What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

hempfield, am avut si eu acvarii de pesti,eu bagam in apa sare plus albastru de metil,apoi nu cred ca le-ar face bine apa aia la flori.
Sau ai acvariu pentru pesti de apa dulce?
 
pare deficienta, de fier...pareri ? pozitia frunzelor e de la caldura ?[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]View Image[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]View Image[/FONT][/FONT]
Nu stiu ce le faci tu,dar la draqu am pus una acum 10 zile si e de 5 ori mai mare decat le ai tu,avand in vedere ca o tin in geam...
Nu le-am dat nimic,e prea mica ca sa vorbesti de deficienta.Observ caci pamantul tau arata tare rau.
Nu am pus niciodata pahar deasupra lasa sa respire ca nu e clona.Am gasit o seminta,am pus-o si a incoltit,mi-a parut rau sa o arunc asa ca am continuat.Am de gand sa ii fac 3 topping la asta,ca sa aiba aceeasi inaltime cu viitoarea generatie:)).Ce ziceti fac azi primul topping?

 
Last edited:

coolbud

puffin' the herb
ar cam fi cazul ca incepatorii sa mai citeasca , am impresia sau enigmaticul asteapta deja mura-n gura.explozive , vezi ca nu i-ai pus in sticle apa statuta , dupaia da vina pe tine :)))
 

nonbeliver

New member
nici eu nu stiu sincer, incerc sa-mi dau seama acuma ce nu-i place...e de 5 zile sub bec, nu stiu dc s-a decolorat de la baza frunzelor pana la jumate, pe al 2-lea set de frunze sunt niste urme mov/maro ... are cam 27 grade cu lumina on, 20-21 off..umiditate 50-60%..am scris ce pamant i-am dat, florasol +florimo...n-am mai udat-o de 3 zile dupa ce i-am pus apa minerala..pamantul nu e uscat...ventilatia o face un cooler de 20 cfm..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si Florasol si Florimo au nivele mari de nutrienti (EC 2.1-2.2 daca imi aduc bine aminte) ceea ce este foarte mult pentru un rasad. Combinat cu sarurile aduse de apa plata, e posibil sa fi cauzat un mic soc plantutei. Nu ai altceva de facut decat sa astepti dupa ea si sa o uzi abia cand o sa simti ca ghiveciul pare gol de cat de mult s-a uscat.

Frunzulitele alea doua ori cum se vor usca in urmatoarele 2 saptamani, dar important este sa urmaresti ce se intampla intre ele, acolo unde se dezvolta frunzele noi.

Ai rabdare cu ea si o sa prinda in cele din urma viteza la crescut.
 

blindd

New member
florimo iti distruge planta,din proprie experienta iti spun..mi-a ars varfurile frunzelor la o planta destul de mare,la rasad ce sa mai zic.sper sa ai noroc bafta.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
E destul de greu de mutat acum fiind deja in ghiveci mare. Radacinile care au crescut cu siguranta sunt lungi si filiforme.

Ca sa o scoti de acolo ar trebui sa indepartezi pamantul cu multa apa, bland, pana se spala tot. Sunt sanse destul de mari sa-i ranesti radacinile, dar poti incerca. Am mutat si eu o planta din sol in hydro mai demult si operatiunea a fost un succes, dar planta era mai mare.

Incercarea moarte n'are.
 
pamantul de rasaduri agro e okey. si eu am revitalizat un rasad cu el. E drept ca plantei i-a luat cam 10-15 zile sa-si revina dar dupa aia a explodat efectiv desi e soi relativ pitic.
 

nonbeliver

New member
o sa aflu zilele ce urmeaza daca a reusit transplantul , sper sa nu-i ia 15 zile ca o sa intre in flower la 10zile reale de vegetatie probabil :)))
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
o sa aflu zilele ce urmeaza daca a reusit transplantul , sper sa nu-i ia 15 zile ca o sa intre in flower la 10zile reale de vegetatie probabil :)))

Planta intra in flower cand este pregatita. Daca ea este autofloranta va intra in flower cand va avea o anumita dimensiune (de obicei dupa ce se dezvolta al 5-lea internod sau chiar mai mult), iar daca este normala, inflorirea va fi indusa de trecerea la programul de lumina de 12/12, inflorirea aparand dupa 10-14 zile (uneori chiar mai mult, in functie de strain).

Nu mai dati importanta asa de mare termenilor specificati de breeder si nu va mai campronati in numerele alea: sunt doar orientative. Doar dupa ce cunosti bine un strain si ti-ai format un stil de crestere poti programa cu exactitate un grow.

:2cents:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ar fi fost interesant sa faci niste poze cu operatiunea transplantarii, ca sa 'vaza' si altii pe viitor cum se face.

Un update ceva , asa ca pentru o zi de luni ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Vorbeam la timpul trecut : "ar fi fost..." ... :tumbleweed:

Operatiunea de spalare a pamantului de pe radacinile unui rasad este intotdeauna o procedura delicata si ceva imagini ar da curaj celor care ajung in neplacuta ipostaza de a face un astfel de transplant.

Eu unul eram curios de starea radacinilor la momentul tranplantarii si de cat de indesat era pamantul inainte de spalare.
 

nonbeliver

New member
Da, n-am fost inspirat pe moment, eram stresat ca o sa-i terorizez radacinutele, filiforme cum spuneai :) ideea e ca sapi pe marginea ghiveciului pana jos, scoti pamantul il pui in vana si dai cu dushu pe el pana raman doar radacinile :D e mai mare sansa sa le rupi tu decat dushul .
N-am facut update, a ramas in urma fetita, o bate ceva bagseed ...si frunzele care au crescut inainte de transplant s-au ars, iar cele noi par destul de deschise..poate low N , sau low Fe , ph-ul fii nd la un nivel unde nu se prea absoarbe..6.8-6.9
 
Top