What's new

Out tarziu - Double Gum & Purple Bud

didraro

Active member
Hai ca merge treaba din ce se vede. Sunt tare curios daca iti intra in flower pe inceput de Aug, din ce am citit prin thread ziceai ca deja le dai nutrienti de flower..sa inteleg ca daca nu le dai deloc nu prea ai sanse sa intre in flower sub bec? Sper ca am inteles bine

PS. Avem un drum destul de similar din ce vad, tot 8 bucati, tot impartite jumate pt out tarziu jumate pt indoor. Sunt curios sa comparam rezultatele la final, asa de distractie :smoker: Urmeaza sa le bag si eu azi in ghivece mai mari si le trec la 12/12..tic tac tic tac
Image from iOS (1).jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
... Sunt tare curios daca iti intra in flower pe inceput de Aug,...
Si eu.. :biggrin:
Vreau neaparat sa vad care din Double Gum is masculi, ca sa-i separ de turma.
din ce am citit prin thread ziceai ca deja le dai nutrienti de flower..sa inteleg ca daca nu le dai deloc nu prea ai sanse sa intre in flower sub bec? Sper ca am inteles bine
Da, ai inteles bine, le dau flower fert doar pt ca are mai putin azot si cand is infometate de azot intra mai usor in flower.
Asta-i intentia, sa vedem cum raspund fetele, poate cand le scot afara le apuca re-veg-u' (doamne-fereste!) :LOL:
PS. Avem un drum destul de similar din ce vad, tot 8 bucati, tot impartite jumate pt out tarziu jumate pt indoor. Sunt curios sa comparam rezultatele la final, asa de distractie :smoker: Urmeaza sa le bag si eu azi in ghivece mai mari si le trec la 12/12..tic tac tic tac
Scot doar 6 afara, doua raman in dulap pt micro - Pineapple Chunk si Peyote Critical.
Tot is la capitolu' experimente, asa ca-s sanse sa iau clone din ele (topping) si sa le scot si p-alea afar', inradacinate desigur.
Asa ca poate ai dreptate cu 8 afara. :eyelash:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ok, sa recapitulez (pt mine...):
- 2 iulie au iesit Purple Bud si cele doua Double Gum mari. Astea au 4 sapt acum.
- 7-8 iulie au rasarit Pineapple Chunk, Wappa si Peyote Critical. Varsta, 3 sapt.
- 10 iulie am dat lumina la 12/12
- 13 iulie au iesit ultimele doua Double Gum. Junioarele, 2 sapt.
Fetele au varste intre 4 si 2 saptamani, is la lumina 12/12 de 3 sapt, au un total de 73W SIL intr-un spatiu de 57/36/115 cm - 6 becuri 8,5w 4000 K si doua 11w 3000 K, circulatie interna cu supliment de CO2 diy, hranite doar cu flower fert General Organics npk 2-3-4, suplimentat cu Cal-Mag Fort Specialcare de la Adfert (lichid), au fost primit si-n sol o lingura de epsom salt la 5L, la amestecul de sol am adaugat deasemenea nelipsitul Soil Plus iar ca stimulenti le-am dat cate o tura de Top Max, Root Juice si Alg-A-Mic de la Bio Bizz. Pe rand...
Par destul de bine dezvoltate, una din junioare e cam palida... stam cu okiu' pe ea.
31iulie.jpg
Desi toate-s indica, cea mai "indicoasa" din toate este Purple Bud (dreapta sus), fiind si una din cele mai varstnice.
Vin tare din spate P. Chunk (st sus), Wappa (mijloc jos) si Peyote C (mijloc sus).
Cred ca sapt asta voi scoate afara, inflorite sau nu, din cele feminizate.
Nu vreau sa fie prea inghesuite acum, cand stau cu ochii dupa boashe (D Gum).
Petele albicioase de pe frunze is de la apa f calcaroasa pe care o pulverizez.
Cred c-am terminat cu pulverizatul ca si-au dezvoltat ceva sistem radicular si deja le ud prin tava, rh-ul nu mai e o pb.
Culmea e ca nu miros mai deloc pana acum, deci ori fac eu ceva gresit ori o fac prea bine.. :biggrin:
Exhaustul de la micro da direct in incapere iar de acolo e preluat de un vent de 125mm cu filtru care-l scoate afara pe cosul de fum, deci cum intru in camera simt mirosul. Sau lipsa lui. :LOL:

In ultima sapt am facut poze zilnic din acelasi unghi pt a monitoriza dezvoltarea, aici am pus-o pe ultima (cea de azi).
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cum au implinit o luna si au deja destul frunzis, am luat cate o mostra (frunza) din Double Gum si Purple Bud pt a le testa valoarea psihotropa... Pe dreaku'! Eram nefumat de doua luni. :laughing:
Am bagat frunza de 2gum verde si-am descoperit ca ma rupe. High energic, nu pute si half joint hitter. Promitator. :good:
Purple Bud e inca la uscat in bataia ventilatorului si dupa miros pare ca are ganduri necurate cu mine.. :biggrin:
Voi edita mai tarziu postul asta cu smoke report despre P Bud..

