What's new

PINEAPPLE CHUNK

soulis10

Member
καλησπερα φιλε μου,σημερα πηρα μικροσκοπιο και τα ειδε ενας που ηξερε και μου ειπε οτι επρεπε να τα ειχα κοψει μια δυο βδομαδες νωριτερα.και απο τα φαρμακα ψιλοκαηκε.σωζεται μου ειπε,απλα να το κοψω απο τον κορμο,ολοκληρο δλδ για να παρουν οι παπαδες οτι μπορουν απο τα στοιχεια που εχει ο κορμος.ειναι σωστη διαδικασια αυτη?η να κοψω μονο τα παπαδια?και οταν τα κοψω που τα βαζω?σε κουτα κρεμασμενα και εναν ανεμιστηρα απ'εξω να βαραει στην κουτα?και μια χαζη ισως για σας ερωτηση,με ανοιχτα τα φωτα να τα κοψω ή κλειστα?θερμοκρασιες bazz οχι,καθολου.αντιθετως,21 το αιρκον 27 με τα φωτα ανοιχτα.κλειστα φωτα 20.η υγρασια κομπλενταν 50 55.τα φαρμακα μου την κανανε και ο παραπανω χρονος.......................
 

orfeas

Active member
Veteran
Σουλής, χωρίς να παίρνω κι όρκο, αυτός που τα είδε και ξέρει, μάλλον τον χτυπάει τον τσάχτσιρ(κοινώς αυνάν :) ). Κι ούτε καταλαβαίνω πως κατάλαβε ότι έπρεπε να είχες κόψει πριν κάνα δυο βδομάδες...
Εγώ βλέπω ακόμα ανώριμους ύπερους(pistils) σε κάποια σημεία. Βέβαια δύσκολο να κρίνεις από μια φωτό που δεν έχει μεγάλη και καθαρή ανάλυση...
Όσο για το κόψιμο, ή ολόκληρο ή τις κλάρες μία-μία και κρέμασμα σε σκοτεινό κι ευάερο μέρος. Το κρέμασμα δεν είναι σώνει και καλά απαραίτητο, απλά μπορείς να απλώσεις τις κλάρες πάνω σε εφημερίδες. Στη περίπτωση όμως αυτή θες σχεδόν καθημερινό έλεγχο και γύρισμα να μην ακουμπάνε συνέχεια στην ίδια πλευρά.
Τάδε έφη...

:tiphat:Ορφεύς
 

bazz

Member
μπορεί και τα φάρμακα..... πιστευω οτι έπρεπε να ειχες κόψει πιο νωρις, για αυτο σε ρώταγα ποτε κόβεις και πότε θα επρεπε να είχες κοψει.......απλα το φυτο πεθαίνει σιγα σιγα.

ειμαι σιγουρος οτι θα ρουφας και θα ταυλιαζεσαι με αυτο το χορτο, ισως να μην εχεις ωραια γευση και να γρατσουνάει λιγο στο λαιμό

καλυτερα να κοψεις πρην άναψη η λαμπα, ισως να τα άφηνες και 1-2 / 24ωρα στο σκοτάδι.
ο σκοπος σου ειναι να αργήσεις οσο πιο πολυ γινετε να τα αποξεράνεις, οποτε μην βαλεις ανεμιστήρα ειναι καλοκαίρι.
 

soulis10

Member
καλησπερα και ευχαριστω για την βοηθεια σας.
ορφεα τα ειδε το παλληκαρι στο αλε γρε στις φωτο και συμφωνω σε αυτο που ειπες περι ανωριμων pistils.και εγω αυτο εβλεπα και ελεγα αστο.
bazz τωρα τι να κανω???λες οντως να ταυλιαζεσαι?γουσταρωωω.να τα κοψω?
 

soulis10

Member
μαγκες καλησπερα σας.τελικα τα εκοψα εχτες.ειχαν ωριμασει τελειως.τα εκοψα τα φυλλα γυρω γυρω και τα εβαλα σε κουτες κρεμαστά.μετρησα θερμοκρασια μεσα στις κουτες και ηταν 21 και η υγρασια 59.Τις κουτες τις εχω σε δωματιο με αιρκοντισιον.πειραζει?λογικα αυριο θα σας περασω και φωτος να τα δειτε.ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες σας.
 

Papastroumf

Member
Προσπάθησε οι παπάδες να μην ακουμπάνε μεταξύ τους και το αιρκοντίσιον να μην χτυπάει πάνω τους.Έλεγχε τα κάθε μέρα μην πιάσει καμία μούχλα και τσέκαρε αυτό με το κοτσάνι. Όταν είναι ξερό (κοτσάνι) και σπάει εύκολα τελείωσε η αποξήρανση και ξεκινάει το curing,αλλιώς τα αφήνεις και περιμένεις.
 

soulis10

Member
καλημερα μαγκες,τα εκοψα τελικα τα δυο δεντρα,ολα καλα μεχρι στιγμης.δυστηχως δεν μπορεσα να μετρησω ποσο εβγαλα γιατι δν επαιζε ζυγαρια.πριν τα βαλω στα βαζα θα προσπαθησω να βρω για να δουμε τι καναμε.παρτε και φωτος.

https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=61359&pictureid=1468552
 

Papastroumf

Member
Πολύ λίγη μου φαίνεται η ποσότητα,μακάρι να είναι καλή η ποιότητα.Μπορεί να με ξεγελάει η γωνία λήψης
 

soulis10

Member
πιστευω οτι το μικρο το chunk θα βγαλει παραπανω.ισως να φταιει το οτι μεγαλωσαν και θα πεθανουν σε 14λιτρη γλαστρα.μακαρι να ηξερα πιο πριν και να τα εχωνα σε 25λιτρες.κριμας..στο επομενο.....
παρτε και μια διαφορετικη φωτο.σημερα την βρηκα.πριν απο 1 χρονο το ειχα βαλει.
 

Papastroumf

Member
ωραιο το τελευταιο μου grow?χαχαχαχα

μαγικά μανιταράκια τρελέ? Κοίτα από τα λάθη μας μαθαίνουμε.Την επόμενη φορά βάλτα σε 25 ή 30 ή και πιο μεγάλη άμα γουστάρεις.
 

soulis10

Member
ναι papastroumf,magic.Οντως,σε 30λιτρη θα ηταν τουμπανο.αλλα απο υψος τι θα κανω?θα βγουν απεξω απο την ντουλαπα.χαχαχα!!

crowmax σε ευχαριστω φιλε μου.να ειστε ολοι καλα και παντα με δυνατα grow!!

Υ.Γ.:το επομενο grow θα γινει με 12 auto γιατι θελω να δω τι λεει και το auto.και θελω και ποσοτητα,γιαυτο και το 12.υδροπονικη παιρνουν τα auto?
 

soulis10

Member
καλημερα!!παιρνουν ε?μπραβοooo!!!!υπαρχει μια περιπτωση να τα κανω με hudro αλλα υπαρχει ενα προβλημα ρε μαστορια:δεν καταλαβαινω τπτ απο την ολη διαδικασια.εχω διαβασει αρκετα αλλα δεν με κατατοπιζουν πληρως.κανα βιντεο καλο,αναλυτικο,και στα ελληνικα,παιζει?το μονο ευκολο που καταλαβα καπως ειναι του ganja3 που ελεγε για ξεκινημα νεων με μια σφουγγαριστρα.που εχει και την μλκια που στραγγιζεις την σφουγγαριστρα.....
 
Top