What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

RQS - Northern Light - LED - DWC

Charass

Active member
:D Kösz a kedves szavakat Hobbi! ;) Felteszem én akárhova, csak legyen már kész! :D Kezdeném a következő kört, no meg nem bánnám ha már füstölhetném! :D

Két hét múlva tervezem levágni az első szüretet, ha két fázisban szedem. Ha egyszerre szedem akkor valószínűleg csak január vége felé. Mit gondolsz?
 

hobbi ur

Well-known member
hát ez mindig a kertész döntésén múlik, nehéz megmondani, a legjobb ha kézzel basztatod, finoman nyomogatod a virágokat és közben ELMÉLYEDSZ TEVÉKENY KERTÉSZI ÖNMAGADBA, a gondolataid vadul cikáznak, hogy: mikor vágjam már le, nézzük hogy is áll a helyzet a bibeszálakkal, alul barna, felül is barna, meg mennyi barna, meg mennyire ragad és az orrod alatt ezalatt érthetetlen szavakat motyogsz, mint pl. levágom a faszba én nem várok tovább

emiatt volt már a kelleténél korábbi szüret is. hahahaha hobbi így szokta, de úgy vélem, itt mindannyian :)
 

Charass

Active member
:D :D Igen ez szokott kb történni mikor oda ülök a szekrény mellé nézegetni, baszogatni, levelezni stb. :D

Viszont lejjebb van még jó pár olyan buga aminek a mérete is nőhetne még és leginkább fehér pistilek borítják. Ezért akarnám két részletben vágni. Mert ha a tetejét levágom akkor máris több fény kapnak az alsóbbak is.

Holnapután tankcsere, valszeg már csak PK 13-14-et rakok bele 1,4EC-ig.
 

Charass

Active member
Na igen, igazad van de minden "jófajta" tápban ennél a szakasznál használva már nem igen van N vagy csak nagyon kevés. Az enyémben meg elég sok van. 6-4-6 NPK.

A Növénynek is már el kellett volna kezdeni kienni a levelekből a Nitrogént nem? Na de ha tolom bele az oldatba akkor nem fogja gondolom...

Egyébként az volna a szerepe a nitrogén megvonásának a virágzás vége felé, hogy ne koncentráljon már a levelek gyártására, csak a bugákra összpontosítson?
 

Charass

Active member
10. hét

10. hét

Tankcsere volt: 1.2 EC(16ml Supermix, 14ml PK13-14) ~6.0 Ph.

Kicsit túlságosan összebarátkozott a lámpával a múlt héten, de azóta már feljebb van.

picture.php

View image in gallery




Szerintetek, hogy lenne érdemes levágni, egy vagy két részletben? Csak mert a bugál felső pár centire egész érettnek tűnik már most is, ott új pistileket is csak nagyon elvétve hoznak. Így néznek ki:


Lejjebb viszont már ilyen a bugák nagy része:

 

Charass

Active member
11. hét

11. hét

Heti tankcsere megvolt! EC/táp arányok ugyanaz. (1.2 EC) Ha valami hirtelen felindulásból elkövetett szüret nem következik be a héten, akkor hétvégére 2-3 napig kap még egy tankcserét sima vízzel flush gyanánt.

Hőmérséklet:26 fok
Páratartalom: ~30%

A helyzet a következő: Mivel csak a toppok felső 3-4 centije az amin láthatóak az érettség jelei(a pistilek 98%-a barna, a buga egészen tömör, és színre illetve látványra is olyan mint ami már jónak tűnik.) ezért értelemszerűen több részletben kéne szüretelni. Viszont nem akarok két-három, akár 4 részletben szedni egy olyan növényt amin jó esetben is maximum fele annyi lesz mint szerettem volna. Szóval bármennyire is nem szokás, kicsit behajtogattam a háló alá a csúcsokat, hogy kapjanak alul is fényt egy pár napig még.





Nem akarom már túl sokáig húzni mert építeném át a szekrényt, illetve vegeltetni akarok benne, na meg jó lenne már kerülne valami az üvegekbe is szóval még ezt a hetet szántam rá aztán találkozik az ollóval végre!

Ha megvolt a szüret írok majd egy hosszabb beszámolót, hogy mik a tapasztalatok, szerintem mik azok a dolgok amiket nem jól csináltam, mik a rendszer gyengeségei stb...

A kis 15 centis klón amit beraktam mellé pont egy hónapja próbaképp, hogy lássam rendben van e minden az anyanövénnyel:

 

GK_420

Active member
Hát de miért van olyan messze a lámpa tőle? Olyan kevés az a fény, hogy ekkora távolsággal le is felezed simán amíg odaér. Ezeknek ott kéne lógnia a növény szájába, nem hajtogatni és leveleket leszedni. Gyakorlatilag mindent elkövettél, hogy felezd azt a termést. Minél több levélhez minél több fény kell...nem a virágokat kell világítani a szekrény másik feléből. :D De ahhoz képest kimaxoltad végülis, de tedd már oda azt a fényt nekik.
 

