What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Asa arata si frunzele clonelor pe care le-am transplantat afara, dar nu as putea spune de la ce este. De obicei in caz de overfert frunzele devin inchise la culoare, dar acum e cu siguranta vorba de un dezechilibru care determina planta sa isi consume frunzele respective. Exista crestere la varfuri sau a stagnat ? Daca nu sunt probleme de crestere poti sa elimini frunzele alea si sa o monitorizezi mai departe. Daca a stagnat din crestere eventual poti incerca un flush cu apa cat mai chioara, cu pH scazut (5.5-6.0).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca sunt majoritatea varfurilor de frunze arse, chiar si putin, atunci e posibil sa fie overfert. dar din poze mie nu imi pare a fi, mai degraba cum zice hemp un dezechilibru al ph.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar overfertul vine treptat de obicei, nu asa brusc. (asta daca nu cumva a scapat omu' mult fert la o udare.)
 

sznake

jarhead
Oricum, daca PH-ul e in limite normale, poate fi si o reactie naturala a plantei pe finalul ciclului de viata cand, nepolenizata fiind, alege sa isi canibalizeze cateva frunze mature si sa foloseasca energia respectiva intr-un ultim puseu de productie de pistili, in speranta ca va fi polenizata. Cu alte cuvinte, daca PH-ul e ok, uscarea frunzelor respective e normala, fiind de fapt un semn bun, anume ca ti se vor umfla buzii si mai mult pe ultima suta de metri..

Practic noi cautam sa dam fetelor noastre nutrienti naturali, stres minim, dar insasi procesul de sinsemillizare e nenatural in sine.. chinuim fetele obligandu-le sa moara babe virgine.. iar ele isi tot dezvolta inflorescentele intr-o continua si disperata incercare de a lasa urmasi..
 

fenomeno_djo

Active member
chinuim fetele obligandu-le sa moara babe virgine.. iar ele isi tot dezvolta inflorescentele intr-o continua si disperata incercare de a lasa urmasi..

Pune-le putin polen si-o sa le faci si pe ele fericite :D Parerea mea e ca e mai bine sa moara babe virgine decat mame imperecheate cu bagabonzi fara potenta :smoker:
 

sznake

jarhead
Clar, nici n-am zis ca e mai bine sa le polenizezi :).. ziceam ca idee ca e suficient stresul sinsemillizarii si de asta e bine sa te asiguri ca nu le stresezi in plus cu mediu inadecvat, nutritie inadecvata.. ca la un mom dat se supara si se fac hermafrodite :)
 

gabigowriel

New member
Inevitabil am ajuns aici la indicatiile vagi ale vecinului de 65 ani ex-inginer agricultor pensionar ce nu se lasa de munca nici la batranete...
Luand exemplul lui de om gospodar m-am apucat sa fac oarece curat prin curte ca e plina de buruieni si r@hatii cainilor si daca tot eram la asta am zis sa dau si cu masina de tuns iarba pe "gazonul romanesc" semi-pir sau ce dracu o fi alea ca daca bag harletul cat de tare si mult pot(si POT "un pic"),vreo 15-20 cm sunt radacini impletite intre ele de n-ai cum sa infigi nici un cui in pamantul ala...
Vecinul m-a trimis la plimbare cu "drogurile mele" cand i-am aratat ce crestea prin sant, si mi-a zis ca-i planta de cannabis ce am "descoperit" eu...
Voi ce spuneti?
Ce naiba-i asta ca prea mi-a sarit in ochi asa ochelarist fiind...
Va multumesc anticipat...
 

Attachments

  • Imagine0058.jpg
    Imagine0058.jpg
    95.3 KB · Views: 14
  • Imagine0059.jpg
    Imagine0059.jpg
    73.8 KB · Views: 12

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cannabis e sigur. dar cel mai probabil ruderalis sau ceva cu ruderalis prin gene. daca nu cumva a scapat cineva vreo samanta de ceva bun pe acolo..
 

gabigowriel

New member
cannabis e sigur. dar cel mai probabil ruderalis sau ceva cu ruderalis prin gene. daca nu cumva a scapat cineva vreo samanta de ceva bun pe acolo..
Aha...
Fiind moderator, pot sa te intreb serios ceva?
Ce inseamna pentru tine "ceva bun"?Ca p-aici pe la tara creste saracia asta prin toate curtile, mai nou cica o baba vecina cu mine("vecin" inseamna la vreo 500 metri de mine ca asa-i la tara...) da de mancare la animale plante de-astea...
Adica , iti spun serios nu am glume-n program...
Ce-i drept, femeia aia chiar ca n-are cum sa aiba habar de asa ceva, pentru ca , "cam" vorbeste singura, nu te intelegi cu ea, si e saraca lipita de traieste de azi pe maine...
Ar trebui sa-mi "fac griji" ca prin apropierea proprietatii mele creste canepa ruderalis sau de care o mai fi si asta?
Inainte de 1989 se cultiva canepa pe vreo 45000 hectare , dar era pentru fibra nu cum arata asta...
Ce-am gasit RELEVANT despre canepa in poza/site-ul asta:
http://sensiseeds.com/en/blog/files...etween-sativa-indica-and-ruderalis-leaves.jpg
http://sensiseeds.com/en/blog/files...s-leaves-4-Whorled-phyllotaxy-in-cannabis.jpg

