What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Royal Gorilla - RQS

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@VanLife: Mai degraba cauta pe okazii sau olx sau cel mai bine la un magazin de consumabile pentru laborator. Asta daca tii musai la benzi de pH. Stripuri li se mai spune.
 

VanLife

Member
N-am mai avut dispozitie sa merg sa caut benzi de turnesol ca am fost si putin beteag.
Desi deficienta parca se raspandeste tot mai tare, si se arata chiar si la frunzulitele tinere, buzii continua sa se umfle incentisor.
Conform specificatiilor de pe RQS, ar trebui sa mai stea inca vreo 4-5 saptamani in flower, timp in care sper sa mai prinda ceva greutate buzii.
Day 83

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pare sa fie o deficienta avansata de fosfor, iar daca hranesti fosfor si tot nu se corecteaza este de la ph prea ridicat. Urmareste atent planta impotriva mucegaiului si a daunatorilor. O planta bolnava moare putin cate putin, si e mult mai mare riscul sa fie atacata de ceva pe masura ce e mai slabita.
 

VanLife

Member
I-am dat odata pe saptamana GHE Biosevia Bloom, cate 2ml, asta ma gandesc ca ar trebui sa suplineasca necesarul de fosfor. Nu-mi ramane decat sa maresc doza sau sa nu-i mai dau deloc.

Am sa fiu cu ochii pe ea sa nu prinda mucegai, daca vad urme de mucegai o iau la topor...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai care e doza normala de biosevia? Treaba cu phul poate fi si de la epsom salts. ES creste phul. Ca parca de atunci a inceput sa se evidentieze deficienta de fosfor.
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Si daca dai fosfor foliar nu ajuți planta să mai rezolve din deficiență de fosfor cu toate ca în sol sunt blocati Nutrienti?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Fosfor foliar in flower pe buzi? La recolta plangi pe langa ele sau arunci tot ca o sa arda ca si cum ai rula bucati de plastic..
 

VanLife

Member
Pai care e doza normala de biosevia? Treaba cu phul poate fi si de la epsom salts. ES creste phul. Ca parca de atunci a inceput sa se evidentieze deficienta de fosfor.
Doza normala e de 2ml/l, atat ii si dau.
Am suspectat si eu sarea amara, dar am zis ca nu are cum sa fie de la epsom ca doar i-am dat foliar.

Maine e ziua adevarului, voi afla cum stau cu PH-ul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ok. doza e de 2 ml/l, tu dai o data pe saptamana, asta inseamna o data la cate udari? eu i-as da mai mult daca e loc..
 

VanLife

Member
Am testat ph-ul apei din tavita dupa udare, a iesit ok 6.5. Si apa de la robinet are aceeasi valoare.
Ma gandesc ca poate nu am masurat bine luand apa din tavita dupa numai 30 sec de la turnare, cred ca trebuia sa o las sa balteasca mai mult, dar m-am gandit prea tarziu.
Ma gandesc totusi sa ud cu apa plata la 7.7, ca sa duc ph-ul la 7. Dar poate e prea mare socul.

biosevia bloom ii dau o singura udare pe sapt. Si o ud cam la 3-4 zile
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
De ce ai duce ph-ul la 7? 6.5 e un ph mai bun decat e ph 7! Si nu e o idee buna sa uzi cu apa minerala, se pot acumula saruri si in timp apar probleme. Oricum, fiind deja in flower ar fi fost tarziu sa mai stai sa schimbi ph-ul.
 

VanLife

Member
Incep sa-mi ascut toporul, din pacate nu mi-a ajuns inca lupa de 60x, dar parca se distinge cat de cat ceva si cu o lupa normala.

 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pune o poza mai de aproape! Nu se vede nimic în poză clar! În a câta săptămână de floare ești? Nu tu !! Fetița normal!
Văd pe acolo încă pistili albi, dacă or fi aia de i-am văzut eu!
Hai noroc! :tiphat:
 

VanLife

Member
Nu prea pot sa fac o poza reusita dpdv al culoriilor, fiindca nu prea ajunge lumina naturala la planta.
Planta este in a 43-a zi de flower. Si ar trebui sa o duc pana in 8-9 saptamani (56 - 63 zile)
 

VanLife

Member
Ziua 45 de floare, close up. Ce ziceti? Cere topor?
Se poate culege si progresiv? Daca as taia 40% din planta, s-ar mai dezvolta in continuare cei ramasi? Sau planta isi va utiliza toata energia pentru a-si repara ranile ?
 

Attachments

  • day45_flowering.jpg
    day45_flowering.jpg
    54.8 KB · Views: 23

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E un stres major sa tai din planta. Si iti garantez ca dupa 45 de zile de flower nu e gata. Te grabesti aiurea. Lasa-o sa termine ca e o mare diferenta intre o iarba culeasa cand nu trebuie si una cu care mai ai putina rabdare..
 

VanLife

Member
E un stres major sa tai din planta. Si iti garantez ca dupa 45 de zile de flower nu e gata. Te grabesti aiurea. Lasa-o sa termine ca e o mare diferenta intre o iarba culeasa cand nu trebuie si una cu care mai ai putina rabdare..


Am inteles, ii mai dau 10-14 zile maxim!
Pana atunci poate imi ajunge si microscopul din China:biggrin:
 
Top