What's new

Out tarziu - Double Gum & Purple Bud

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Pan-la urma am zis sa fac un mic jurnal (si) pt out-ul tarziu, nu de alta dar mi-ar fi mai usor pe viitor sa-mi vad rezultatele si greselile grupate intr-un thread in loc sa le fugaresc pe unde-s imprastiate..

Strain: Double Gum - regulate :biggrin: , Purple Bud si Wappa - feministe :LOL:
Seed bank: Sensi Seeds, Paradise Seeds

Primele seminte au scos cotiledoanele pe 02 iulie, mai astept dupa inca doua Double gum sa iasa, is deja crapate dar n-au iesit inca din sol.
De data asta am planuit sa sap un sant. Inca nu stiu cat de mare-l voi face dar va fi de min 1m latime si 2m lungime, adancime va avea cam 60cm, pe margini voi ingramadi si compacta solul ca sa formeze un val, nu pt protectia vizuala ci vreau sa feresc plantele de luminile stradale.
Locatia prezenta e ferita atat de ochi iscoditori cat si de lumina (led) stradala, dar avand in vedere ca plantele vor sta pana in octombrie, tot atunci cad si frunzele iar lumina va ajunge negresit pe plante daca nu iau masuri preventive de-acum.
Bineinteles ca voi asigura drenaj in caz de ploi torentiale, oricum nu plantez direct in sant ci vor avea o forma oarecare de... ghivece.
Poate niste lazi nasoale din capete de scanduri vechi, se poate si impletitura de lemn/nuiele zidita cu chirpici, posibil o zideala tip soba (cu pamant) din resturi de caramizi tiganesti si/sau tigle vechi, posibilitati is multe.
Am timp 2-3 sapt sa ma hotarasc pana le mut din dulap afara. Santul il incep imediat!

Asa ca (re)postez pozele cu inceputul proiectului, straduindu-ma sa fac update-uri saptamanal... ish... :biggrin:
Vestea cea mai buna e ca proiectul asta m-a fortat sa termin si dulap-ul de back up (micro grow) care acum e complet functional.
veg box.jpg
2gum&purplebud.jpg
outiste2022.jpg


Usa-i legata cu sfoara pana se rodeaza chederul si se mai lasa, altfel o arunca din magneti. Adica o impinge/deschide, i-am pus niste magneti comunisti de mobila ca inchizatoare.
Deasupra au un dom de minisera cand e usa inchisa, circulatia aerului e asigurata iar domul protejeaza de uscarea accelerata pt ca minivent-ul merge non stop.
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Se pare ca lumina era cam slabuta asa c-am inlocuit cele doua 8,5w cu 11w fara dom.
Sa vad daca se mai lungesc acum.
Inca mai astept doua Double Gum sa iasa din sol...
faradom.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mercix didraro! :tiphat:
Ma exaspereaza alea doua de n-au scos inca botu'... Dar le astept, dau cu pulverizatorul si astept...
Intre timp a scos coditza Pinapple Chunk, maine-l pun in ghiveci, va fi co-starul din show-ul indoor micro. :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
La cateva ore dupa Pineapple Chunk au scos coditza si celelalte' adik Peyote Critical si Wappa.
Le-am plantat si etichetat:
6iul22.jpg
grup.jpg


Nu le prea etichetez, dar de data asta-s mai multe si nu vreau sa-mi prind urechile-n soiuri..
Una din cele doua mironosite Double Gum si-a pudrat ratu' si l-a scos la aer, dupa cum se vede-n poza.
Pt cine nu s-a prins, cele fara eticheta is toate Double Gum. Regulate :biggrin:

Si inca odata, pe aceasta cale as dori nespus sa-mi var toate cele-n site-u' lu' peshte cu comenzile lui britanice cu tot. :tiphat:
"You're allright there, chap?"
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Yo-te d-aia documentez prin albume and shit: fenotipurile (ca si oamenii) se cunosc de mici - doublegum-u' ala din stanga se-ntinde ca milogu' la friptura, desi are aceleasi conditii si volum de sol ca fratii lui...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Azi au scos nasucu' Pineapple Chunk si Wappa, iar Peyote Critical e si el pe vine, deocamdata ne arata ceafa. :LOL:
Am scos din dulap si inspectat indeaproate cele doua Double Gum repetente.
Una era disparuta, adica am gasit doar carcasa goala a semintei si restu' lipsa. Am inlocuit solul si-am bagat inc-o boaba.
A doua e lovita rau de soarta, chircita si aproape clorotica, ii lipseste si o frunzulita din cotiledon. O las pana maine, daca nu-si revine, o schimb si p-asta ca pe cealalta.
allbut2.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
A iesit si Peyote, hai ca nu-i rau, am inceput cu 3 plante si am 6 dar astept 8.. :LOL:
08-07-22.jpg

Doublegum-u' ala cu pb a mucegait deci l-am aruncat cu totul si-am pus o noua samanta la-ncoltit in sol (ghiveci nou).
Imi-amintesc parca... cred ca ala era pt citrice ramas de la alt proiect, stiu clar ca cele doua ghivece au avut acelasi sol.

Temperatura e buna, umiditatea potrivita
tempbuna.jpg

Gata cu update-urile zilnice, ne mai vedem peste trei luni. :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
In sfarsit au iesit toate
toate.jpg

Le-am bagat la 12/12 de trei zile, in urmatoarele doua zile le mut in camera de flower si incep sa le dau nutrienti celor trei dezvoltate. O sa-ncep cu juma' de doza...
As fi sarit peste partea asta, dar vreau sa fie in floare cand le scot afara si nu merge sub led fara nutrienti.
CalMag-u' e de baza.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pune un ventilator pe ele ca sa se ingroase tulpina, poti adauga pamant ca sunt destul de goale ghivecele si rezultatul poate fi mai mare.

