What's new

Uprawa w kompie czyli PC micro 70W CFL

lob19

Member
Veteran
Cześć wszystkim

Od jakiegoś czau zatanawiałem sie nad jakimś stealth/micro growem, ale nie bardzo miałem pomysł. W końcu przypomniałem sobie o tarym pececie, którego od dawna nie używam. Wymontowałem ze środka wszystkie bebechy (dbając o to aby w przyszłoci dało się go jeszcze złożyć) zotawiając tylko zasilacz który służy mi za źródło prądu 220V i za wentylację. W obudowie znajduje się gniazdko do którego (przez kostki) podpięte są 3 świetlówki (miały być 4 ale jedna doszła stłuczona :/, niedługo dodam czwartą). Wentylator zailacza służy mi za chłodzenie - obecnie wyciąga powietrze z boxa (próbowałem też wdmuchiwanie, ale nie widzę żadnej różnicy.

W środku rosną obie 2 euforie femi z DP. Od początku lecę 12/12. Teraz rośliny mają trochę ponad miesiąc (jedna jet z 9 a druga 10 grudnia). Na początku miałem problemy związane z kiepska ziemią, ale po przeadzeniu do większych doniczek z nową ziemią idą ładnie. Nie spodziewam sie po tej uprawie za wiele (mam nadzieje na ok. 5g suchego)

Jetem otwarty na wszelkie rady i krytykę.
 

lob19

Member
Veteran
Jest ok. 27 dzień od pokazania pierwszych kwiatków. Siatka zaczyna się zapełniać, wszytko wygląda nie najgorzej. Wilgotność 30%-40% temp. 25-30'C. Jak zgasnął światła montuje filtr węglowy bo roślinki zaczynają już trochę pachnieć.:D

siatka:

filtr:

Mam nadzieję że to wystarczy aby pozbyć się zapachu. Zdjęcia gotowego filtru jutro.
Sorry za fotki z telefonu:dunno:, niedługo załatwię lepszy aparat.

pozdro

Jeżeli ktos jet zaintereowany takimi filtrami to daje linka: http://allegro.pl/item870339462_uniwersalny_filtr_weglowy_do_kuwet_yarro_24h.html
 

lob19

Member
Veteran
Niestety HPS jest za głośny na moje warunki ;) Na następny grow zmodernizuje oświetlenie (myślałem o CCFL - goscie z działu micro mają pod tym niezłe efekty, a i mniej miejsca zajmują)

pozdro
 

ChurcH

Member
Ale jak Lampa HPS 70W może wydawać się za głośna ?
Nierozumiem ?
Najwięcej szumów to raczej z wentylacji pochodzi.
Ja mam 70W HPSa i nie słysze jego pracy?
250W HPS też startuje w miare cicho?
Dopiero 400W HPS przy starcie troche buczy Statecznik ale to przez 2 minuty?
 

lob19

Member
Veteran
To może mój poprzedni HPS (100W) był jakiś zjebany bo buczał jak porąbany. jeżeli 70W nie hałasuje to jest to opcja do przemyślenia. Dzięki za radę, sam odrzuciłem HPS'a, a tak to może się skusze na jakiegoś, ale to by wymagało modernizacji wentylacji :/
 

ChurcH

Member
!!Myśle że wentylacja może zostać!!

Opieram to na tym że 3x20W czyli 3 Świetlówki kompaktowe produkują tam jakieś 60W energii 3000 lumenów.

A HPS 70W 5000 lumenów.

Czyli na mój chłopski rozum 70HPS W to jakieś 10W więcej ale nie koniecznie więcej ciepła ponieważ więcej energi idzie na produkcje światłą niż energii cieplnej.

Co do tej Feralnej 100W HPS to niewiem czy wogóle jest takiej mocy HPS?

wiem że jest 70W 150W 250W 400W 600W i 1000W
100W HPS jeszcze nie spotkałem.
 

