What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

D

dragosant

Am o boxa si as vrea sa imi mut in boxa plantutele , numai ca nu am curent . Cum reusesc sa trag curentul ? Iar a doua problema : In boxa sunt 15-18 grade. Cum ridic temp?
 

Drackon

Active member
Daca boxa este aproape de o sursa de curent care iti apartine(nu vrem sa te reclame vecinii ca furi curent, si cred ca nici tu nu vrei gabori grasi care sa iti bage lanterna in ochi pentru cateva sute de W si niste plante), ai putea sa tragi cu un prelungitor, de exeplu daca stai de-asupra boxei si boxa iti apartine poti sa dai o gaura cat sa intre in prelungiotr acolo.

Acum cu temperatura e umpic mai greu, daca nu o sa ai un sistem bun de ventilatie, atunci cand o sa pui plantele si becurile temperatura o sa creasca cateva grade(4-5* sa zicem,poate chiar mai mult) restul ai putea sa compensezi cu un calorifer electric care sa il setezi sa mearga cateva ore pe zii, sau sa il setezi ca atunci cand temperatura din camera trece de 28*C sa se opreasca, si sa ai si un ventilator, sa le setezi in asa fel incat temperatura sa nu scada de 25-26*C dar nici sa nu treaca de 28-29*C
:ying:

Acum, stiu ca m-am cam invartit in jurul cozii dar tocmai ce m-am trezit:D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Am o boxa si as vrea sa imi mut in boxa plantutele , numai ca nu am curent . Cum reusesc sa trag curentul ? Iar a doua problema : In boxa sunt 15-18 grade. Cum ridic temp?

Eu ti-as recomanda un fir , dar numai tu stii cum se poate trage curent in boxa ta. :laughing:

Acum serios vorbind: daca stai la parter, sa zicem ca ai reusi sa tragi un cablu de la tine din apartament pana in boxa.

Trebuie sa ai grija insa la alte aspecte: daca pana acum nu ai folosit boxa si dintr-o data o sa se vada activitate acolo o sa bata la ochi si cu siguranta vecinii (mai ales cei in varsta o sa inceapa sa comenteze). Cel mai bine ar fi sa iti amenajezi boxa ca pe un spatiu de depozitare si sa nu muti plantele acolo direct.

Cand amenajezi boxa, presupunand ca e vorba de o camera dreptunghiulara nu foarte mare, ar fi recomandat sa o compartimentezi in asa fel incat o vizita inopinanta a vreunui vecin curios sau chiar a unui spargator sa nu se lase cu deconspirarea activitatii tale (mai are rost sa precizam - <inca> ilegale :) ? ). Asa ca mai bine iti faci un spatiu de cel mult 1mp (banuiesc ca vorbim de un grow pentru consum propriu si ca nu am ajuns sa dau sfaturi vreunui dealer), separat total de restul boxei, din care sa nu razbata pic de lumina.

Ai grija ce curent folosesti: daca tragi curent de la tine din apartament e ok pentru ca nu va sesiza nimeni consumul. Daca te racordezi cumva la sistemul de iluminat al subsolului consumul suplimentar se va simti la prima factura si nu va dura mult pana se va face legatura cu boxa recent amenajata.

Daca pana la urma te hotarasti sa tragi curent din casa, neaparat sa folosesti un cablu adecvat ( 3x1.5 sau 3x2.5) si sa te asiguri ca impamantarea functioneaza bine.

Cauta dupa posturile lui Boltzar, si el a avrut un grow in boxa.

Temperatura de 17-18 grade este ideala pentru un growroom. Gandeste-te ca acolo vei baga becuri care genereaza (de obicei multa) caldura, numai bine pentru a aduce temperatura in jur de 25-26 de grade.

Mai trebuie sa te gandesti si la problema ventilatiei si la controlul mirosului. Un ventilator care merge continuu intr-o boxa da imediat de banuit, iar mirosul de iarba se distinge si dintre cele mai fatide arome din subsoluri.

Inainte de a te apuca de un grow in boxa aia trebuie sa o sterilizezi pe cat se poate pentru ca de obicei in subsoluri se gasesc foarte multe tipuri de mucegaiuri si ciuperci, plus alte lighioane care ti-ar putea face probleme in timpul growlui. Asadar o stropire cu un fungicid si insecticid ar fi binevenita, urmata de o vopsire a peretilor, tavanului si podelei cu vopsea lavabila alba (daca investesti un pic mai mult in vopsea cu ioni de argint vei avea si mai putine probleme cu fungii si mucegaiurile).

Inca o problema care apare in subsoluri este (de obicei) umiditatea relativa crescuta a aerului , utila in perioada de vegetatie dar problematica in timpul perioadei de inflorire.

Pentru inceput cred ca ti-am dat destule sfaturi. Gandeste-te bine si analizeaza situatia pe toate partile inainte de a te apuca de treaba.
 
D

dragosant

eu am deja plantele si boxul , numai ca ma gandeam sa il mut in boxa . Nu ma gandeam sa o amenajez, doar cat le mai tin pe cele doua fete pana se termina la asta ma gandeam .

