What's new

2 Fruit Spirit #Out

locoezon

Member
ελπίζω να μην τεντώσουν!
 

Attachments

  • 17042014648.jpg
    17042014648.jpg
    93.8 KB · Views: 17
  • 17042014649.jpg
    17042014649.jpg
    83.4 KB · Views: 17
  • 17042014650.jpg
    17042014650.jpg
    83.1 KB · Views: 17

ganja3

Member
να τεντώσουν δεν τεντώνουν .. έχουν κάνει καλό κορμό .
μην μουχλιάσουν έτσι που τα σκεπάζεις πρόσεχε . άνοιξε μερικές τρύπες στην σακούλα .
 

locoezon

Member
Καλησπέρα Ganja!!!

Το ναύλον έχει τρύπες από πάνω αρκετές και
το τελάρο δεν σκεπάζεται εξολοκλήρου.

Δηλαδή στα πλαγια παίρνει κανονικά αέρα,πλέον μονο το βραδυ το έχω σκεπασμένο γιατί εδώ που είμαι βαράει αρκετή υγρασία,όταν σηκώνομαι το πρωί τα φύλλα τους είναι λες και τα έχω ψεκάσει :biggrin:

Καμια γνώμη για κάνα καλο αυτόματο θέλω να ακούσω για έξω που να μην παίρνει αρκετό μπόι.

Η ποσότητα δεν με ενδιαφέρει καθόλου απλά θέλω να είναι A+ ποιότητα!

Μονο τα NL έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής έξω αλλα ξεπέρασαν το 1,7 ύψος οποτε δεν τα ξαναβάζω!

:dance013:
 

orfeas

Active member
Veteran
ελπίζω να μην τεντώσουν!

Χριστός Ανέστη!

Καλά εσύ δεν είπες ότι τα ξαναέβαλες;
Δε θα έπρεπε να ξέρεις άμα τανύσουν η όχι;
Από την άλλη, πως μπορείς να ξέρεις τι τάνυσμα θα κάνει ένα φυντάνι 10 πόντων...
 

locoezon

Member
Χριστός Ανέστη!

Καλά εσύ δεν είπες ότι τα ξαναέβαλες;
Δε θα έπρεπε να ξέρεις άμα τανύσουν η όχι;
Από την άλλη, πως μπορείς να ξέρεις τι τάνυσμα θα κάνει ένα φυντάνι 10 πόντων...

Καλησπέρα ορφέα,αληθώς ο κύριος !

Λοιπόν την πρώτη φορα που έβαλα τα fruit spirit ήταν από την RoyalQueen οι σπόροι και η καλλιέργεια ήταν πριν 2 χρονια(δυστυχώς έχω χάσει το υλικό από το grow).

Το grow είχε 2 Fruit Spirit,τα οποια το ένα είχε γίνει 3.25 σε ύψος(του είχα κόψει κιόλας όλες τις κορυφές που ξεπερνούσαν αυτό το ύψος,λόγο ότι φαινόταν πέραν τις καβατζας)και το δεύτερο είχε φτάσει στα 3.00(και αυτό πάλι κομμένο στις κορυφές).

Το fruit που έγινε 3 μετρα σύνολο σε ύψος,έγινε ερμαφρόδιτο και έδωσε περίπου 100g.

Το καλο Fruit έδωσε ποσότητα περίπου στα 560g.

Στην καβάτζα που είχα αυτά τα 2 δέντρα είχα πάει 1 δέντρο το οποιο ήταν από σπόρο που έχω και βάλει φέτος (τον λεγόμενο Indo) το οποιο είχε βγει αρσενικό και ήταν σε απόσταση περίπου των 200 μέτρων από τα 2 Fruit Spirit.

Πολύ φοβάμαι ότι το ερμαφρόδιτο Fruit έγινε διασταύρωση με τον Indo λόγο ότι στην καβάτζα επικρατούσαν μποφόρ τρελα και ήταν τελείως ανοιχτά γύρω και τα φυτά από αγνοια μου τότε και χωρίς να ξέρω ακριβώς στα ποσα μετρα πρέπει να είναι αρσενικά με θηλυκά πρέπει να γίναν αντρόγυνο.

Αυτό που βλέπω φέτος στα Fruit είναι,
ότι έχουν πάρει πολύ χαμηλό ύψος σε σχέση με τους σπόρους που είχα βάλει πριν 2 χρονια και το φύλλωμα τους είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που ήξερα.

Τα αλλα ήταν τελείως Sativa τα φύλλα από την αρχή.
Αυτά δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι έχουν βγει μέχρι στιγμής.