Charass

Active member
Az a baj tudod, hogy a lednél ez nem így működik. Vagy én csinálok valamit rosszul... Tartani kell egy bizonyos távolságot X teljesítmény felett mert megégeti! És elsősorban nem a hő az ami ezt okozza, mert hiába fújom el a lámpa hőmérsékletét, ha túl közel tolom megégnek a levelek. Többször égettem már meg vele emiatt... Az utolsó elég "szépen" sikerült. Beletoltam az arcába ugyanezen a gondolatmeneten felbuzdulva amit írsz, aztán szarrá égettem a még meglévő leveleket.

A probléma nem ez volt a kevés termést illetően. Több veg kellett volna, és nem szabadott volna hagyjam egy főszárnak sem, hogy feljöjjön a top-ok közé. Mert most ezek a csúcshajtások azok amiknek csak felső pár centije érett, lejjebb meg nem. A jó megoldás ehhez a fényhez az lett volna ha az egész szekrényt telerakom popkorn bugának való hajtással. Így max 4-5 centis bugákból lenne rengeteg és máris adná a súlyt.

Amúgy szerintem ha nem levelezek ilyen intenzíven még ennyi fű se lenne rajta... De lehet én tévedek.


Szerk.: Egyébként 25 centire van a lámpa a rácstól mérve! Ha a toppok tetejétől mérem már csak 15 centi. Az egész kör alatt 30 centi alatt volt mindig a távolság!
 

GK_420

Active member
Több növény kéne inkább :D ha fullon lenne akkor már nem rossz..most vettem bóti ledet (ahol pár éve cfl volt a polcon most egyárban led) először, de ilyen távban egy 150es cmh van reálisan..én a búrát rajta hagyom..végülis cfl teljesítményt fele wattal leadják ezek az izzók..de nem kéne égetnie. Vertikálisan pakolok mellé most, majd kiderül.
 

Charass

Active member
Ha kivenném a két 24W-ost lehet közelebb tudnám tenni pár centit. De az a két "izzó" elég sok fényerőt ad! A búrát azért érdemes eltávolítani mert rengeteget felfog a lumenből! Nálad valszeg ezért nem égeti meg őket! Van itt icmag-en több fasza teszt róla méréssel, különböző távokról! Blynx csinált elég jó teszteket!

A több tővel viszont teljesen igazad van! Magam is ráeszméltem már a kör közepénél kb. :D Következő kör már 4 vagy 6 tővel megy majd! A lámpából is veg lámpa lesz, jön a helyére egy 250-es hps, év végén meg ~400W COB led a hps helyett! A rendszer is cserélődik egy Top feed rendszerre szóval a következő kör végén már remélhetőleg elégedettebb leszek!
 

Charass

Active member
FINISH!!!

FINISH!!!

Két napja csak sima ph állított vízben, illetve teljes sötétségben volt!

Ma este megtörtént a várva várt szüret! Azt azért hozzá kell tegyem, hogy az elmúlt héten már néhány ágacskát lecsíptem, elszívtam.

Gondolkodtam azon, hogy két részletben vágom, de már nem akartam húzni tovább. Nem igazán gondolom, hogy lett volna értelme. Sokkal több már semmiképp nem lett volna rajta szerintem.

A trimmelés kb 2 óra volt. Azt hozzá teszem, hogy mivel nem is lett túl sok, és úgy is én szívom csak, így egy kicsit levelesebbre hagytam.

Nedves súlyt nem mértem. Feleslegesnek gondolom, főleg, hogy elég nagy szárakat hagytam, hogy ne száradjon porrá 2 nap alatt. Bár mivel nem nagy monster bugák, így valszeg hamarabb ki fog száradni. Páratartalmam is csak 35-40% között van mindig.

Hogy mennyit saccolok? Nehéz kérdés. Szerintem valahol 40-45 körül lesz a vége. Kicsit csalódott vagyok, de túl szép lett volna ha "fillérekből" elsőre megcsinálom a g/w-ot. :D Feladni semmiképp nem fogom! Sőt, építem át a boxot is teljesen. Még nem tudom pontosan mikor de 1 hónapon belül remélhetőleg indítom a következő kört.

Van még a pici NL klón ugye ami virágzik, majd arról azért dobok be hetente képet ide!