ChurcH

Member
Wszystko łądnie, pięknie ale będziesz miał więcej miejsca bo HPSik to jedna lampka o wielkosci jednej świetlówki kompaktowej,
czyli bedzdiesz mial więcej bo będziesz miał tak jagby o 2 świetlówki mniej :p




https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=13678&pictureid=275503

NO to jak na rysunku:

1;wstaw szybke
2;wstaw 2 wentylator
3;wstaw 70W HPS
4:Rośliny przesadź do maxymalnie dużych pojemników na glebe ok 6 litrów :D
5;Proponuje bez siatki Samo LST drucikami da rade
6;Roskoszuj sie co 8tyg 30g swojego ziółka

Pozdro
 

lob19

Member
Veteran
Coś ten, który dałeś, link nie działa, ale wiem o co ci chodzi. Sam już myślałem nad wstawieniem szybki. Dzisiaj zainstalowałem filtr węglowy, ale chyba będę to zmieniał, bo zrobiło się głośniej i znacznie cieplej :(

Na razie wygląda to tak:

Na razie box działa od godziny, ale już widać, że się nagrzewa. Jeżeli temp. przekroczy 30'C to będę musiał zmienić system filtracyjny...

Doniczek 6l to ja tam nie wcisnę. max 2,5l -3l
 

jerzu19

Active member
Veteran
jak na razie fajnie to wyglada.
lob19 wrzuc jakies nowe fotki,bede tu zagladal bo sam zastanawiam sie nad taka opcja hodowli ale chcialem sprobowac z clf 125
 
E

Ergonomic

szkoda, że nie dało rady skombinować obudowy po np. serwerze... jest większa i miałbyś lepsze możliwości. Rozwiązanie z obudową od zasilacza i wentylatorem- dla mnie bomba. Ale z tymi świetlówkami to pokombinowałbym raczej z większymi mocami, bo z tego co widzę to masz tam kilka lampek, a to sporo miejsca zajmuje... Ja w zaszłym roku trzymałem maluchy przed wysadzeniem na dwór w czymś podobnym tylko, że miałem akurat 2x 40W świetlówki z raczej niebieskim spektrum... Tak na przyszłość to zastanawiam się czy nie lepiej by bylo zamiast oddzielnych doniczek zastosować trochę większy kontenerek na ziemię- korzenie miałyby więcej miejsca i mniej tego miejsca by się marnowało i mógłbyś na przykład uzyskać więcej miejsca na rozwój roślin... Gdzieś były czyjeś zdjęcia właśnie z euforiami trzymanymi w ten sposób (nie wiem czy Z-z czy ktoś inny...). Ale ogólnie wszystko dość estetycznie :) Będę z chęcią zaglądał
 

lob19

Member
Veteran
Cześć wszystkim, dzięki za miłe słowa :)

Niestety na razie nie mam się czym chwalić :( przenawoziłem roślinki PK i nie najlepiej wyglądają>: :(
Przepłukałem je trochę, ale nie wystarczająco bo gleba jet cała mokra (KROTON - nie polecam, bardzo słaba przepuszczalność) i nie chce ich do tego wszystkiego przelać. Zrezygnowałem ze scroga na rzecz LST, bo nie miałem jak manipulować odrostami na siatce przez za mały dostęp.
W zamian za doznane krzywdy dodałem moim samiczkom kolejna świetlówkę (teraz jest już 96W) i usprawniłem wentylację przy jednoczesnej redukcji przecieku światła.

Na razie to tyle, może później zrobię fotki aby pokazać rozmiar szkód, ale szczerze mówiąc to się wstydzę...:(

pozdro
 

lob19

Member
Veteran
Ergonomic: Na następna rundę planuję 2 doniczki o podstawie 15cm x 15cm i o podobnej wysokości. Wtedy zajmą całe miejsce. Oświetlenia nie będę zmieniał, juz i tak za dużo $ poszło na te świetlówki, kable kostki itd. Mam nadzieje tylko, że uda mi się zamontować 2 dolne świetlówki do daszku kompa - zyskam ok 5cm miejsca, ale to juz jak box będzie pusty.

Nowy filtr węglowy:
W rzeczywistości jest znacznie ciemniej, aparat za bardzo doświetlił. Wg. mnie spełnia wymagania stealth'a :) Udało mi się też podnieść o 2cm-3cm najbardziej problematyczną żarówkę.