Ca sa n-am probleme "rad tot" si sa se ocupe altii de cannabis...
Si-asa n-am o situatie prea buna d.p.d.v. socio-economic, atat mai imi trebuie sa ma ia vreun "nenea pulitai" la intrebari...
Ce-i drept pe femeia/baba aia n-o intreaba nici dracu ce-i cu ea, si asta-vara parca am vazut ceva planta ca asta prin buruienile ei ce le cara sa le dea la vaci...
Si creste la marginea drumului cam pe proprietatea ei nu in sant cum am gasit eu...
Multumesc oricum pentru raspuns!
Azi inca mai e PASTELE dar Marti-Miercuri incolo tund tot ca sa dorm linistit!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ceva bun, ma refer de vreo samanta de genetica buna, si nu vre-un cross intamplator intamplat pe camp sau canepa ordinara. o iarba care sa te si sparga calumea cand o fumezi.
apoi, da, este ilegal sa cresti cannabis, legea spune ca te pot baga la cultivare daca o plantezi/ingrijesti fara aceea autorizatie de la ministerul sanatatii si familiei. desi am auzit de cazuri la stiri cand batrani pe la tara au avut probleme din cauza canepii crescuta spontan, cred ca se intampla foarte rar. daca nu ai nevoie de ea si se gaseste peste tot, cel mai bine ar fi sa o tai pe aia de pe proprietatea ta.
 
din pacate cronicul meu frumos si falnic ca un brad sa dus dracu , luni dupa florii a trebuit sa plec din oras urgent cu munca el fiind in DWC eu i am pus apa la refuz 5 -5,5 L dar cand m am intors de abia miercuri seara era uscat saracul , asta e , inca o greseala inca o idee de reconfigurare a sistemului , bafta si multumesc de raspunsurile prompte
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Man, ale mele sugeau 5L pe zi in iarna. Cu caldurile din ultima vreme cred ca ar fi dus usor 10L pe zi. Am si eu niste sative in pamant care arata ca scaietii, dar le las sa termine asa pe seceta.
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Inevitabil am ajuns aici la indicatiile vagi ale vecinului de 65 ani ex-inginer agricultor pensionar ce nu se lasa de munca nici la batranete...
Luand exemplul lui de om gospodar m-am apucat sa fac oarece curat prin curte ca e plina de buruieni si r@hatii cainilor si daca tot eram la asta am zis sa dau si cu masina de tuns iarba pe "gazonul romanesc" semi-pir sau ce dracu o fi alea ca daca bag harletul cat de tare si mult pot(si POT "un pic"),vreo 15-20 cm sunt radacini impletite intre ele de n-ai cum sa infigi nici un cui in pamantul ala...
Vecinul m-a trimis la plimbare cu "drogurile mele" cand i-am aratat ce crestea prin sant, si mi-a zis ca-i planta de cannabis ce am "descoperit" eu...
Voi ce spuneti?
Ce naiba-i asta ca prea mi-a sarit in ochi asa ochelarist fiind...
Va multumesc anticipat...

Si ti-ai facut cont pe ICMAG doar pentru a ne spune ca nu vrei sa ai vreo planta pe langa proprietatea ta ?

Asta este cu siguranta ciudat ... :chin:
 

gabigowriel

New member
Si ti-ai facut cont pe ICMAG doar pentru a ne spune ca nu vrei sa ai vreo planta pe langa proprietatea ta ?

