What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Religia noastra cea de toate zilele

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu zic ca daca ar exista asemenea forte ar aparea mai des nu o singura data...pana la urma de ce lasa pamantul propia creatie sa se distruga intr-un mod alarmant ? Mai degraba cred ca suntem un experiment extraterestru si pamamtul e tabla de sah ,monopoly...

Apar mai des decat crezi tu, insa o manifestare care sa limiteze posibilitatile oamenilor (inclusiv cele de a face rau) ar avea efecte secundare mai grave, din anumite puncte de vedere. Mai precis, le-ar anula liberul arbitru, ceea ce i-ar transforma in masini. Nu asta este destinul oamenilor, insa chiar si in privinta asta au liber arbitru.

@explo: nu, nu e o rusine cu maimuta, insa doar corpul oamenilor este inrudit cu al maimutelor, nu si sufletul lor (desigur, exista si oameni care sunt mai rau decat atata, ce sa spun...). Evolutia, asa cum a descris-o Darwin, exista, insa putin mai pe langa. Ea este dirijata de catre fiinte semnificativ mai evoluate decat oamenii, unele extraterestre, altele nu, si are loc in directii multiple, din care cea fizica este doar... secundara.
 
U

Universu

Am observat siin posturile anterioare ca esti credincios dar mie nu mi se pare corect ca oamenii cu suflet bun sa se duca in ,,iad ,,pt ca nu cred in El din moment ce El nu se prezinta ,de ce tre sa cred in carti scrise de oameni de ce e un asa mare mister nu mi se pare corect ,si ma incapatanezz sa cred daca nu exista dovezi clare . Stiu am mai auzit de faza cu liberul albitru dar daca nu justifici ca existi cum poti avea pretentia ca oamenii sa aiba credinta ,nu tu El.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Cine ti-a zis tie ca oamenii cu suflet bun se duc in iad pentru ca nu cred in Dumnezeu? Vreun popa? Fii serios, popa nu e mai breaz ca tine decat in cazuri rare. Foarte rare.

In plus, El se prezinta oamenilor mai des decat iti pare tie. Intrebarea este: cat de mult iti doresti tu asta, si cat de atent esti? Si nu trebuie sa imi raspunzi mie, ca n-am io treaba cu relatia voastra (adica tu si Dumnezeu). Tine cont totodata ca acolo unde nu este dorit, doar un tiran sau un tampit se duce. Dumnezeu nu este nici tiran, nici tampit.

De ce in carti scrise de oameni? Sunt doar puse pe hartie de oameni, ceea ce e cu totul altceva, si aici discutam despre originalele cartilor. De la a scrie pana la a pune pe hartie, e cale lunga...

Mai mult, nu ai nevoie de cartile respective pentru a Il cunoaste, dar cu toate acestea, in lumea aceasta, datorita unor limitari inerente necesitatii de a cultiva liberul arbitru, discernamantul, si chiar si alte calitati, cartile sunt necesare. Invatatul din carti mai precis. Insa asta este numai prima etapa. Daca nu asimilezi ce ai invatat din carti si in sufletul tau, invatatura respectiva ramane fara de viata. Devii o tablita de piatra, care nu poate invata pe altii mai departe decat litera invataturii, nu si spiritul ei. Uzual asa se nasc sectantii. Si tot asa mor.
 
U

Universu

Pari un om inteligent si am mai cunoscut ca tine ,dar eu nu mai pot odata ce am pierdut-o pe la vreo 17ani mi-ar fi f greu sa mai cred pt ca e vorba de un tipar care ti-l faci si doar daca vrei il poti invinge si eu nu mai vreau macar mi-am intarit tiparul sa fie bun loial si il intaresc in continuare ,dar stau linistit daca zici ca nu conteaza si el judeca faptele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Acu, hai sa o luam altfel: Cine-s io sa ma crezi pe mine? Si daca totusi crezi ceva din ce spun, pe ce criteriu selectezi ce crezi, daca nu crezi tot?