Dar tineti cont va rog de doua chestii:
1- sunt binecuvantat cu o toleranta scazuta, ceea ce inseamna ca ma rup cu 0.1 mai bine decat altu' cu 1g;
2- n-am fumat nimic de aproape doua luni, ceea ce inseamna ca toleranta aia scazuta e amplificata
Totusi am o excelenta memorie cognitiva si placebo-ul este exclus. Adica nu mi se pare, ci chiar is rupt in gura, calaresc dragonu' de o ora jumate si nu pare deloc obosit. Yyyyyhaaa! 🤠

l.e.
Am fumat frunza de P Bud seara imediat dupa 10, high-ul s-a strecurat ca un sarpe si m-a prins intr-o incolacire placuta.
Daca nu ma lovea o sete cumplita aproape ca nici nu-mi dadeam seama ca-s luat, atat de discreta euforia.
Nimic discret insa despre tranchilizare, prevad ca asta o sa-mi dea un couchlock de zici ca m-a lovit taser-u'... :biggrin:
Ma bucur c-am nimerit un soi bun de pus in pat (in freza), chiar aveam nevoie de unul d-asta. :good:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Tengo... cojones? :biggrin: Mi se pare mie sau astea-s boashe?
2gumcojones.jpg
S-a umplut bine box-ul dar am avut eu grija sa le tund din frunzele mari, odata ca am nevoie sa fumez ceva si mai fac loc pt lumina, c-asa-i la micro, aglomeratie..
5aug.jpg
Au aparut si fetele! La Purple Bud nici o surpriza, doar samanta era feminizata, dar placerea a fost sa vad Double Gum:
2gum5aug.jpg 2gumgirl.jpg
Cel putin asa sper...
Pana acum vad un baiat si doua fete in septelu' Double Gum, daca vedeti altceva, va rog corectati-ma. :tiphat:
 

didraro

Active member
Is curios, cand le transporti afara le duci cu ghivecele astea si le translplantezi direct in pamant/ghiveci mare la locatie? Ma gandeam sa le scot si eu sapt asta dar fiind asa mari s-ar putea sa intampin probleme la transport, tu cum le transporti in siguranta?

Ps. felicitari pt dominisoare!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ma gandesc ca apropierea fata de zona aia unde urmeaza sa le planteaza.. e singura care ar putea explica de ce omul nu isi face aceste probleme. poate tu, insa, trebuia sa le plantezi in ghivece mai mici si sa le scoti mai devreme, daca iti faci probleme de genul.
Eu le calculam sa intre in un rucksac, cam atatea plante cam cate gropi credeam ca voi fii in stare sa sap in ziua aceea.. si daca era nevoie mergeam de mai multe ori. dar, in orice grow guerilla as prefera mai multe plante mici decat una mai mare. deci trebuie gasit un echilibru bun pt fiecare.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Is curios, cand le transporti afara le duci cu ghivecele astea si le translplantezi direct in pamant/ghiveci mare la locatie? Ma gandeam sa le scot si eu sapt asta dar fiind asa mari s-ar putea sa intampin probleme la transport, tu cum le transporti in siguranta?

Ps. felicitari pt dominisoare!
Mersi! :tiphat:
Da, in ghivecele astea le transport, fac o cutie din carton cu fagure (6 buc) si le strecor binisor inauntru dupa ce am plasat cutia intr-o sacosa mare de rafie (shopping bag). Daca se fac mai inalte, cresc inaltimea cutiei sa acopere.
Doar le strecor in faguri, daca-s mai largi plantele decat celula individuala se strang frunzele si stau binisor ca nu calatoresc departe. Neaparat cutia sa aibe fund si fac gauri pt ventilatie, desi nu stau mult in ea.
Manerele lungi ale sacosei is convenabile daca pui o cutie mai inalta, poti transporta plante inalte de 45-50cm cu alea, daca ai ghivece nu mai mari de 12-13cm latura, eu am de 11/11/12cm.
Fiind o incinta moale dar in acelasi timp rigida (carton, de..) le tine ferm dar bland, n-am avut niciodata pb cu asta.
Cateodata cand is mai inalte de 50cm folosesc rucsac ca explo sau orice alta geanta care sa acopere inaltimea, doar sa nu le transport culcate.
Locatia e pregatita de-o luna, nu mai am nimic de sapat acolo. :good:

