What's new

the hawaiian snow

makedon

Member
Veteran
28 ημερες 12/12 και τα ποτισματα εχουν γινει 4ημερα και 5ημερα
αφου τα μπουκωσα λιγο στο λιπασμα και μου δυσανασχετισαν :hotbounce κατελειξα στο μια σκετο ποτισμα μια με λιπασμα.
φαει 0,3μλ γκρου και 1μλ μπλουμ
τα τεμπερατουρια βαρεσαν κανα δυο φορες κοκκινα 13 βαθμους γιατι το αφεντικο τσακιστηκε στα τσιπουρα και δεν προλαβε να ανψει σομπα


:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
 

makedon

Member
Veteran
ανεφ γεροντα,ολγουεις :biggrin:
αν και μεταγραφει απο ολυμπο καθοτι τα εν οικο καπουτ φετος:biggrin:

:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
ανεφ γεροντα,ολγουεις :biggrin:
αν και μεταγραφει απο ολυμπο καθοτι τα εν οικο καπουτ φετος:biggrin:

:tiphat:

Κι εδώ φέτος ρακιά γιοκ!
Μόνο που εμείς το γλυκαίνουμε κατά τη γεροντική παράδοση:biggrin:

:tiphat:
 

makedon

Member
Veteran
8 στα 8 μπορω να πω μετα απο 3 μερες φουλ σακσες :biggrin:
picture.php

και λιγο τα καψηματα απομονοση
picture.php
picture.php



:tiphat:
 

antartist

Member
Σωστό σε βρίσκω, μια χαρά τα βόλεψες... :yummy: χαχα...
Στο όριο πιστέυω τα πρόλαβες...
Γιατί δεν τα πας για λίγο μόνο με νερό τα μεγάλα να βρούνε λίγο το χρωματάκι τους; Στην τσίτα φαίνονται...
Επίσης δεν έχεις καμία επαφή με μετρήσεις ph έτσι;
 

makedon

Member
Veteran
θενξ αρτισταρα :biggrin:
καρντασι εχω αργησει μια βδομαδα στο προγραμματισμενο αναποδο φλας αλλα οκ
ενταξει,αρπαξαν λιγο :biggrin: το τελευταιο ποτισμα ηταν σκετο και το επομενο μαλλον και μετα μπανιερα,προσωπικα το να τα ψιλοκαψω δε με στεναχωρει τοσο οσω το να μου βγαλουν ελειψη
πεχα δε μετραω αδερφε,πιστευω οτι εχει φροντισει η μπιο μπιζζ γιαυτο και καθε φορα που ταιζω μου το φερνει εκει που πρεπει

:tiphat:
 

