What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

Ionut_W

New member
Ma refeream la apa :) nu la plante. cum sa intrebi daca sa ti plantele in soare ? :)) de apa ziceam ca e tinuta in soare.
Sunt strainuri feminizate.
Strainurile sunt Big Bang. Pandora Automatic. Pineapple Chunk. Automaria II. doar ca din poze nu stiam sa zic care ce sunt..
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Salut
Am pus cateva plante auto afara. acum incep sa imi fac griji pentru ca catorva din ele le`au aparut pe frunze ceva. nu stiu ce e... nu ma pricep la boli sau chestii de genu.. de aceea sper ca o sa ma ajutati voi.
Man, eu asa am avut pe frunze la out-ul de anul trecut si dupa aia am aflat ca au fost larve de tripsii, iar apoi am vazut si cateva tripsii adulte pe frunze. Incearca cu o infuzie de menta si busuioc(pe bune) iar daca nu merge treaba, treci pe Spinosad.
Bafta !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
incearca si ulei esential de levantica (sau levantica) si usturoi. bineinteles le poti combina si cu ce zice husky.
 

Ionut_W

New member
Man, eu asa am avut pe frunze la out-ul de anul trecut si dupa aia am aflat ca au fost larve de tripsii, iar apoi am vazut si cateva tripsii adulte pe frunze. Incearca cu o infuzie de menta si busuioc(pe bune) iar daca nu merge treaba, treci pe Spinosad.
Bafta !

Imi poti spune si cum sa procedez ? Nu sunt prea sigur la ce te referi sa fac...
 

sanducu

Active member
salutare baieti, ma ajuta si pe mine careva cu un sfat? am o planta in balcon intr-un ghiveci de aprox 12-14 litri iar de vreo 2 saptamani am observat ca se descurca putin mai greu. pamantul folosit este unul obisnuit de flori - amestec cu turba, iar ca nutrient i-am dat in doza recomandata pe ambalaj Florasol. pun si o imagine cu concentratia N-P-K de pe eticheta. pana de curand i-am dat nutrient cam o data pe saptamana; cam tot la a treia udare(seara) ii dadeam nutrient. acum dupa ce ii pun seara nutrient, ii merge bine a doua zi iar a 3-a de dimineata deja incep sa i se pleosteasca frunzele .. iar udarea doar cu apa nu o mai prea ajuta. nu am observat sa fie ceva deficiente, arata chiar sanatoasa, au dat si ceva preflowers; sapt asta i-am dat o data apa, o data nutrient pe care l-am adaugat in cantitate dubla fata de recomandarea de pe ambalaj dar pare ca tot nu ii ajunge. a fost si destul de cald in ultimele zile si s-a uscat mai tare parca aerul si ma gandeam ca se poate sa fie si o reactie la asta si la intrarea in flower. sau poate sa trec pe alt nutrient? ceva sfaturi sau sugestii?
 

Attachments

  • IMAG0210.jpg
    IMAG0210.jpg
    34.3 KB · Views: 12

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cel mai probabil ii lipsesc ceva micronutrienti, dar ne trebuie poza cu planta nu cu fertilizantul ca sa stim ce are..
si apoi, vezi ca ala nu e nutrient de flower, are mult azot si f. putin PK. o sa trebuiasca schimbat.
 

sanducu

Active member
ok mersi mult... o sa pun dimineata o poza. in legatura cu nutrientul... imi recomanzi vreo concentratie anume ce ar merge mai bine pt ea asa la outdoor?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu iti pot recomandat o concentratie din ceva ce nu are micronutrienti pentru a rezolva o deficienta de nutrienti. dar vedem maine, in functie de poza, ce ii lipseste mai sigur, si cauti un alt nutrient mai complet dupa.
 
Last edited:

sanducu

Active member
cam asa arata... ultima udare a fost alaltaieri seara si deja e din nou in starea asta
 

Attachments

  • IMAG0214.jpg
    IMAG0214.jpg
    90.7 KB · Views: 12
  • IMAG0219.jpg
    IMAG0219.jpg
    88.2 KB · Views: 11
  • IMAG0213.jpg
    IMAG0213.jpg
    91.1 KB · Views: 12
  • IMAG0215.jpg
    IMAG0215.jpg
    76.1 KB · Views: 12

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pare a fi overwater. cat de des uzi? si astepti sa se usuce solul inainte sa uzi iar?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Incearca sa o scoti din ghiveci cu totul (fara sa scuturi pamantul) si sa o lasi asa o zi intreaga. Totodata poti mirosi pamantul cautand urme de mucegai sau putrefactie. E posibil sa fi putrezit radacinile (daca ai udat prea mult) si din cauza asta nu se mai poate hrani.

Ca sa o scoti din ghiveci fara stres prea mare, iti pui palma desfacuta pe suprafata pamantului, iar tulina sa fie intre degete, apoi cu o miscare ferma o rastorni cu fundul in sus si lovesti usor cu lealalta mana in ghiveci, tragand usor de el, pana se desprinde. Daca radacinile nu sunt albe (cu cel mult o tenta galbuie) inseamna ca pamantul nu este destul de aerat.
 

sanducu

Active member
@ explo: cam o data la 2-3 zile un litru de apa, o data la 3 udari nutrient

@hempfield: mersi, o sa verific asta dar cel mai probabil acum ca ai zis cred ca nu e destul de aerat si cel mai probabil poate in combinatie si cu putin overwater a rezultat asta. my bad...acum ceva vreme nu eram prea convins sa tin ceva pe balcon si nu i-am dat chiar conditiile optime dar a mers foarte ok si am zis ca probabil nu ii trebuie mai mult si m-am ocupat de ea asa mai simplu. cred ca o sa-i schimb pamantul. o sa pun totusi dimineata o poza cu radacinile dupa ce o scot din ghiveci sa imi spuneti si voi cam ce ar fi cel mai bine sa fac. oare ce efecte o sa aiba transplantarea asa chiar la inceput de flower? vreo metoda mai eficienta sa nu o bruiez foarte tare?
 

sanducu

Active member
am scos-o din ghiveci si o voi lasa pana deseara asa inauntru la lumina din camera sa nu se mai si arda la soare... radacinile nu imi par sa fie putrezite dar pamantul vreau neaparat sa il schimb ca nu arata deloc bine si e destul de inchegat ca structura
 

Attachments

  • IMAG0224.jpg
    IMAG0224.jpg
    86.4 KB · Views: 11
  • IMAG0227.jpg
    IMAG0227.jpg
    87.8 KB · Views: 16
  • IMAG0220.jpg
    IMAG0220.jpg
    63.6 KB · Views: 11

awy

Member
am scos-o din ghiveci si o voi lasa pana deseara asa inauntru la lumina din camera sa nu se mai si arda la soare... radacinile nu imi par sa fie putrezite dar pamantul vreau neaparat sa il schimb ca nu arata deloc bine si e destul de inchegat ca structura
daca vei schimba pamantul, vei rupe si o mare parte din radacini, fapt care va oripila foarte tare planta(mai ales acum ca este si la inceput de flower) mai bine iei un recipient un pic mai mare, si adaugi un strat de pamant pe toata circumferinta ghiveciului cat si pe fund
 

fenomeno_djo

Active member
Radacinile arata sanatoase...in rest, scuza-ma daca n-am auzit bine, dar vrei sa schimbi pamantul ACELA ? N-ai auzit de transplant ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa am avut si eu impresia ca vrea sa-i f#ta radacinile, dar am sperat ca doar mi se pare.
 
Top