What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pineapple Express Autoflowering Feminized by Vasy

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca planta lasa frunzele e grav, inseamna ca nu poate ridica din sol suficienta apa ca sa isi mentina metabolismul. Nu e o indicatie ca nu esti in graficul de VPD, e diferit. Daca nu esti ok cu VPD-ul poate insemna ca planta foloseste mai multa energie decat trebuie pentru a mentine umiditatea potrivita la nivelul frunzei (stomatelor) si fotosinteza este incetinita.
Ca o paralela gandeste-te ca tu folosesti mai multe calorii decat ar trebui ca sa procuri hrana. Ai hrana, nu mori de foame, dar peste luni de zile vei descoperi ca greutatea ta este in scadere. Asa e si cu planta, daca diferentele intre VPDul optim si cel prezent in growroom nu sunt extreme ea va arata normal, dar la final o buna portiune din yeld va lipsi. Ca sa lase frunzele trebuie ori sa nu mai aiba apa in sol ori sa nu o mai poata absorbi (probleme cu radacina). Nu se va intampla niciodata doar de la VPD sa lase frunzele. Cel putin nu in intervalul de umiditate 30-80%, si temperaturi 20-30C.
 

narcox

Member
L.E.: Da narcox din zisele celor de la fast buds are aroma de fructe si ananas!! Eu la fel mă gândisem să bag ceva sub box ! Si vom mai vedea pe parcurs ce vom mai întâmpina! Sa fie cu succes sper! Ca la câte condiții îmi impune femeia mă mir că am reușit măcar să obțin în 70% ce vreau eu si ce stiu ca e bine de făcut! Ca daca la femeie i se pare că e nașpa am belito! :muahaha:
Lasă că treci tu peste si fumezi ananasul. Chiar sunt curios de aroma . Iti dai seama ca imi iau si eu daca are o tentă de ananas :laughing:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Update! Doua dintre ele sunt OZN-uri! Probleme din genetică! La prima vedere( prezentare) par a fi de proastă calitate! Ca si cum s-ar fi născut un copil cu o gaură în mână sau unul care are pete de altă culoare pe piele! A fost un exemplu! Pentru că una are pete albe pe cotiledoane dar pare a fi sănătoasă în rest! A doua are o mică gaură de culoare ruginie de acolo unde începe cotiledonul! Aceste probleme vor dispărea sper! Vom vedea cum se va prezenta in următoarele zile!

Embrioni handicapați!! :muahaha:

Si aveți și pozele dar nu stiu cat de bine se va vedea!

picture.php


picture.php


picture.php
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Un mic update!
Temperatura: 25-26 grade Celsius
Umiditate între 35%-55%
Lumina: 62w (1bec-2700k)10w (1bec-6400k)10w (3becuri-4000k)14w! Distanța este 25cm ! Si sa lăsăm să vorbească pozele:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


10 zile de la germinare!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Update!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php



Două săptămâni și 2 zile de când a fost înfiptă în pământ!

Lumina actuală : 82w (neutru, cool, warm)
RH:45%
Temperatura:23,5 grade Celsius
Fertilizare a primit chiar azi o doză foarte mică 1ml la litru! Doza recomandată este de 15ml la 3 litri!
Au început să miroase frunzele când bagi nasul în ele! Cred că voi fi nevoit să pun filtru de carbon intr-un final chiar dacă am crezut că nu voi avea nevoie!
În rest fetele cresc!

Mă uitasem puțin arborele genealogic al acestui strain : skunk x hawaiian x trainwreck x unknown ruderalis .
Si scum am inteles de ce pute de pe acum!
Perioada de vegetație nu o stiu nu scrie nicăieri dar voi vedea pe parcurs cum stau lucrurile! Ar trebui să fie gata în 62 de zile din sămânța! Încă 56 de zile până la final!

Si o mica întrebare ! Pentru boxul meu 40x40x120 cam ce Vent mi-ar trebui am văzut unul care scoate 104 m 3 / oră daca spațiul meu e un sfert metru asta ar însemna că imi scoate volumul aerului din box de 4016 ori intro ora , credeți că ar fi suficient?? Având în vedere că va mai fi si un filtru acolo care va îngreuna muncă ventilatorului??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Spatiul tau e cam o cincime de m3, e arhisuficient acel extractor, poate chiar putin prea mare.
S-au dezvoltat ceva de la ultimul update. Si ale mele au inceput sa isi revina de cand am ridicat ledurile, chiar si aia care era putin handicapata. In schimb cea medie care avea frunzele lasate le mai are inca putin lasate, desi celelalte nu le au. Ori ceva nu ii place, ori o fi alt fenotip mai pretentios. Sau poate am stresat-o putin la transplant. Voi pune si eu update cu poze peste cateva zile cand bag la flower, tot atunci o sa le dau si prima doza de fertilizator, un ceai aerat de wormcastings.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
M-am uitat pe cutia cu ventu si era scris 34 dB credeți că ar deranja noaptea?? Având în vedere că boxul e aproape de capul femeii ! Bineînțeles că e pe hol dar dormim cu ușa deschisă și ea are capul la ușă ! Cam o să deranjeze zgomotul??

