What's new

Outdoor 2012

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Nu spun asta pentru ca as fi vreun optimist dar eu cred ca vor rezista la cateva zile de seceta, dar asta depinde si cand anume o sa le vizitezi. Daca mergi la ele peste 3, 4 zile, eu zic ca o sa fie ok. Cat despre recolta, dupa cum aratau ultima data si avand in vedere ca nu au intrat inca in flower, as zice ca undeva pe la 30-50 g/planta... Tu ce parere ai ?
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu zic ca-i un an bun, dar trebuie sa uzi la ele. Oriucum, nu-ti face probleme, nu mor asa repede nici pe seceta, cateva zile rezista. de altfel lasarea frunzelor e un proces de protectie, ce le salveaza de la moartea rapida prin supraincalzire atunci cand nu mai e apa suficienta.
Si, desi nu cunosc genetica, cu ceva apa dusa si ceva nutrienti ar trebui sa ai cat sa te bucuri cateva luni de ele.
 

marian123

Member
Eu din ultimele poze trag concluzia ca sunt sanatoase dar mici . As zice ca poti scoate 50g pe una , oricum niciodata nu se adeveresc pronosticurile cu "cat iese la sfarsit"

Iar cu apa nu stiu ce sa zic . Personal ud la 3-4 zile pentru plantele mele cu cate 10L/planta si nu am avut probleme (poate ca nu sunt prea mari si nu consuma prea mult , mai tine cocos-ul apa mai bine in pamant si mulch-ul mai impiedica evaporarea) . Daca tu zici ca ai dus multa apa , eu as zice ca rezista 1 saptamana . Cel mai bine e sa nu risti , dar daca nu ai incotro , asta e .

Bafta :huggg:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu le duc mereu 6L de apa pe zi. Nutrienti adaug o data la doua zile. Cum nu am planificat acest grow, plantele stau intro groapa sapata cu o lopatica metalica de mana; groapa are cam 50 cm diametru si aprox 30 cm adancime fiind umpluta cu pamant recuperat de la un grow indoor (doua galeti de lavabil de 15l , amestec de Florasol cred, wormcastings si perlit. Nu tin minte daca in ameatec am pus si vermiculit. Stiu doar ca este mult prea mult perlit pentru o cultura outdoor pe vreme de seceta.

Plantutele sunt din punct de vedere calendaristic destul de mature fiind germinate undeva pe la inceputul lui Iunie insa au fost tinute in ghivece mici afara, deci cu temperaturi mari ma nivelul radacinilor, ceea ce le-a incetinit crestere. De cand se lafaie in groapa aia au prin viteza si efwctiv s-au dublat in mai putin de o saptamana.

Daca radacinile s-au afundat suficient de adanc incat sa se infiga in solul local nu imi fac griji prea multe pentru ca e sol lutos care retine umezeala.

Dupa cum spuneam nu seceta ma ingrijoreaza cel mai tare ci animalele rumegatoare care isi fac aparitia din cand in cand prin zona. Anul trecut am pierdut ditamai monstrul cu doar 3 ziile inainte de harvest din cauza unor astfel de rumegatoare. Sper sa se fi simtit bine - mie mi-au lasat doar ceva popcorn cat sa umplu un joint modest (dar cu efecte remarcabile).

Daca rumegatoarele nu dau iama as fi satisfacut cu ~80g.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Le hranesti, nu gluma... Cele 2 fete ale mele au o groapa ceva mai mare dar tot un mix improvizat: sol local(destul de bogat), vreo 10 l de florasol, niste mranita(nu prea bine compostata, ce-i drept) si vreo 3l de perlit. Recent a trebuit sa le ud mai des, de 4 ori pe saptamana din care de 2 ori cu Biogrow. Au vreo 5-6 seturi de frunze dar sunt cam mici inca, dar sanatoase. Inca nu au preflowers dar intr-o saptamana, doua e posibil sa apara. Pana la urma o sa le las asa, au naturele, fara nici un stres.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
mranita nu prea bine compostata nu exista. se cheama balegar..
Ma rog, poate nu m-am exprimat bine. Era negru, asemanator cu pamantul la textura, nu mirosea deloc a balegar dar langa gramada aia de mranita mai erau cateva paie ce se folosesc la asternut asa ca s-au amestecat din ele cu mranita mea si n-am mai stat sa le aleg. Daca era balegar, mai mult ca sigur ca ardeam rasadurile, au fost transplantate la 3 saptamani si erau foarte mici.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ok, doar ziceam ca, mranita, prin definitie.. e indelung compostata. (2-3 ani)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Salutare,

Un mic update legat de plantutele mele: aseara (mai precis asta noapte) am reusit sa ajung pe la plante ca sa vad in ce stare sunt si sa le mai duc niste apa.

