What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ulei Rick Simpson

jtm

Some kind of shaman
Veteran
neata
ma aflu in aceeasi situatie cu tatal meu : acum 2 zile i s-a spus ca are cancerd pancreas si metastaza ficat si ca nu va apuca 2017. ce medic nebun poate spune unui om de 77 de ani si sotiei lui de 70 asa ceva?
ma-ntreb daca ati rezolvat aceasta problema si cum as putea si eu sa-mi salvez tatal fara riscuri.
vad ca totusi daca exista reteta de la medic este ok.


Pai na, e adevarul. Adevarul medicului. Si, statistic vorbind, are dreptate, daca a metastazat deja, si are 77 ani.

PM nu poti da pana la vreo 50 de mesaje parca, iar e-mail nici macar nu stiu daca se poate daca nu esti moderator or so, asta explo iti poate spune.

Revenind, rezolvai mai sunt, insa simplu nu este, mai ales datorita varstei. Totusi, poti face cate ceva... la noroc.

1. Ulei de chimen negru. Ii dai cat poate, 1-3 linguri pe zi. E scarbos, dar il poti amesteca cu ceva sucuri de fructe, miere, stiu eu, din astea. Ii dozezi cantitatea cat sa nu ii scada tensiunea prea tare.
2. Canepa. Iei de la plafar, Sonnentor. Are 1-2%CBDa, e bun. Doza de tratament ar fi cam 20-40g/zi. Macini, si ii dai jumatate din cantitate cruda, sa o mestece precum un berbecutz, iar jumatate o decarboxilezi in unt clarifiat, macar 10 minute. Sigur, poti sa faci si cannabutter clasic. Se imparte totul in cate doze se poate.
3. Intravenoase cu vitamina C. Macar 30g/zi, sau mai mult, daca suporta. Daca face chimio (eu n-as face), nu face perfuziile cu vitamina C in ziua de chimio.
4. Armurariu sau silimarina, 10g macinat, respectiv 1g/zi, una din doua.
5. Mai sunt si altele, vezi in posturile anterioare, tot de pe threadul asta parca, ca ai tratament complet pe cate imi amintesc. Sunt multe remedii antitumorale. Ce ti-am zis, e de baza.

Atata doar, revin, varsta. Si pacatele. Le adunam, in atata timp, ce vrei... Si la toti ne vine randul :D

P.S. Si rugaciuni, multe rugaciuni. :comfort:
 

spicy99

New member
Pai na, e adevarul. Adevarul medicului. Si, statistic vorbind, are dreptate, daca a metastazat deja, si are 77 ani.

PM nu poti da pana la vreo 50 de mesaje parca, iar e-mail nici macar nu stiu daca se poate daca nu esti moderator or so, asta explo iti poate spune.

Revenind, rezolvai mai sunt, insa simplu nu este, mai ales datorita varstei. Totusi, poti face cate ceva... la noroc.

1. Ulei de chimen negru. Ii dai cat poate, 1-3 linguri pe zi. E scarbos, dar il poti amesteca cu ceva sucuri de fructe, miere, stiu eu, din astea. Ii dozezi cantitatea cat sa nu ii scada tensiunea prea tare.
2. Canepa. Iei de la plafar, Sonnentor. Are 1-2%CBDa, e bun. Doza de tratament ar fi cam 20-40g/zi. Macini, si ii dai jumatate din cantitate cruda, sa o mestece precum un berbecutz, iar jumatate o decarboxilezi in unt clarifiat, macar 10 minute. Sigur, poti sa faci si cannabutter clasic. Se imparte totul in cate doze se poate.
3. Intravenoase cu vitamina C. Macar 30g/zi, sau mai mult, daca suporta. Daca face chimio (eu n-as face), nu face perfuziile cu vitamina C in ziua de chimio.
4. Armurariu sau silimarina, 10g macinat, respectiv 1g/zi, una din doua.
5. Mai sunt si altele, vezi in posturile anterioare, tot de pe threadul asta parca, ca ai tratament complet pe cate imi amintesc. Sunt multe remedii antitumorale. Ce ti-am zis, e de baza.

Atata doar, revin, varsta. Si pacatele. Le adunam, in atata timp, ce vrei... Si la toti ne vine randul :D

P.S. Si rugaciuni, multe rugaciuni. :comfort:

multumesc mult pt raspuns : conteaza foarte mult sa ai cu cine discuta
adevarul medicului poate determina atac de cord , uneori...
merci pentru reteta asta.. am sa i-o transmit , pana una alta
nu face chimio, nici biopsie nu e posibil :( , niciun tratament nu i-a dat pt moment , din pacate
internat luni in spital si azi il externeaza dans din umeri
ma enerveaza ca spun ca are 77 de ani .. pt ca el este un om foarte puternic, plin de viata

Intravenoase cu vitamina C? daca ia pastile vitamna c nu e bine oare? sau e prea mare efortul pt ficat?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Intravenoase cu vitamina C? daca ia pastile vitamna c nu e bine oare? sau e prea mare efortul pt ficat?

