What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Royal Gorilla - RQS

VanLife

Member
Hmm, ciudat. Pt ca i-am dat BIONAT de cand am bagat-o in flower, apoi la o saptamana am inceput sa-i dau GHE BioSevia Bloom, amandoua avand si fier si azot. Ori nu e suficient azotul si fierul, ori planta nu il asimileaza din te miri ce motiv.
Mai am niste ingrasamant natura - "pentru plante medicinale", asta are concentratie mai mare de azot 3.5%, pe cand BioSevia Bloom are 2.20%. Ma gandesc sa incerc sa-i dau dinasta, dar mi-e putin teama sa mai adaug inca un fertilizator in schema.
Ce parere ai explo?

edit. Am cautat pe google cum ar arata deficienta de Mangan, si am gasit o situatie similara mie. Acum sunt si mai confuz, nu stiu ce sa ii mai dau. Ca daca ar fii sa fie mangan, i-as da Epsom salt
zinc-deficiency-cannabis.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca arata fix ca asta din poza da-i epsom salts. In poza ta nu vedeam deloc clar cum se prezinta ingalbenirea, si mai ales nu vedeam daca varfurile frunzelor sunt sau nu arse. Eram si prea spart si nu am inteles ca doar frunzele superioare sunt asa, deci azot nu e, clar.
Te-ai uitat si in tabelul de hranire cat Mn ii dai? Ca planta asta uktima din poza ar putea suferi si de lipsa de S. Si poate fi mai complicat de atat, adica sa fie ceva in excess care sa impiedice absorbtia unui alt element. Dar asta iti dai seama doar dupa ce calculezi cat ii dai din fiecare element.
 

VanLife

Member
Bun, multam de interventie. I-am aplicat foliar epsom salts. Daca in cateva zile nu observ imbunatatiri, atunci presupun ca ar trebui sa-i fac flush.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai pana acum cat Mn si S ii dadeai? Sau mai bine zis, ii dadeai?
Iar daca mergem pe varianta antagoniei intre elemente, Calciul in excess ar putea afecta absorbtia Mn. Asa ca daca ai dat suficient Mn dar tot a facut deficienta, poate ai dat prea mult Ca. Sau poate e si phul de vina, etc. Daca vrei sa rezolvi problema trebuie sa stii intai cauza. Ca un flush nu e o reparatie universala pentru toate problemele legate de nutrienti.
 

VanLife

Member
In stadiul vegetativ i-am dat o singura data Epsom salts, si de cateva ori GHE B-Essentials, complex de micro-submicro elemente. Acesta avand Mn 0.025%, calciu nu are, si nici S.

Apoi in faza de inflorire i-am aplicat o singura data Bionat, care are Ca 0.05% , Mn 0.06%, S 1.3%.
Si BioSevia Bloom i-am aplicat de 2 ori - asta are Mn 100ppm, iar Ca si S nu are.
 

VanLife

Member
Day 73

Sper ca isi mai revine de la Epsom salts, ca e cam palida.
p.s. Atat aparatul foto cat si lumina mai accentueaza galbejeala, in realitate e mai putin galbejita.

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu pot sa inteleg nutrientii astia "profesionali" care nu au toate elementele necesare dezvoltarii plantei. Nu stiu care mai e cazul acum, dar cand foloseam inca nutrienti la sticla, gama GHE flora folosita dupa formula Lucas era cat se poate de completa si aproape de necesarul plantei pe fiecare element.
 

VanLife

Member
Din ce am vazut mai toti producatorii de fertilizatori pt iarba, iti ofera o schema de nutritie compusa din enspe mii de produse.... E bussines, ce sa-i faci, n-ar mai avea acelasi castig daca ti-ar vinde doar un produs
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar poti f bine sa folosesti nutrient pentru rosii sau altceva. Sau daca esti pe fertilizatori minerali ti-i faci singur din saruri.
De aia ziceam, Ghe flora era f ok din punctul asta de vedere. Cu 60-70 euro luam 2 bidoane de 5l de bloom si veg, primeam bonus 1l de micro.. si imi ajungeau jumatate de an. Tin minte cand am venit atunci spre ro am venit cu portbagajul plin, 8 sau 10 din fiecare, si in 4-5 ani nu am reusit sa le termin. Pana sa trec la organic, adica. Nu am mai verificat recent, dar daca s-a modificat si la astia tabelul si iti trebuie mai mult de 2-3 produse.. pai mai bine e pe ingrasamant de rosii. Sau agro natura, cum zice hemp.
Parerea mea e ca daca platesti pret premium pe un produs si nu folosesti toata gama, practic esti in pierdere si ca si calitate, si ca si bani, pentru ca sunt multe variante de ingrasaminte organice complete ce le poti cumpara la pretul unei singure sticle de ingrasamant "profesionist", care nu e nicci macar complet. Iar plantele de cannabis nu stiu sa citeasca eticheta, sa vada ca scrie ca e pentru rosii sau alte legume/fructe si nu "special" pentru cannabis.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu, majoritatea i-am folosit la indoor. La out nu cred ca am folosit mai mult de 2 litrii de nutrienti de cand plantez out si pana acum (in total), majoritatea fiind nutrienti "organici".
Dar la indoor erau multe galeti de udat.. si era cald din cauza hpsurilor. Si luam la 5l pt ca era mai ieftin, decat sa dau 8-10 euro pe litru la bidoane mai mici. Nu ca mi-ar fi trebuit neaparat cantitati asa mari.
 

VanLife

Member
Day 76, Planta arata mai bine, deci i-a prins bine sarea epsom foliar, ceea ce confirma suspiciunea deficientei de Mn.
Poate si udarea cu fertilizant i-a prins bine, pe langa 2ml/l GHE Biosevia Bloom, am mai bagat 0.5ml/l Bionat, 0.5ml/l GHE B-Essentials. Udarea cu fert am dat-o la 3 zile distanta fata de spray-ul foliar cu sare epsom.
 
Last edited:

VanLife

Member
Frunzele incep sa devina mov, ce ar putea fi ? Sper sa nu se transforme in vinete, ca nu mi-e pofta.
Momentan nu am poze, am sa revin zilele astea cu ceva poze.


Planta simte nevoia unui ventilator mai mare in diametru indreptat spre lumina dat pe prima treapta.

Stiu, ai dreptate, dar grow-ul asta va merge pana la capat in configuratia aceasta.
 

VanLife

Member
Au trecut 6 zile de la ultima udare cu fert, azi i-am dat iarasi BioSevia Bloom - 2 ml si 1ml Bionat. Daca deficienta de fosfor continua sa se accentueze, atunci eu presupun ca e vorba de nutrient lockout, iar cauza ar putea fi aciditatea solului, desi am folosit doar nutrienti organici (Bionat si GHE).
Am sa vad daca gasesc niste benzi de turnesol la farmacie pentru a masura PH-ul apei din tavita la urmatoarea udare.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Care-i treaba prietene ai găsit banda de turnesol? Ca după spusele tale cam așa ar trebui să fie Nutrienti blocați în sol pe care planta nu îi poate asimila! Sper sa rezolvi problema! Succes!
 

Latest posts

Latest posts

Top