    81.4 KB · Views: 12
  • 02052014691.jpg
    02052014691.jpg
    68 KB · Views: 12
  • 02052014694.jpg
    02052014694.jpg
    87.9 KB · Views: 14
Top