What's new

Outdoor 2012

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Arata sanatoase. Ale mele sunt mai mici dar nu-i nimic, macar experimentez... Pe Afghan Kush o las sa creasca normal dar pe S.A.D. o sa incerc un FIM, mai ales ca saptamana asta o sa fie putin mai racoare si cam in doua saptamani o sa apara preflowers, o sa vad ce se intampla...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce-mi place sa vad cum se intind plantutele dupa soare in primele ore ale diminetii, bucurandu-se de aerul racoros :

zici tu ca nu le prieste vremea, dar la cum au crescut in astea 2-3 zile de la ultimul update, o sa ai niste mici monstrii in toamna..

succes! :joint:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Au inceput sa se dezvolte de cand am inceput sa le dau zilnic vreo 6L de apa in care pun nutrienti de la GHE (mi-au ramas niste resturi - insuficiente pentru un grow hidro - si am zis sa le folosesc in scopul asta).

Vreau sa le ud acum cat pot de des si de mult ca sa aiba timp sa isi dezvolte radacini si sa le infiga cat mai adanc , incat sa ajunga la cel putin 50-60cm cand va icepe inflorirea ( adica in prima jumatate a lui Septembrie).

Ma gandeam sa le dau si niste ingrasamant universal de gazon (NPK 15-15-15) ca am vazut ca ala chiar face minuni in ceea ce inseamna masa vegetala (dupa 2 fertilizari cu respectivul complex trebuia sa tund iarba in curte si de 2 ori pe saptamana - cei drept in luna Mai, cand temperaturile erau normale).

Daca nu le-as duce apa nu cred ca s-ar dezvolta cine stie ce.


Intrebare : daca apar si masculi intre ele sa-i las sau sa ii tai ? Grow-ul asta nu e pentru bud ci doar pentru placerea de a creste aceste plante, asa ca nu m-ar deranja daca s-ar umple de seminte.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu vad de ce ai lasa sa se umple de seminte, mai ales ca, acele seminte, fiind facute outdoor, vin cu o mare posibilitate de a fi dintr-o polenizare intamplatoare. adica, de placere le cresti, dar budul (de planuiesti sa il folosesti) va fi mult mai bun daca ai doar cateva seminte produse de polenul adus de vant, decat sute sau mii de seminte aiurea. parerea mea, evident.. sunt plantele tale, tu alegi ce faci cu ele.

pentru veg eu iti recomand stropirea foliara, poti da cam odata pe saptamana (chiar mai des decat recomanda producatorul), seara sau noaptea, dai pana curge apa de pe ele. si in urmatoarele zile observi rezulatele si te minunezi.. daca cauti atent, vei gasi si variante bio. ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sa vedem cum evolueaza si decidem la momentul respectiv ce facem cu masculii (daca apar). Din cate imi aduc eu aminte incep sa infloreasca (ei masculii) pe la jumatatea lui August, cu o evolutie foarte rapida.

As incerca si foliar, dar este cam dificil sa ajung la ele pe intuneric (nu ca m-ar manca vreo lighioana, dar e o adevarata cursa cu obstacole sa fac slalom printre vegetatia spontana din jur), iar in timpul zilei nu ma bag la asa ceva ca le omor cu siguranta pe caldurile astea daca dau cu apa pe ele. Poate prind ceva momente mai inourate sa le dau un astfel de tratament.

Sa daug si sapun in solutia foliara sau o las asa, 'natur' ?

Si ca ai adus vorba de varianta bio, mi-am adus aminte ca am pe undeva intr-o cutie vreo 5 litri de wormcastings facut asta iarna, numai bun pentru ce le trebuie lor acum.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu unul nu folosesc sapun decat cand am vreo infestatie mai persistenta, si dau un remediu facut in casa.
fertilizatorii foliari au deja agentii de umectare inclusi, si se folosesc conform etichetei. de aceea, este foarte important sa ii folosesti in termenul de valabilitate si sa ii amesteci bine inainte de folosire.

ai putea folosi wormcastings-urile atat la radacina, cat si la un tea brew, pentru a grabi releasul de nutrienti. ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Rondul de dimineata prin straturile cu verdeata :
 

Attachments

  • BB code
    BB code
    29.8 KB · Views: 49
  • top_view.jpg
    top_view.jpg
    242.8 KB · Views: 24

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Bun spot ai daca il poti vizita zilnic...

E bun din punct de vedere al camuflajului (fiind vorba de o groapa suficient de adanca incat un om sa nu fie vazut din ea si destul de larga incat plantele sa aiba lumina directa aproape toata ziua) insa e foarte expus in calea unor rumegatoare (oi,capre,vaci, chiar si magari), ceea ce sporeste considerabil riscurile unui esec (anul trecut ditamai tufisul a fost halit de niste animale cu doar vreo 3 zile inainte de recolta).

Am uitat sa spun ca pe cea mai inalta planta si-a facut culcusul un ditamai paianjenul (maro deschis, aproape de culoarea pielii umane) care patruleaza in sus si in jos pe tulpina principala. Asta e un lucru bun zic eu, cel putin o perioada lacustele nu se vor cuibarii si ele acolo (sunt asa de multe anul asta !!!).

