What's new

Uprawa w kompie czyli PC micro 70W CFL

Sukinkot

New member
Pozwolę sobie zadać pytanko odnośnie Twojego boxa :]
Jakich dokładnie używasz świetlówek?
Czy odgradzasz je czymś (plexa / szyba?) od roślin?
I jeszcze jakich nawozów używasz?
Przeglądałem Twoje fotorelacje jakiś czas temu ale nie przypominam sobie takich informacji :]
Sam mam PC grow box'a ale jest ciągle w budowie, a to dlatego, że na początku kupiłem 4 CFL po 24W marki Pollux. Serdecznie wszystkim odradzam ten badziew. Moje 2 pierwsze roślinki się pod nimi usmażyły i dlatego przestałem zajmować się indoorem.
Muszę zebrać fundusze na inne oświetlenie i parę akcesoriów :D
 

lob19

Member
Veteran
Obecnie mam 3 świetlówki 24W, dwie z nich to "spectrum" a jedna "GP". Miałem świetlówki różnych firm - polux, osram, phillips... zasadniczo nie widzę wielkiej różnicy poza rozmiarem. Świetlówka osram o tej samej mocy jest o ok. 2cm dłuższa i 0,5cm "grubsza" niż te "spectrum" (i np. osram czy philips nie mieszczą mi się w poprzek w kompie). Poza tym "spectrum" kupuję po 11zł a osramy chodzą po 25-30zł. Wbrew pozorom jakość jest bardzo podobna (osram po 3-4 miesiącach używania zżółkł i kiepsko wygląda).
W moim boksie świetlówki są odgrodzone od reszty przestrzeni szybą, ale nie służy ona zmniejszeniu temperatury (no może trochę), ale utrzymaniu świetlówek na miejscu. Wcześniejsze próby przyklejenia ich do "dachu" obudowy spełzły na niczym bo grawitacja + ciepło nie współpracują z żadnym klejem ;)
picture.php

Jeśli chodzi o nawozy to gdzieś już o tym pisałem (chyba na początku rundy drugiej). Mam obecnie komplet GHE flora (grow, bloom, micro) oraz Dr.Hornby Hammerhead (PK 9/18). Z tego Hammerheada na pewno rezygnuję, bardzo łatwo spalić nim rośliny i pozostawia nieprzyjemny posmak nawet po długim flushu.

W tej uprawi nie będę chyba stosował nawozów bo po pierwsze mam ziemię Substral z długo-działającym nawozem, a po drugie dlatego, że Czaczo pisał, że łatwo przenawozić te White Dwarf'y.

pozdro

edit: @ mistaP - też się tego obawiam więc na wszelki wypadek podlewam woda destylowaną. Już od ok tygodnia robię "flushing" tej ziemi ;)
 
Last edited:
P

passionman

dopisuje sie do tego. mialem substrala ziemie z niby neutralnym npk na zewnatrz. dopoki roslinka wegowala bylo spoko ale jak probowala zaczac kwitnac to ja zdrowo popalilo i dupa zbita z tego wyszla. lepiej chyba kupic zwykla ziemie i doprawic ja na poczatek organicznie a pozniej jezeli jest potrzeba lac nawozy.

p.s.fajny masz ten komputer, jak to sie mowi, tak naprawde liczy sie wnetrze ;D powodzenia :):)

http://www.ogrod.pl/sklep/index.php?z=1&m=3&id=362 <-------o taka dokladnie
 

lob19

Member
Veteran
Powoli zaczynają kiełkować. Na razie wyszły 3.