Vestile sunt pe de o parte bune, pe de alta parte rele : din cele 5 plante ramase, 4 au supravietuit fara probleme, insa una a murit inexplicabil ( am gasit-o extrem de ofilita, aproape moarta, cu frunzele din partea de jos ruginite. Cele de sus nu erau uscate in schimb pareau palide si foarte vestede, ceea ce ma face sa cred ca problema a fost la nivelul radacinilor, iar vinovatul, dupa parerea mea , este popandaul care sapa intre ele ) .

Din cele doua femele ramase in viata, una a crescut exploziv (a ajuns la aproximativ 60cm), iar cealalta s-a dezvoltat doar un pic.

Masculii nu au evoluat foarte mult fiind probabil si ei afectati un pic de faptul ca o parte din radacini le-au fost expuse din cauza sapaturilor facute de popandau.

O sa revin cu poze cand o sa trec pe la ele pe lumina .
 

MJgrow

Active member
Ai o bafta paradoxala cu animalele cand vine vorba de out.

Tinem pumnii. Recomand cumva o metoda spre final cu o plasa... nu de alta dar sa nu patesti ca anii precedenti. In masura in care se poate, bineinteles.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Ti-au ramas doua femele, ca si mie, Hempfield. Tu te lupti cu popandaii, eu cu insectele. De fiecare data cand le vizitez gasesec fel si fel de insecte pe plantutele mele si deja vreo 2, 3 frunzulite sunt putin atacate. Am o intrebare insa. La una din plante au aparut ca nebunele plin de crengute mici la baza care, dupa mine, nu cred ca o sa apuce sa se dezvolte ca lumea pana la sfarsit. Cand ar fi mai bine sa ii fac putin pruning, acum sau dupa ce apar preflowers si are loc ultimul strech ?
 

marian123

Member
Am inteles ca flower-ul incepe la majoritatea plantelor predominate indica cand se atinge 14,25 ore (14 ore si 15 min) de lumina , asta ar trebui sa se intample pe 10 August conform calendarului

Am inteles ca si indoor s-a testat , s-a schimbat programul de la 18 ore lumina la 14 ore si 15 minute si de fiecare data plantele au inceput sa infloreasca .

Deci ar trebui sa fie valabil si pentru out cel putin pentru plantele hybride mai mult indica ? Adica de pe 10 sa pot incepe cu nutrientii de flower cu toate ca inca nu am vazut bud , exact ca la indoor ?

Ceva pareri ?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Nimic nu e fix atunci cand e vorba de natura. Si data aia poate fi influentata si de trainingul pe care il aplici, unele metode intarzie putin aparitia de preflowers. Cat despre nutrienti, din cate am citit eu, e indicat sa-i dai nutrienti de grow pana in saptamana a doua sau a treia de flower ca sa nu apara deficiente cand are loc streching-ul final, iar nutrienti de bloom doar atunci cand vezi primele preflowers(corectati-ma daca gresesc). Bafta la toti cu outdoor-ul !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce testezi indoor nu este niciodata valabil outdoor, datorita schimbarilor mult mai line are orarului de lumina. iar fiecare strain infloreste cand ii vine timpul, si merge in ritmul lui.
singurul lucru care il pot spune cu siguranta, este ca pentru a putea recolta ceva la timp, trebuie cel tarziu in ultima saptamana din august sa inceapa inflorirea. in rest totul e variabil.
 

guerillagrow

New member
Salut, am o planta in salbaticie pe care o vizitez foarte rar.Are tot timpul apa si soare din plin doar pamantul este mai saracacios (nisipos).Samanta a germinat in data de 10 iulie si in prezent are vreo 30 de cm si arata destul de bine.Intrebarea este daca am sanse la o mica recolta

PS Mai am o planta in alt loc dar momentan nu pot sa o vizitez.Sper sa postez poze cu plantele in curand.Multumesc!
 

MJgrow

Active member
Cred ca in conditii ideale va inflori la 14 ore si 15 minute lumina.

TInand cont de seceta, caldura excesiva, insecte si popandai... probabil ca va inflori ceva mai devreme... sau deloc in functie de situatie :)

Teoretic daca infloreste la 14:15 (hh:mm) insemna ca se poate tine lejer in toata perioada de flower la 14 ore. Ar fi interesant 1-2 ore in plus pe zi in conditiile in care nu o ia razna.(hermie).
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Iata un mic update 'foto' cu plantutele mele :
 

Attachments

  • Outdoor 1.jpg
    Outdoor 1.jpg
    186.9 KB · Views: 21
  • Outdoor 2.jpg
    Outdoor 2.jpg
    189.4 KB · Views: 19
  • Outdoor 3.jpg
    Outdoor 3.jpg
    119.3 KB · Views: 18
  • Outdoor 4.jpg
    Outdoor 4.jpg
    158.8 KB · Views: 20
  • Outdoor 5.jpg
    Outdoor 5.jpg
    240.2 KB · Views: 21

eska

Member
ce de cojones! pastrezi masculii pentru seminte?
saracele, rezista eroic la temperaturile de afara.
 

Latest posts

Latest posts

Top