antartist

Member
Χεχε, αδερφέ μ' άρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Μακάρι να ήταν έτσι!
Οι ελλείψεις δεν είναι πάντα θέμα φαγητού και γενικά το νερό βρύσης μπορεί να είναι πολύ περίεργο.
Η τύρφη και ο περλίτης δεν είναι ακριβώς χώμα και για να αφομοιωθούν τα βιολογικά λιπάσματα χρειάζεται μεγάλο μικροβιακό φορτίο που πρέπει με κάποιο τρόπο να συντηρηθεί.
Στη βιολογική καλλιέργεια και με τα Biobizz οι μικροοργανισμοί είναι οι εξισορροπιστές του ph, όμως τα λιγοστά λίτρα της γλάστρας και το χλώριο στο νερό δεν ευνοούν την συντήρηση του οικοσυστήματος μέσα στο χώμα και έτσι οι μικροοαργανισμοί δεν μπορούν να μπαφάρουν το χώμα επαρκώς. Επίσης τα λιπάσματα που τρέφουν τους μικροοργανισμούς-που τρέφουν τα φυτά σου μένουν αμεταβόλιστα και έχει και αυτό τις συνέπειές του αλλά είναι δευτερεύον.
Μεγάλο αγκάθι στη βιολογική καλλιέργεια είναι και η παρουσία αλάτων στο νερό. Τα άλατα στο νερό είναι κυρίως ασβεστολιθικές συγκεντρώσεις και έχουν αλκαλικό χαρακτήρα. Αυτό δεν σημαίνει απλά ανεβασμένο ph, αλλά καθιστά το νερό πολύ δύσκαμπτο στον έλεγχο του ph!
Το νερό της βρύσης με τα άλατα είναι τόσο αλκαλικό που επηρεάζει όλη την ισορροπία του χώματος και ορθώνει έναν τοίχο στην απορρόφηση των θρεπτικών. Τα άλατα εναποτίθενται στο χώμα και δεν λένε να φύγουν, ειδικά αν το χώμα σου στεγνώνει εντελώς.(αυτό που λέγαμε). Προσκολλούνται στο χώμα και τις ρίζες και δεν μπορούν να ξεπλυθούν. Έχουν άλλη σύνθεση απο τα συνθετικά άλατα των λιπασμάτων!
Ο συνδιασμός έλλειψης μικροβιακού φορτίου και υψηλής αλκαλικότητας του νερού, λαμβάνοντας υπ' όψην οτι στη βιολογική καλλιέργεια δεν ενδύκνεινται μεγάλες ποσότητες νερού και ξεπλύματα, ενδέχεται να δημιουργήσουν τοξικώσεις στα φυτά με, κάποιες φορές, φαινομενικά ανεξήγητες συνέπειες. Γι αυτό και πολλά παιδιά που στην αρχή καταπιάνονται με τα biobizz σαν μια εύκολη λύση για αρχάριους παρουσιάζουν προβληματα απορρόφησης στην αρχή ή κακή ανθοφορία στην πορεία. Η βιολογική είναι πολύ πιο δύσκολη απο την συμβατικη καλλιέργεια.
Αυτά, στα ψιλά γράμματα, ιδανικά και με αγάπη...
Απο 'κει και πέρα το κάθε νερό της κάθε περιοχής είναι διαφορερικό με άλλες επιδράσεις, απλά αρκετές φορές τα φυτά με τα biobizz κλατάρουν, βλέπω μονίμως λαχανί χρώμα στην ανθοφορία. Εγώ προσωπικά έχω χάλια νερό και δυσκολεύομαι.

Άντε, κόλλησα και μακρυγόρησα.
βίβες!
 

