What's new

ЗА СВЕТЛИНАТА

Еми не е възпитано . че е навътре в нещата,навътре е ама... аз полезните неща,които пише ги признавам,но другото прави лошо впеатление.
...кое прави лошо впечатление , че не търпя самозванци , хвалипръцковци , глупаци , мързеливци и некадърници ...ами свиквайте . Единственият начин да се оправи света ни , е когато всеки почне да получава това което е изработил/заслужил.
Мързеливия и работливия , кадърния и некадърния , умния и глупавия са равни единствено в Рая , на земята обаче всяка жаба да си знае гиола . И вземи да си смениш крушките , че сега резултатите са ти все едно гледаш с изтръпналите ЦФЛ-та :) .
 

aeons

Member
И вземи да си смениш крушките , че сега резултатите са ти все едно гледаш с изтръпналите ЦФЛ-та :) .

Тъй като ти си много на вътре с нещата ще може ли да ме посъветваш за крушки ?
 
........с удоволствие , само ми кажи точно колко ти е бюджета за осветление , за колко квадрата и какви резултати търсиш ?
 

aeons

Member
........с удоволствие , само ми кажи точно колко ти е бюджета за осветление , за колко квадрата и какви резултати търсиш ?

Тъй като за първи път ще пробвам индор, мисля да пробвам с малко (около 5 растения, не знам колко квадрата ще ми трябват. Мисля, че няма да са много). Бюджета ми е някаде около 200 - 250 лв., мога да събера и повече, но мисля че няма смисал тъй като съм аматьорче в тая работа. Колкото до резултата просто искам да вида дали ше мога да отгледам реколта индор, няма значение колко ще излезе - ВАЖНОТО Е ДА СЕ ПОЛУЧИ. :jump:
 
Тъй като за първи път ще пробвам индор, мисля да пробвам с малко (около 5 растения, не знам колко квадрата ще ми трябват. Мисля, че няма да са много). Бюджета ми е някаде около 200 - 250 лв., мога да събера и повече, но мисля че няма смисал тъй като съм аматьорче в тая работа. Колкото до резултата просто искам да вида дали ше мога да отгледам реколта индор, няма значение колко ще излезе - ВАЖНОТО Е ДА СЕ ПОЛУЧИ. :jump:
...довечера ще ти пиша , че излизам :tiphat: .
 

bahura

Member
Тъй като за първи път ще пробвам индор, мисля да пробвам с малко (около 5 растения, не знам колко квадрата ще ми трябват. Мисля, че няма да са много). Бюджета ми е някаде около 200 - 250 лв., мога да събера и повече, но мисля че няма смисал тъй като съм аматьорче в тая работа. Колкото до резултата просто искам да вида дали ше мога да отгледам реколта индор, няма значение колко ще излезе - ВАЖНОТО Е ДА СЕ ПОЛУЧИ. :jump:
Доколкото разбирам ти все още незнаеш колко ще ти е голямо помещението.

Ако ще гледаш в по-тясно пространство си вземи 400в хпс с куултуб, но ако е широчно с повече кубични метра можеш с обикновен рефлектор!
Има комплекти: Лампа 400в, дросел+запалка400в,рефлектор (обикновен) - за 200-230лв
 

bahura

Member
Може ли да ми посочиш от тука ( http://www.mikimak.com ), горе-долу кво ше взимаш ?

Първо ми кажи изобщо за всичко необходимо за обзавеждането на един гров бокс или само за осветление?!

От лампите аз бих си взел тази 400в Agro Lux "Natrium" или 400в SON-T Philips.

Дросела Електростарт или Schwabe
 

damyanek

Member
здравейте на всички...съвсем случайно попаднах на този форум докато трупах знания из интернет пространството за индоор отглеждането понеже там съм кръгла нула :( а тазгодишния ми оутдоор по стечение на обстоятелствата го хвана липсата :D

сега малко по темата...искам да започна с 800W но никъде не можах да намеря инфо дали е по-добре да сложа 4х200 или 2х400

за 400W съм се спрял на Sylvania Grolux 400W ХПС а ако ще слагам 200W мисля да са цфл...ако стигне бюджета може и да ги комбинирам...в някоя тема прочетох ,че едните си имат повече предмиства във вег периода а другите в цъфтежа :) ще се радвам да чуя и вашите мнения :) мерси предварително :)
 