Nu, nu e pentru ficat, e pentru colon ca se cufureste. In plus, dozele efective sunt de la 30g/zi, mergand spre 50. Oral, teoretic 1-2/g pe zi. Merge si mai mult, daca se da defalcat pe ore, adica la cate o ora doua, juma de gram sa zicem, dar tot nu ajungi la 30. Nu iti fa grija, nu sunt probleme, sunt care baga si 200g la 2/3 zile.

Cu decarboxilarea, na, citeste si tu in engleza pe forum. E vorba de transformarea CBDa in CBD (THCa in THC,etc) la temperatura, 100-110C, un anumit timp. Mai simplu, canabutter, cannaghee, si o sa intelegi. Ca bag de seama ca nu esti cannabivor.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Decarboxilarea nu se face la o temperatura fixa, este o curbe de temperatura raportata la timp. Daca stii ceva engleza e joacade copii sa decarboxilezi.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pai el se pare ca a citit in dictionar, asa ca treaba cu curbele... :)
 

enricco

Member
Frate JTM, ai putea sa faci un tutorial cu poze, in limba romana despre cum se poate face uleiul de cannabis ? Neimportanta fiind cantitatea de CBD sau THC , doar reteta pur si simplu, iau alcool de la x, sau ce pun, ca uite eu acum ma uitam de vreo 30 de minute asa, as vrea sincer sa imi fac un ulei din asta, m-am uitat la o reteta si apoi m-am uitat la ingrediente si am vazut Everclear si zic eu : ce e ala ? caut pe google si nu stiu echivalentul in Romania ce este, este alcoolul acela care ramane de la o palincarie, ala primul alcool care nu se bea ca orbesti ? nici nu stiu cum ii zice, am auzit si eu de alcoolul acela de prin documentare. Eu mai citesc cu timp limitat si te rog daca ai timp fa un tutorial calumea cu materiale care se pot procura din RO. Vreau sa iau acest tratament si sa mi-l fac cu ce CBD si THC vreau, acum stiu ca tu ai o parere ca doar din canepa e si ca fara THC, dar te rog eu mult frate sa nu judeci omul , ca fiecare isi face medicamentul asa cum doreste, uite eu acum vreau la varsta mea si la starea mea de sanatate sa iau acest supliment alimentar zi de zi, sa urmez asa o cura gen 365 zile pe an cu acest miracol de ulei.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu mai, Everclear este alcool de 96. La noi :D

Opiniile mele despre asta sunt irelevante. Ma rog, pot fi utile, dar nu sunt, cum sa zic... legile lui Moise ... Sunt intemeiate pe anumite experiente, dar nu sunt absolute.

O sa vad ce pot sa fac, parerea mea este ca ce exista pe youtube este destul de clar deja.
 

enricco

Member
Nu mai, Everclear este alcool de 96. La noi :D

Opiniile mele despre asta sunt irelevante. Ma rog, pot fi utile, dar nu sunt, cum sa zic... legile lui Moise ... Sunt intemeiate pe anumite experiente, dar nu sunt absolute.

O sa vad ce pot sa fac, parerea mea este ca ce exista pe youtube este destul de clar deja.


Am vazut la Everclear ca a fost banat in anumite state, prin care si CA, ma uit ciudat, e probabil o chestie care tine de siguranta in sine in ceea ce priveste productia de ULEI, gen politicienii statului respectiv si-au dat seama ca x % din populatie ar putea sa isi dea foc la locuinta daca ar incerca sa produca uleiul de cannabis si atunci au zis sa dea o lege prin care acest ingredient sa fie banat la comercializare tocmai pentru a preveni incendiile. Eu personal m-am uitat pe youtube la documentare in care sa facea SHATTER cu gaz din acela de umplut brichete, apoi am vazut ca exista anumiti producatori pentru acest tip de gaz si tot asa, o intreaga industrie. Alcoolul acela 96 de care vorbesti, este acel alcool care este disponibil la vanzare prin hypermarketuri cand este sezonul afinatei, muratei, cornatei si tuturor derivatelor din fructe carora li se poate adauga alcool ? Eu personal imi fac in fiecare an ceva din fructe, ori visinata, cornata, etc, ce fructe gasesc pe la diversi oameni insa niciodata nu am cumparat produsul respectiv, ori am pus o tuica facuta de om acasa din caise, din prune, amestecata, dar niciodata nu am folosit acel alcool, mi se parea ireal, cum dreq sa pui tu o chestie facute din grauntze peste o bautura facuta din fructe. Nu mi se parea natural.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Alcoolul din cereale are avantajele lui. Mai mult la consum alimentar decat la extractie, evident. Si da, ala e. Alcool alimentar, cu cat mai concentrat cu atat ai mai putina apa de evaporat.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Everclear a fost "banat" din motive de taxe si impozite. Ca la noi. Ce, crezi ca daca tu iti faci tuica, inseamna ca chiar ai si voie? Iete ca nu ai, ia de aici legea (si la fel e si in US):