makedon

Member
Veteran
Χεχε, αδερφέ μ' άρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.:biggrin: Μακάρι να ήταν έτσι!
Οι ελλείψεις δεν είναι πάντα θέμα φαγητού και γενικά το νερό βρύσης μπορεί να είναι πολύ περίεργο.
Η τύρφη και ο περλίτης δεν είναι ακριβώς χώμα και για να αφομοιωθούν τα βιολογικά λιπάσματα χρειάζεται μεγάλο μικροβιακό φορτίο που πρέπει με κάποιο τρόπο να συντηρηθεί.καρντασι στο λετσ γκρου τα ποιο πολλα τα ειχα με ενα μιχ 30%αλλ μιχ και 70%τυρφη με περλιτη.ο ελεγχος που ειχα πανω στα φυτα για μενα ηταν ιδανικος,ποτισμα καθε μερα και με λιπασμα,αρκει να υπαρχει αυτο που ειπες καπου αλλου αντιληψη και στο ποτισμα και στα λιπασματα
Στη βιολογική καλλιέργεια και με τα Biobizz οι μικροοργανισμοί είναι οι εξισορροπιστές του ph, όμως τα λιγοστά λίτρα της γλάστραςδεν νομιζω 20 λιτρα να ειναι λιγα και το χλώριο στο νερότο αφηνω μια μερα να φυγει μπρο δεν ευνοούν την συντήρηση του οικοσυστήματος μέσα στο χώμα και έτσι οι μικροοαργανισμοί δεν μπορούν να μπαφάρουν το χώμα επαρκώς. Επίσης τα λιπάσματα που τρέφουν τους μικροοργανισμούς-που τρέφουν τα φυτά σου μένουν αμεταβόλιστα και έχει και αυτό τις συνέπειές του αλλά είναι δευτερεύον.αυτο το τελευταιο δεν το επιασα
Μεγάλο αγκάθι στη βιολογική καλλιέργεια είναι και η παρουσία αλάτων στο νερόΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ. Τα άλατα στο νερό είναι κυρίως ασβεστολιθικές συγκεντρώσεις και έχουν αλκαλικό χαρακτήρα. Αυτό δεν σημαίνει απλά ανεβασμένο ph, αλλά καθιστά το νερό πολύ δύσκαμπτο στον έλεγχο του ph!
Το νερό της βρύσης με τα άλατα είναι τόσο αλκαλικό που επηρεάζει όλη την ισορροπία του χώματος και ορθώνει έναν τοίχο στην απορρόφηση των θρεπτικών. Τα άλατα εναποτίθενται στο χώμα και δεν λένε να φύγουν, ειδικά αν το χώμα σου στεγνώνει εντελώς.(αυτό που λέγαμε). Προσκολλούνται στο χώμα και τις ρίζες και δεν μπορούν να ξεπλυθούν. Έχουν άλλη σύνθεση απο τα συνθετικά άλατα των λιπασμάτων!για αυτα τα παλιοαλατα θα τα φλασαρω καρντασι
Ο συνδιασμός έλλειψης μικροβιακού φορτίου και υψηλής αλκαλικότητας του νερού, λαμβάνοντας υπ' όψην οτι στη βιολογική καλλιέργεια δεν ενδύκνεινται μεγάλες ποσότητες νερού και ξεπλύματα, ενδέχεται να δημιουργήσουν τοξικώσεις στα φυτά με, κάποιες φορές, φαινομενικά ανεξήγητες συνέπειες. Γι αυτό και πολλά παιδιά που στην αρχή καταπιάνονται με τα biobizz σαν μια εύκολη λύση για αρχάριους παρουσιάζουν προβληματα απορρόφησης στην αρχή ή κακή ανθοφορία στην πορεία. Η βιολογική είναι πολύ πιο δύσκολη απο την συμβατικη καλλιέργεια.
Αυτά, στα ψιλά γράμματα, ιδανικά και με αγάπη...:comfort:
Απο 'κει και πέρα το κάθε νερό της κάθε περιοχής είναι διαφορερικό με άλλες επιδράσεις, απλά αρκετές φορές τα φυτά με τα biobizz κλατάρουν, βλέπω μονίμως λαχανί χρώμαετσι ειναι και τα ης1 και ης2 λαχανιασμενα στην ανθοφορία. Εγώ προσωπικά έχω χάλια νερό και δυσκολεύομαι.καποτε ο ΤΕ μου ειχε προτεινει και για μενα και για το φυτο να παω να παρω απο αυτα τα απλα φιλτρα βρυσης,πηρα και προλαβα να κανω ενα γκρου,το μονο μηον οτι φιλτραρει και τα καλα στοιχεια αλλα οκ,βλεπω να ξαναπερνω

Άντε, κόλλησα και μακρυγόρησα.


βίβες!
:smoke out:

:tiphat:
 

antartist

Member
Ετοιμάζομαι κι εγώ για φιλτράκι αντίστροφης σιγά-σιγά. Είναι μονόδρομος πια!
Σαν να τρέχω με βαράκια στα πόδια 3 χρόνια τώρα με το νερό της βρύσης μου...
Το νερό στην πορεία εμπλουτίζεται εύκολα και αποτελεσματικά με μικροοργανισμούς, δεν είναι τίποτα...
20 λίτρα μπρο δεν συνιστούν οικοσύστημα. Είναι ψιλοπακέτο να συντηρήσεις τους μικροοργανισμούς σε μια τέντα. Μόνο τα 13άρια που έπιασες τις προάλες είναι αρκετά για να ρίξουν τους πληθυσμούς των μικροοργανισμών. Η βιολογία τα θέλει όλα στην τσίτα για να λειτουργήσει καλά.
Και το χλώριο δεν φεύγει σε 24 ώρες, ειδικά χωρίς μπουρμπουλίθρες. Είναι και αυτό πολύ πιο δύσκολο απ' ό,τι φανταζόμαστε. Πήρα μια αντλία και μια αερόπετρα για να αποχλωριώνω σωστά και να κάνω τσάγια και το νερό μου μυρίζει 3 μέρες μέχρι να φύγει εντελώς το χλώριο!

