What's new

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

spicy99

New member
Canepa de pe camp, decarboxilata, e psihoactiva la vremea asta. Daca ii dai mult, nu o sa nimereasca baia. Cu Sonnentor nu se va petrece asa. Au astia un soi, cred ca Santhica, zici ca nici nu a trecut pe langa THC.

Este posibil sa constati un reviriment rapid si numai cu canepa, darami-te cu toate, asa ca nu mai sta pe ganduri, ca baba... stii tu... Pana faci rost de concentrate de pa Amazon, ia si da-i asa.

Atentie, combinatia de CBDa (canepa cruda) si CBD (canepa fiarta in unt) este cea castigatoare. Juma juma.

hmmmm tre sa ma obisnuiesc cu prescurtarile astea //THC CBD ;; grele
multumiri pt explcicatii, citate :thank you:
 

spicy99

New member
va salut

nu am revenit cu un feed back pt ca inca e greu. tatal meu a murit pe 6 octombrie :( in urma unui soc cardio respirator
uleiul pe care l-am cumparat dintr-o farmacie olanda i-a usurat mult suferinta si i-ar fi usurat-o daca nu se-ntampla ....

doresc sanatate tuturor
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
va salut

nu am revenit cu un feed back pt ca inca e greu. tatal meu a murit pe 6 octombrie :( in urma unui soc cardio respirator
uleiul pe care l-am cumparat dintr-o farmacie olanda i-a usurat mult suferinta si i-ar fi usurat-o daca nu se-ntampla ....

doresc sanatate tuturor


Condoleante !
 

enricco

Member
Condoleante, de vina e sistemul medical romanesc, ii sfatuiesc pe cei care au o persoana draga in aceeasi situatie ca si a lui Spicy sa faca comanda de urgenta de pe internet la recomandarea lui Exploziv, fiecare secunda este esentiala.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
va salut
uleiul pe care l-am cumparat dintr-o farmacie olanda i-a usurat mult suferinta si i-ar fi usurat-o daca nu se-ntampla ....

Ai facut ce ai putut. Conteaza foarte mult, am vazut cum e cu boala asta. Putin scapa...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
[..] ii sfatuiesc pe cei care au o persoana draga in aceeasi situatie ca si a lui Spicy sa faca comanda de urgenta de pe internet la recomandarea lui Exploziv [..]

cine ii Exploziv asta care face recomandari din acestea?? si unde le face? :tiphat:
 

spicy99

New member
va multumesc tuturor
intr-adevar sistemul este de vina : desi diagnosticul a fost dat doar cu 3 saptamani inainte de a muri, a apucat sa ia uleiul doar 5 zile.
nu am reusit sa fac rost mai repede de el
boala a evoluat intr-un ritm ametitor ... nu am stiut

am donat deja la casa sperantei bauturi proteice si proteinele pe care tata nu a putut sa beneficieze de ele
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sper ca era vorba de proteine vegetale, ca altfel nu are logica.. nu faci decat sa agravezi situatia, dai combustibil cancerului..
 

enricco

Member
va multumesc tuturor
intr-adevar sistemul este de vina : desi diagnosticul a fost dat doar cu 3 saptamani inainte de a muri, a apucat sa ia uleiul doar 5 zile.
nu am reusit sa fac rost mai repede de el
boala a evoluat intr-un ritm ametitor ... nu am stiut

acum caut sa plasez 2 sticlute (si jumatate) ... la eventuale persoane care sunt in aceeasi situatie .. dar in constanta ...
am donat deja la casa sperantei bauturi proteice si proteinele pe care tata nu a putut sa beneficieze de ele


Te rog eu mult si nu numai eu ci multi alti oameni care cunosc beneficiile cannabisului, sa lupti pentru decriminalizarea consumului, oamenii care sufera de diverse afectiuni si consuma cannabis nu merita sa mearga la puscarie, numai voi oamenii care nu cresteti aceasta planta puteti lupta impotriva sistemului. Sunt cateva grupuri de facebook, unele publica des articole, distribui-le intr-o prima faza post-urile pe pagina ta personala, e un mic efort cu care poti sa mai deschizi ochi, momentan noi crescatorii nu putem lupta datorita politiei care ne-ar lua la ochi, ne-ar legitima si vom fi in permamenta monitorizati pentru ca incercam sa ne crestem acest medicament. Speram ca in noul guvern macar cineva sa se sesizeze ca exista si alternative la produsele companiilor farmaceutice. Ma vad in locul tau cand am avut bolnav suferind de cancer, dar care nu era apropiat si nu am putut nici macar sa ii spun despre acest ulei, nu am vrut sa ma risc, a murit saracul in chinuri groaznice. Imi pare rau sincer, imi pare rau, ma simt neputincios, sa stii niste lucruri si sa nu poti vorbi despre ele.
 

