What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ca jaba ii zic eu lui enrico despre faptul ca uleiul de cannabis este un remediu slabutz pentru cancer, ca tot nu ma aude. Desigur, un bun adjuvant, dar ca sa tot folosesti asta ca leitmotiv...

Si nu, nu i l-ar produce ilegal, nu i l-ar produce de loc, pentru ca respectivii pupatori socot ca "oamenii de stiinta mai au un pas pentru ca...", asa ca o vor trimite pe mama la cea mai scumpa chimioterapie sau radioterapie, etc, asta daca le pasa de ea.

Mai ales ca studiile facute in RO, nu confirma cum ca ar fi ceva de capul cannabisului la cancer. Niste studii s-or facut si la noi Enricco, sa stii, chiar s-or facut, nu cu prea bune rezultate, da e alta poveste.


Mai bine sa recunoastem, 90% dintre noi vrem sa ne simtim bine. Spre deosebire de politicieni, vrem sa ne simtim bine pe barba noastra, nu a altora, de ce nu avem voie? In primul rand este neconstitutional faptul ca nu avem voie. Cred. :D

Pe de alta parte, vorba lui CMNBS, in UK cand s-a dat drumul, a fost debandada. Nu stiu amanunte, chiar is curios daca are un link, dar... il cred. Eu pot sa "proorocesc" faptul ca o deplina legalizare ar genera probleme mari. Decriminalizarea nu.

Si sa spui ca iarba nu are efecte secundare, e o ipocrizie, la fel cum a fost aia cu tutunul (si mai si este), ca nu e dovedit ca provoaca cancer (da, producatorii asa spun, chiar daca sunt obligati sa scrie pe cutii). Uite, te iau exemplu pe tine: ma si mir ca mai poti sa scrii coerent php, daca ma iau dupa postarile tale :D
As spune ca tu exagerezi cu iarba.

A, din cand in cand, da, poate avea efecte pozitive. Un antidepresiv, un zambet pe buze, poate un apetizant, ba chiar si alte efecte pozitive. Insa omul vrea sa repete zilnic. Putini tin la asta. Eu nu. Tu nu. Bine, la tine e evident as spune. Eu de exemplu, nu mai pot scrie poezii, nu mai am inspiratie (da, nu fac misto).

Pentru orice drog, sunt utilizatori care stiu sa pastreze echilibrul (un pahar de vin cand si cand, o iarba la o ocazie), si care nu stiu. In fapt nici nu mai doresc. CIne sunt eu sa ii judec? Dar sa spui: mama, e panaceu e inconstienta, sau fariseism.

Acum cateva luni am prins un interviu la radio (miracol, caci nu ascult radio) cu un mare mahar de prin productia de vinuri. Ce zicea omul: domle, e sanatate curata sa bei zilnic 400mL de vin. Dovedit stiintific domle!

Cum sunt dovezile astea? Pai simplu: 400mL de vin au o cantitate de resveratrol (daca e rosu, sa zicem). Cantitatea respectiva are cutare beneficii pentru sanatate. Ok! Dar avem acolo si 40mL de alcool, care este aproape de cantitatea maxima pe care ficatul o poate procesa zilnic, fara consecinte pe termen scurt.

Ia spuneti oricare dintre voi, cam ce incredere ati avea intr-un medic chirurg care stiti ca ar consuma 400mL de vin zilnic? Dar intr-un sofer de autobuz? Dar de avion?

O sa ziceti: stai bai, ca astea sunt cazuri aparte! Da, asa este, si ce, nu oglindesc la fel de bine un efect?

Asadar enricco, as spune ca exagerezi. Iarba e ceva care ne face placere. Adevarat. Totdeauna? Fals. Vorba lui explo odata, fumat, ar alerga numa printr-un tunel captusit cu burete. Usureaza sau vindeca anumite probleme de sanatate? Adevarat. Un panaceu? Fals. Te scapa de stresuri uneori? Adevarat, mai ales daca nu au o cauza profunda. Un remediu al unor probleme personale? Fals. Aduce vreo imbunatatire cognitiva? Da, uneori te face sa privesti lumea cu alti ochi. Daca esti mosneag cu alzheimer, incepi sa iti aduci aminte cine esti. Totdeauna? Fals. Daca fumezi mai devreme de 20-22 de ani (circa), iti aci creierul terci. Chiar si dupa aia, fumatul permanent ii face pe multi terci (pierderi de memorie, ceata mentala).

Sa fim lucizi asadar. Care mai putem.
 