Din cauza ca plantele sunt puse in pamant afanat, cred ca un mic harciog sau un soarece de camp si-a facut - sau a incercat sa faca o vizuina sapand intre ele, dar nimic ingrijorator. Un pic de rahat de caine pus pe o bucatica de plastic va rezolva si problema asta.
 

marian123

Member
Am uitat sa spun ca pe cea mai inalta planta si-a facut culcusul un ditamai paianjenul (maro deschis, aproape de culoarea pielii umane) care patruleaza in sus si in jos pe tulpina principala.

Si eu am un paianjen la fel pe una din plantele mele , poate sunt frati :laughing:
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Astazi am observat pe o planta de a mea ca, in cateva minute, si-a facut panze din loc in loc un paianjen rosiatic destul de mare si l-am kilarit si am curatat panzele. Daca mai vad asemenea lighioane pe plantele mele, sa le las sau nu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
faci ce vrei cu ei, ideea e ca sunt benefici, daca nu te incurca nu ai de ce sa le faci rau. eu chiar ii mutam pe plante atunci cand ii gaseam in jur, pe alte plante.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Un mic update legat de plantutele mele : dintre cele 6 plante, una (cea mai mica dintre ele, crescand in umbra celorlalte) s-a dovedit a fi mascul, formand un ciorchine minuscul de bilute in varf, iar inca doua le banuiesc de acelasi lucru, bilutele formandu-se nu in varf ci la ramificatii.

In cateva zile voi stii sigur cu cate mai raman.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Hmm, deja apar preflowers... Stiu ca la masculi apar mai devreme dar ma tot gandesc, oare sa-i fac sau sa nu-i fac un FIM la una din cele doua fete a mele ? Au doar vreo 20 de cm...
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu zic sa nu o stresezi cu FIM. Mai bine fa-i pinching pe la jumatate si apleac-o apoi la 90 de grade, ca sa-i fortezi dezvoltarea de ramuri.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Dupa cum spuneam de dimineata, 3 dintre cele sase plantute si-au aratat cu desavarsire sexul :
 

Attachments

  • Masculi 01.jpg
    Masculi 01.jpg
    83.1 KB · Views: 22
  • Masculi 02.jpg
    Masculi 02.jpg
    100.6 KB · Views: 28
  • Masculi 03.jpg
    Masculi 03.jpg
    84.3 KB · Views: 22

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mama ei de seceta, nu mai creste nimic sub soarele asta nimicitor. Desi le-am dus zilnic cate 5-6L de apa plantelor (sunt bagate toate intr-o groapa de vrep 20L, umpluta cu pamant de la culturi mai vechi), le gasesc mereu seara pleostite, iar pamantul e uscat in profunzime (aproape 10cm).

Colac peste pupaza, afurisitul ala de harciog sapa in fiecare zi intre plante, probabil din cauza ca a descoperit o sursa de umiditate si racoare acolo.

In urmatoarele 4-5 zile nu o sa le pot uda si sper ca vor supravietui . Unul dintre masculi (cel din a treia poza, cu varful plin de cohones , a fost secerat (mai multa apa pentru celelalte). Ceilalti 2 ramasi mai au timp pana duminica sa arate de ce sunt in stare, dupa care vor fi sacrificati si ei.
 

MJgrow

Active member
Eu nu am mai fost pe la plante... dar la ce seceta este acum, nu cred ca a mai ramas ceva din ele. Totul e uscat...

Poate pe la toamna cand o sa fie racoare am sa trec pe acolo mai mult de curiozitate. Clar ca nu voi gasi mai nimic. Macar vreo 2-3 seminte de un experiment. Dar slabe sanse.

Orcum am renuntat demult, pana la urma nici pamantul nu m-a ajutat....ca sa nu mai zic de seceta. Nu ma vedeam carand sute de kile de apa pentru 4-5 plante amarate. Macar de era ceva calumea dar asa, chiar nu se merita.

Poate cand se lasa racoarea, bag ceva la cutie. Mai e oleaca pana atunci.... vreo 2 luni minim. Mai e si de fumat, si de plimbat. :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Cand am zis asta primavara ca urmeaza un nasol pt agricultura in general si pentru plantutele noastre dragi in special ati crezut ca bat campii. De la bunici am invatat ca trebuie ascultat instinctul cand e vorba de pamant si natura, iar la inceputul anului cand innotam prin nameti am simtit ca ceva nu e in regula.

Vorbesc desigur despre cursul natural al lucrurilor, nu despre situatiile particulare care implica utilizarea tehnologiei pt a combate efectele secetei.

Sunt foarte curios cum voi gasi plantutele saptamana viitoare. Sper ca cei cativa zeci de litri de apa carati in ultima perioada sa le dea suficienta putere de a rezista pana la urmatoarea mea vizita.

Cu ocazia asta va provoc sa dati un pronostic : in primul rand daca voi credeti ca le voi gasi sanatoase sa uscate, iar in al doilea rand , daca totul merge bine pana la toamna, cat credeti ca o sa iasa din ele.

Ceva pareri ?
 
Top