sandel

Member
Te rog eu mult si nu numai eu ci multi alti oameni care cunosc beneficiile cannabisului, sa lupti pentru decriminalizarea consumului, oamenii care sufera de diverse afectiuni si consuma cannabis nu merita sa mearga la puscarie, numai voi oamenii care nu cresteti aceasta planta puteti lupta impotriva sistemului. Sunt cateva grupuri de facebook, unele publica des articole, distribui-le intr-o prima faza post-urile pe pagina ta personala, e un mic efort cu care poti sa mai deschizi ochi, momentan noi crescatorii nu putem lupta datorita politiei care ne-ar lua la ochi, ne-ar legitima si vom fi in permamenta monitorizati pentru ca incercam sa ne crestem acest medicament. Speram ca in noul guvern macar cineva sa se sesizeze ca exista si alternative la produsele companiilor farmaceutice. Ma vad in locul tau cand am avut bolnav suferind de cancer, dar care nu era apropiat si nu am putut nici macar sa ii spun despre acest ulei, nu am vrut sa ma risc, a murit saracul in chinuri groaznice. Imi pare rau sincer, imi pare rau, ma simt neputincios, sa stii niste lucruri si sa nu poti vorbi despre ele.
Enrico, daca tot ai 18 ani in IT (asta insemnand ca sti sa iti protejezi indentitatea online)ai putea lupta si tu cu un grow, face mai mult ca si vorbele astea aruncate pe aici.Poti face jurnal la o planta nu tre sa arati tot growul,da sa fie constant. Asa se lupta man, aratand ca Suntem multi si vrem, de citit poate nu prea citesc astia..
L.E. Vorba aia: Faptele, nu vorbele sunt cele care conteaza.
 
Last edited:

enricco

Member
Enrico, daca tot ai 18 ani in IT (asta insemnand ca sti sa iti protejezi indentitatea online)ai putea lupta si tu cu un grow, face mai mult ca si vorbele astea aruncate pe aici.Poti face jurnal la o planta nu tre sa arati tot growul,da sa fie constant. Asa se lupta man, aratand ca Suntem multi si vrem, de citit poate nu prea citesc astia..
L.E. Vorba aia: Faptele, nu vorbele sunt cele care conteaza.

Salut Sandel, imi pare rau dar nu mai am ce grow sa public, eu nu mai fac indoor, doar outdoor, mi-e frica sa nu fiu arestat, am o varsta si o situatie financiara care efectiv nu imi permite acest lucru, nu vreau sa fac ani grei de puscarie pentru un medicament pe care mi-l procur in mod natural crescandu-l, nu vreau sa sperii pe nimeni sa nu faca indoor, e ok, atat timp cat nimeni nu stie si atat timp cat siguranta vi-o permite, dar vazand stirile 2015-2016 am inteles, ca DIICOTUL s-a pus serios pe treaba, n-am vazut ce-i drept arestari pentru home use, dar totusi baietii astia s-au pus pe treaba .Personal ce am produs per 2016, imi ajunge cam pana in Martie 2017 dar totusi nu am sa ma risc cu niciun indoor, o sa bag efectiv semintele la lumina solara si le transplantez asa cum am facut-o si in sezonul 2016. Llegislatia din RO referitoare la cresterea cannabisului pentru consum personal imi provoaca greata, e absurda, efectiv imi permit sa cumpar de la dealer daca as vrea, dar nu mi se pare corect sa comand ceva si sa nu stiu ce strain e, in ce conditii a fost crescut (fertilizanti care pot fi nocivi) deja am adunat echipamentele de grow care au costat o avere, ma bucur ca le am, le tin pe cand legislatia se va schimba, stiu sa cresc indoor, am avut recolte, ce-i drept nu am publicat pentru ca asa a fost sa fie. Sper sa intelegi asa intr-o mare fraza conceptia mea, dar eu din 2016 de la inceput sunt doar outdoor man, am avut ce-i drept cateva aventuri dar cu plante puse cate 2-3 intr-un loc, 2-3 in alt loc si tot asa am reusit sa imi satisfac necesarul de medicament pentru mai multe luni si am reusit sa fiu safe, lucrul cel mai important, repet nu vreau sa descurajez indoor-ul, dar personal imi este frica de legile romanesti.
 