Pe de alta parte, vorba lui CMNBS, in UK cand s-a dat drumul, a fost debandada. Nu stiu amanunte, chiar is curios daca are un link, dar... il cred. Eu pot sa "proorocesc" faptul ca o deplina legalizare ar genera probleme mari. Decriminalizarea nu.

.
Ceva scurt vreau sa zic ca nu e threadul,terminati cu prostiile astea din Presa,eu am fost vara asta in vacanta in Spania unde desi nu e legala oamenii se comporta ca si cum ar fi, fumand pe terase trece garda si nici macar nu se uita,E SUPER CHILL.
si daca ar fi debandada la noi tot nu poate fi mai rau ca se sa intamplat cu legalese.
 
Da cu Sandel,la noi si asa e debandada super mare, mine in oras se petrec furturi si crime nonstop,eu zic ca iarba ar incalzi multe spirite.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Legalizarea va ridica nivelul de trai? Nu cred. In schimb, peste ceva generatii cand mentalitatea oamenilor va fi alta (cam la nivel cu tarile care au legalizat cu succes, sa zicem), atunci va fi si nivelul de trai ala care trebuie. Nu va fi el prea ridicat, ca pana acum .. si de acum pana atunci tot s-a ciordit pe bucati din tara asta, iar o mare parte din bani a zburat peste oceane, si cred ca tot vor mai zbura. Pana una alta, romania e una dintre tarile unde daca ai cat de cat bani poti face cam fix ce vrei. In majoritatea tarilor mai civilizate nu poti face asta nici macar cand esti miliardar. Alte tari prin care ai putea face asta sunt prin africa si asia, dar acolo.. sunt si mai multe riscuri. La noi e mai linistit. Si e ACASA. Nivelul de trai pana la urma e ala de ti-l faci tu. Nu pe care il accepti ca .. aia e.
 
...dar se ridica automat la fel cum s-a ridicat si il ridica in continuare romanii care aduc bani din strainatate,ca Graşii doar ne-au saracit exact cum zici tu,pai de nu plecam noi sa aducem bani ramaneam la 750min.pe economie chiar Basescu a multumit romanilor plecati.
LEGALIZARE =romanul e afacerist in scurt timp cofeeshopuri in absolut toate orasele, vine strainul cu bani multi si cheltuie pe toate prostiile si "neprostiile"
-Nu mai mergi la bulau daca cresti!"ca nu am auzit pe nimeni sa mearga daca nu vinde".Da ai mai auzit sa cultive a doua oara?ziceti mai se poate?S-a dus comunismul lasati si mentalitatea sa se Duca Dracu.
"ca fumeaza copiii pe strada"lasa-i dracu ca acum isi dau prelandez si chemicale.
Debandada...huuuuugata cu politica jur sa nu mai scriu niciodata despre asta.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu se ridica bai, nivelul de trai e o chestie la nivel de masa, o chestie la care contribuie un grup intreg, eventual un popor intreg.

Faptul ca (eventual) apare un nou bisnis, nu genereaza in mod necesar cresterea nivelului de trai. Unii vor castiga bani, altii ii vor cheltui. Primii vor cheltui banii adunati, poate pe munca celor care i-au cheltuit intai pe iarba. E un circuit inchis. Si asta, eventual. Asadar eventual va creste consumul. Asta nu e un indicator al nivelului de trai decat in "capitalismul salbatic".
In general nici macar nu se petrece asa, oricum. E ca si cum ai spune ca in aceeasi masura cu cresterea consumului de mere ar creste nivelul de trai, ca se imbogatesc producatorii. Sau si mai tare, ca si cum sporirea consumului de alcool ar duce la cresterea nivelului de trai.

Fiti seriosi fratilor, lasati economia politica, astea cu cresterea nivelului de trai fac parte din propaganda tip "stoner economics". Ca sa zic asa.

Ca sa mai ridice, doamne ce rau scriu cand ma enerveaza ceva.

Stim Sandele, stim...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Utilizarea preventiva a canabinoizilor

Utilizarea preventiva a canabinoizilor

La CannaFest-ul din 2015, am urmarit (partial, ca nu am avut timp) o conferinta interesanta. Din pacxate nu ii mai stiu numele, dar sunteti liberi sa le urmariti pe toate, sunt filme interesante unele dintre ele.

Ideea de baza era urmatoarea. Oamenii testasera actiunea canabinoizilor la doze de mii de ori mai mici decat cea necesara pentru un high. Mai precis, in loc de 10mg sa zicem, ei folosisera 2 micrograme. Parca.

