What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ulei Rick Simpson

Mosquito

New member
Buna ,uleiul pe care il folosesc eu functioneaza pe segmente...dar aici ar trebuie sa intru in afectiunile pe care le doream tratate sau nah macar ameliorate. Initial am cumparat uleiul pt un fel de astm care nu imi da pace,astm facut pe baza lyme,lyme tratat acum in stand by ,acum pentru astmul asta si senzatia mea de sufocare mare lucru nu a facut,dar pentru dureri musculare ,migrene,senzatie de greata, somn mai ok( dar nu prea ok) ,fasciculatii...spasme musculare,da merge,eu il recomand.Mi am cumparat si guma de mestecat de la ei,la aia chiar nu am simtit vreun efect,doar mintea stie ca e cbd altfel nimic.O vina pe care mi o asum totusi este ca nu l am luat constant,mi a fost teama sa nu interactioneze cu medicatia mea,si nici macar nu am luat 5 pic de 3ori pe zi.ci 3 pic odata...eu cred ca merita incercat.
 

Khalla

New member
salut! cred ca aici trebuia sa scriu din prima.... pun totusi mesajul meu si aici,poate il vede cineva: " buna seara! am venit aici cu speranta ca ma poate ajuta cineva. am citit topicul si am vazut ca au mai fost cateva persoane care au apelat la voi.indraznesc si eu: tata a fost diagnosticat cu cancer de mediastin ( pe trahee)in urma cu 3 luni. tumoarea este extinsa pe nervul plamanului drept, care este in semipareza, pe vena cava, a atins si niste ganglioni si acum cred ca a facut metastaze osoase in spate pt ca are dureri f mari . a refuzat tratamentele clasice (chimio si radio) si a trecut imediat pe dieta si sub controlul Dr. Calin Marginean pe alimentatie vegana,tratament naturist, miscare, meditatie,rugaciune, tot pachetul. are dureri foarte mari si nu poate lua medicatia prescrisa antidurere deoarece medicamentele astea au toate efectele adverse asupra lui ( ameteala, greata, voma, instabilitate, delir...etc) si in felul asta se curata imediat pt ca nu se poate alimenta. din cauza durerilor nu poate sa doarma si este extrem de epuizat.mi-e ca in ritmul asta moare prin epuizare. in urma cu o luna, cineva mi-a spus despre uleiul de canabis. am cautat pe net si am comandat imediat - Ulei Cbd Extract Pur – 2500MG. il ia de 3 saptamani, fara niciun efect vizibil.are in continuare dureri insuportabile si boala pare sa avanseze. acum cateva zile am vazut filmuletul asta cu Rick Simpson https://www.youtube.com/watch?v=N5AlLlMbBwc si am inteles ca pentru cancer este nevoie de ulei de cannabis din indica cu aport ridicat de TSH, aceasta fiind defapt substanta care ataca celulele canceroase si care alina durerile. acum am reteta, am curaj, am gasit de unde sa cumpar seminte dar stau rau la capitolul TIMP pt ca nu stiu cat mai rezista tata.am nevoie urgent de ajutor pt inceput (pana creste planta mea). daca printre voi este cineva care ma poate ajuta, va rog, sa-mi spuneti, cum sa procedez si prin ce modalitate se poate comunica. nu stiu daca pot sa-l salvez dar, macar sa-i mai alin durerile. Multumesc!Doamne_ajuta!"

cu tot respectul pt cei ce sunt "pentru" CBD,repet faptul ca nu are niciun efect la tata. ce intentionez eu acum este sa fac uleiul exact cum spune omul asta in filmare: din planta INDICA pt TSH.