:thank you::thank you:Si multumesc mult hempfiel si Drackon
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca poti trage firul, si crezi ca merita munca doar pentru grow-ul asta, da-i drumul la treaba.
desi, cand ai vecini e nasol, se aud gauri in pereti/plafon, apoi incepi sa umblii des la boxa, sa nu bata la ochi. ar merge asta doar daca ii obisnuiesti treptat, sau daca si pana acum ai manifestat un mare interes in aceea boxa.

cu alte cuvinte, nici o miscare suspecta, si nici o schimbare brusca, ca sigur se gaseste vre-unul dintre vecini sa o observe.

bafta.
 

Drackon

Active member
Daca reusesti cumva sa "cumeri" boxa si sa ti-o amenanjezi in asa fel incat sa arate ca o camera la subsol e perfect, ai putea sa "tai" o parte din tavanul boxei si sa iti pui o scara care sa duca in apartamentul tau, usa o zidesti, dupa vopsesti boxa cum a zis hemp si ti-o amenanjezi ca o camera, si vecini nu o sa mai fie suspiciosi ce faci tot timpul in boxa pentru ca o sa fie proprietatea ta!:blowbubbles:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu cred ca e ilegal si sa dai gauri in plafoane, d-apai sa pui usi.. daca o luam asa mai bine iti cumperi o casa si iti faci tu pivnita. atunci nici nu mai ai vecini de care sa te temi.

dar na, daca se poate ce spui tu acolo, as vrea sa vad asa ceva! :)
 

Drackon

Active member
Am vazut o garsoniera care era la vanzare si proprietarul in bucatarie avea o trapa care ducea in boxa de sub garsoniera si in boxa era un dormitor, de aceea ziceam....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
posibil, dar asa ceva se face cu acordul asociatiei de locatari, nu-i tocmai ok daca vrei sa ascunzi ceva. de aia zic, mai mult complica decat rezolva.

si daca nu ceri acordul, te vei trezi cu vecinii la usa din cauza zgomotelor aproape sigur. nu-i chiar usor sa spargi un plafon de beton, care foarte probabil e si ranforsat.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
De unde s-a plecat si unde s-a ajuns :) Asta imi aduce aminte de un grow foarte stealth despre care vazusem un articol sau documentar (nu-mi aduc bine aminte), in care unii foloseau un buncar parasit pentru o operatiune de proportii, iar accesul in buncar se facea printr-un chepeng la nivelul pamantului amplasat undeva in mijlocul campului. Mi-am pus intrebarea la timpul respectiv cum naiba reusisera aia sa traga curent acolo (asta in cazul in care nu fusese deja conectat din timpul constructiei ) si cum de nu sesiza nimeni consumul imens de electricitate.

Ca sa revenim la oile noastre, asa cum spune si Explo, trebuie sa fi sigur mai intai de toate ca nu ar bate la ochi plimbarile tale dese la boxa.
 
D

dragosant

Fix la asta ma gandeam hempfield . Eu ma gandeam sa imi cumpar un container si il amplasez pe pamantul meu . Sa fac o groapa , il bag acolo , imi trag curent sau cumpar un generator , fac aerisire si e perfect pentru un grow de proportii
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Succes la excavare ! Un grow de proportii implica munca de proportii, costuri de proportii, riscuri de proportii iar daca esti prins... probleme de proportii ! Asa ca gandeste-te bine inainte de a te inhama la un astfel de proiect. Stay safe, HJ.
 

greenrookie

Member
Parca spunea cineva pe aici ca uneori e mai ieftin sa construiesti in sus decat in jos :)
Si apartamentele de la parter care au trapa in bucatarie care dau intr-un beci (am vazut asa ceva , era din constructie facut asa ptr ca toti vecinii aveau la fel) sunt awesome :woohoo: whish i had one of those.
Ah , si am mai vazut niste apartamente care aveau niste boxe de vreo ~5mp. Si teava de aerisire included :moon:


Si @drackon , unde-i threadu de dulapuri ? :))

Stoned.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu uneori, ci mai mereu. dar daca vrei ceva ascuns, sa ingropi o structura metalica e o varianta destul de low cost. problema este ca nu e o traditie la noi sa comanzi containere prin coclauri, precum este la americani. de aceea, eu unul as merge pe varianta unui beci normal, pentru a atrage mai putin atentia in timpul constructiei.
 

MJgrow

Active member
Cu vreo 2-3 tarani mai cu gatul larg, faci un beci ca la carte care te tine o viata...

Apai de unde stiu eu ca il intrebuintezi la altceva decat la tinut cartofi si vin/must toamna.

Iar daca il faci cumva ascuns vederii, ar iesi ceva super interesant. Recomand intrarea printr-o camera cu trapa sau printr-o parte a casei mai ferita de acesul si ochii persoanelor de orce fel.
 

MJgrow

Active member
Cam cu cat este mai eficienta melasa decat mierea de albine?

Sau invers? Din cate am citit pe forum lumea spune ca melasa ar fi mai eficienta in ciuda valorilor mai mari la miere.

Dar nu prea pot explica logic de ce si cum melasa este mai buna ca miere de albine.
 

greenrookie

Member
Eu am Ak48 dar nu e gata inca :)
Daaarr bineinteles ca nu m-am putut abtine si am facut niste smoke testuri.
E mai social asa , iti da chef de taclale si un buzz de zici ca plutesti :woohoo:
Sa nu te iei dupa 48-ul ala din nume , la mine stau la 12/12 de vreo 58 de zile si inca nu au dat nici un semn de amberness.
 
Top