Insa cum le folosisera: preventiv. Adica, administrau timp de o saptamana doza, si dupa aia simulau o ischemie sa zicem. Cum spuneam, nu am apucat sa urmaresc tot filmul, or fi testat si altele.
Rasunsul era interesant, in sensul ca soarecii (subiectii de test), se comportau cam la fel ca loturile de control (fara ischemie indusa), in timp ce cei fara tratament si-o luau.

Cu alte cuvinte, daca iei zilnic cate o picatura de tinctura, preventiv, e suficient.

Ia sa vedem, 10mg inseamna 100mg bud, deci 500mg tinctura, deci 10 picaturi.

Am gresit, se pune o picatura de tinctura in 100 picaturi (5mL) apa, si se ia cate o picatura pe zi. Ar trebui sa mai urmaresc o data filmul, ca sa fiu sigur. Nu, nu e bine apa, trebuie un ulei, poate chiar un ulei esential ca sa se combine cu alcoolul. Sau, desigur, tot in alcool, O picatura pe zi nu a omorat pe nimeni.

Cin' se baga? :D

L.E. Nu sunt sigur ca filmul e din 2015, posibil sa fie din alt an, le au la gramada pe acolo, nu ramane decat sa le vedeti pe toate...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
:laughing: Da, clar, iti dai seama, sa nu simti nimic...!

Ideea de baza este (cred, asa cum o gandii si eu mai demult) ca sistemul endocanabinoid lucreaza la concentratii foarte mici de endocanabinoizi, mult mai mici decat ce bagam (unii dintre) noi in sistem, si il satureaza. Homeostazia este o stare care, pentru a fi mentinuta, trebui e ca sistemul de reglare sa lucreze in domeniul de... liniaritate, ori saturatia nu este liniaritate. Desigur, exista si alte mecanisme de actiune a canabinoizilor, dar pentru homestazie, adica ceea ce se si urmareste in general, in cazul in care ceea ce ne intereseaza este sanatatea, preventia tulburarilor de sanatate, pentru homeostazie as spune ca asta e modul de lucru.

Bine, cand nu asta intereseaza ( :D ), sau cand afectiunea este deja instalata ( :cry: ), este altceva ( :bongsmi: ).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Macar simt de parca preotul e de acord cu ce fac cand un drogat care nu se drogheaza imi da treptate, macar partial.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca ce am scos din 10 nurofen plus prin ... procedee secrete (120mg fosfat de codeina) nu se cheama drog, atunci ai inca si mai multa dreptate.

Apropo de asta, vazui undeva de curand o secventa in care un "cadru medical" (suna ca si cum ai spune "organili" pe romaneste) din nu stiu ce tara, sarea ofuscata de canabinoizi, spunand ca nu sunt medicamente. "In schimb, iata, morfina, exemplu de medicament: te doare ceva, iei, si iti trece", spunea ea.
Morfina nefiind un drog, completez eu, e un... drops cu menta, dupa cum ajunsesera sa constate peste 20% (sau mai mult, nu mai stiu) dintre americani, acum cateva decenii.
 

sad123

New member
Am nevoie de cineva (eventual jtm vad ca e in tema) sa ma ajute

Am nevoie de cineva (eventual jtm vad ca e in tema) sa ma ajute

Am aproape 40 si am fost operat de cancer. N-am facut chimio, am incercat metode naturiste. Acum am altundeva o .. si o sa merg la rmn. As avea ppsibilitatea (sper sa am si timpul) sa mi cresc pt ulei niste plante. Consider ca e o crima sa nu te lase sa incerci diferite metode de vindecare in cazuri asa grave si nu numai. As vrea sa vorbesc in particular cu cineva si nu stiu cum sa fac. Nu pot trimite mesaj vad. Multumesc mult.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Mesaj dupa vreo 50 posturi. Intra si tu in vorba. Intr-o dsaptamana le-ai facut, si iti dau (si imi dai) pe pm mai multe detalii. Pana atunci citeste integral de 2 ori sau chiar 3 threadul despre ulei Rick Simpson (si parca si asta), unde ai mai mute decat treaba cu uleiul (inclusiv indicatii pentru problema ta), si ... te rezolv(am).
 

sad123

New member
Presupun ca pot si aici, pe acest thread (cu mesajele). Ce sa ca zic .. bine de voi ca va mai intretineti cu una alta. Pt ca la mine m-a lovit dintr o data. Tanar, fumam un pac de tigari la 2 zile, si cu mancarea eram cat de cat atent. Am slabit 20 kg in f putin timp. Asta in mare parte de la stres. Cat despre chestii naturiste, le am cam citit, oricum multe. Vreau sa vorbim neaparat, poate putem si pe mail?
 
Top