Και επειδή με έπιασε η πάρλα μου σήμερα μετά από ντόπιο κρασί που πίνω αυτές τις μέρες από θείου αμπέλια και κάτι καλά τσιγάρα ενέχυρο από φίλο στον οποιο θα ανταποδώσω με το καλο το φθινόπωρο.

Σας παραθέτω μερικές σημερινές φωτογραφίες από τα παιδιά λίγο πριν πέσει ο ήλιος.

Ψεκάστηκαν με σκέτο νεράκι,γιατί σήμερα είχαμε όλη μέρα 5-7 μποφόρ,20-25 βαθμούς κελσίου και αρκετή σκόνη από ΑΦΡΙΚΑ.


1o Fruit Spirit εικόνας 12εκ ύψος ,18εκ πλάτος τα πρώτα φύλλα

2o Fruit Spirit εικόνας 10εκ ύψος ,13εκ πλάτος τα πρώτα φύλλα
 

Attachments

  • 23042014662.jpg
    23042014662.jpg
    92.8 KB · Views: 17
  • 23042014660.jpg
    23042014660.jpg
    85.4 KB · Views: 17
  • 23042014655.jpg
    23042014655.jpg
    61.9 KB · Views: 17
  • 23042014661.jpg
    23042014661.jpg
    71.4 KB · Views: 16
  • 23042014657.jpg
    23042014657.jpg
    68 KB · Views: 17
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Για τη γονιμοποίηση 200 μέτρα δεν είναι δα και Η απόσταση! Οπότε να έχεις το νου σου...
Για τα φύλλα, μερικές σατίβες ξεκινούν με φαρδιά και καταλήγουν με στιλέτα.

Τα φυντάνια μια χαρά τα βλέπω! Το ψέκασμα δε ξέρω αν είναι απαραίτητο μιας και η υγρασία είναι παραπανίσια τούτο το καιρό, ιδιαίτερα από κει δυτικά.

Οι ντομάτες για δεύτερες είναι;:biggrin:
 
L

letis

ρε συ loco, πολύ θαμμένοι δεν είναι οι κορμοί ή μου φαίνεται? βλέπω τις κοτυληδόνες πολύ κοντά στο χώμα...
το ίδιο έκανα σε κάτι φωτοπεριόδου φέτος και τελικά τα παραέθαψα και είχα θέμα.
 

locoezon

Member
Για τη γονιμοποίηση 200 μέτρα δεν είναι δα και Η απόσταση! Οπότε να έχεις το νου σου...
Για τα φύλλα, μερικές σατίβες ξεκινούν με φαρδιά και καταλήγουν με στιλέτα.

Τα φυντάνια μια χαρά τα βλέπω! Το ψέκασμα δε ξέρω αν είναι απαραίτητο μιας και η υγρασία είναι παραπανίσια τούτο το καιρό, ιδιαίτερα από κει δυτικά.

Οι ντομάτες για δεύτερες είναι;:biggrin:



Πως το ξερες ορφέα ότι βρίσκομαι δυτικά
:laughing:

Είναι κατιφέδες αυτά παρέα με τα κανναβούρια!

ρε συ loco, πολύ θαμμένοι δεν είναι οι κορμοί ή μου φαίνεται? βλέπω τις κοτυληδόνες πολύ κοντά στο χώμα...
το ίδιο έκανα σε κάτι φωτοπεριόδου φέτος και τελικά τα παραέθαψα και είχα θέμα.


Λέτις τι θέμα σου δημιουργήθηκε???
Ρωτάω για να γνωρίζω...

Γιατί εγώ προσωπικά εφαρμόζω την τεχνική να χώνω όσο πιο πολύ κορμό μπορώ μέσα στο χώμα,ανάλογα το φύλλωμα έτσι ώστε να δέσει καλύτερα ο κορμός.

Αυτήν την τεχνική μου την έδειξε για την ακρίβεια ένας παππούς,που την εφάρμοζε στις ντομάτες του στο κήπο και είπα να την συλλέξω και να την εφαρμόσω.
 

tjo

life gardener
Veteran
ρε συ loco, πολύ θαμμένοι δεν είναι οι κορμοί ή μου φαίνεται? βλέπω τις κοτυληδόνες πολύ κοντά στο χώμα...
το ίδιο έκανα σε κάτι φωτοπεριόδου φέτος και τελικά τα παραέθαψα και είχα θέμα.


λέτι όταν θάβεις το κορμό στο χώμα,ο κορμός βγάζει ρίζα και
εχεις καλύτερο ριζικό...φαντάσου ότι αυτά που χω για έξω είναι
περίπου 50cm και θα θάψω τα 30..αυτό δεν είναι πρόβλημα στα σίγουρα
tiphat.gif


..Πως το ξερες ορφέα ότι βρίσκομαι
δυτικά...