Asta este cu siguranta ciudat ... :chin:
:snap out of it: Aham, "ciudat", sigur...
Mi-am facut cont aici dupa ce am citit un topic in care se discuta legalizarea sau tolerarea cannabisului;ceva de genul...
A trebuit sa-mi exprim ATUNCI profunda nemultumire si SCARBA fata de politicienii RROMani ce ne f...t zilnic si in fiecare secunda cu nemernicia lor tipica si PROBABIL ereditara...
Anul trecut am avut o "tentativa" de a cultiva legal canepa/cannabis pentru seminte deoarece nu mai suportam sa cumpar seminte de canepa de la BISHNITARII DE LA CANAH , niste ipocriti mai imputziti decat o mortaciune pe marginea drumului!
Pardon, CANAH, singurii "procesatori" ,de fapt importatori de seminte de canepa/cannabis din CHINA...
Ceva de genul , hai sa-i vindem gradinarului legume si fructe...
De atunci, nu prea am mai folosit contul/forumul asta deoarece NU CULTIV CANEPA, stiind de ce-s in stare "dragii nostri legiutori" si cum executa ca niste JUCARII TELECOMANDATE politia romana acele ordine ABERANTE!
Ca un lucru subinteles , am lasat-o balta cu canepa deoarece in conditiile impuse de STAT, ar mai trebui sa scot EU bani din buzunar doar ca sa cultiv CANNABIS in pamant romanesc...
Nu prea "suna" a afacere, corect?
Mai degraba a "hai sa ne jucam cu putza-n nisip/pamant" si tu platesti toate jucariile...
MULTUMIT?
Iar firele alea de canepa din santul din fata casei unde nici nu prea stau ca-i la tara, le-am luat la sapa azi-dimineata deoarece, asa cum am mai zis inainte, imi place sa dorm linistit noaptea , stiind cu ce JAVRE am de-a face cand vine vorba de "LEGE"...
Mai mult de atat, n-am ce sa-ti spun decat TOATE CELE BUNE!
:thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai facut calculul cu crescutul canepii si pentru suprafata mai mare, 50 hectare? de la 25 sau 50 ha in sus cultivate cu aceeasi cultura se primesc niste bonificatii, nu stiu exact cum le spune, dar acelea iti fac "ferma" profitabila. altfel nu ai cum sa faci bani cultivand porumb, cereale sau plante industriale in romania.
 

gabigowriel

New member
ai facut calculul cu crescutul canepii si pentru suprafata mai mare, 50 hectare? de la 25 sau 50 ha in sus cultivate cu aceeasi cultura se primesc niste bonificatii, nu stiu exact cum le spune, dar acelea iti fac "ferma" profitabila. altfel nu ai cum sa faci bani cultivand porumb, cereale sau plante industriale in romania.
Buna exploziv_gbb! NU , calculele mele extrem de naive de anul trecut privind o ipotetica cultura de canepa pentru seminte, au fost facute pentru o suprafata de 1-2 hectare, pentru mai multe fiind vorba de multi bani, sume de care nu dispun si nici n-am de gand sa ma imprumut la camatarii DIN BANCI cu asemenea legi aberante care te si pun sa angajezi oameni sa-ti pazeasca non-stop o cultura penibil de NEPERICULOASA!
Mai degraba ar interzice tutunul ce omoara milioane de oameni anual sau alcoolul ce nu-i departe de tutun ca efecte "secundare"...
N-am sa-mi pun niciodata increderea in "bonificatiile statului" ce S-AR PUTEA sau nu sa le primesti in anul respectiv cand ai nevoie!
In franta se cultiva canepa/CANNABIS pe vreo 6000 de hectare si este subventionata de statul francez!
CUM SUNA TREABA ASTA?
:woohoo:
De asemenea, ca fapt divers, in Bulgaria anul trecut , marii procesatori de tutun au IMPUS un pret cu mult mai mic decat cel "normal"/din anii precedenti CU TOATE ca stiau ca in acel an s-a obtinut cea mai buna cultura din ultimii 10 ani!
http://www.agrointel.ro/3772/se-apr...acuza-marii-cumparatori-ca-vor-sa-ii-ruineze/
Chiar crezi ca "ai nostrii" sunt mai de incredere?!
Un pret atat de mic , incat un cultivator de tutun nici nu-si mai scotea cheltuielile, sau "tradus" , un faliment IMPUS...
Aceeasi situatie este in Romania cu planta asta cannabis,care are un potential enorm pentru a hrani oamenii(semintele), a produce fibra FOARTE rezistenta(tulpina),a produce hartie(miezul tulpinii), a vindeca aproape orice forma de cancer(asta ameninta industria "vindecarii cancerului"prin chimioterapie de 300-400 miliarde dolari pe an),etc...
M-am interesat foarte bine in privinta cultivarii canepei industriale si mai bine ma lipsesc si zac in "saracia mea" asa cum e ea acum!
Sunt 100% convins ca Uniunea Europeana si in general ELITA globala , vrea ca noi romanii/dacii si bulgarii sa crapam mai repede si fac tot ce le sta in putinta sa-si duca la capat planul!
Indiferent cat de "conspirationist" as parea in ochii oricarui cititor de forum icmag , faptele si legile *LOR* sunt dovada clar, elocventa si irevocabila ca asta ne fac zilnic!
Dar deja sunt FOARTE "off-topic" si sigur nu intereseaza pe aproape nimeni treburile astea...
Toti se "conformeaza" si tac...
Cam patetic daca ma intrebi pe mine...
Numai bine...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asa man, subventii.. asa e si in romania, doar ca trebuie sa ai 25 sau 50 de hectare (nu mai tin minte exact) pentru a primi subventia. Si un fermier mi-a spus ca fara aia nu ai cum sa faci bani, si asa e peste tot in lume, pentru ca statul sa poata controla agricultura.
 
Top