Sikerült azért tenyérről, és az ollóról összeszedni 0.6 jóféle világosbarna haskát. Túlságosan be voltam már állva nem csináltam képet róla, most meg már a nagyrésze történelem. Kikészítette a tüdőm, meg a torkom! :D Nem vagyok kezdő füves, de annyit mondok, patakokban folytak a könnyeim! :D

Megragadnám az alkalmat, és akkor így zárásképpen meg is köszönném mindenkinek a segítséget! Nem említelek meg név szerint Titeket srácok, de aki segített akár valamelyik topicban, vagy pm-ben az úgy is tudja! Szóval köszönöm szépen a sok infót először is, amit innen magamba szívtam! Másodszor pedig az elején a türelmet a túlbuzgóságomhoz, illetve a bíztatásokat, rengeteg segítséget! ;) :tiphat:

Következő hét vége felé jelentkezek száraz súllyal! Peace!
 

Charass

Active member
Kösz szépen! ;) Igyekeztem, bár nem eléggé! :D Elégedetlen semmiképp se vagyok, csak csalódott egy kicsit. De majd holnap vagy holnapután egy tisztább pillanatomban majd összegzem egy posztban, hogy szerintem mit kellett volna másképp stb.

A naplót azért próbáltam normálisan vezetni, ha már elkezdtem. :D
 

Charass

Active member
Összegzés:

Összegzés:

Ahogy ígértem, akkor összefoglalnám pár mondatban, hogy milyen tapasztalatokat szűrtem le az első körömből. Elsősorban magamnak szánom ezt, meg annak aki esetleg a jövőben kezdőként ihletet merítene a naplómból, illetve mindenki másnak is!

Jó lett volna nagyobb/több virágot szüretelni, de nem így lett. Mi is lehet ennek az oka?

Szerintem:
- A tréning: ~110 centi box magassággal kezdtem ugye. Ebből levesszük a pot magasságát(~35cm) meg a lámpa méretét(~20cm) Máris csak ~55cm hasznos magasság van. Ezért elég agresszíven megfogtam az lst-vel korán! Ez a későbbi tankcserére, mérésekre, levelezésre és még sok másra rossz hatással volt, ugyanis alig volt hely még a kezemnek is a pot teteje és a növény között. A fényre való tekintettel nem a legideálisabb módon sikerült a tréning kivitelezése. Egy főszárat sem szabadott volna hagyjak, hogy feljöjjön a toppok közé! Mellékágakon keletkezett popcorn bud-al kellett volna feltölteni az egész szekrényt! Miért? A következő dolog miatt ami hatással volt gyenge szüretre ami:

A fény: Ezeknek a ledeknek ugye centiről centire rohamosan csökken a fényereje. Mivel egy ~5 centi átmérőjű körből érkezik 1500 lumen fényerő. Ha ez az egy pontból érkező fénymennyiség a négyszerese mondjuk, akkor máris sokkal lejjebb, a levelek közé is kellő fénymennyiség jut. A lámpát próbáltam úgy megépíteni, hogy a lehető legközelebb kerüljenek a ledek egymáshoz. Viszont eléggé melegek is tudnak lenni, szóval túl közel se rakhattam. A fénylefedés mértéke elég jó volt úgy gondolom. Az össz fényerő se egy rossz érték a maga 21000 lumenjével. A gond az volt, hogy ez a 21000 jó lumen szét lett osztva egy ~20 centi széles és ~80 centi hosszú sávban. Ez alapvetően nem is lett volna probléma, ha tisztában vagyok mindezzel akkor, és a tréning is eszerint lett volna csinálva, ahogy fentebb leírtam!

A táp: Noha a Bionova tápcsalád úgy önmagában nem igazán okozott csalódást még a végeredmény ellenére se. Mert egyszer nem volt hiánytünetem, még rossz phval sem! Viszont mégis kertészeti tápra váltok az ára miatt legfőképp. Illetve azért ami bajom volt a Supermixel. Mégpedig az ami konkrétan az előnye lenne ugye, hogy egy komplett táp. És benne van minden, (elvileg) a megfelelő arányokban. Emiatt viszont máris nem lehet az elemek arányával játszani. A pk 13-14 kiegészítéssel sikerült azért foszfor és kálium túlsúlyossá tenni az oldatot, de a nitrogén leginkább csak a helyet foglalta szerintem a vége felé más elem elől!

A rendszer: Alapvetően ugye egy említésre se méltó légszállítási teljesítménnyel ellátott pumpával árulják ezt a dwc pot-ot. Igazi kezdőhöz mérten erre már csak későn döbbentem rá. Másik tipikus kezdő hiba: az előtt vásároltam mielőtt tájékozódtam volna. Majd végül harmadszor és ~15 ezerrel később vettem egy olyat aminek a teljesítménye elvileg éppen pont elég. De itt már a gyökérrothadás jelei mutatkoztak,nem túl előrehaladott állapotban. Így utólag belegondolva, vissza kellett volna metszem a gyökeret is amennyire csak lehet, hogy új friss, 100%-ban táplálkozni tudó hófehér gyökerek legyenek a sárgás gombóc helyett, amit az apró gyökérszőrök nyomai sem láthatók. Egy rövidebb veggel, nagyobb fénnyel, gyorsabban lehozott körben lehet, hogy jó lehet ez a rendszer így már ezzel a pumpával. De ennek ellenére lecserélésre kerül. Egy anyát valszeg tartok azért benne majd!