Σχετικά με τα βιολογικά λιπάσματα και την αφομοίωσή τους. Το λίπασμα που τα'ί'ζεις δεν τα'ί'ζει κατευθείαν το φυτό σου σαν τα συνθετικά λιπάσματα. Είναι οργανική ύλη που μεταβολίζεται απο τους οργανισμούς και στην πορεία γίνεται διαθέσιμη. Αυτό που ρίχνεις δεν είναι διαθέσιμο άμεσα απο μόνο του και χωρίς πολλόυς μικροοργανισμούς να το διασπούν, συσσωρεύεται σαν οργανική ύλη στο τυρφόχωμά σου. Φαντάσου το σαν ανεκμετάλλευτη ενέργεια. Αυτό μπορεί σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα να μπερδέψει το χώμα ακόμα πιο πολύ. Και γενικά νομίζω πως γίνεται χειρότερο όσο η ρίζα γεμίζει την γλάστρα...

Σίγουρα έχεις καλύτερο νερό από μένα και η μπανιέρα θα τα στανιάρει! Από κει και πέρα ίσως να χρειάζονται λίγο χαμηλοτερο φάσμα ph, τι να πω;
Το καλύτερο απ' όλα είναι να μη μπουν ποτέ τα άλατα...
 

makedon

Member
Veteran
καρντασι δε μιλαω για φιλτρο αντιστροφης οσμωσης
για απλο φιλτρο ενεργου ανθρακα λεω,γυρο στα 20 ευρο εχει και κανει πολυ καλη δουλεια,δωστου μια ευκαιρια και ασε το βαρυ για μετα


:tiphat:
 

ganja3

Member
καλά τα λέει ο αντάρτης , αμφιβάλω αν οι γεωπόνοι ξέρουν τόσα , γι αυτό η υδροπονία πάει πολύ καλύτερα , έχεις πολλούς παράγοντες να αντιμετωπίσεις στην γλάστρα .
 

orfeas

Active member
Veteran
Εντάξει όλα αυτά τα "επιστημονικά" ρε παιδιά, αλλά πως εξηγείται το γεγονός ότι σε ένα ντενεκέ 15άρι ΄και με χώμα απλό από το κήπο (ελαφρώς κοπρισμένο) χωρίς κόκκο περλίτη(δε τον γνώριζα τότε), έσιαξα δεντράκια φίνα-γύρω στο 180 εκ. με μόνο λίγο αλγκοφλας το τελευταίο μήνα;
Έξω εννοείται...

:tiphat:Ορφεύς
 

makedon

Member
Veteran
εγω καρντασι θα ελεγα το βροχινο νερο και οι περιβαλοντηκες συνθηκες
με την λιγη εμπειρια που εχω η καλιεργεια εξω μου φενεται πολυ ποιο ευκολη(για γλαστρα παντα μιλαμε)απο μεσα


:tiphat:
 

antartist

Member
Δεν είναι επιστημονικά. Βιαστικά, κομπογιαννήτικα και χασικλίδικα είναι -και είναι τα απαραίτητα πριν αποφασίσει κάποιος να ασχοληθεί με την βιολογική. Και ειδικά όταν προκύπτουν προβλήματα. Η ποιότητα του νερού παίζει καθοριστικό ρόλο.
Δεν έχει καμία σχέση το μέσα με το έξω πάντως, Μέσα χάνεται ο έλεγχος για πλάκα!
Το χώμα του μπαξέ είναι βαρύ χώμα, καμία σχέση με τα τυρφοχώματα του εμπορίου...

Μακέδνο θα την ψάξω με το φίλτρο κι άλλο, τα κοιτάω και αυτά που λες, αλλά έλεγα να πάω καταυθείαν στο καλό...
Θα προσπαθήσω να κάνω ώριμη αγορά :)
 

antartist

Member
Μωρέ τα είδα τα εισαγωγικά...
Όποιος καεί με τον χυλό, φυσά και το γιαούρτι!
 
Top