What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Panou LED DIY cu CXB3070

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
pe saitul furnizat de tine un led ajunge la 10 dolari, de ce la tine este 40 de euro ?

Cred ca e cea mai buna investitie la ora actuala... Nu stiu in ce masura se compara cu un HID Lamp ca putere de penetrare...

Tinand cont de costuri e mult peste.

Intrebare: Cam cat de tare se infierbanta ledurile? Crezi ca radiatorul de procesor cu ventilatorul atasat poate tine acel led mult timp ?

Nu am apucat sa masor temperatura exacta a radiatoarelor, insa pot sa iti spun ca abia daca se simt caldute cand puna mana pe ele, chiar langa led. Nu cred ca temperatura depaseste 40C, dar voi afla curand. Asta ma face sa ma gandesc la o reducere a turatiei ventilatoarelor prin alimentarea la o tensiune mult mai mica ( prin inserierea unui stabilizator integrat de tensiune LM7808 - 8V) pentru a reduce si mai mult zgomotul de fond pe care il fac acestea .

Pai suna bine 4500k la 10 usd, cred ca le voi alimenta la 50w si le voi controla prin pwn pentru a le tine la o temperatura decenta.

Ieri am apucat sa masor puterea consumata de fiecare LED in parte si a reiesit o putere medie de 41.5W cand sunt alimentate la 12V (de fapt in sarcina sursa pe care o folosesc are o tensiune de iesire de ~11.8V). Toate cele 6 module impreuna consuma fix 250W, iar lumina este extrem de puternica. Faptul ca merg la aproximativ o treime din puterea maxima le creste si mai mult eficienta.

Am facut aceasta paranteza ca sa iti spun de fapt ca poti folosi fara probleme driverele de 50W pentru a alimenta CXA2530 .

Nu stiu ce sa iti zic despre partea cu PWM. Unde te gandesti sa integrezi partea de dimming ? Pe iesirea driverului ? Dar e o idee foarte buna si merita sa incerc sa o integrez si eu. Sper sa nu se supere diverul daca vede variatii asa de rapide si de bruste ale curentului de iesire.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pe iesirea driverului, evident. Eu am integrat-o in panourile mele chinezesti si merge de minune. Atat cu cele super proaste si ieftine cu care au venit panourile, cat si cu cele cu carcasa de aluminiu si waterproof pe care le-am montat eu. Singura problema care n-ar trebui sa supere prea mult este ca gradul de umplere nu controleaza liniar lumina emisa. Adica trebuie facut reglaj din softul controlerului de PWM daca vrei sa ai X % lumina si nu X % grad de umplere. Mai pe intelesul tuturor, 50% grad de umplere nu este egal 50% din lumina emisa la 100% grad de umplere.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ăsta cred ca se poate controla atât din frecventa semnalului PWM cât și din factorul de umplere al semnalului dreptunghiular, dar cred ca depinde în egala măsura de viteza de răspuns a driverului. Mă refer evident la timpul necesar pentru stabilizarea curentului pe ieșirea driverului, care ar trebui sa fie cu unul sau doua ordine de mărime mai mic decât inversul frecvenței semnalului PWM. Ăsta însă depinde de elementul de control din driver (în cazul de fata cred va analogic - deci cvasi-instantaneu).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu cred ca tine si de led. Mai precis de cata lumina scoate el la un anumit wattaj, si cata lumina scoate la alt wattaj. Oricum, se rezolva simplu, la modul reglezi dupa luxmetru si o sa ai 13 in loc de 10%, 22% in loc de 20% etc.. si apoi se regleaza frumos si liniar.
Sau o rezolvare si mai simpla, pui potentiometru cu plaja lunga de control in loc de control digital, si invarti pana ai cata lumina iti place. Nu mai stie nimeni ca la 20% nu e lumina fix jumatate cum e la 40% si asa mai departe.. :D
Ciudat este ca daca pui crestere sau scadere de 1% sau 10% pe secunda sau odata la cateva secunde observi imediat ca pe anumite intervale cresterea este liniara, iar pe altele nu..