FireBlade

Member
...мислиш ли че помогна с този пост ?
Реших да му спестя малко мъки из светомаркетите и човека си каза че му е ограничен бюджета...като има кинти ще си вземе и по качествени като няма ще си вземе каквито може

@Bahure дай да не се заяждаме излишно
 

aeons

Member
Реших да му спестя малко мъки из светомаркетите и човека си каза че му е ограничен бюджета...като има кинти ще си вземе и по качествени като няма ще си вземе каквито може

Благодаря ти мен :):thank you:
 

_Ina_

Active member
Veteran
induction lamp:целите теми се изпълват с твоите заяждания,отговори на твоите заяждания и нови твои заяждания. А то как да не ти отговори човек нещо? Не се притесняваи за моите резултати.Няма ти да ги пушиш хаха
 
induction lamp:целите теми се изпълват с твоите заяждания,отговори на твоите заяждания и нови твои заяждания. А то как да не ти отговори човек нещо? Не се притесняваи за моите резултати.Няма ти да ги пушиш хаха
...ми предлагам да си седнете на дупетата и да не превръшате с незнанието и ината си форума в поредната подкрепа/ферма. Резултатчетата ти са последното нещо на този свят към което имам интерес :) .
 

FireBlade

Member
за вертикално отглеждане на три реда кое е по добре 2х600, 3х400 или 1х1000?
 

Billy Bones

Active member
...кое прави лошо впечатление , че не търпя самозванци , хвалипръцковци , глупаци , мързеливци и некадърници ...ами свиквайте . Единственият начин да се оправи света ни , е когато всеки почне да получава това което е изработил/заслужил.
Мързеливия и работливия , кадърния и некадърния , умния и глупавия са равни единствено в Рая , на земята обаче всяка жаба да си знае гиола . И вземи да си смениш крушките , че сега резултатите са ти все едно гледаш с изтръпналите ЦФЛ-та :) .

„Явно „грам на ват“ е забравил за случката след поста на Dr Tre за нуждата от минерални торове, но аз не съм забравил и мисля, че след последните събития е време да отворя по едно кюфте за всеки един от компанията. Темата за торовете я подхванах още във Фермата, където (както и тук в темата за светлината) на конкретни факти и потвърдена информация получавах единствено обстойното и компетентно – нищо не разбираш. Проблемът е, че и двата дяла на химията са ми професионално занимание, затова е добре към кифтетата да вземете и по едно валидолче, защото обещавам пътуването да друса смотаняци.

Така, първото и най-важно нещо, което трябва да уточним (за разочарование на повечето ентусиасти) е, че понятие като Органични, Био и т.н. торове в тубичка не съществува. За органична тор се приема единствено добре изгнилата & ферментирала смес от животински фекалии и растителна маса, където под действието на различни ензими и бактерии се образуват хранителни вещества под формата на нитрати и соли. След като въпросната трупа, така и не ми даде таблица със съдържанието на някоя от магическите си „органични“ формули, започнах търсенето сам, което пък ме доведе до меко казано изненадващи резултати. Информацията е потвърдена многократно, както от чужди, така и от български източници, затова ако кръжока „грам на ват“ има някакви забележки, да борави с конкретни факти и данни, а не да се държи като хамалин на две ракии.

Какво представляват т.нар. „органични“ торове ? На практика това се оказаха обикновени минерални торове, в който така наречената органика присъства под формата на екстракт от хумус, фулво & аминокиселини и растителни хормони в границите между 5 и 10 %. Всичко останало е вече познатата комбинация от азот, калий и фосфор, пригодена за вегетация или цъфтеж + обичайните микроелементи (бор, кобалт, цинк, манган, желязо, молибден и др.), които могат да се открият както в почвата, така и в обикновената чешмяна вода. Само за справка, хумусът се образува от разлагането на органичните остатъци в почвата (растения, животни и микроорганизми). Т.е. достатъчно и в далеч по-усвояем вид от него се съдържа в обикновената оборска тор + различните, остатъчни или формирани по време на ферментацията ензими и аминокиселини. Какво се опитвам да обясня ли? Предполагам, че повечето от вас вече са схванали накъде бия. Нещо повече, естествените торове са лишени от каквито и да е било инхибитори, които обикновено присъстват в промишлените аналози, а концентрациите на различните соли са в минимален и максимално лесен за усвояване вид.

http://www.uk420.com/boards/index.ph...post&id=330103

За да съм още по-нагледен поствам и линк, в който може да се види развитието и състава на т.нар. „органика“ като Био Биз.

