What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

blindd

New member
picture.php


scuze de multi-post am invatat cu msa pun poze
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Vezi ca nu ai pus imaginea bine, ca nu se vede nimic.

L.E. Acum se vede. Este o deficienta severa de azot, dar nu e grava. Da-le BioGrow si isi frunzele noi isi vor mai reveni. Nu e nici o problema daca isi pierd frunzele mari.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
azotul e un element mobil. tind sa cred ca este mai degraba o deficienta de calciu dupa pozitia unde a aparut.
 
Am observat acum ca au un miros asa placut de lamaia incat as sta numai cu nasul in ele:)Pentru mai multe poze mergeti la albume,sunt publice.
 
Last edited:

nonbeliver

New member
Stylee : Pandora(Paradise)
Varsta : 2 zile
Mediu : Florimo + Florasol(aprox 5l ghiveci)
Lumina : ~80w CFL
Apa :bucovina 200-300ml

Unpic de burn de varsta asta sa fie ?



9k=
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poza nu se vede, probabil e albumul setat ca privat.
Apa minerala imbuteliata nu este buna pentru plante.
 

nonbeliver

New member
nu am gasit edit button, *burn la varsta asta vroiam sa scriu..
sper sa se vada poza, am incercuit in paint varfurile ce pareau arse dar dupa resize-u de la upload au devenit super mici..sper sa intelegeti[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] [/FONT]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu pare sa aiba probleme (sau cel putin nu probleme mari). opreste udarea cu apa imbuteliata si ar trebui sa fie mai bine dupa.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sa-i explicam omului si de ce nu este buna apa minerala de orice fel pentru plante - motivul este prezenta sarurilor de sodiu in concentratie mult mai mare decat pot tolera majoritatea plantelor. Sodiul este un inhibitor de crestere si in concentratie mare afecteaza peretele celular, ducand la imbatranirea prematura a tesuturilor.
 

nonbeliver

New member
excelent , multam ! acum se explica de ce aveam impresia ca nu prea creste :D sa astept pana se mai usuca pamantul sau ud cu 3-400 ml de apa de la robinet ,un fel de flush sa spal ce nu are bun apa imbuteliata ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ti-as recomanda sa faci flush cand e planta mica. si citeste mai cu atentie pe aici, treaba asta cu apa minerala e scrisa pe mai toate threadurile. nu uita sa lasi apa de la robinet sa se aeriseasca peste noapte fara capac, pentru a scapa de clor.
 

coolbud

puffin' the herb
salut nonbeliever , nu vreau sa te dezamagesc dar pandora e fail in raport de high , are un gust si miros incredibil dar calitatea lasa de dorit.am fost in stare sa fumez 5 grame in mai putin de 1 ora 2.
 

nonbeliver

New member
first of all, multumesc de raspunsurile rapide, pe toti 3 v-am urmarit de ceva vreme pe forum ,big up for the hard work n knowledge !
am citit despre apa minerala , dar din pacate dupa ce am apucat sa o folosesc...
referitor la pandora, o sa-i alatur fratele acid si sora automaria in cateva zile ,care cred ca vor fi mai quality, in detrimentul yeldului
acum...i-am facut dom de umiditate si am oprit pc fan=u ce batea pe ea..e ok ? si in legatura cu ventilatia, de cand trebuie sa incropesc un intake pasiv si ventilator pe exhaust + pc fan pe ea ? mai exact cat sa o tin sub paharul de plastic ?
 

coolbud

puffin' the herb
am fumat de toate de care spui tu acolo si doar automaria m-a impresionat la efecte , i spuneam serul adevarului , te face vorbaret.plantele nu au nevoie de ventilatie directa , acel fan il poti atasa undeva mai in josul lor cand vor creste bineinteles si sa ventilezi de jos in sus gen.plantele le poti tine maxim 2 saptamani in pahare de unica folosinta , depinde de rapiditatea lor de dezvoltare.
 

nonbeliver

New member
roger that ! planta nu e in pahar, i-am pus paharul peste pentru umiditate, argila de la suprafata s-a uscat de la ventilator si pana maine nu am apa ok sa o mistui

p.s. albumu de la tine din avatar rupe, good smokin sound :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca vrei sa stai linistit ca nu stresezi plantuta cu 'ape' nepotrivite, poti cumpara pentru inceput un bidon de 5L de apa demineralizata (vazusem intr-o benzinarie pe la 6lei) pe care sa o folosesti la udat si/sau stropit. La fel de bine poti aduna apa de ploaie intr-un recipient (daca vrei sa se pastreze mai mult timp proaspata poti pune in ea o piesa mica de argint sau o ramurica de busuioc).

Daca ai cumva acvariu, poti folosi oricand apa pentru udat, dar trebuie sa stii ce EC are apa respectiva (am avut surpriza sa constat ca unele acvarii au EC foarte mare, spre 2000uS , ceea ce e mult si pentru majoritatea plantelor crescute indoor).

Asa cum spunea si explo, flush-ul la plantele mici e aproape moarte curata (in cazul in care pamantul retine multa apa) sau poate incetinii considerabil cresterea.

Oricum in primele zile de viata planta pare sa cresca 'cu incetinitorul'. Daca dupa 10-14 zile nu constati o accelerare a cresterii inseamna ca sunt ceva probleme, insa dupa ce al doilea set de frunze reale s-a dezvoltat bine, planta va prinde viteza de crestere.

Tine minte ca la orice planta, mult mai important decat ce se vede la suprafata este ceea ce creste in pamant: fara un sistem radicular bine dezvoltat si mai ales sanatos, planta nu se poate dezvolta.
 

coolbud

puffin' the herb
ce ai frate....nu-l pune pe om sa cumpere apa la plante , eres cresi homie ? dude , pastreaza 2 sticle de 2 L de apa ori ce ai tu , umple sticlele cu apa de la robinet si lasa capacele doar puse pe gura sticlei fara sa le infiletezi.eu de obicei le las 48 de ore si e brici apa.bafta
 

nonbeliver

New member
Inca odata thx ! o sa tin cont de sfaturi , am lasat deja apa de la robinet in vas deschis pentru maine :D din cunostintele mele deloc ample despre mary, stiam ca la inceput te rogi de ea sa creasca, dar coolbud a stricat logica cu monstrul ala de vertigo..parea ca a stat doar o zi in forma de rasad, apoi tulpina tzapana si frunze la greu...
 

Latest posts

Latest posts

Top