κι απ το χαλάζι που ριξε πρόσφατα...;)
 

locoezon

Member
λέτι όταν θάβεις το κορμό στο χώμα,ο κορμός βγάζει ρίζα και
εχεις καλύτερο ριζικό
...φαντάσου ότι αυτά που χω για έξω είναι
περίπου 50cm και θα θάψω τα 30..αυτό δεν είναι πρόβλημα στα σίγουραView Image



κι απ το χαλάζι που ριξε πρόσφατα...;)

+1

Ακριβώς γi'αυτό το λόγο μου είπαν ότι θάβουν πιο βαθιά τα κηπευτικά!!:tiphat:
 
L

letis

συμφωνώ με αυτά που λέτε και γω κάπως έτσι τα ήξερα. τα αυτοματάκια που τέντωσαν τα έθαψα πιο βαθειά και κανένα πρόβλημα. σε κατι φώτο που έκανα το ίδιο και τα έθαψα μέχρι τις κοτυληδόνες σχεδόν είχε ως αποτέλεσμα να ατροφήσει εκείνο το κομμάτι και να πρέπει να το ξεθάψω για να στρώσει... μπορεί να συνέβη και κάτι άλλο σε μένα ρε φίλε τι να πω. αλλά το είχα πρόσφατο και είπα να ρωτήσω...
 

orfeas

Active member
Veteran
λέτι όταν θάβεις το κορμό στο χώμα,ο κορμός βγάζει ρίζα και
εχεις καλύτερο ριζικό...φαντάσου ότι αυτά που χω για έξω είναι
περίπου 50cm και θα θάψω τα 30..αυτό δεν είναι πρόβλημα στα σίγουραView Image

Κάτι τέτοιο έκανε κι ο Thai για το ριζικό ακριβώς...
 

locoezon

Member
Όσο ζούμε και ασχολούμαστε με κάτι που αγαπάμε πιστεύω θα μαθαίνουμε συνεχεια καινούργια πράγματα και μεθόδους...Αυτό είναι και το ενδιαφέρον σε όλο αυτό. :woohoo:

Επίσκεψη στα μωρά σήμερα λίγο πιο νωρίς από χτες μπας και προλάβαινα καμια φωτογραφία και να έχει μέρα έξω !

Απότι βλέπω το χώμα πάει μια χαρά στο θέμα ποτίσματος,βεβαια όπως ανάφερε ο ganja πρέπει να προσέξω και την πιθανότητα μούχλας,διότι βλέπω το χώμα να κρατάει 5 μέρες υγρό σχετικά και στην 6-7η ημερα θέλει πότισμα σίγουρα!

Τους κατιφέδες τους προορίζω για εντομοαπωθητικά των νηματοειδών απότι έχω διαβάσει και φυτεύεται κιόλας ανάμεσα σε ντομάτες! :tiphat:


Τελευταία φωτογραφία κατιφέδες!
 

Attachments

  • 24042014664.jpg
    24042014664.jpg
    116.4 KB · Views: 17
  • 24042014667.jpg
    24042014667.jpg
    72.9 KB · Views: 18
  • 24042014668.jpg
    24042014668.jpg
    93 KB · Views: 18
  • 24042014669.jpg
    24042014669.jpg
    95.3 KB · Views: 17

ganja3

Member
όταν θάβεις τον κορμό , εάν έχεις πολύ υγρασία , υπάρχει περίπτωση να σου σαπίσει , το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην υδροπονία εάν το μπεκάκι ρίχνει νερό επάνω στον κορμό .
ανάλογα βέβαια και με το φυτό ,,. εγώ το έπαθα μια φορά με ένα αυτόματο πρόσφατα .
 

locoezon

Member
Καλησπέρα φίλοι μου.
Ένα μικρό update σήμερα,μιας και η επομενη βδομάδα προβλέπεται δύσκολη εργασιακά οποτε και δεν θα υπάρχει χρόνος για τα φυντάνια.

Τοποθετήθηκε κοκκώδες λίπασμα ιχνοστοιχείων(μαγνήσιο,ασβέστιο,σίδηρο κτλπ) και στο μικρό ινδιάνο μπήκε επίσης κοκκώδες λίπασμα 11-15-15 όπως και στα 2 Fruit Spirit.

Κάτι παράξενο συμβαίνει με το μεγαλύτερο Fruit Spirit,ενώ είμαστε στην λιγώση και όπως όλοι γνωρίζουμε οι χυμοί των δέντρων πάνε προς τις ρίζες σε αυτήν την φάση της σελήνης και παρόλο που είναι
νωρίς στην ανάπτυξη του,αρχίζει και βγάζει μυρωδιά
όταν τριβείς τα φύλλα!!!

Η μυρωδιά της τσουκνίδας ευτυχώς δεν μυρίζει καθόλου στο χώμα!