nu stiu cum era, dar acum este legal si la noi cannabisul medical.drept urmare, se gaseste de cumparat. eu l-am luat de aici: xxx . nu contest faptul ca poate sa ajute in f multe afectiuni, dar in cazul tatalui meu nu ajuta. el are nevoie de ceva care sa-i si atenueze durerile. daca mai este cineva pe aici interesat de subiect, sau dintre cei care cautau material...poate imi spuneti si mie cum ati reusit...orice ajutor e binevenit si va multumesc mult
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Trebuie sa tii cont ca uleiul de cannabis nu face bine tuturor tipurilor de cancer, mai ales cand luam in calcul momentul detectarii problemei. Adica e posibil sa fie un cancer la care compusii din cannabis sa nu aiba efecte observabile, ori suficient de rapide incat sa intoarca timpul. La unele tipuri de cancer cannabisul lucreaza incet, si atunci e bun ca preventiv sau la intarzierea evolutiei. Eu iti sugerez sa te mai consulti cu medicii, si in functie de evolutie sa iei in calcul si administrarea de medicamente normale, mai ales cand e vorba de ceva ce diminueaza durerile. Daca nu e nevoie inca, candva va fi, asa ca e bine sa fii pregatita.
Pe de alta parte nu stiu cum extrag si purifica uleiul cei de la care ai cumparat tu, dar e foarte posibil ca daca ala nu a mers, sa nu mearga nici un produs cu cannabis. Oricum, atat timp cat nu cunosti un grower care sa te lase sa te joci cu o parte din recolta lui, nu vad cum ai putea face rost de materialul necesar mai rapid decat sa il cresti.
Din punctul meu de vedere, canepa sau indica e aproape acelasi lucru din punct de vedere medicinal, asa ca nu trebuie sa iti faci mari sperante.
Succes! Cred ca aici pe forum e mai mult loc sa inveti sa cresti, decat sa ceri sfaturi medicale. De am fi avut alta lege poate ar fi fost altceva, dar orice fapta buna de acest gen, chiar si punerea la dispozitie de sfaturi este pasibila de a primi ani de puscarie, asa ca lumea e rezervata.
 

Khalla

New member
multumesc pt raspunsul rapid. sunt constienta ca si de ce lumea este rezervata. sunt convinsa ca si pe aici sunt ochi nedoriti si nu vreau sa pun pe nimeni in pericol. in disperarea mea ma gandesc ca poate reusesc sa fac rost de material de undeva. probabil asta nu se va intampla....

i-am administrat medicamente normale doar ca organismul lui nu le suporta. nu caut sfaturi medicale si nu vreau sa ocup spatiu cu problema mea. am expus-o aici doar ca sa stiti de ce caut ce caut.

https://www.youtube.com/watch?v=N5AlLlMbBwc

raportat la ceea ce explica Rick Simpson in filmare si anume ca este nevoie de indica, acest soi este ok? ttps://xxx/super-hash-feminised.html scrie ca are si efecte impotriva durerilor de orice fel.. sau imi puteti recomanda ceva 100% indica?
 
Last edited by a moderator:

Khalla

New member
in ce scheme te pune viata...... am ajuns sa ma rog la Dumnezeu ( seara fac rugaciunea cu fetita mea la marginea patului ei) sa gasesc un crescator de marijuana.... va inchipuiti imaginea? nu voi mai judeca niciodata pe nimeni in nicio circumstanta.... simt ca-mi pleaca mintile de-acasa
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ca sa gasesti o indica 100% uita-te dupa saptamanile de flower. La o indica 100% o sa fie vreo 8, maxim 9 saptamani. Dar iti spun inca o data, indica 100% este foarte apropiat de canepa, ori ruderalis, mai putin continutul de THC, care e mai ridicat la o indica narcotica.
Apoi, e cel putin un user pe aici care a comandat de acolo si a primit ceva seeds ce nu semanau deloc cu ce a comandat. De aceea ar fi bine sa eviti shopurile din romania, pe langa tepe de-astea ele sunt si in vizorul legii si risti sa ai probleme pe viitor. iti recomand sa comanzi de la shopuri din spania sau UK. Daca platesti cu cardul, vei avea comanda acasa in maxim o saptamana. Saptamana in care te poti ocupa de spatiul de crestere. Iar cand vin semintele esti gata sa incepi. Daca decizi sa faci asta fa un thread cu growul si sunt sigur ca lumea te va ajuta cu sfaturi.
Apoi, asa de incercare, daca gasesti ceva dealer care da iarba cat de cat bunicica, si nu teapa stropita cu cine stie ce, ai putea sa incerci sa faci din 10 grame sa zicem un extract, si sa vezi daca schimba cumva situatia. e investitia mai mica decat sa faci tot growul si sa Afli ca nu te ajuta.
Altceva nu prea am ce sa iti spun mai multe decat sanatate si pace.
 