Fac mai putin de 10 min pana la locatie, dar am folosit locuri in care imi lua pana la o ora jumate sa ajung.
Bineinteles, le transport noaptea dupa 12.
 

didraro

Active member
Am inteles, cel mai probabil am asteptat putin cam mult sa le scot..asta e, pe viitor voi sti mai bine. Ms de ponturi baieti, si spor la treaba in continuare!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cum boashele au crescut multe si mari, a trebuit sa scot afara masculul dar l-am si imperecheat cu mireasa lui de aceeasi varsta:
insuratzeii.jpg
S-a mai facut ceva loc in dulap dar se goleste in 2-3 zile ca tre' sa scot si restu' la plaja:
10augRarite.jpg
Vor ramane inauntru doar Pineapple C si Peyote C in prim plan pt micro grow.
Vad ca (si) Pineapple s-a polizat un pic (st sus) si s-a cam lungit, trebe sa ma misc mai repede... :LOL:
Cea mai maiestuoasa figura imi pare a Purple Bud-ului (dr sus), urmat de Wappa (st jos).
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Azi mi-am facut timp de le-am spalat radacinile fetelor, au primit cate 3L cu furtunul de acvariu si a durat cam 30-40 min/planta. Probleme cu ph-ul, asa cum se vede aici, Pineapple Chunk e cea mai lovita (st sus):
phbulit.jpg phnasol.jpg
Aventura asta mi-a reamintit de ce ma feream de grow-uri multistrain: din comoditate.
Cand ai mai multe soiuri in aceeasi tava le uzi pe toate cu acelasi lucru, dar nu toate raspund la fel la apa/nutrienti.
Double Gum au fost cel mai putin afectate de treaba asta urmate de Purple Bud, dar amandoua soiurile is f sensibile la udat, li se curbau frunzele-n jos pana la sfarsitul flush-ului dar si-au revenit cand am terminat si le-am pus la loc in dulap.
Pe locul trei la rezistenta vine Wappa, apoi Peyote Critical lovit aproape la fel de rau ca P Chunk ( a doua poza, cea din st).

Macar am aflat ce si cat poate sa duca fiecare, o sa le fac cate o "pompa" de udare separata si le dau in functie de cerinte. Bine ca nu m-am incurcat cu zeci de bucati din coishpe strain-uri.. :biggrin:

Am revizuit santul de plantare, am scos din "ghivece' worm casting-ul si am completat cu inca un strat de nisip pt drenaj peste ce se vede-n poza
sant.jpg drenaj1.jpg drenaj2.jpg inghiveci.jpg

Fiecare are cate un strat de 20-22cm de pietre, pietris si nisip pe fund pt drenaj.
Acum e canicula, dar urmeaza ploi abundente si daca nu se surpa transeea, le ineaca potopu' asa ca...
Da, nu vi se pare, am folosit sparturi de ciment, caramizi si moloz pt drenaj, peste care am adaugat nisip fin. Git're done! :LOL:
Amestecul de turba/perlit il adaug in momentul plantarii, deocamdata am testat capacitatea de drenaj (OK!) si cu ocazia asta am tratat gaurile cu AlgAMic de la BioBizz, pt bacterii benefice.

Nu m-am repezit sa plantez afara fetele pt out, vreau sa le mai tin sub observatie 2-3 zile si mai mult ca sigur c-o sa iau si niste clone, asa ca le las timp sa se mai dezvolte crengutele. Deocamdata au 30-40cm inaltime cam toate.
Dar cel tarziu luni le plantez, ca-s deja in sapt 3 de flower si p-orma raman prea mici (no bud...).

