What's new

PROBLEME CU PLANTUTA?

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mie mi-e destul de greu sa cred ca ai o problema cu K-ul la lucas, cand aproape 50% by weight din GHE Flora Bloom este K. ca sa fie logic, trebuia sa apara alte deficiente inainte, N.. Ca.. etc.

oricum, o poza cu planta si acel tablel cu detalii despre plante completat ti-ar fi dar mult mai multe sanse sa identificam problema corect.
 
Mediu de crestere : DWC

Planta:
De cat timp exista problema?
14 zile
Din ce provine planta ? seed sau clona?
seed
Ce varsta are? (cate zile)?
cam 52
Ce strain este?
chronic +
Ce inaltime are planta(cm)? Cate noduri?
60 cm , si noduri multe rau
In ce faza se afla? (seedling - vegetare - flower)
veg
Ce tehnica de crestere folosesti? (sog, scrog, lst etc...)
nimic
Planta a fost stropita cu ceva chimic? (insecticid etc...)
nu
Planta este infestata cu insecte?
nu


Mediu:
Ce umiditate este in box?
nu stiu
Ce temperatura este in box cu lumina aprinsa? Dar cu ea stinsa?
26-28
Care este temperatura la nivelul varfului plantei? (cu becul aprins desigur)
28
Ce ventilatie folosesti? intake? exhaust? detalii...
un extractor pe coolstar de 280 mc, intake pe unde apuca
Apa:
Ce apa folosesti?
statuta de la robinet

Ce ph are?
5.5 5.8
Ce metoda de testare a ph-ului folosesti?
electronica
Cand ai testat ph-u, inainte sau dupa ce ai adaugat fert? (daca e cazul)
ph citit dupa 5 ore de la facut solutia
Cat de des uzi?
cand are nevoie
Cand uzi, pamantul este umed sau uscat?




Lumina:
Ce becuri folosesti?(CFL, HPS, MH) Cati wati? Cati lumeni?
400 w hps philips 58.000 cred
Cat de vechi sunt becurile?
3 zile de functionare
Care e distanta dintre becuri si varful plantelor?

cam 40-45 cm

Fertilizare:
Folosesti nutrienti?
da
Ce nutrienti? (ce brand) NPK?
GHE
Cat fertilizator pui la o udare?
lucas formula 8 micro / 16 bloom pe L
Cat de des fertilizezi?
numai cu fert
Cand a fost ultima fertilizare?
azi
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Zici ca problema a aparut cand ai bagat HPS-ul sau atunci a devenit mai evidenta ? EC-ul solutiei nu ai cum sa-l masori ?

Mie din poze imi pare ca fruza e consumata de planta, deci poate sa fue vorba de nutrienti blocati. In rest planta creste ok sau stagneaza ? E normal sa ii moara multe frunze, mai ales la DWC, dar trebuie sa existe si crestere abundenta la varfuri.
 

Loky

Member
Daca lumina a fost slaba in vegetatie si ai trecut la HPS se intampla sa apara ceva deficiente. Ideal ar fi daca poti cand faci trecerea din veg in hps sa mai tii planta 3 4 zile la program de lumina de veg, timp in care o obijnuiesti cu nutrienti mai puternici, dupa care o treci la 12/12, in felul asta nu apare stres.

hempfield : te intrebasem ceva pe privat si pe discutia despre leduri. Cand intri pe chat sa te intreb cate ceva te rog frumos?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
varfurile de crestere cum arata? ceva deficiente, decolorare, varfuri arse?

8/16 ml e pe litru sau pe gallon pana la urma? si chiar daca e pe gallon, 4 ml de bloom pe litru iti da f. mult P, care blocheza accesul la Zn sau si inca vreo 2 alti micronutrienti, daca ai pune o poza cu intreaga planta, sau cu planta incepand de unde sunt frunzele afectate pana la varf, ne-am putea da seama daca "deficienta" ta nu e cumva un exces de P care blocheaza Zn sau alt micronutrient. de asemenea, pe langa poza cu planta intreaga, macro pe top/top-uri ajuta, mai ales in cazul in care problema ta e data de mai multe elemente, si nu doar unul.

cu lucas, eu unul nu ud cu mai mult de 3 ml de bloom pe L, si asta doar pentru strainurile care mananca nutrienti pe paine. si chiar si asa, sunt prea multi nutrienti, deci la fiecare 2 udari, 1-2 udari sunt fara nutrienti. si apoi, micro nu are suficienti micronutrienti, asa ca l-am inlocuit cu un produs similar pentru legume, mai concentrat.
 
sorry , nutrienti sunt pe galon , planta creste viguros hps de 400 am avut toata perioada , numai ca acum 3 zile am schimbat becul cu unul nou ,o sa pun si poza cu ea intreaga
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pana atunci injumatateste doza de bloom si da-i un +50% de micro. vezi daca se imbunatateste situatia.
 
G

Guest 406625

am si eu o singura plantuta si nu stiu ce se intampla cu ea. are cateva frunzulite si cateva gauri pe ele ca si cum ar fi fost intepata cu un ac, iar de jur impreujul gaurelelor e un inel ingalbenit... ??
 
G

Guest 406625

nu am microscop.. iar cu ochiul liber nu se vede nimic. o tin intr-un paharel afara , pe balcon. in rest arata bine , imi pare rau ca nu am pus mai mult de una
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ca-i mica nu ar trebui sa te infigi cu pesticide, ci daca tii la sanatatea ta. atat timp cat nu-i ameninta viata, e ok. daca e balcon deschis, nu ai cum sa scapi de insecte, e chiar mai greu decat in camp, unde sunt si alte plante in jur care sa o apere sau atraga atentia daunatorilor.
 
G

Guest 406625

sanatate , merci ! la 25 de posturi si o saptamana ar trebui sa am chatul ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, dar nu imediat ce faci 25, cred ca trebuie sa treci in urmatoarea zi sa isi faca efect modificarea de status. poti incerca, totusi.
 
G

Guest 406625

presupun ca voi stati la discutii pe chat si nu prin posturi , ceea ce ma face sa ma simt outsider. ceea ce si sunt
 

eska

Member
presupun ca voi stati la discutii pe chat si nu prin posturi , ceea ce ma face sa ma simt outsider. ceea ce si sunt

nu te lasa luat de val
window.gif
, pastreaza LP, aite? :)
 

MJgrow

Active member
Am ceva probleme cu una din clone, si mai nou am observat ca a aparut si la celalte.

Eu oscilez sa cred ca este vorva de un overfert...

Ideea??

 
Top