Daca e sa o luam asa, cred ca asta e cauza pentru care aparaturile electronice ce au control al intensitatii luminii nu au reglajul in procente ci in cateva trepte. Ca ar fi mai mult de bibilit la ele pana iese in mod liniar acest reglaj de intensitate.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cand e vorba de PWM, intensitatea curentului prin LED in momentul cand MOSFET-ul este deschis este cel furnizat de driver si teoretic este constant. In aceasta situatie ledul straluceste la putere constanta, dar nu tot timpul, ci mici intervale de timp. Citisem intrun studiu de specialitate acum ceva vreme despre inertia efectului de fotosinteza, cum ca nu este necesar ca fluxul de lumina sa fie neintrerupt atata timp cat el asigura energia necesara fotosintezei. In studiul respectiv intensitatea luminoasa era setata automat printr-o bucla de feedback realizata prin masurarea cantitatii de oxigen generata de parti bine delimitate ale plantei. Era interesant ca plantele isi diminuau singure cantitatea necesara de lumina in functie de umiditatea disponibila in sol. Daca s-ar putea implementa un sistem de genul asta cat mai simplu si pentru plantele noastre, ar insemna probabil o economie considerabila de energie electrica (chiar daca vorbim de leduri, deci prin definitie economice ca si consum) dar si o gradina care se ingrijeste singura.
 

MJgrow

Active member
Pe cand un proiect-experiment ?

Chiar par foarte interesante jucariile astea, iar daca dau rezultate bune, as face un swap.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
vrem urme de verde crud sub ledurile alea. :)

explo: lasa lumea in pace, nu ii mai fugari. ;)


Pana cum ma dumiresc eu ce e de capul lor am zis sa imi fac mana cu un grow in joaca , asa ca acum 9 saptamani am pus 6 boabe alese aproape aleator la incoltit iar de o saptamana sunt trecute pe 12/12 si toate si-au aratat deja sexul, fiind 100% femele (semintele provin din muguri polenizati accidental de polen produs tot de mame probabil intrucat nu am avut masculi infloriti, deci erau feminizate).

Mie imi plac plantele iesite din standard, asa ca veti vedea in timp foarte multe astfel de growuri, intrucat mi-am pus in gand sa cresc cat mai multe plante din seminte gasite in muguri ce ar fi trebuit sa fie sensimilla. Ma refer desigur la situatiile in care semintele sunt rarisime in bud - de ex din 8 clone de NYCD am gasit vreo 3-4 boabe. Faptul ca semintele alea au aparut acolo pentru mine e o motivatie suficienta de a le germina si de a vedea ce poate creste din ele.

Dar ca sa nu mai lungim vorba, iata cum se prezinta cele 6 fete dupa doua saptamani sub ledurile noi si 5 zile de 12/12:

 
C

CannabaPitbull

Tare is curios daca o sa fie herma sau feminizate ,nu stai in cumpana?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Tare is curios daca o sa fie herma sau feminizate ,nu stai in cumpana?

Plantele herma sunt o problema pentru breederi, pentru crescatorii comerciali sau pentru cei mai orgoliosi din fire. Pentru mine e in acelasi timp o provocare pentru ca le urmaresc atent si elimin din timp orice banana sau saculet de polen , dar si o sansa de a descoperi incrucisari noi. E ca la loz in plic, poate fi castigator sau o mare teapa.


Ptiuu, sa nu le fie de deochi!!!
Ce verde frumos au fetele, sanatate curata.
Ce fel de pamant le-ai pus si ce program de hranire au?

Am folosit Composana Universal pentru ca imi place cum retine apa si e foarte bine aerat. In plus nu se aglomereaza asa tare din cauza nutrientilor organici.

Ca si nutrienti pana acum am folosit doar doze light de Bio Grow de la Bio Bizz si extract de alge Alg-A-Mic tot de la ei pentru a sustine cresterea rapida din ultima perioada. In rest le ud cam de doua ori pe saptamana cu ACT (aerated compost tea) facut din apa, melasa neagra de trestie si vermicompost (wormcastings) lasat la bolborosit intre 36 si 48 de ore.

In rest primesc atentie zilnica in vederea controlarii cresterii pe inaltime si pentru largirea pe cat se poate a canopiei.

Nu pot sa trag deocamdata o concluzie in privinta asta, dar cred ca aceste leduri produc o lumina a carui spectru nu favorizeaza stretchingul excesiv.