Khalla

New member
pai exact continutul de THC ma intereseaza. in rest multumesc mult de sfaturi. tin cont. poti sa imi dai un shop mai sigur? nu vreau mura-n gura ca sunt omul care caut si ma implic metodic, dar orice minut conteaza pt mine si orice sprijin pt ca sunt contratimp. multumesc!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poate problema e ca uleiul cbd de il vand astia nu e decarboxilat. scrie ceva despre cum e obtinut pe el?
 
Dap, nu e deloc usor sa obtii ulei CBD de calitate. Dureaza multe ore in sir sa decarboxilezi un sfert de litru si daca vrei sa produci suficient incat sa vinzi, iti trebuie un laborator serios, plus certificari, e o investitie serioasa. Intuitia imi spune ca pe net sunt si tepari care vand prostii. Trebuie sa iei de la o firma americana serioasa ceva sa te documentezi
 

Khalla

New member
nu scrie despre decarboxilare. am incercat sa pun link aici dar nu reusesc. nu apare postul. pot sa pun descrierea produsului?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce ai cumparat tu spun ca ar fi extract co2, deci e nedecarboxilat. Nici nu ar avea de ce sa il decarboxileze, ar creste concetratia de d9-thc si ar putea deveni ilegal sa vanda uleiul dupa.
Asta daca ii credem ca e ce scrie pe ambalaj, costurile pentru o instalatie comerciala de extractie bazata pe co2 sunt destul de mari.
 

Khalla

New member
stai putin. as avea ce sa-i fac acum? adica sa-l transform? daca il trec acum prin temperaturi de 100-120 grade se mai poate transforma? aberez nu?
 

Khalla

New member
iertare! sunt praf la biochimie si pt mine CANNABIS e o limba noua. inteleg cat de cat procesul de decarboxilare, dar Futura75 si Filona, din care s-a facut uleiul asta,au concentratie sub 1% THC. deci cum fac decarboxilarea? inteleg ca THCa trebuie transformat in Delta9. daca nu am THC...?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aia 1%, daca ii transformi din THCa in d9THC tot ai ce va thc activ. putin, dar e ceva, uleiul fiind concentrat. E drept ca mai mult succes ai avea cu canepa de pe campii, dar daca nu vrei sa mergi la adunat, nu vad alta solutie mai rapida.
 

Khalla

New member
ok. inteleg ca trebuie trecut prin foc cam 100 de minute. il dizolv in alcool etilic? cam ce cantitate pt.10g de ulei?
ma duc si pe camp dar nu stiu nici ce sa culeg si nu stiu nici de unde. eu n-am vazut pe nicaieri. cunosti vreo zona pe langa bucuresti? ma duc mancand pamant
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu trebuie dizolvat in nimic, doar pune-l intr-un recipient de sticla in o baie de apa si mentine aceea apa la temperatura potrivita conform curbei de decarboxilare. daca vezi mici bule ce se ridica din uleiul tau inseamna ca se decarboxileaza. cand bulele se opresc e gata. eu de obicei decarboxilez sub 100 grade pe curba aceea, dar se poate si la 100-110 grade, insa va dura mai putin si trebuie sa fii mai atenta.
pai din ce stiu tot sud esteul tarii e plin de canepa, deci cauta campuri nearate/necultivate si ar trebui sa gasesti. problema e ca esti pe final de sezon si nu stiu daca mai le gasesti in picioare, asta depinde de vreme. canepa infloreste mai devreme decat varietatile indica/sativa.
 

Khalla

New member
ufff. in primul rand iti multumesc pt ca-ti pierzi atata vreme cu mine.
am mai facut putina cercetare si se pare ca procedeul de extragere co2 se bazeaza (la canna) atat pe metoda subcritica (presiune si temp joasa, cat si metoda supercritica la presiune si temp inalta. asta zic astia de la c nna pet dar banuiesc ca este valabil si la uleiul de la cbdlife . metoda supercritica nu este decarboxilarea?
https://canna-pet.com/what-is-co2-extraction/
 

Khalla

New member
pe de alta parte, pe alt forum scrie ca temperatura supercritică este cu mult sub temperatura de decarb....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia e o temperatura negativa. Nu are nici o treaba cu decarboxilarea, tocmai pe dos e, se presupune ca extractul este in aceeasi parametri precum era si in planta, nefiind trecut peste temperatura de vaporizare a terpenelor ori cannabinoizilor, ori peste cea de decarboxilare.
 

Latest posts

Latest posts

Top