What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Royal Gorilla - RQS

VanLife

Member
Day56, planta cred ca o sa moara. Se prezinta tot blegita de mai bine de o saptamana, deci e cronica treaba. Lipsa umiditatii o ucide.
Dar asta e... incerc sa nu sufar prea mult.







Afara intentionez sa pun ce am, adica 1xKraken de la Nirvana, 1xGorilla - RQS, si vreo 30 seeds unknown strain, primite cadou de la un grower.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Frate părerea mea personală este ca tu ai foi de aluminiu pe pereți și aceasta face ca planta ta să arate așa! Îî este cald vrea apa deci e însetată de ce e însetată?? Pentru că o arde soarele pai de ce soarele pentru că acea foaie de aluminiu face multe puncte fierbinți! Efect de lupa! Dacă greșesc corectează mă explo
L.E.: când zic e însetată mă refer la umezeală !
Scuzați sunt spart, în bucățele mici de tot!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Doar cu umiditate scazuta nu poti aduce o aplanta in stadiul asta. Poate a fost solul contaminat cu ceva, poate e in over sau under fert si nu ai observat, poate sunt diferente mari de temperatura.. eu am avut plante relativ sanatoase si la umiditate 30%. Si stiu persoane care au terminat growuri la 30-35 grade, deci sunt destul de sigur ca nu e doar de la deficitul de vapori.
Apa ii dai? A ramas vreodata fara apa? I-ai dat prea multi nutrienti vreodata? E frig la radacini? Pune-ti intrebari inainte sa spui ca e doar lipsa umiditatii. Iar daca are apa in sol si nu absoarbe, radacinile au patit ceva. Poate fi bacterie, virus, sau pur si simplu probleme grave cu pamantul gen frig, ph oarte diferit de cel optim, nutrienti prea multi, lipsa unui micro sau macro element esential. Niste poze la lumina normala care sa fie clare ar ajuta in diagnosticarea problemelor de nutritie, in rest gandeste-te ce ai facut diferit fix inainte sa nu mai arate planta bine.
 

VanLife

Member
Ala nu-i aluminiu bre, e folie mylar.

Ce-i drept mi s-a intamplat sa o insetez, dar fertilizant nu i-am mai dat nimic. Maine ii dau la udare niste Bionat Plus, vedem cum raspunde...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai poate ai insetat-o prea mult. Daca o lasi mai mult de o zi cu frunzele lasate or sa apara daune iremediabile la nivelul radacinii si al vacuolelor.
La fel, cu nutrientii poate avea si prea putini, nu neaparat prea multi.
 

VanLife

Member
Pai poate ai insetat-o prea mult. Daca o lasi mai mult de o zi cu frunzele lasate or sa apara daune iremediabile la nivelul radacinii si al vacuolelor.
La fel, cu nutrientii poate avea si prea putini, nu neaparat prea multi.

Din pacate cred ca ai dreptate, s-ar putea sa-i fi afectat putin radacina.

Dar, se pare ca astazi arata mai bine planta, nu stiu daca are legatura sau nu cu faptul ca ieri am aplicat bionat 4ml/1l. Se poate sa ii fi prins bine :dance013:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ultima data cand am folosit bionat doza maxima era sub 1 ml/l. Au schimbat concentratia sau ai vrut tu sa dai mai mult?
 

bublle

Member
Mai degrabă în loc de folia aia de aluminiu puneai niște coala alba...Era mult mult mai eficienta

Outdoorul e magic. Investitia in aventura iti va oferi cu totul o alta senzatie. Faptul ca plantezi ceva cu totul inocent intr-un metru cub de pamant care te ajuta sa te relaxezi noaptea tarziu fara repercursiuni a doua zi e incredibil, mai ales faptul ca esti un "infractor" alias "imi bag pula in legea lor stupida" fel de om :)


K bine le mai zici fenomeno
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Parca a mai zis cineva ceva de genul si a zis omul ca e mylar, nu folie de aluminiu. Cert e ca plantei nu ii place deloc mediul in care e, si nu imi pare ca ar fi doar de la temperatura si umiditate si deficiente. Poate o stropesti cu luminile aprinse? Poate nu are destul aer proaspat?
 

VanLife

Member
Cum presupunea explo, intr-un post anterior. Problema era circulatia aerului, de cand am facut ajustari in ceea ce priveste circulatia aerului, planta merge numai inspre bine, vent-ul l-am pozitionat sa bata dinspre becuri spre usa deschisa, astfel ca si planta primeste acum o pala de vant, racorind-o si aerand tufisul, plus ca si caldura generata de becuri este rapid evacuata pe usa.

Am sa pun zilele astea poze, sunt chiar multumit de cum o duce planta, mi-a intrecut orice asteptare, nu am crezut ca o sa-si mai revina intr-o asa splendida forma. Mai ales ca au fost vreo 10 zile, in care planta a stagnat/ regresat/ apoi boom, si-a revenit dupa ce am rezolvat problema circulatiei.

Probabil ca planta ar fii fost mult mai maiestoasa daca as fi rezolvat de la bun inceput problema, dar sunt multumit oricum ca macar si-a revenit.


Acum astept cu nerabdare sa vad un preflower, ca deja trebuia sa vad semne. Insa faptul ca am bagat-o cam beteaga si suferinda in flower, justificata total intarzierea. Poate decizia de a baga-o in flower in starea respectiva ma va surpinde cu un hermafrodit.


fyi. ala nu-i staniol, e folie mylar.
 

VanLife

Member
Vezi sa nu intre lumina pe intake.. si nu cumva ai prea multe?

Momentan intake-ul la mine este intreaga usa, care sta deschisa. Iar pe inchis sta doar cand lumina e oprita. Pierdem lumina in felul asta, dar macar nu se mai prajeste planta.

La ce te referi cand zici ca am prea multe? Top-uri ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Intakeuri. Vazusem 3 in poze deschise si pare cam mare suprafata. Daca zici ca mai tii si usa.. clar sunt prea multe.
Chiar nu face fata extractorul? Al meu pe maxim face aceeasi temp ca in camera in care sta. Cu un singur intake.. si cu filtru cu tot.
 

Latest posts

Latest posts

Top