What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Panou LED DIY cu CXB3070

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cateva imagini din gradina din ziua a 10-a si a 11-a de 12/12. Fetele (da, sunt toate femele) se dezvolta foarte frumos si au inceput sa arate pistili peste tot.

L.E: Nu am mai avut niciodata pana acum plante care sa intre in flower asa de repede dupa trecerea la program de 12/12, adica la mai putin de o saptamana. Tind sa cred ca este meritul ledurilor pentru ca toate sunt in aceasi faza de inflorire, iar stretchingul, cel putin pana acum, este mai mult decat acceptabil.












Mai multe imagini gasiti in albumul Bagseed Grow
 
Asta cu aratatul repede al pistililor tine de maturitatea plantei. Si mie mi s0a intamplat sa vad pistilii la 3 zile de 12 cu 12 si nu aveam cxb3070. Plantele aveau 2 luni . Langa ele erau unele de 3 saptamani de vegetatie si le-au mai trebuit doua sa vad pistilii
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Asa este, dar cred ca si lumina si faptul ca in ultima saptamana temperatura in growroom a scazut cu vreo 3-4grade a grabit inflorirea. Cate un preflower mai aveau pe ici pe colo, dar acum deja se formeaza muguri.
In acelasi spatiu am mai vegetat doua plante timp de vreo 60-70 de zile (Mazar si AK47) si desi era vorba de un grow hidroponic imi aduc aminte ca mugurii au inceput sa se formeze dupa primele doua saptamani.

Ca au inceput ele inflorirea mai devreme nu-i bai. Sa vedem cand vor termina, ca asteapta la rand sa le ia locul niste sative pure :biggrin:
 

aperson

New member
Wow nice. Romania!!!! :)) Îți dai seama ca am aterizat aici căutând sa vreun magazin în România care sa aibă cxb-uri.
Foarte tare diy!
 

greeninvasion

New member
Daca vreti leduri mai ieftine va recomand Bridgelux seria Vero 18 si 29. Eficientele COBurilor (nu sunt facute de mine, ci de un user de pe alt forum):

Z


Semnificatia coloanelor:
- amps - amperi
- lm xxC - lumeni la temperatura jonctiunii COBului de 25/50 grade C (temperatura interna a chipului)
- vf xx - tensiune (forward voltage) la 25/50 de grade C
- 50c dissW - watti de lumina (adica din cat consuma scazi ce se transforma in caldura) "imprastiati" la 50 grade C
- 50c lm/watt - lumeni per watt emisi la 50 grade C (temperatura interna)
- 50c % - eficienta (cat la suta din watii consumati sunt transformati in lumina)
- $/PAR W - dolari cheltuiti per watt PAR (Photosynthetic Active Radiance) emis (cred ca a folosit preturile de pe digikey)
 

greeninvasion

New member
Vad ca nu vrea de nici o culoare sa imi ia imaginea.

O gasiti aici imgur.com/AukJ2Tk

PS: Poate o introduce vreun admin in postul original si le sterge pe restul ca n-am reusit sa gasesc butonul de edit. :(
 

fenomeno_djo

Active member
Dumnezeule mare, la cata iarba o sa scoti de-acolo poti tranchiliza o herghelie !!! Moama...cata e!!!


Salut hemp! Ca bine-ti merge mosule, he-he :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dumnezeule mare, la cata iarba o sa scoti de-acolo poti tranchiliza o herghelie !!! Moama...cata e!!!


Salut hemp! Ca bine-ti merge mosule, he-he :D

Daca imi este permis un citat nu tocmai academic din Parazitii (doar de dragul artei):

sa-mi sugi p#*a doamna,
am fumat-o pe toata
:biggrin:

Chiar o herghelie nu a tranchilizat, dar de cand am terminat runda asta aproape ca am si fumat-o. Noroc ca ledul sta rece la putere mica si pot sa-l tin aprins si vara.
:tiphat:
 
K

KapnobataiZ

Zice ''anchetami-ai p##a doamna" :)))))E destul de academic spus pentru cineva care vrea sa-ti faca rau pt.ca ai o plantatie de iarba in scopuri recreationale sau chiar medicale!Nu e nevoie de cenzura pentru specimenele astea!
 
Last edited by a moderator:

james88

New member
inteleg ca au un randament bun w/lm dar totusi mi se par un moft.
adica pentru a scoate 88.000 lumeni 550 w ai nevoie de 11 module care costa vreo 600$
daca mergi pe un hps de 600w ai 90.000 lumeni care costa cu tot cu restul celor necesare undeva la 150$.
nu incerc sa conving pe nimeni ca sunt mai bune hpsurile fata de leduri ca nu detin vreo firma producatoare, dar totusi mi se pare exagerat pretul
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cate hps-uri schimbi in 10 ani? PAR-ul ce zice? Caldura?
Tu cred ca gandesti la nivel comercial, short term. Ia-o pe termen lung pentru personal use, si vezi cum e atunci. Si daca reusesti si sa cresti/fumezi ceva crescut sub leduri, te convingi oricum, zic eu.
 
Top