Glumeam. Aproape. In tot cazul, astea sunt roadele educatiei religioase habotnice de mic. Eu macar eram ateu de la 7 ani. Convins, nu asa...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nici eu n-am avut vreo legatura cu religia de mic. dar nici in extraterestii nu cred inca, pana nu ii vad, pe ei sau macar urme de-ale lor. un subiect asa complex precum religia neaparat trebuie gandit de fiecare pentru el..
din punctul meu de vedere, tot ce pot sa spun e ca de-ar aparea dovezi, de oricare parte a povestii asteia, as fi deschis in a le afla si poate a imi schimba parerea in urma analizarii lor. da uite.. ca intarzie sa apara dovezile astea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai, trebuie sa recunosc ca nu m-am gandit asa departe. Cum ziceam, nu prea m-a interesat religia de cand eram mic. dar o zici asa de parca ar exista o gramada de dovezi.. sau doar mi se pare?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
nu ti se pare, desigur, esti istet vad. ai bagat deja o sativa sa inteleg?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
:) crezi ca am nevoie de o sativa ca sa par istet?
mai interesant ar fi sa ne spui cateva dovezi greu de demontat. poate devenim si noi "credinciosi".
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Aiurea! Mintea poate sa demonteze si monteze orice, dar absolut orice, deoarece in constructele deductive se pleaca de la premise, care pot sa fie corecte sau nu, pot sa fie aparent corecte sau nu, etc. Chiar am vazut o faza misto intr-un film, in care filosoful favorit la curtea regelui Frantei, un tip bine vazut pentru ca era foarte inteligent, a cazut in dizgratie dupa ce a demonstrat existenta lui Dumnezeu, pentru ca dupa aceea a avut ideea nefericita sa le spuna curtenilor, si regelui, ca acum, daca doresc, poate sa demonstreze la fel de pertinent si inexistenta lui Dumnezeu.

Totusi, asa ca si chestie, iti sugerez, vorba cantecului: uita-te-n jur (nu, nu te-njur)...

Unul dintre misterele cele mai teribile (in sensul de tulburatoare mai degraba), este acela al posibilitatii oricarei existente, inclusiv a oricarei posibilitati. Este de altfel un mister care nu va putea fi dezlegat vreodata de vreo minte omeneasca, si, posibil, nici chiar supraomeneasca (deoarece mintea lucreaza pe baza unor structuri finite, delimitate, nu numai spatial si temporal, ci la nivelul oricaror categorii).

Aceasta simpla observatie, coroborata cu existenta constiintei de sine (cogito ergo sum trebuie mai degraba spus ca si sunt constient deci exist, si nu cuget deci exist), asta pentru a elimina speculatii sterile ca om exista sau nu (stupide de altfel), si in plus coroborata cu ordonarea specifica oricarei categorii existentiale (deoarece este stupid sa consideram ca haosul exista si mai mult decat atat, ca poate genera ordine, fara un principiu ordonator extern sau intern sistemului respectiv - in cazul universului poate fi doar implicit, caci altfel diviziunea genereaza o cascada de necesitati), ca sa revin, coroborand cele trei aspecte (existenta, constiinta, ordinea), ajungem sa avem o privire semnificativ diferita asupra universului fata de paradigma curenta.

E, cum ziceam e complicat cu dovezile, dar... uita-te-n jur.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Acu, ca-mi zici, ma gandesc sa imi fac. Partidul acidului canabidiolic. Sau ganabigerolic, nu stiu...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Chestia cu crezutu' e cand nu stii, corect? Atunci chiar ca nu am nevoie sa cred :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cred ca stie asa de sigur incat nici nu trebuie sa mai mearga duminica la biserica, ca noi, ceilalti. :joint:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@ explo: Mai ales ca tine...? :) Ma uimesti pe zi ce trece, dar... asa e. De altfel in Biblie, nu ma intrebati pe unde, ca nu sunt vreun expert, dar cred ca in capitolul cu femeia samariteanca, se spune: "si va veni vremea, cand eu va spun ca nu va veti mai ruga nici in templu, nici pe muntele Garizim, ci in Duh si Adevar". Bisericile, asa cum sunt ele, nu sunt neaparat rele, dar sunt nici neaparat necesare. Asta nu inseamna ca nu intru cu placere atunci cand se potriveste. As intra cu aceeasi placere si intr-o moschee (dar nu am avut ocazia), sau intr-un templu hindus (nici acolo nu am avut ocazia), asta tot ca exemplu.

@coke Da.
 

Latest posts

Latest posts

Top