Извадка: Bio-Grow.

Съдържание:

[FONT=&quot]Total Nitrogen (N)……………………………1.8%[/FONT]
[FONT=&quot]0.9% Ammoniacal Nitrogen[/FONT]
[FONT=&quot]0.9% Nitrate Nitrogen[/FONT]
[FONT=&quot]Available Phosphate (P2O5)………………….0.1%[/FONT]
[FONT=&quot]Soluble Potash (K2O)…………………………6.6%[/FONT]

Както и във фермата, така и тук ще се опитам да обясня, че в реалността понятие като свободен нитрат няма, тъй като той може да съществува единствено под формата на различни нитратни соли (и в часност тези за стопански цели като калиев, амониев, натриев и калциев нитрат). Най-чист източник на азот са амониевия нитрат и уреата (карбамида), които присъстват в почти всяка една от намиращите се на пазара формули. Пример за това може да се намери в „майсторският“ опис на посочената по-горе формула - [FONT=&quot]0.9% Ammoniacal Nitrogen[/FONT][FONT=&quot] & [/FONT][FONT=&quot]0.9% Nitrate Nitrogen. [/FONT]

Попитайте всеки с по-задълбочени познания по химия какво означава написаното. Ако нямате под ръка, аз ще ви улесня – обикновен амониев нитрат. Така за около литър вода получавате 18 гр. амониев нитрат, 1 гр. разтворима фосфатна сол и 66 гр. поташ. Останалото са обработени с инхибитори и консерванти екстракт от хумус, аминокиселини и растителни хормони. И всичко това в разреден до безобразие вид, но.....за това по-късно.

Това, което се опитвам да обясня е, че както и преди, така и сега основните хранителни вещества за растенията си остават азот, фосфор и калий. Промени или нови чудеса в тази насока не могат да се направят, тъй като това влиза в разрез със самата природа. Това, което правят фабриките зад въпросните торове е да ни пробутват един и същ коктейл от трите основни елемента, но в различна концентрация и хващаща окото опаковка.

С оглед на написаното по-горе, няма как да не се съглася с написаното в статията на Др. Ингам. Употребата на минерални торове, води единствено до разрушаване на вече съществуващият в почвата баланс от различни соли и елементи. Т.е. прибавянето на една или друга минерална сол, води до екстракцията или заключването на вече съдържащите се в почвата елементи, поради тяхната по-слаба разтворимост за разлика от синтетичните заместители. За по-прост пример ще дам две пълни с разтвор на различни соли чаши. При смесването им, солта с по-добрата разтворимост ще изтласка част от тази с по-ниска, оставяйки я в твърд и неразтворим (разбирай неусвоим) вид. Същият процес води и до натрупвания от дадената сол, които са и една от основните причини за синдрома „ Леле, изгореха ми китките” и постояните колебания в pH – то. Подобни проблеми при употребата на изцяло органични торове не съществуват и за разочарование на търговците на химия, тези факти ще стават все по-известни и общодостъпни.

Можеш ли да отгледаш топ продукция само с богата почва и органична тор – разбира се. Всичката мистерия около различните торове и формули бе създадена целенасочено от различните химически концерни само с една цел – печалби, печалби и отново печалби.

Толкова по въпроса за „органиката“ на пазара. Сега идва най-забавната част, затова ако написаното по-горе ви е харесало, запалете пригасеният фас, затегнете коланите и се наслаждавайте.

След като „ват на грам“ и компания така усърдно набутваха линкове към своят чудо магазин, реших и аз да проверя за какво точно става дума. За съжаление намерих точно това, което и очаквах. Пот, урина и космически цени. Написаното по-долу е специално за фен клуба „грам на ват“, защото истината е, че не съм злобен човек и бих помогнал дори на тези, които смятат, че имам нещо против начините им на отглеждане.

