What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

sfeth

Member
pamantul zice ca are ph 5.5-6.5 turba eutrofa ,turba oligotrofa materiale organice min. 65% , EC max. 1.2 ms/cm , N(m/m%):0.3, P205(m/m%):0.3 ,k20 (m/m%): 0.1. Precizez faptul ca dupa Ph nu mai inteleg nimic din compozitia solului
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ud-o doar cand simti ca s-a usurat considerabil ghiveciul. E mica si nu consuma asa de multa apa. Canabisului nu iu place apa in exces. In plus , daca solul are prea multi nutrienti sau daca sunt probleme de pH , umiditatea excesiva le accentueaza efectul. Nu e o problema daca frunzele vechi mor atata timp cat cresc altele noi sanatoase.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu sunt mai ingrijorat ca fiind pamant cu ph mai scazut si cu nutrienti adaugati, cu cat uzi mai mult dizolvi mai multe minerale din pamant si acestea, in exces ar putea stagna dezvoltarea plantei.
 
Si un sfat de la mine.Ingroapa planta pana la primul nivel de frunze.A fost prima lectie care am primit-o si o dau si eu in continuare.Nu ii mai puneti propte,sarne,paie si alte prostii,ingropati-o in pamant.
Exploziv te invata bine si tin sa cred si eu acelasi lucru,planta arata cum ar fii arsa nicidecum ca ar avea nevoie de nutrienti.
 

herb_is_a_plant

New member
Extras si tradus din "Hydroponic Food Production - A Definitive Guidebook (7th Ed)", valabil pentru cultura hidroponica, nu stiu sigur daca si pentru cea cu sol, astept pareri in directia asta.

Alegerile se fac mai intai intre A si AA, apoi, pe ramura respectiva intre B si BB, apoi C si CC si tot asa.
 

Attachments

  • deficientee.jpg
    deficientee.jpg
    62.8 KB · Views: 18
  • deficiente2.jpg
    deficiente2.jpg
    54 KB · Views: 16
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Simptomele sunt aceleasi indiferent cum e crescuta planta. Dar e foarte complicat ce ai acolo, tabelul ala grafic clasic in care ai intr-o parte simptomul si in cealalta problema mi se par mult mai simplu.
Pe de alta parte, sunt placut surprins ca exista carti de hidroponie in romana. Pacat ca is mai complicate decat cele in engleza (sau poate prost traduse), dar e spre bine ca exista, oricum.
 

weed99

Member
s-a lungit vreo 4 cm si inca nu si-a desfacut frunzele pentru ca au fost probleme cu curentul,ar trebui sa le tai?
arata ca niste girafe
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ce sa tai omule ? Ce frunze nu si-a desfacut ?

Prin 'probleme cu curentul' vrei sa spui ca plantele au stat fara lumina ? Daca e asa intrebarea ta nu-si mai are nici un rost. Ai vazut tu vreo planta verde sa se dezvolte pe intuneric ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca cumva inca au sacul embrional pe ele, atunci poti sa le ajuti stropindu-le cu apa si apoi incercand sa dai jos acel saculet cu o scobitoare sau un ac (cu grija). Daca frunzele nu sunt restrictionate de nimic, dar tot nu s-au deschis, e posibil sa fie o problema la mijloc.
oricum ar fi, obisnuiti-va sa puneti poze, ca nu prea putem da raspunsuri daca nu stim ce doare.
 

weed99

Member
nu prea am avut timp si nici o perioada nu prea o sa am timp vreo 2 sapt

attachment.php
arata fix ca aici doar ca tulpina este mai lunga , una dintre ele a deschis frunzele azi,au stat intr-o camera unde mai stingeam aprindeam lumina incercand sa imit cat de cat ciclu normal,dar erau ascunse dupa o cutie si nu batea lumina direct spre ele,era o lumina difuza de la un bec cfl de 22 w la o distanta de 2 metri de plante,aproape de geam,mai venea si ceva lumina de la soare pe geam dar si aia slabut pentru ca sunt pomi

toate plantele sunt "the doctor" GHS , am vrut sa testez in scop medicinal

De ce nu pot sa dau edit la postari? cateodata vad ca am scris tampenii dupa ce public mesajul si il recitesc, altadata as vrea sa mai adaug cate ceva si sa nu fac dublu post..
 

weed99

Member
(acum mi-a picat fisa) sac ebrionar = coaja de la samanta,nu numai este pe ele ,au ramas asa ca nu au avut lumina,au stat intr-un dulap vreo 2 -3 zile + alte 2 zile dupa cutia de care ziceam

acum tulpinile au 10 cm aprox, frunzulitele sunt putin de tot mai mari ca cele din poza
una dintre este foarte ondulata,a stat chiar pe margine si isi lungea gatu pe lateral sa vada lumina

bine ca nu sunt animale ca ar fi fost foarte stresate

nu dau semne sa se usuce,ma gandeam sa le transplantez in pamant direct
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
bine ca nu sunt animale ca ar fi fost foarte stresate

Nimic nu poate stresa mai tare o planta decat lipsa indelungata a luminii. Fara lumina o planta nu poate exista, deci este o lupta disperata pentru supravietuire.

Ai vazut cum arata plantele crescute sub bolovani, cand ii dai la o parte ? Alungite, fara frunze si total decolorate. Cam in aceeasi situatie sunt si plantutele tale acum .

Daca te decizi sa le transplantezi ingroapa-le pana aproape de cotiledoane (lasi 1-2cm afara), dar cu grija ca sunt foarte fragile in aceasta faza (doar cand vei observa prima desfoliere a tulpinii e semn ca se dezvolta tesut dur).
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Paharele alea au gauri in partea de jos ? Daca nu au, fa-le 2-3 gauri cu un obiect fierbinte sau cu o forfecuta.

Pamantul trebuie sa fie un pic umed, nu zemos.
 

weed99

Member
s7DsNhi.jpg

rvAuPQa.jpg


aici sunt 2 poze recente,au stat 2 afara,intr-o zona cu pomi,vreo 3 ore de lumina directa
ar fi mai bun cfl-uri avand in vedere ca lumina directa are doar vreo 3 ore pe zi?
restul zilei este cam umbra

sau le pun direct afara,oricum fiind primul meu grow si am intarziat cu rasadurile,am stresat plantele,nu cred ca o sa vad vreun muguras,dar totusi as vrea sa le cresc asa macar pentru frunze, si sa le vad cum cresc
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
multe sanse nu are in halul asta sa o muti afara. eu iti recomand sa o bagi rapid sub lumina cat mai buna. ceva lumina umbrita timp de cateva ore pe zi e ca si cum n-ar fi. dovada este forma in care se afla plantuta ta. daca vrei sa te bazezi pe ea, vegeteaza-o putin sub lumina, pana se intareste putin, apoi o dai afara. altfel la primul vant sau ploaie o sa fie lesinata. si incearca sa o sustii cu ceva, cat sa nu se poata sectiona tulpina din cauza greutatii. si mare grija cand o manevrezi, ca o poti omora f usor cand are tulpina lunga si plapanda. pe viitor va trebui ingropata aceasta tulpina, ca sa fie sustinuta de pamant plantuta.
 
Top