34dB mi se pare cam mult nu credeți??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu ar trebui sa fie deranjant. Dar e posibil sa iti gaseasca motiv sa scape de plantele tale..
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Update

Poză de grup!
picture.php


picture.php


Aici creste un intrus în zona ! Cred că era prin pământ eu nu am pus nici o sămânță!

picture.php

Cea bălegită!

picture.php

Si aici preflower-ul!
picture.php


Temperatura: 24 grade Celsius
RH: 35%-40% cu lumina aprinsă 60-70% cu becul stins!
Lumina: 82w
O singură doză de fert a primit! 1 ml la litru ! Doza recomandată e 15 ml la 3litri!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca zici ca nu ai dat nutrienti ori e overfert de la sol ori deficienta de zn/mg.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am pierdut o pozele care le postase coolbud intr-un thread cu deficiente , acum erau folositoare! Pământul a fost pentru răsaduri fără fert adăugat! Doar câteva elemente cele macro sau micro ce sunt ele! Si fert doar o dată ! Mă gândesc să fie o deficiență ceva ! Mai repede!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Atunci verifica macar daca fertilizatorul folosit are zinc si magneziu..
Si poze cu dificiente gasesti usor cu google.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu are nici zinc nici magneziu!
Acum am văzut! Dar nu stiu cum se traduce olovo si rtut , nu stiu ce elemente sunt!
picture.php

Mersi explo!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Plumb si mercur. Fertilizatorul ala e o bomba pentru sanatate. Contine metale grele in cantitati considerabile. Iar cannabisul e un bioacumulator, le va ingloba in tesuturile plantei foarte eficient. Nici nu stiu cum le da voie sa vanda asa ceva, ca vad ca pe langa astea mai are ceva metale grele. Practic de micronutrienti, care sunt necesari plantei nu zice nimic, dar are metale grele care nu sunt bune nici pt plante nici pentru oameni sau animale.
Totusi, tu unde erai cand s-a cumparat acest fertilizator? Si daca nu cunosti ceha tot te prindeai ca nu e in regula. Oricum ar trebui sa cauti fertilizatori produsi in alta tara, se pare ca cehii is prea ingaduitori in privinta prezentei elementelor nocive. Si asa ai putea sa ai si engleza pe eticheta si sa stii exact ce cumperi..
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Până să caut să văd ce înseamnă , ai postat tu si mai lăsat cu gura căscată!
Voi face ceva în privința asta!
Mai văzusem ceva guano scrie pe sticla si cică e din gainati de pescăruși poate o fi bun! Mă voi uita în magazin! Deocamdată mai am altele pana una alta! Vreo 3 sau 4 fertilizatori! Deci nu-i panica! mersi inca o dată!

L.E.: unde am fost?? Chiar eu l-am cumpărat! Dar m-am uitat că are ceva mico elemente pe lângă npk si am văzut că e organo mineral mi sa părut bunicel! Unele elemente nu le stiu cum se traduc si in magazin nu stau cu telefonul în mână pe google translate să traduc! Așa să întâmplat!
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar crom si arsenic cred ca puteai realiza pe loc ce inseamna, ca doar si eu le-am vazut si nu stiu deloc ceha... Totusi, nu cumva ala e ingrasamant pentru plante decorative? Mi-e greu sa cred ca in cehia, tara mai avansata decat romania este voie sa bagi asa ceva in un fertilizator pentru plante de consum. Si daca e pentru plante de consum, ar fi bine sa citesti si la alimente mai atent eticheta, mai stii ce gunoaie le sunt permise sa bage si in mancare? Organic-mineral, inseamna ca are si ceva organic, nu ca e organic 100%. Eu nu as fi pus la niste plante pe care le consum un produs la care nu cunosc unul dintre elementele de pe eticheta. Si chiar ar trebui sa cauti pe telefon, daca nu intelegi ceva. Sau macar cand ajungi acasa. Desi ar fi bani aruncati sa cumperi asa ceva ca sa il arunci. Oricum, nu se supara nimeni daca verifici o eticheta. De aia sunt etichetele acolo. Prin magazinele de profil din ro si alte tari prin care am mai ajuns la astfel de magazine, tot la sectiunea gradina sunt scaune de gradina, balansoare si sezloange. Locuri f bune de stat, citit, studiat, comparat, etc. Nu stiu cum o fi la voi, dar macar o bancuta sau un scaun ar trebui sa fie. Iar daca iti zice cineva sa pleci pentru ca citesti o eticheta, sau probezi un produs, il poti invita sa isi cheme superiorul sa ii explice cum vrea sa dea afara un potential client..
 
Top