-----------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
1. Ако в Био Биз има някакви тенденции за органика, то имайки предвид написаното по-горе прехвалените торове на „HOUSE&GARDEN VAN DE ZWAAN“ са ЧИСТА проба химия, на базата на описаният вече коктейл от азот, фосфор и калий. Нови елементи в периодичната таблица скоро не съм срещал, така че освен ако титана на химическата промишленост VAN DE ZWAAN не е стигнал до някаква нова, непозната на нас, простите химици формула, купуването на подобни продукти спокойно може да се таксува като данък идиот.

2. Свързаната с отглеждането на ганджа промишленост винаги е следвала принципа продавам ти скъпо, но за сметка на това силно разредено. Пример за това ще дам по начин, който надявам се и най-големите лаици ще успеят да разберат. Вече споменах за Bio-Grow, затова ще довърша цялата история.

http://www.growmarket.bg/index.php?p...oduct_id=11054

Цената на въпросното чудо е 22 лв. за литър и то при концентрация между 5 и 7 %.

http://www.agroborsa.com/Dobrich/Bio...showproduct.do

По-долу може да се види абсолютно същият продукт, но под формата на паста концентрат и то само за 12 лв. на литър. Още по време на диалога във Фермата успях да говоря лично с въпросните производители, които все пак признаха, че отново става дума за смес от минерални торове и органични добавки. Въпреки всичко посланието е ясно. С подобен продукт може да разреждате спокойно до нужните концентрации дори при мащабен аутдор, без да се притеснявате, че сте били обрани от шепа неграмотни, приказващи заучени фрази „търговци“.

3. Като отворих дума за КОНЦЕНТРАЦИЯ. Виждам, че много хора се превъзнасят по продукти като това чудо на химическата промишленост.

http://www.growmarket.bg/index.php?p...oduct_id=10985

Кратка справка в интернет показа, че въпросният продукт съдържа 99 % ВОДА и едва 1 % ензими. Всичко ТОВА, само СЕГА за 78 лв. На печелившите, честито. Това се отнася и за голяма част от продуктите в тази сфера, затова преди да купуваш, не е лошо да се поинтересуваш какво наистина ти предлагат.

4. Регулация на PH.

http://www.growmarket.bg/index.php?p...oduct_id=11005

Само 21 лв. за половин литър. Потресаващо. За всеки, който не желае да се разделя с подобни пари му препоръчвам 5 % разтвори на лимонена киселина или калиев карбонат (поташ). За останалите.......да заповядат.

5. Магнезий. Цена 31 лв. за литър.

http://www.growmarket.bg/index.php?p...oduct_id=11028

Явно липсата на елементарни познания ви пречи да разберете, че описаният по-горе продукт се отнася за магнезиевия окис, тъй като в чист вид магнезият е метал, който едва ли ще е от полза за което и да е било растение. Но това не е основният проблем. Основният проблем е, че цената на 1 кг. MgO при повечето снабдители на химически реактиви е около 10 лв. За направата на един литър от посочният по-горе чудо препарат се нуждаем от 80 гр. MgO. Оставям всички сами да пресметнат реалната му цена......

6. Кислородна вода, перхидрол, водороден пероксид. Цена – САМО 25 лв. за литър.

http://www.growmarket.bg/index.php?p...oduct_id=10967

Това ми е любимото. Цена на литър водороден пероксид 30 – 35 % при химическите снабдители (забележете Ч.З.А) около 3 лв. за литър. Същият разреден наполовина ще даде приблизително 17 %, колкото е и описаната по-горе магическа разфасовка, чиято реална цена (без да броим, че е произведена по цени на едро) вече пада до около 1,50 лв. Толкова по въпроса за честните и коректни „търговци“.

Това е общо взето, надявам се да съм бил полезен и да отворим нов диалог около статията на Др. Ингам, тъй като мисля, че определено има какво да се каже по темата.

В заключение, ето и нещо от устата на нашият приятел Грам На ВАТ –

„Участието ми тук е свързано единствено с огромното удоволствие което изпитвам докато мачкам неуки хвалипръцковци изцяло отговорни за ужасно ниското ниво на отглеждане в БГ.“

Животът е пълен с изненади, а...."


Давай, говори капацитет сред капацитетите. Интересно ми е какво ще чуя.....
 

FireBlade

Member
Преди малко питах ама сигурно сте го пропуснали някой знае ли за вертикално отглеждане на три реда кое е по добре 2х600, 3х400 или 1х1000?
 
Top