Ţuica şi rachiurile de fructe destinate consumului propriu al gospodăriilor individuale, în limita unei cantităţi echivalente de cel mult 50 de litri de produs pentru fiecare gospodărie individuală/an, cu concentraţia alcoolică de 100% în volum, se accizează prin aplicarea unei cote de 50% din cota standard a accizei aplicate alcoolului etilic, cu condiţia să nu fie vândute, potrivit prevederilor din normele metodologice.

Normele de aplicare precizează că gospodăria individuală care deţine în proprietate livezi de pomi fructiferi şi suprafeţe viticole poate să producă pentru consum propriu din propria recoltă ţuică şi rachiuri din fructe, rachiuri din vin sau rachiuri din subproduse de vinificaţie, denumite în continuare ţuică şi rachiuri, numai dacă deţine în proprietate instalaţii corespunzătoare condiţiilor tehnice minimale stabilite de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi avizate de Ministerul Sănătăţii. Instalaţiile trebuie să fie de tip alambic.

Toate gospodăriile individuale care deţin în proprietate instalaţii de producţie de ţuică şi rachiuri au obligaţia de a se înregistra la autoritatea vamală teritorială în raza căreia îşi au domiciliul. Instalaţiile vor purta obligatoriu sigiliile aplicate de către autoritatea vamală teritorială, pe toată perioada de nefuncţionare.

Gospodăriile individuale care produc pentru consumul propriu ţuică şi rachiuri au obligaţia de a depune în acest sens, până la data de 15 ianuarie a anului următor celui în care se produc, o declaraţie la autoritatea vamală teritorială în raza căreia îşi au domiciliul.

Autoritatea vamală teritorială ţine o evidenţă a gospodăriilor individuale care au în proprietate instalaţii de producţie de ţuică şi rachiuri şi care au depus declaraţia de producător pentru consum în gospodării individuale. În evidenţe se înscriu datele de identificare ale acestora, precum şi informaţii privind instalaţiile de producţie deţinute, operaţiunile de desigilare/resigilare şi cantităţile de produse declarate.

Atunci când gospodăria individuală intenţionează să producă ţuică şi rachiuri din recolta proprie, aceasta va solicita în scris autorităţii vamale teritoriale în raza căreia îşi are domiciliul desigilarea instalaţiei, menţionând totodată cantitatea şi tipul de materie primă ce urmează a se prelucra, perioada în care instalaţia va funcţiona, precum şi cantitatea de produs estimată a se obţine. În acest caz, producătorul trebuie să deţină şi mijloacele legale necesare pentru măsurarea cantităţii şi a concentraţiei alcoolice a produselor obţinute.

În prima zi lucrătoare după expirarea perioadei de funcţionare a instalaţiei de producţie de ţuică şi rachiuri, autoritatea vamală teritorială care a desigilat instalaţia va proceda la resigilarea acesteia - dacă producătorul nu a solicitat modificarea perioadei de funcţionare a instalaţiei declarată iniţial -, precum şi la calculul accizei datorate. În acest caz acciza devine exigibilă la momentul resigilării instalaţiilor de producţie, iar termenul de plată este până la 25 a lunii imediat următoare celei în care acciza a devenit exigibilă.

Pentru ţuica şi rachiurile de fructe destinate consumului propriu al unei gospodării individuale, în limita unei cantităţi echivalente de cel mult 50 de litri de produs/an cu concentraţia alcoolică de 100% în volum, nivelul accizei datorate reprezintă 50% din cota standard a accizei aplicate alcoolului etilic, respectiv 375 euro/hl alcool pur.

Producţia de ţuică şi rachiuri pentru consumul propriu al unei gospodării individuale din recolta proprie, gospodărie care nu deţine în proprietate instalaţii de producţie, poate fi realizată în sistem de prestări de servicii numai în antrepozite fiscale autorizate pentru producţia de ţuică şi rachiuri. În asemenea cazuri, antrepozitele fiscale sunt obligate să ţină o evidenţă distinctă care să cuprindă următoarele informaţii: numele gospodăriei individuale, cantitatea de materii prime dată pentru prelucrare, cantitatea de produs finit rezultată, cantitatea de produs finit preluată, din care pentru consum propriu, data preluării, numele şi semnătura persoanei care a preluat.