Mirii parca s-au intors din flower si au dat-o iar in veg, i-am scos in sapt 2 afara asa ca n-ar fi vreun soc sa revegeteze.
Nici o pb, mai multe seminte! Azi au depasit 50cm si se vede dupa noile internoduri ca s-au dezvoltat serios, se pare ca le prieste soarele, bine ca au trecut de socul initial ca le-am pus direct fara nici un ecran (folie) provizoriu pt tranzit.
Au stat chircite (frunzele) cateva zile in soare, azi erau intinse ca mana milogului. :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu'sh ce dreaku se-ntampla dar nu-i mai dau de cap cu ph-u' ala...
Azi mi-am bagat picioarele si am transferat 3 (din 4) afara, plantate in turba cu humus (Agro) fara perlit, cica are ingrasamant pt 6 saptamani... ori se fac bine, ori dau coltzu'! :LOL:
Am mai lasat un Double Gum in dulap ca inca nu si-a aratat florile si nu pot risca pana nu se vede clar ce e.
Dar am scos afara Purple Bud, Wappa si o Double Gum (de sus in jos), noroc c-am bagat de seama ca "ghivecele" din ceramica (tigla) se incing la soare asa c-o sa le pun alte tigle pt umbra pe 3 laturi - est, sud si vest. Azi ploua.
plantate.jpg
Sper sa nu le loveasca strech(ea)ing-u' prea tare, PBud si Wappa is in sapt 3 dar astalalta deabia a intrat in floare, daca intra in reveg o sa m-apuc sa trag de ea, training and shit... :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
La cateva ore de la plantare au dat prima proba: anduranta :LOL:
A dat o furtuna d-aia de ziceam ca smulge acoperisu' da' n-a smuls decat crengi c-am gasit d-astea in curte de la copaci 2-300m mai incolo...
Am dat o fuga prin vijelie ca sa vad daca a cazut ceva pe plante, se pare ca nu. Poza e luata dupa miezul noptii
potop.jpg
M-am gandit bine cu drenaju' ala... dar e loc si de imbunatatiri, o sa mai sap un pic in jos pe dreapta si inalt in stanga sa evit baltirea. Dar si asa totul e ok! :good:
Azi dimineata le-am gasit vesele si nepasatoare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar fi ajutat un strat de pietris la fund, sau chiar un sistem de tip french drain daca planuiesti sa folosesti locul ala mai multe sezoane..
Ideea e buna. Sunt curios daca departarea de alte plante ajuta cumva la limitarea daunatorilor.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Buna idea cu tranșeele! Credeam ca-s singurul de pe aici care se pregateste dar nu, @piramidon este colonelu'.
Pot campa cu un bong tip grenada? În șanț? :joint:

Ce stiti despre agricultura care nu este expusa toata ziua la soare? A experimentat cineva greenhouse, sera, in aer liber cu pomi fructiferi sau alte tipuri de copaci? Chiar daca rezultatul poate fi mai mic. Pot imprumuta gustul de la pomii fructiferi? (Sau ce o fi)
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ar fi ajutat un strat de pietris la fund, sau chiar un sistem de tip french drain daca planuiesti sa folosesti locul ala mai multe sezoane..
Ideea e buna. Sunt curios daca departarea de alte plante ajuta cumva la limitarea daunatorilor.
N-ai vazut pozele? Au un strat (in medie) de 20cm de pietre, pietris si nisip, asta-i drenaju'.
Vb aia: apa trece, pietrele raman. Le-am testat si inainte de plantare iar furtuna aia a fost proba de foc pe care au trecut-o cu brio. :tiphat:
Inteleg, te referi la a incepe de jos cu un strat de pietris marunt pt a minimaliza contactul cu solul si a promova scurgerea...
Data viitoare asa o sa fac. Dar oricum le bag si pietre mari care someaza p-acolo si completez volumul drenajului.
p.s.
Asta e "french drain", doar ca o varianta mai aparte... :biggrin:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Buna idea cu tranșeele! Credeam ca-s singurul de pe aici care se pregateste dar nu, @piramidon este colonelu'.
Pas colonel, adjutant chef :biggrin:
Pot campa cu un bong tip grenada? În șanț? :joint:
Te rog. :tiphat: Am sapat si doua trepte (are 70cm h santu') pe care stau de bag un cui si le admir.
Ce stiti despre agricultura care nu este expusa toata ziua la soare? A experimentat cineva greenhouse, sera, in aer liber cu pomi fructiferi sau alte tipuri de copaci? Chiar daca rezultatul poate fi mai mic. Pot imprumuta gustul de la pomii fructiferi? (Sau ce o fi)
Daca te referi la iarba, e valabila treaba aia cu minim 6 ore de expunere directa la soare, altfel ies mai pricajite fata de cele "bronzate". In sant de ex, is expuse in plin soare de la 9:00 la 15:00, nici nu vreau mai mult ca-s aici pt viteza, nu kg..
Si eu unul evit sa plantez langa pomi fructiferi ca aia atrag cele mai multe insecte daunatoare.
Plantasem o serie de autoflower pe langa niste fructiferi si a fost anu' ala o invazie de omizi de mi-au halit jumate din plante in ultimele doua sapt de flower... Auzeam omizile rontaind de la 10m, la propriu! Deci mai hacana de fructiferi.
Daca n-ai incotro, pregateste-te de interventii dese si intense. Eu am fost mai delasator si am pierdut jumate din ele.
 

Latest posts

Latest posts

Top