What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

D

dragosant

Crezi ca daca stiam cu ce se mananca datele tehnice mai puneam o intrebare stupida?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tu intrebi daca becul ala e hps.. aia nu e ceva atat de tehnic. Si dupa cum vezi scrie chiar in coltul din dreapta sus raspunsul la intrebarea ta. Si daca aflai ca e hps, nu mai era rost de intrebarea stupida deloc. Care date tehnice, deci? Un grower stie care e hps si care e mh si daca se uita la bec..
Vezi ca iti trebuie ballast si igniter. Ca sa evitam urmatoarea intrebare inutila.
 
D

dragosant

:laughing::laughing::laughing:Cu partea electronica ma descurc, am uitat de aspectul becului. Sunt nepriceput in ceea ce priveste becuri si asa mai departe , e first experience cu lampa so.... Anyway m-am lamurit , thx for help:biggrin::ying:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Razi tu razi, da incearca sa cauti raspunsul la o intrebare inainte sa intrebi pe forum. Asa are de castigat toata lumea. Tu aflai raspunsul mai repede decat ti-a luat sa tastezi intrebarea si sa apesi send, iar forumul ar fi mai aranjat, si cu mai putini lenesi.
Succes cu proiectul.
 

tupac99

Member
in privinta becului...ai dreptate exploziv, la fel ca in multe alte priviinte...
eu ma tot intreb inca... nimeni de pe siteul asta care locuieste in romanica nu a avut nici o cultura predominant sativa outdoor?! sau nu a dus nimeni la capat o cultura predominant sativa outdoor?! pt ca nimeni nu imi poate recomanda un strain care sa ajunga sa termine si nimeni nu zice nimic de treaba asta in afara de... "axeaza`te pe ceva indica", "sativa e prea riscant" "de unde stii ca in octombrie ai vreme frumoasa si reusesti sa termini" ...si alte chestii de cacat... inca astept raspunsul...
mersi
 
K

KapnobataiZ

Baietii de la Original Delicatessen se ocupa cu selectia fenotipurilor rapide, au sative 100% care termina in 8-9 saptamani.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Se cresc sative si in ro. Probabil si direct kut dar eu ce am vazut/fumat erau prltejate de o sera sau un solar sau macar ceva improvizat din folie.
Cat despre satie alea cu flower mai scurt ca o indica, .. sa fie la ei acolo.
 
K

KapnobataiZ

Am si eu niste intrebari,sunt la contructia primului grow indoor,evident habar n-am cum functioneaza un filtru de carbon.intrebarea mea este, cu cat e mai mare filtru imi trebuie si extractor mai puternic?daca da,de ce dimensiuni trebuie sa fie filtrul pentru un extractor de 480mc/h?Stiu un loc de unde sa cumpar filtru si nu vreau sa pun prea multe intrebari ,vreau sa par ca stiu ce imi trebuie si sa scap de acolo.(nu e grow shop)E destula capacitatea extractorului/filtru c pentru 8 plante low odor sau pot sa folosesc si ceva mai mic?growul e o camera fara nimic in ea..
 

gganjaabwoy

Active member
Din cate stiu eu nu este unitatea de masura "o camera goala"... Asa ca zi si tu in metri patrati ce inseamna o camera goala pt tine... Ca pot fi 1mp, 10mp, 100mp... In functie de asta alegi filtrul.
 
K

KapnobataiZ

E o cameraunde a fost dormitorul,aproximativ 3m inaltime 4m-5m lungimea unui perete .
 
K

KapnobataiZ

Pardon am vrut sa scriu 350cm/h puterea extractorului...@ganja cu cat mai multe plante cu atat am mai mari sanse sa recoltez si eu ceva :)))
 
K

KapnobataiZ

Scuze man m-am luat cu cuiul so am sarit peste a doua intrebare,ca si tine de altfel :))) ma asteptam sa-mi raspunzi dupa ce mai intrebat dimensiunile camerei.Probabil te gandesti ca am prea putini wati ,o sa deschid un jurnal cand e totul gata,acum ma preocupa filtrul nu vreau sa intru in discutii despre genetica wati mediu etc
 

gganjaabwoy

Active member
Daca chiar esti la primul tau grow... Iti recomant... Sa pui 1 sau 2... Intrun grow decent... Invata sa cresti... Invata sa intelegi planta... Si abea apoi apucate de vandut(hahaha... Glumesc... Sau poate nu)... Alegera unui extractor se face dupa marimea growului, numar de plante si numar de wati... Daca nu vrei sa dai mai multe detalii pot sa iti recomand incepand cu un cooler pc pana la 1000-2000mc/h.

Ps:daca chiar esti la primu grow iti recomnd sa nu faci o jungla daca nu vrei sa devi sclav urmatoarele 4 luni
 
K

KapnobataiZ

:))) pai dau detalii daca e vorba de filtru/extrac dar ma gandeam ca vrei sa stii asa de dragul povestii.. :) deci camera 3m H 4m L perete ,plante o sa fie 8 si o sa le fac mari maxim 2 m aranjate in cerc deoarece va fi grow vertical cu u hps600w in mijloc.Nu mai zice skill la crescut :)))) nu asta conteaza..pe mine filtru ma intereseaza ce dimensiune sa fie la un extractor 350cm/h ?
 

gganjaabwoy

Active member
Pai la un extractor de 350m3/h iti trebuie tot un filtru de 350m3/h logic.... Ce dimensiuni ai vrea? Vrei sal faci home made?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iti trebuie un filtru cu capacitate mai mare decat ventul. Dar trebuie sa calculezi si daca 350m3 pe ora ajung pentru camera aia. Iti trebuie o schimbare de aer la cateva minute.. Sau chiar mai mult de o schimbare de aer pe minut daca e cald. Vezi si sa fie pe acelasi diametru ca si ventul acel filtru.
 
K

KapnobataiZ

Super ,ma bucur sa pot folosi un filtru mai mare fara sa ridic pretul curentului,extractorul asta e cam pentru buzunarul meu.cam 500cm/h cap.filtru din ce zici tu pare a fi ok.O sa ma apuc sa mai fac o camera de uscare recolta in aceasi incapere pentru a mai micsora dimensiunile camerei ca sa am o schimbare de aer optima.Multumesc baieti!!!
 

Latest posts

Latest posts

Top