Iata-le in ziua 8 de 12/12. Imaginea 'galbena' reda culoarea luminii produsa de leduri. Restul sunt facute prin ajustarea balansului de alb:







 
Zilele trecute am dat de composana intr-un magazin si chiar ma batea gandul sa folosesc si eu , mai ales ca e mai ieftin si nu mai trebuie sa-l comand din mama dracu ca pe biobizz.
Deci e ok composana.
Chiar daca are ph-ul 5-6.5(daca am vazut bine pe sac)?
Ma gandeam ca range-ul fiind asa mare , poate nimeresc un sac care are ph 5 :))

Mai citisem pe forum ca este puternic fertilizat.Le pui direct seedlings in composana?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cand erau mici am folosit Agro pentru rasaduri (un pamant destul de imputit, cu miros puternic de sulf sau mal, de culoare neagra, cu o retentie prea mare de apa). Apoi la primul transplant am facut un amestec 1:1 de Composana Universal si Agro pentru rasaduri.

La ultimul transplant am folosit doar Composana Universal. Socul cel mai mare s-a resimtit la primul transplant, posibil din cauza diferentei de pH.

Intrucat folosesc nutrienti organici pH-ul nu ridica o problema, intrucat planta nu asimileaza direct nutrientii ci substantele excretate de flora microbiana din sol.

Pentru acest lucru insa e nevoie ca solul sa fie imbogatit cu microbi, bacterii, fungi , protozoare, etc.
Mai multe informatii pe http://microbeorganics.com

Am folosit si Agro Natura in growurile precedente si il voi mai folosi si in continuare, insa pentru modul meu de crestere trebuie pregatit suplimentar pamantul cel putin 4-6 saptamani inainte de plantare, prin umezirea repetata cu ACT si chiar introducerea de rame vii pentru stimularea si imbogatirea florei microbiene din el.
Un astfel de sol devine mai bun cu fiecare folosire si poate fi folosit la nesfarsit , cu pauze de reimprospatare intre growuri. Cum eu duc cel mult doua runde pe an, asta inseamna o pauza de aproape 6 luni in care solul se reface si se imbogateste. In el adaug si cenusa de la fumat , si resturile vegetale de la runda precedenta, asigurandu-ma il felul asta ca mineralele se intorc partial in sol. Totodata adaug in el coji de oua uscate si macinate si tot zatul de cafea disponibil prin bucatarie.
 
P

prelungitor

Ce rol au cojile de oua si zatul de cafea in sol? Trebuie facut un mix de la inceput cu toate astea sau se pot adauga si pe parcursul cresterii?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cojile de oua aduc mult calciu iar zatul de cafea potasiu si alte minerale. Ele insa trebuiesc papate de microorganismele din sol ca sa devina eficiente. Majoritatea microbilor din sol au o eficienta foarte mica in ceea ce priveste asimilarea substantelor nutritive, asimiland sub 30% din acestea iar restul excretandu-le sun forma de substante direct asimilabile de catre plante, in forma ionica. Cum s-ar spune plantele se hranesc cu ce caca sau vomita bacteriile.

Toate amendamentele organice adaugate in sol sunt eficiente daca are cine sa le descompuna. Intrun sol indopat cu nutrienti minerali flora microbiana e mult redusa sau chiar absenta, deci materia organica introdusa in felul asta nu ajuta asa de mult plantele.

Pe mine nu ma intereseaza asa de mult sa am recolte care sa concureze cantitativ cu growurile hidroponice sau cele hranite 'pe ceas' cu nutrienti si stimulatori minerali, ci prefer sa las natura sa lucreze pentru mine iar eu sa invat mereu cate ceva din asta.

Cele mai frumoase culori si plante frumoase am vazut in growurile organice. De aromele mugurilor nici nu mai vorbesc. Melasa imprumuta din aroma ei mugurilor, asa ca daca va plac cele pamantii sau lemnoase stiti ce trebuie folosit.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
they are soil amendments..
cojile de ou au calciu, desi se asimileaza mai greu in sol decat restul, iar zatul de cafea are mult azot. ca sa fie asimilate mai usor in sol cojile de ou pot fi intai descompuse in acizi, de exemplu otet..

nu as recomanda totusi folosirea de amendments in sol care nu are o activitate micro foarte evidenta, si nu le-as pune direct in ghiveci.. trebuie 2-3 saptamani de ""cooking" inainte.
 
C

CannabaPitbull

Eu va multumesc pt informatiile organice ,de la mine aveti like(?) Mai multe nu pot face. ###
 
Last edited by a moderator:

Latest posts

Latest posts

Top