A teraz upokarzające fotki:

Jak widać górne liście są strasznie popalone, mam nadzieję, że im niedługo przejdzie:comfort:
Pozbyłem się większości dużych liści i zrobiłem LST aby zwiększyć penetrację świetlną.
Mimo, że pojawiło się coraz więcej popcornów to obawiam się, że harvest będzie dosyć genitalny (żeby nie powiedzieć chujowy...) Ale cóż i tak nie spodziewałem się kokosów, w końcu to uprawa eksperymentalna (i zła odmiana na takie warunki)
 

polak

Active member
Ergonomic: Na następna rundę planuję 2 doniczki o podstawie 15cm x 15cm i o podobnej wysokości. Wtedy zajmą całe miejsce. Oświetlenia nie będę zmieniał, juz i tak za dużo $ poszło na te świetlówki, kable kostki itd. Mam nadzieje tylko, że uda mi się zamontować 2 dolne świetlówki do daszku kompa - zyskam ok 5cm miejsca, ale to juz jak box będzie pusty.
)

Witam,

na Twoim miejscu zrezygnował bym kompletnie z doniczek, zawsze kilka cm^3 tracisz, a użyłbym czarnej grubej folii i powiedzmy rusztowania. To pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń na rośliny.

Ten jeden wentylator daje radę obniżyć temperaturę? U mnie po zamontowaniu filtra temp. skoczyła w górę i musiałem dodać drugi went.

Grow zapowiada się fajnie nie doczytywałem dokładnie ale czy te trenowane roślinki to female? Jeżeli z regular to dobrym pomysłem było by przerzucić na flo i sprawdzić płeć.

pozdro,

/polak
 

lob19

Member
Veteran
Z doniczkami od początku miałem problem: Najpierw posadziłem roślinki w takich małych doniczkach ok 5x5cm. Szybko okazały się za małe i przesadziłem je do największych (mieszczących się do boxa) jakie miałem. Obecne są nadal za małe, ale przynajmniej moge je jako tako przemieszczać aby lepiej ustawić planty.

na Twoim miejscu zrezygnował bym kompletnie z doniczek, zawsze kilka cm^3 tracisz, a użyłbym czarnej grubej folii i powiedzmy rusztowania. To pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń na rośliny.
Myślałem o tym, ale takie rozwiązanie ma tez swoje minusy np. kiepski lub całkowity brak odpływu wody, brak możliwości wyjęcia roślinki z boxa itd.

nie doczytywałem dokładnie ale czy te trenowane roślinki to female?
Tak, obie roślinki to feminizowane Euforie z Dutch Passion. Nie najlepsza odmiana do takiej uprawy, ale akurat takie sionka miał kolega (pzdr), a ja nie miałem $ na inne. Na następny grow planuję Violator Kush od Barney' Farm - roślinka niska, krępa i mocna powinna znacznie lepiej przeżyć moje warunki ;)

P.S temperatura jest ok: pomiędzy 20'C a 25'C, problem mam z wilgotnością - mimo mokrej szmaty w środku ciężko utrzymać ponad 30% Jakieś pomysły?

dobrym pomysłem było by przerzucić na flo i sprawdzić płeć.
Roślinki już od dawna kwitną jednak idzie im to bardzo powoli. Co dziwne jedna roślinka (ta mniejsza) jest jakby o 2 tygodnie cofnięta w rozwoju - ma dopiero malutkie preflowery gdy druga ma już już 5-6 ładnie uformowanych "popcornów"
 

jerzu19

Active member
Veteran
duze znaczenie ma widmo zarowek.jakie widmo maja twoje(warm white "red" czy cold white "blue")??nieodpowiednie moze zachamowac flo lub je opoznic
 

polak

Active member
Z doniczkami od początku miałem problem: Najpierw posadziłem roślinki w takich małych doniczkach ok 5x5cm. Szybko okazały się za małe i przesadziłem je do największych (mieszczących się do boxa) jakie miałem. Obecne są nadal za małe, ale przynajmniej moge je jako tako przemieszczać aby lepiej ustawić planty.

Dlatego, tak jak pisałem, zamontować tą folię na rusztowaniu, nie wiem jak to opisać, zbić z cienkich desek sześcian i wyłożyć go folią, od spodu sypnąć keramzyt i śmiga. Sześcian robisz na wymiar, miejsce się nie marnuje.

Tak, obie roślinki to feminizowane.

Jeżeli femi, to nie trzeba sprawdzać płci ;)

P.S temperatura jest ok: pomiędzy 20'C a 25'C, problem mam z wilgotnością - mimo mokrej szmaty w środku ciężko utrzymać ponad 30% Jakieś pomysły?

Problemów z wilgotnością nigdy nie miałem, szczerze mówiąc nawet jej nie mierzyłem.
Miałem kubek z wodą, wystarczał.


I co do odmiany to zawsze powtarzałem, że wszystko można upchnąć w stealth growach, miałem typową sative w obudowie i dała radę ;-)
 
Top