A grow skill :D : Nem utolsó sorban ugye, ha nem az első kör lett volna, akkor sok minden másképp alakul valószínűleg! Minden szempontból új volt ez a dolog. A led és a dwc miatt szinte 0 az enyémhez hasonló felállást találtam a neten magyarul. Így kénytelen voltam kitapasztalni magamtól sok dolgot. Ez viszont ezzel jár, hogy a végeredmény közel sem lesz tökéletes. Ennek ellenére azért pozitívan gondolok az elmúlt hónapokra. Rengeteg saját bőrömön megtapasztalt dolgot tudhatok magam mögött, és legalább arra maximálisan jó volt ez a kör, hogy megtudjam mi az ami kell nekem, mi az ami nem.


Én így ezekre a dolgokra tudok gondolni elsősorban. Ha valahol, irtó nagy hülyeséget írtam volna akkor javítsatok ki bátran! Örülnék is neki, mert hozzájárulnátok a fejlődéshez! Jó lenne minél több hibámból tanulni és nem elkövetni többször! Azokból is, amiket esetleg nem vettem észre/ nem említettem!

Jövőbeli tervek: A DWC ahogy említettem lecserélésre kerül! Vagy egy 1 tálcás, vagy közvetlenül egymás mellett lévő 2 tálcás, közös tankos Top Feed rendszer épül. A mikrocsövek kivezetése úgy lesz megoldva, hogy könnyen lehessen módosítani akár egy 10-20 apró potos sog-ra, vagy csak simán egy 4 vagy 8 potos rendszerként is lehessen használni. A tank kb 50 liter körüli lesz! A pumpából érkező PE csővek kialakítása idomokkal, csapokkal úgy fog megtörténni, hogy tankcsere esetén 1 csap elzárásával és egy másik megnyitásával a pumpa kinyomja a tankból az oldatot éppen abba a vödörbe mondjuk amit a tankcseréhez használok. Így eléggé egyszerű lesz ez is a jövőben!

A fény is cserélve lesz. A jelenlegi led megy egy anyaboxba. Jön helyette egyelőre egy 250-es cooltube-os szett! Gondolkodtam egy ideig abban, hogy inkább két darab 150w-ost veszek, az a 90cm széles, 50cm mély szekrényemben elég jó fénylefedés lenne! Csak akkor 2 izzó 2 cooltube 2 trafó... Megérné mindenképp valszeg, mert durvákat lehetne aratni alóla még egy ekkora helyen is. Viszont év végén mindenképp építésre kerül egy ~400W-os COB led lámpa a box oldalain led strip kiegészítéssel szóval most nem akarok nagy befektetést lámpára. Ahhoz viszont, hogy a ledet megtudjam építeni év végén, az kell, hogy ne kelljen egész évben egyszer se fűre költenem, így azt a pénzt megspórolván megépülhet a led. Ez viszont ezzel a jelenlegi led lámpával nem fog megvalósulni, akármilyen tréninget alkalmazok, szóval ha ideiglenesen is, de kell egy 250-es hps! Aztán ha meglesz a led is, majd azonos teljesítményen hajtva akár csinálhatok side by side teszteket is!

Ennyi lett volna! Pár nap aztán dobok képet, meg száraz súlyt! Köszi a figyelmet srácok! Peace! ;)
 

MuLLeR

Active member
Királyság van! Ügyi voltál és végre van motád is :D Nekem még legalább 6 hét...
Várjuk az adatokat ;)
 

Charass

Active member
Kösz-kösz! :) Ja, nem hátrány, hogy van mit a cigibe rakni! :D

Ne izgulj, gyorsan lepereg az a pár hét! ;)

Szerintem holnap átnézem alaposan, az összes bugát! Már ma este is csontra van száradva elég sok! 30%-os páratartalmamnak köszönhető ez valszeg. A budok viszonylag kis méretűek szóval gondoltam, hogy hamar fog száradni. Belül még a nagyobbak egy kicsit vizesek, így még hagyom őket száradni, de holnap, vagy holnapután szerintem rakom őket üvegbe tető nélkül! Aztán írok súlyt is!
 

GK_420

Active member
Ha így szárad, akkor tedd rá a tetőt 1-2 órát és nyisd ki. Eloszlik benne a nedvesség szépen újra. 21ezer lumen? Egy 150w hid nem tudja. :D Jó füstölést.
 
Top