enricco

Member
enrico trebuie cineva sa se ocupe de asta si anume http://www.gandul.info/stiri/anm-nu...lui-medicinal-daca-ar-fi-am-aproba-o-11448832

in wikipedia scrie acest lucru , in drept la romania https://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_cannabis_by_country


Din pacate Agentia aceasta nationala a medicamentului face parte din mafia medicamentelor din Romania, nu prea ai ce sa le faci la fel cum nu prea ai ce sa le faci nici marilor politicieni din Romania, trebuie aparut cat mai des la TV, trebuie organizate marsuri, cineva trebuie sa lupte, sunt prea putini soldati si sunt grupati in mai multe asociatii, nu cred ca coopereaza momentan si pe facebook, eu nu cred ca nu ar da mai mult de 1200 de persoane like la o pagina de decriminalizare insa le e frica, asa cum imi este si mie si multor altor persoane de pe acest site sa facem promovare ca noi stam cu mortul in casa cum ar veni.
Sativex a vrut sa intre pe piata din Romania dar a fost respins produsul lor, pentru ca ... nu s-ar mai fi cumparat alte medicamente. In fata presei cei ide la ANM sunt mielusei si zic ca da dle, ca nu s-a primit nicio cerere, dar mint.
Un site romanesc care aduce niste medicamente in Romania are probleme de 2 luni, produsele retinute in vama

"Ne cerem scuze pentru ca nu putem actualiza stocurile de uleiuri CBD si spray uri CBD, dar in continuare, stocurile noastre de produse, sunt retinute in vama, pentru analize... de 2 luni..."

O completare din 2016
http://www.ziare.com/viata-sanatoas...-niciun-medicament-pe-baza-de-canabis-1427910
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu sunt absolut sigur ca daca se putea face ceva, chiar daca nu incerca nimeni sa aduca asa ceva in tara si ei nu aveau cereri pentru asa ceva, se gasea vre-un beneficiar de contract impus de la interior care sa satisfaca aceasta ramura a pietei. Ca doar traim in romania, si fiecare se descurca cum poate. Si se merge pe prietenii, nepotisme, spagi si relatii inca de inainte de revolutie. Avem experienta!

Pana una alta, mie mi se pare mai ieftin si mai sigur sa iti produci singur medicamentul. Si probabil va ramane asa si dupa ce se va gasi de vanzare pe la farmacii. E un hobby chiar placut as putea spune. Oricui ii trebuie un hobby de genul asta si ii si ajuta faptul ca baga putin mana in tzarana si uda o planta. Atunci cand cei care se plang ca nu au de unde sa cumpere vor descoperi cat de usor se poate creste vom avea si noi suficienti groweri ca sa ia cineva in considerare o legalizare. Pun pariu ca daca restul europei ar legaliza maine, ai nostri ar fii in stare sa zica ca la noi nu sunt cereri.. :D Si adevarul e ca.. sunt putini, foarte putini in romania care isi cresc linistiti materialul (mai multi fiind dealarii care cresc materialul, dupa parerea mea.), fie el cu scop medical ori recreational. Noi suntem buni sa facem gura mare sa plangem ca nu se rezolva de la sine problema, in loc sa ne-o rezolvam. Intr-un cuvant, romani!!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Depresie si dureri musculare, nu sunt bolnav grav, altii sunt si ar merita sa aibe acces la acest medicament

Sofran. Pentru depresie.

De altminteri va recomand la toti sa bagati iarba cu sofran. Bine, asta nu se fumeaza, ci se tine sub limba, inainte, in timpul, etc, cat mai mult timp... Nu se inghite direct, ci se mesteca mult inainte de a fi inghitit. Am zis mult ba'!!!

Ca doza, 0,1-1g, nu mai mult. As sugere chiar 0,1-0,3g, dar daca doriti high, atunci...

E picant si te colorezi in galben, dar se vede numai cand deschizi gura.

Va modifica experienta cannabisului, in bine. Este posibil sa diminueze din efectele secundare.

Se gaseste prin magazine, online si offline, intre 5 lei 0,1g si 15 lei 1g.

Modifica atat nivelul de serotonina cat si cel de dopamina. Acuma, nu mai stiu care, safranalul sau crocinul le fac pe fiecare din cele doua.

Nu are efect stupefiant, precum iarba.
 
Top