Pierwszy kiełek urodził się z "przyciętymi" (na początku końcówki były całkiem białe a potem zdechły) pierwszymi liśćmi:


Kolejny jest w porządku:


A trzeci to fajny mutant - ciekawe co z niego wyrośnie (o ile przeżyje):
picture.php


pozdro
 

Amnnesia

Member
sledzilam twoje pierwsze podejscie i calkiem calkiem ci to wyszlo :) widac ze solidnie sie za to zabierasz wiec bede zagladala :) powodzenia
 

lob19

Member
Veteran
Witam

Mały update:

Wszystkie wyszły z ziemi, wyglądają zdrowo. Ziemia być może jest trochę za mocna - liście są bardzo ciemne, łodyżki czerwonawe i na jednym kiełku chyba widać lekkie żółknięcie końcówki (dokładniej na E1). Kupiłem nową ziemię bez nawozów i wkrótce przesadzam



Byłem na spocie, usunąłem 3 samce i zrobiłem pyszną makumbę :)


Wszedłem też w posiadanie (ale to brzmi hehehe) suszu konopi z RPA oraz 2 rodzajów pestek tamtejszych odmian. Chętnie się nimi podzielę z kimś kto ma lepsze warunki i ochotę na test. PM jak cóś ;)


lepsze pestki (na potrzeby własne nazwane RPA #1):


i trochę gorsze (RPA #2):


pozdro
 

Dawcioone

New member
Zajebisty ten mutant z trzema szczytami. mam prosbe rozmnóż go. Zawsze szukałem 3 szcytowców , miałem 2 razy z czego jeden kiełek padł a drugi nie zgrał mi sie z samcem i kupa z tego była :p

Tak poza tym fajny boxik, szkoda że nie weszły wszystkie żarówki ale skadś to znam :) Zwykle do tych 3 w pc musiałem miec 4 wentyle zeby sie nic nie przypalało :/

Na kulki z rpa bardzo chętnie sie skusze :)
 

lob19

Member
Veteran
@Dawcioone: ciężko będzie rozmnożyć tego mutanta bo automatów podobno nie da się klonować, z resztą nie zamierzam. To podobno jedna z 6 najpopularniejszych mutacji u konopi.

Dzisiaj przesadziłem panny do docelowych doniczek, w których wymieniłem ziemię na mniej "gorącą". Temperatury niestety wysokie (może mi ktoś wytłumaczyć jak to możliwe że po wsadzeniu 2x mocniejszego zasilacza i 2 dodatkowych wiatraków jest cieplej niż było?!). Obecnie jest ~6.5'C cieplej niż w pokoju za to dużo głośniej :/
Postanowiłem więc wynieść kompa do piwnicy albo gdzieś, bo spać się nie da.

pozdro
 

cheapwine

Well-known member
Veteran
zasilacz sie grzeje i tyle ;) a to ze sa dodatkowe 2 wiatraki to nic. jeszcze te wiatraki trzeba ustawic ;) najlepiej tak jak jest w serwerach tzn.

<<< WYLOT ---- srodek / lampy / etc >>>> WLOT etc.
 

lob19

Member
Veteran
co by sie nie rozpisywać:

Mam tak:

picture.php


poradźcie co zmienić ;)

edit: przydała się lektura “Understanding Air Flow” (by Hoosierdaddy), odwróciłem 2 górne wiatraki z exhaust na intake i temperatura spadła o ok. 2 stopnie :D i teraz jest o 3,5'C cieplej niż w pokoju (obecnie 29,3).

Spieprzyłem sprawę bo zamiast poczytać, wyszedłem z założenia, że ciepłe powietrze trzeba wyciągać a chłodne z zewnątrz samo się przeciśnie różnymi szczelinami itd. Montowanie kolejnych wyciągających nic nie dawało, bo działały tylko jako mieszające i dlatego robiło się "cieplej" (wiadomo czujka temp. jest w jednym miejscu i jak jest mniej wymieszane powietrze to pokazuje że jest chłodniej).