Pentru ţuica şi rachiurile destinate consumului propriu al gospodăriei individuale realizate în sistem de prestări de servicii într-un antrepozit fiscal de producţie, acciza datorată bugetului de stat va deveni exigibilă la momentul preluării produselor din antrepozitul fiscal de producţie. Beneficiarul prestaţiei va plăti prestatorului pe lângă tariful de prestare şi acciza aferentă cantităţii de ţuică şi rachiuri preluată. Pentru cantitatea de 50 de litri de produs destinată consumului propriu al unei gospodării individuale, nivelul accizei datorate reprezintă 50% din cota standard a accizei aplicate alcoolului etilic, respectiv 375 euro/hl alcool pur. Pentru cantitatea de produs preluată de gospodăria individuală care depăşeşte această limită, inclusiv pentru consumul propriu al acesteia, nivelul accizei datorate este nivelul standard al accizei pentru alcoolul etilic, respectiv 750 euro/hl alcool pur.

Cantităţile de ţuică şi rachiuri din fructe preluate de gospodăriile individuale vor fi însoţite de avizul de însoţire a mărfii emis de antrepozitul fiscal care a efectuat prestarea de servicii, în care va fi înscrisă menţiunea “cu accize plătite”.

Gospodăria individuală care produce ea însăşi ţuică şi rachiuri în vederea vânzării are obligaţia de a se autoriza în calitate de antrepozitar, fiind tratată ca o mică distilerie, atunci când producţia anuală este mai mică de 10 hl alcool pur. Mica distilerie aparţine unei persoane fizice sau juridice care realizează o producţie de alcool etilic şi/sau distilate, inclusiv ţuică şi rachiuri, de până la 10 hl alcool pur pe an – exclusiv cantităţile realizate în sistem de prestări de servicii pentru gospodăriile individuale – şi este autorizată ca antrepozit fiscal de producţie.

No, iti mai faci tuica?


L.E. Pentru extracte de iarba, iti trebuie alcool de minim 80%, ideal de 96% (ma rog, ideal de 99%, dar de asta nu gasesti usor, sa fie si mancabil).
 

Mosquito

New member
Salut baieti,am citit acest topic,si am zis sa pun o intrebare ...sau mai multe na
Am niste probleme de sanatate,si am indraznit sa cumpar cbd oil hemp 1500mg de la ENDOCA....sigur ati auzit de ei...daca nu, acesta este situl
https://www.endoca.com/en/
Acum marele meu stres este ...daca il opresc in vama? daca ma acuza de ceva doamne fereste..etc va imaginati...am cumparat 2 sticlute de 10 ml
Ok o sa intrebati de ce nu mi am facut singura si altele...sunt anti talent first! vreau sa vad daca au vreun efect si apoi vreau sa culeg eu de pe maidan sa imi fac daca vad rezultate!
Multumesc mult si sper ca nu am gresit topicul!
 

Mosquito

New member
Cred ca am scris doar sa ma eliberez de ganduri..ca nici eu nu vad intrebarea ....blonde me!
Orice raspuns e apreciat!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Din ce tara se trimite produsul? Ca daca e din afara UE o sa ai ocazia sa dai explicatii agentului vamal cand deschideti impreuna coletul. Si in acest caz iti sugerez sa fii gata de a ii prezenta recomandarile medicale si chiar si o spaga daca nu merge bine treaba. Chiar nu am idee daca produsul ala e autorizat in ro sau in ue. Si mai e si o sansa sa ai noroc si sa nu stie ce inseamna hemp si cbd..

Succes!
 

Mosquito

New member
Produsul se trimite din Danemarca.Recomandari medicale pentru cbd oil nu am,doar literatura de pe net,ce am citit si vreau sa incerc pe propria piele.In schimb ii pot arata ag vamal un super dosar cu probleme medicale.Multumesc mult pentru raspuns.O sa va tin la curent ,poate mai sunt si altii care vor sa cumpere din UE si vor sa stie la ce sa se astepte.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca firma care il vinde e chiar in Danemarca, e putin probabil sa ai probleme, desi chiar si asa sunt sanse, toti curierii fiind arondati diverselor servicii, si avand obligatia sa raporteze orice. Insa e putin probabil, cum spuneam.

Din punctul meu de vedere mai bine iti faceai, conform celor scrise si rascrise pe thread, dar daca zici ca esti antitalent chiar asa...

Spor.
 
Top