What's new

Vulpoiul si Sativele

VanVulpen

Well-known member
Veteran
observ ca domnia sa exploziva epureaza la greu prin threadurile incepute si neterminate asa ca... poati ca ar fi bini sa revin si io ceva picturi din vizuina si din imprejurimi ca sa nu gasesc lacat pe usa

Deci, ramasesem la Highland Thai, fenotipul purpuriu l-am recoltat la 14 sap iar pe cel verde la 16, primul avea un miros foarte pronuntat de spirt, nici urma de skunk si asta s-o simtit si la fumat - foarte foarte clar, energetic si imaginativ peste buna masura, hehehe... Am facut si un cross cu Flo dar din progeniturile de le-am insamantat in primavara n-am gasit decat niste mutanti grotesti si o singura femela in regula, pozele cu ea le postez un pic mai tarziu... Highland Thai:

picture.php




picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

MJgrow

Active member
Asta o poti compara cu un vin vechi scos deodata... cu putin curring poti compara valoarea cu greutatea in aur.

Arata foarte ciudat de bine :)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Frumos... Citeam pe-aici, pe-acolo ca la sative nu e prea indicat sa le dai mult N, ca sunt mai sensibile decat suratele lor indicele. Tu cand le pui out, cam ce mixuri folosesti ? Ai dat-o in bara vreodata dandu-le prea mult fert ?
 

MJgrow

Active member
din punctul meu de vedere o sativa este mult mai rezistenta la interperii de orce fel.

De la fert in exces, sau deficiente la fel de fel de ganganii si mucegaiuri. (era destul avansata in dezvoltare ba chiar flower deacuma)

Cand am crescut o sativa in greenhouse era mai inalta ca mine, cu multe ramuri, si nimic nu ii mai statea in cale sa termine.... poate doar frigul de afara, dovada fiind transformarea ei in purple... total :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu aveam de gand sa inchid acest thread, stimate vulpoi. una este un thread de tip jurnal, cu 2 poze in vegetatie si apoi abandonat, si alta este acest minunat thread al unui imblanzitor de sative, cu multe poze interesante, plin de muguri, cum s-ar zice "all bud", ce a fost updatat periodic! :D

foarte interesante pozele! tot respectul! :wave:
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
@MG: da, da, un vin vechi si bun atata doar ca butoiul s-o golit de tot de atuncea, hehehehe... o fost foarte buna, nimic de zis insa nu the best... de inteles cumva tinand cont ca e o vorba de un cultivar semisalbatec si nu cine stie ce hibrid cu parinti selectionati atent... cum spuneam insa am mari sperante pentru crossul cu Flo, teoretic ar trebui sa ma astept la un timp de inflorire mai redus si ceva mai multa rasina pe buzi... daca reusesc sa pastrez si coloritul de la Flo ma pot considera un om fericit :biggrin:

@HJ nimic deosebit in ce priveste fertilizarea, homemade compost cat de mult si perlit pentru drenaj

saliutare explozive, mda, imi dau seama ca nu-mi inchideai tu threadul, vroiam doar sa mai anim un pic atmosfera pe aicea, toate bune domnul meu :tiphat:

pe deal Blockhead X Flo incepe sa arate preflowers, am doua femele so far ceea ca va doresc si voua, ma rog, la cat mai multe femele, sa traiti!

picture.php


picture.php
 

MJgrow

Active member
Din ce am observat se pare ca sativele tale sunt destul de subtirele... Acum nu stiu cat sunt de puternice.

Ai putea sa faci un cross cu o sativa mai dolofana... sa iasa butoiul mai mare :D

Sau cam asa iese pe outdoor.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mmmmmm, frosty !

Am observat pe ici pe acolo niste mici pete de arsuri, dar nu par sa fie semne de nute burn. De la ce au aparut ?
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
planta asta a fost "fortata" outdoor vreo 4 saptamani cu ajutorul unui butoi ruginit de unde si petele cu pricina... acuma e la indoor sub 2x250hps + 2x125cfl... mirosul pe care il degaja e pur si simplu incredibil, nu cred sa mai fi crescut asa ceva vreodata, sweet skunk funkity funk... toate bune si frumoase in rest ceea ce va doresc si domniilor voastre
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Dreamtime 1, pe asta cred ca o sa tai intr-o sap/10 zile max... am facut ceva "teste" cu baietii zilele astea si am cazut cu totii de acord (am cazut si in cur, fireste :)) ca mai narcotic de atata nu se poate... pur si simplu n-am fost in stare sa terminam un j in trei... not my cup of tea sa fiu sincer, raman ahtiat dupa sative instead, insa are potential medicinal cat cuprinde asa ca... la borcan cu ea

picture.php


picture.php


Oaxaca 12 fingers X Highland Oaxaca

picture.php


picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Unde e coada pentru tratament? :tumbleweed:

arata demential, si din ce spui, e bun de adormit ursi. grija mare, scrie un avertisment pe borcan sa nu-l incurci cu sativele! :laughing:

felicitari! :joint:

later edit:

acum am vazut intrebarea ta adresata mai sus, se pare ca imaginile postate mi-au luat ochii de la acel text pana acum! :respect:

a propos de colorit am vazut ca si calixi de la bx-ul tau is movulii, genetic ori de la frig?

la unul ditre fenotipuri este genetic si apare mereu, iar la celalalt apare mai mult la frig. tot genetic mostenita trasatura.
mai rar se intalneste si un fenotip care este apoximativ combinatia in proportie egala a celor 2 mentionate mai sus, e vorba de ~10% sanse de aparitie a acestui al 3-lea fenotip. acela este verde fara urme de mov, dar trebuie sa recunosc ca nu l-am testat inca outdoor sau in conditii de firg. cine stie ce se poate intampla cu el atunci.. :D
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cum te descurci cu caldurile astea ? Nu le deranjeaza canicula ? Sau se bucura de avantajele unui aparat de AC ?

Arata super, zici ca sunt rachete. Probabil ca si high-ul va fi pe masura .
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
salut si multumesc de aprecieri prieteni, cu caldura nu am probleme in vizuina vara, poarta e deschisa tuturor lighioanelor like-minded asa ca... va astept cu pofta, heheheee!

Oaxaca 12 Fingers x Highland Oaxaca

picture.php


picture.php


picture.php


Dreamtime (Mr. Nice)

picture.php


picture.php
 
frumos vanvulpen, outdoor ce pui? am o intrebare, power plant de la dutch passion ai crescut vreodata? in descriere spun ca este o sativa cu gene sud-africane care termina la noi in octombrie, sunt foarte curios de high si yield :tiphat:
 
Top