Teraz jest już wszystko OK taka temperatura mnie w zasadzie zadowala :) Dzięki Iron i cheapwine za dobre rady:thank you:
 

cheapwine

Well-known member
Veteran
ja moge tylko powiedziec tyle od siebie ;) (znam wentylacje na przykladzie serwerow).
Ale skad ma wpadac chlodne powietrze jak Ty je tylko wypuszczasz? daj te z lewej strony na wdmuchiwanie a te z prawej na wydmuch... i zobacz czy w ciagu paru godzin sytuacja ulegla poprawie? jak nie sprobuj odwrotnie... jezeli nic sie nie zmieni to trzeba jakies inne cuda niewidy :p tyle z mojej strony... pozdro.
 

lob19

Member
Veteran
aby dokończyć temat wentylacji:

tak to wygląda od przodu:


za dwoma widocznymi went. są zasilacze, a za nimi jeszcze jeden went. Wszystkie 3 wdmuchujące. Na dole są pasywne otwory, ale jak się założy przód obudowy to pewnie nic nie dają.

Na to idzie kratka:
(od wewnątrz wyklejona srebrną folią)

i przednia część obudowy z kolejną kratką:


Od środka wygląda to tak:

za tą kratką jest ten niewidoczny went wdmuchujący. Całość przy okazji robi za " light trap"

Na dole jest timer do lampy i regulator obrotów:


A po drugiej stronie wentylatory wyciągające:

Górny (za kratką) wyciąga ciepłe powietrze z góry boxa i z za szyby, dolny najchętniej bym obrócił na wdmuchiwanie, ale jest wklejony i nie chce mi się wszystkiego rozwalać.

To by było na tyle, jak zwykle wszelkie sugestie mile widziane ;)

pozdrawiam

P.S w rozmontowywanie świetlówek na pewno nie będe się bawił;) może następnym razem jak będę coś składał od zera, ale to i tak raczej z HPS'em będzie
 

lob19

Member
Veteran
No dobra, czas na trochę zieleni:

A - najsłabsza:

picture.php


B - potrójna, ładnie rośnie:

picture.php


C - najmłodsza, ale pięknie idzie:

picture.php


D - Największą roślina, ale co dziwne drugie liście ma jednopalczaste:chin:

picture.php


E - wyszła pierwsza, ale słabo idzie, wygląda na przenawożoną (nadwrażliwa jakaś):

picture.php


F - Ładna, wyciąga się bardziej niż inne:

picture.php


G - jakaś dziwna, pomarszczona. też jakby za mocna ziemia...

picture.php


H - ma najgorsze miejsce, ale daje radę :)

picture.php


I wszystkie razem:

picture.php


pozdrawiam
 

Amnnesia

Member
hejka lob jak narazie wszystko pieknie ladnie ale juz niedlugo zaczna sie problemy zwiazane z brakiem miejsca 8 z tego co pamietam femek pomimo tego ze to automaty to sporo za duzo jak na pc mysle ze ilosciowo te same efekty uzyskal bys z 2 plantow wiec troche szkoda by mi bylo pestek mimo to jestem ciekawa jak sobie poradzisz wiec dzialaj powodzenia :)
 

lob19

Member
Veteran
Ja jestem dobrej myśli - doniczki są małe (ok. 0,7l) więc i rośliny nie powinny być za duże, poza tym mam wrażenie, że rośliny wiedzą, że maja mało miejsca ;) W najgorszym wypadku wysadzę je na dwór i może jeszcze dojdą jak będzie ładny październik :)
 

lob19

Member
Veteran
Przeniosłem komputer na strych i proszę:

("out" to wewnątrz boksa)




atak zmutowanych konopi:



fotoperiod 20/4 cały czas dostają samą wodę. Dzisiaj potraktowałem je bardzo socjalistycznie - najgorsze roślinki dostały najlepsze miejsca i vice versa ;) zależy mi na równym wzroście.

pozdro
 
C

czaczo

a trafiles na te x 3 hehe,razy trzy placone hehe
taka zamiana codzienie miejscami,daje dobre rezultaty.powodzenia przyjacielu.pozdro


NA MALUCHA?!
 
Top