Αυτό πάντως με την μυρωδιά από τόσο νωρίς είναι φυσιολογικό και ενώ βρισκόμαστε στην λιγώση?

Να πω ότι ειμασταν λίγο πριν την πανσέληνο ok,αλλα τώρα????

:comfort:
 

Attachments

  • 26042014672.jpg
    26042014672.jpg
    88.5 KB · Views: 17
  • 26042014673.jpg
    26042014673.jpg
    49.7 KB · Views: 20
  • 26042014674.jpg
    26042014674.jpg
    50.7 KB · Views: 16
Aτσα η τσουκνιδα! Εγω ηξερα τη φαση που την ξεραινεις και την προσθετεις στο μειγμα (δεν θυμαμαι σε τι αναλογιες ακριβως, αλλα γενναια ποσοτητα)
Για το τσουκνιδοζωμο τι ποσοτητες νερου και τσουκνιδας βαζεις? Και ποσες μερες το ζυμωνεις?

Δες εδω και μια μεθοδο απο Ζουαζιλανδο αγροτη για να κραταει χαμηλα τις σατιβαρες του (στο 36:30). Στο 3ο-4ο γονατο, τα κορφιαζουν για να βγαλουν πολλες κορφες (σαν το UB topping φανταζομαι) και μετα τα κανουν τραμπολινο.

Καλη συνεχεια με τα πνευματα (ολων των ειδων :) )
 

locoezon

Member
Aτσα η τσουκνιδα! Εγω ηξερα τη φαση που την ξεραινεις και την προσθετεις στο μειγμα (δεν θυμαμαι σε τι αναλογιες ακριβως, αλλα γενναια ποσοτητα)
Για το τσουκνιδοζωμο τι ποσοτητες νερου και τσουκνιδας βαζεις? Και ποσες μερες το ζυμωνεις?

Δες εδω και μια μεθοδο απο Ζουαζιλανδο αγροτη για να κραταει χαμηλα τις σατιβαρες του (στο 36:30). Στο 3ο-4ο γονατο, τα κορφιαζουν για να βγαλουν πολλες κορφες (σαν το UB topping φανταζομαι) και μετα τα κανουν τραμπολινο.

Καλη συνεχεια με τα πνευματα (ολων των ειδων :) )

Καλημέρα Frog αγορίνα!

Σχετικά με το βίντεο που μου δείχνεις..
Σχεδόν πάντα κάνω κορφολόγημα τις κορυφές μόλις φτάνουν το 4-5 γόνατο όπως επίσης και από τα παρακλάδια.

Πρώτου κάνω την τελική μεταφύτευση,κάνω πρώτα το κορφολόγημα και ανάλογα άμα δω ότι το φυτό ανταποκρίνεται,το αφήνω για μερικές μέρες και ύστερα το τοποθετώ στην τελική του θέση.


Τώρα όσο αφορά την τσουκνίδα.
Ζύμωση κάνω γύρω στις 2 βδομάδες ανάλογα και την θερμοκρασία,με μια αεροπετρα στον πάτο του βαρελιού και με καθημερινό ανακάτεμα το μίγμα μαζί με την τσουκνίδα μέσα.
Όταν πλέον βλέπω ότι δεν βγάζει αφρούς και μυρίζει απίστευτα άσχημα ξέρω ότι είναι έτοιμο....

Οι ποσότητες τσουκνίδας είναι οι εξής:
1 μέρος τσουκνίδας φρέσκιας με 10 μέρη νερού για ράντισμα.
1 μέρος τσουκνίδας φρέσκιας με 20 μέρη νερού για λίπανση.

Τώρα όσο αφορά την ξεραμένη θέλει περισσότερη ποσότητα,δεν θυμάμαι ακριβώς ποσο γιατί δεν έχω δουλέψει με αυτόν τον τρόπο.

Ευχαριστώ για το κουράγιο! :laughing: :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Αυτά που ο αυτός απ'τσ'άλλι ανακάλυψε το 2012 στην Αφρική εμείς τα κάνουμε εδώ και δεκαετίες στα Καρούλια!
Άκου 'κει King of Cannabis! :moon:
Κι οι φουκαράδες οι Σουαζιλανδοί πεθαίνουν από έιτζς αφού δεν έχουν τα φράγκα για το κοκτέιλ
 
Exo patisi to F3 ston firefox na mou vri to 'King of Cannabis' pou anaferese orfea dioti afto to thread den to exo akolouthisi alla den katalaveno pou apandas, To docu Swaziland: Gold Mine of Marijuana to exo di gia to ψ alla den katalaveno gia pio koktail anaferese.

Fuck! ida ke epatha na to diatiposo
wassat.gif
 
Top