What's new

OUTDOOR - PYTANIA

Mundek

Member
do 5 l. doniczki w upalne lato wypadałoby podejść codziennie (góra co 2) ,więc jak już to te 20l ,ale i tak nie polecam - lepiej do ziemi , no chyba że piach naokoło:).
pozdrawiam.
 

Rolnik

Member
Do af dalbym 10 l, korzenie beda mialy wiecej miejsca a i gleba wolniej bedzie schla bo w doniczce tak malej w lato bedzie masa biegania, mialem es w 20 l doniczce w lato w jeden dzien wypijala okolo 3 litrow wody, na nastepny dzien byla oklapnieta juz i z razna znowu musialem biec. Keramzyt tez prawie nic nie dawał.
 
M

Mr.TopTop

@mundek, @finger Ci powie bo ma troszeczkę doświadczenia, pozdro top :)))
"keramzyt to gówno"
hyhyhy - ------------>>>>>>>
 

Blancik

Member
A przy mniej więcej 17l ziemi i 3l perlitu jak szybkie będzie parowanie? Wiadomo, że nikt pogody nie przewidzi ale myślę, że perlit będzie dobry do podtrzymania wilgoci w "wiaderku". A może lepszy będzie hydrożel?
 

Blancik

Member
Nigdy w wiaderku nie sadziłem! A jak coś robie to staram się dowiedzieć czegoś od osób które mają doświadczenie w danej kwestii. I Szot nie bądź takie podejrzliwy!
 
M

Mr.TopTop

Sposby różne są, a jeden z nich :)
kopeisz dołek robisz mieszankę na flo i zapełniasz do połowy wykopany dołek,
kładziesz twardy karton na warste ziemi i zasypujesz mieszanka na weg, po czasie korzenie rośliny przebijają zmiękniety karton i dostają nawozy flo, metoda bardzo dobra, nie trzeba jeżdzić, deptać ścieżek, tylko na zbiory - pozdro top :)))
 

Mundek

Member
oki , nie tragizuję:) , ale razu pewnego kolega sympatyczny nakręcił mnie na 20 l worki(podziurawione) w ziemi wkopane i potem żałowaliśmy razem :) ,tym bardziej że 2 krzory zostały w pokrzywisku nieskrępowany i kolosalna różnica w oczy kolała? kolła? hehe( nie były to af dla pełnej prawdy).
wersja TopTopa jest topowa, stosuję bez kartonową :) ,ale karton-separator brzmi nowocześnie.
pozdrawiam.
ps.przejechałem dziś 40 km na nartach- 20 pod górkę(wyciąg) i 20 z górki:) -nogi z waty , ręce mnie nawet bolą hehehe.
 

m4c

Member
Jeżeli w kwietniu posadziłbym w boxie sadzonki na out'a, po tygodniu czy dwóch przełączył je na 12/12 i zaraz po pokazaniu płci od razu wrzucił je na spota to czy wrócą do vega? Czy nie będę miał problemów z hermieniem?
 

Chmurek

Member
Jeżeli w kwietniu posadziłbym w boxie sadzonki na out'a, po tygodniu czy dwóch przełączył je na 12/12 i zaraz po pokazaniu płci od razu wrzucił je na spota to czy wrócą do vega? Czy nie będę miał problemów z hermieniem?
Śmiało, jest to metoda sprawdzona. Coś jakby reveg.
 

mistaP

Member
A przy mniej więcej 17l ziemi i 3l perlitu jak szybkie będzie parowanie? Wiadomo, że nikt pogody nie przewidzi ale myślę, że perlit będzie dobry do podtrzymania wilgoci w "wiaderku". A może lepszy będzie hydrożel?


perlit rozluźnia podłoże a więc przyspieszy parowanie, za to hydrożel magazynuje wodę więc będzie zdecydowanie lepszy

a na przyszłość czytaj ten watek na bieżąco to wszystko ci sie rozjaśni i nie będziesz musiał się dopytywać
 

kov

Polskaaa, bialo-czerwonaaa
Jeżeli w kwietniu posadziłbym w boxie sadzonki na out'a, po tygodniu czy dwóch przełączył je na 12/12 i zaraz po pokazaniu płci od razu wrzucił je na spota to czy wrócą do vega? Czy nie będę miał problemów z hermieniem?

zakładam że chcesz wiedzieć czy będą męskie czy żeńskie przed posadzeniem. Otóż nic się nie stanie złego jeżeli tak zrobisz, wrócą do vega na pewno, nie będzie problemu z hermieniem. Ale nie wiem czy to ma sens, roślina na vegu po ok 3-4 (lub troszkę więcej) tygodniach od wyjścia z ziemi i tak się określi płciowo, niewiele czasu zyskasz jeżeli po dwóch tygodniach przełączysz na 12/12.

Poza tym i tak masz czas do końca maja jeżeli chodzi o przesadzenie na spota, chyba że umiesz rośliny dobrze zahartować. Wcześniejsze przesadzenie może być niebezpieczne, 15 maja zimnych ogrodników!

pozdr, kov
 

m4c

Member
Ale nie wiem czy to ma sens, roślina na vegu po ok 3-4 (lub troszkę więcej) tygodniach od wyjścia z ziemi i tak się określi płciowo.
O LOL zawsze myślałem że dopiero po przełączeniu na 12/12 roślina pokazuje płeć. Ale jako boxik mam tylko pc-bude z 2x23w świetlówkami więc pewnie zajmie im to więcej niż 3-4 tygodnie? No i boję się czy nie będą za duże po dajmy na to 6 tygodniowym wegu aby je komfortowo przenieść na spota?
 

Chmurek

Member
zrób tak jak chciałeś. kov Ci tylko przedstawił jak wygląda sytuacja orientacyjnie.
Ciężko przenosić kilkutygodniowe rośliny, a w pc po kilku tygodniach wega się nie zmieszczą.
 

BlinD

Active member
co do sadzenia w wiaderkach i ograniczaniu parowania to polecam na wiaderka zrobić gółka z grubszego materiału (np. filc itd) z rozcięciem do polowy i zrobić kołnierz na roślinę. podczas deszczu przepuszcza wode, ogranicza parowanie, nie rosną chwasty w doniczce, można sypnąć nawozem z wierzchu- powolne wchłanianie, możesz też kupić kokosowe krążki ale nie wiem jak z rozmiarami : http://www.agro24.pl/category/50,krazki-kokosowe-aw-disk
 
D

dEv-9

Siema!
Pytanie dotyczy uprawy na spocie ktory jest na choinkach w lesie.
Ziemia tam jest chyba o niskim PH...
w poprzednim sezonie robilem tak: na kazda rosline dawalem 20 litrow mixu torfu z ziemia ph 7, lecz po paru miesiacach od wsadzenia ziemia sie chyba zakwasila i roslina hamowala wzrost, zolkly liscie etc chociaz byl nawoz... zauwazylem ze sie poprawiaja po podlaniu roztworu z dolomitu, delikatnie ale sie poprawialy jednak nie odzyskiwaly wigoru, i tak z kazdego krzaka bylo po 15 gram zbioru co na outdoor jest chyba smiesznie malo, dobrze ze zebralem z 20 krzakow jaranko hehe jedyny plus, ale najebalem sie ladnie i wolalbym wyciagnac wiecej w tym roku.

CO POLECACIE? ZEBY I NA "CHOINKACH" DOBRZE ROSLO?:)
 
Top