What's new

Pune o intrebare,primeste un raspuns

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@ ganja: Ce mama buna ai! Ne dai si noua cate o poza? :D

@explo: tu de aia cu "fa ce spune popa, nu ce face popa, nu ai auzit"?

@all: reiterez intrebarea: cum merge udatul de uichend (3 zile la munte, etc) prin punerea apei in tavita (tavoaie). Stiu ca planta reabsoarbe ceva apa, chiar tot ce se scurge la udare uneori, dar... Ceva sugestii de la cine a mai incercat?

@all: fara ipoteze, are cineva idee daca unii breederi isi trateaza semintele cumva, sau e o problema fireasca a hibrizilor, sau doar am facut-o eu lata (temperatura ridicata de germinare)?
Ideea e: doar ceea ce a fost landrace mi-a germinat tura asta, la modul firesc. In rest, 0-5%.Adica hibrizii nici nu s-au uitat la mine si, daca unele seminte au fost obtinute de la soiuri feminizate (cu regular, ov course), altele au fost pure regulare (Blueberry), si tot au germinat sub orice critica.

Semintele au fost mature. Toate (inclusiv Malawi Gold, care a germinat corect) au fost scoase din bud prin imersare cateva secunde in etanol, scurs/stors si lasat la uscat (asa am facut tinctura tura asta, buna metoda ca sa scapi de clorofila). Ca sa nu dau vina pe soiuri as da pe temperatura. Inclusiv la servetel au germinat foarte slab, si vreo doua de loc, chiar si in 10 zile.

Ma mira cu atat mai mult cu cat PARCA imi amintesc faptul ca cel putin doi hibrizi pe care i-am testat in toamna germinasera mai bine. Sa fie sativele africane mai rezistente la temperaturi ridicate, inclusiv la germinare? A mai avut cineva probleme cu germinarea la 24-26C (cam atata e ambianta pe aici)?
 

gganjaabwoy

Active member
Jtm si eu am probleme cu germinarea dupa ce dau caldurile... Deci probabil temp ii de vina. La 24-26 si mie imi germineaza cam greu... Pune mult servetel sa mentina bine umezeala si lasale asa descoperite... Nu le baga in vreo punga sau altceva pt a forma efectu de sera. Mai verifici o data pe zi cu degetu sa vezi servetelu cat de umed ii

@kap z :temp cea mai buna pt germinare ii undeva intre 21-23
 
K

KapnobataiZ

Asta zice unul din oamenii care se ocupa de breeding la Ace
Hi Genghis Kush,

I recommend you to soak the haze seeds for 24 hours and then plant them straight in soil with warm temps (between 24-27ºC).
LE : Cred ca ai citit ceva articol postat de prelungitor :)))

A few months ago i tried to germinate some old oldtimer's haze seeds, at the beginning they didn't germinate very well in paper towel. Then i planted them straight in soil without much hopes and they all came up in the next days.

Oldtimer's Haze is still an untamed wild sativa that prefers to be planted straight in soil. The more modern germination methods like paper towel don't work very well for this old tropical sativa line.

Hope it helps, good luck!
Cred ca ai citit ceva articol postat de prelungitor :)))
 
Last edited:

gganjaabwoy

Active member
@ ganja: Ce mama buna ai!

I doar o mama care sa adaptat la infractoru de fiuso:))Nevastamea in schimb pot sa zic cai buna facand alegerea de asi alege unu ca mine:))... Am intrebat-o si inainte sa intram in biserica... Esti sigura ca vrei sa te mariti cu un ganja man? :laughing::laughing:.... Nu de alta dar sa am cu ce sai dau peste nas cand mai fac cate o jungla
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai jtm, 3 zile la munte sau un weekend ar trebui sa se incadreze in udarea normala. Si daca nu cumva ai un sol care sa o innece, nu-i nici o problema sa pui putina apa care sa ramana in tava.
Cu un mix aerat ar trebui sa mearga sa tii ghivecele si jumatate din inaltime in apa.
 

gganjaabwoy

Active member
Am vrut la primu post sati traduc ce o zis explo... Presimteam ca nu ai inteles... Desi clara intrebarea...pe scurt... Ai seminte pe ea sau nu
 
K

KapnobataiZ

nu am lupa/telescop......asa aproximativ?nu am chiar atata experienta......asta e al 2 lea grow cap coada pt mn

ce experienta man ?tie chiar iti trebuie o lupa (nu-s scumpe) ,ziceai ca nu iti place nici tie lenea aia ce iti ramane dupa high ,atunci nu trebuie sa lasi prea multi tricomi sa se faca amber (sunt cei mai inchisi la culoare..) .
E foarte frumoasa ,ce soi zici ca e?
 
pai ar trebui sa fie y griega, am 2 plante in dulap yg si ogk dar cred ca am incurcat semintele ca asta are 50 zile de flower si e aproape gata, pe site scrie ca are nev de vre o 13 sapt de floarw
 

Latest posts

Latest posts

Top