Peyote o sa fie interesant :joint:
Spor la crescut !
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mersi Zonele, o sa pun dar cand le mut in flower room, atunci le si transplantez in ghivece mai mari (1L) si le voi uda pe jos in tava, daca pun acum un cooler pe ele se usuca in max 1h. Astea-s doar ghivecele de start.. :tiphat:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
S-au mai lungit putorile...

lunganele.jpg


...iar azi le-am transplantat in ghivece de 1L, gata sa fie mutate in flower room.

transplant.jpg


Le mai gazduiesc in seara asta in veg box doar pt ca mai am cateva detalii de reglat, dup-aia le evacuez.

Desi e acelasi grup de plante in acelasi dulap, se vor desparti in doua: out-istele - Double Gum / Purple Bud / Wappa si micro indoor-ul - Pineapple Chunk si Peyote Critical, aici le tin pe cele pt out doar ca sa le bag in inflorire, apoi la plaja! :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cum mai toate au ajuns la sau au depasit al treilea internod (cu o exceptie), le-am bagat pe 1/2 doza de flower fert.

Poze, cand oi avea ce s-arat, vorba lu' Carlin: "Does she have any tits yet? Send me a picture of Lou Anne's tits!" :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Doua saptamani de 12/12, se pare ca se simt destul de bine in noul spatiu:
microinside.jpg
Are aceeasi suprafata ca cel de veg (57/36cm) doar ca asta e inalt de 1,15 m. (e acelasi dulap...)
Au mai pus ceva pe ele (internoduri) asa ca le dau doza intreaga de flower fert.
Distanta fata de becuri e de 40cm:
microheight.jpg
Afara-s 33° C, in dulap is 30, rh 47%. Avantajul cladirilor din chirpici. :good:
Le suplimentez rh-ul imediat dupa postare...

Daca am noroc, undeva pe la 1 august ar trebui sa fie in floare, cred c-o sa le scot afara pe la 10-15 aug.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mah, handelu' din chirpici nu e pus de dragu' mirosului ci din pricina fibrelor de iarba care-s mai marunte si mai dese fiind mestecate si predigerate. Dar se poate si fara balega. Eu unul as spala si usca la soare balega tocmai din pricina fibrelor.
De fapt, casa in care stau e facuta din paianta, diferenta e ca asta nu are balega-n ea, doar pamant si paie.
Eu o prefer p-aia de chirpici ca-i legat mai bine materialu' si nu se mai sfarama asa usor sa-ti cada-n cap la fiecare camion trecut pe strada. :LOL: Mirosul de balega se duce in cateva luni de la constructie dar eu oricum as spala-o ca-i mai sigur asa.
La toate tipurile de zidareala / tencuiala pe baza de lut eu le zic chirpici dar nu inseamna ca am dreptate de fiecare data.
Nici nu inseamna ca ma-nsel. :laughing:
Pot sa divaghez ca-i thread-u' meu... :biggrin:
Am inceput sa refac o parte din interior prin razuirea peretilor si tavanului si adaugarea unui strat de arakabe.
Adik chirpici japonez...
Am deja doi pereti (si juma' de tavan) mult mai estetici si mai stabili. Nu mai cade material din ei nici praf, iar daca o tin tot asa, ajung sa trag si finisaj (glazura) de pasta de var. Adika 100% arakabe. Inca n-am gasit fibrele potrivite pt asta...

Dar solul este cel mai bun material de constructie cand vine vb de confort, pt ca nu doar izoleaza f bine ci regleaza si umiditatea, n-o sa vezi niciodata prea ud sau prea uscat intr-o structura de... "chirpici" bine facuta.
Eu ii dau inainte cu camaruta asta de test la care lucrez si parca vad c-o sa m-apuc si de restul casei cu finisajul asta.
Atata doar ca-i munka dreaku'...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aia e..mai bei o tuica, mai f#ti o mamaliga pe perete..
Iti recomand sa astepti pana la iarna, poate e o activitate ce degaja caldura? cum is constructiile astea de chirpici cand nu ai gaz si kW-ul costa cat MW-ul?
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cre' k n-ai construit in viata ta nici macar un castel din carti de joc... Auzi la el "construieste iarna..." :biggrin:
Din start am planuit sa incalzesc cu lemn si asta fac, nici nu consum mult pt ca am structura f bine izolata si am eficientizat (reconstruit) si sobele. De unde si renovarile alea grele..
Toate gospodariile similare consuma 3mc pe iarna la incalzire - o singura camera incalzita. Eu deabia trec de 1mc cu tot cu gatit si spalat (fiert apa) la foc de lemne incalzind doua camere. E o chestiune de tehnica, "finesse oblige", as spune.. :joint:
Cand oi face si soba cu hipocaust voi avea exces de caldura si c-un mc incalzesc o iarna intreaga toata casa. :good:
Poti sa zici ca-s povesti, dar am facut multe chestii la viata mea ce altora li se par imposibile, insa...
"Elementary dear Watson, quite elementary" :LOL:

Cat despre kw, asta-i cea mai grea pb cam pt toata lumea, mi-ar veni f greu, dar pan-la urma m-as descurca si cu asta.
Inca nu exista infrastructura pt ce-mi bese mintea, dar se face rost... Lucrez la asta de 15 ani...
Exista solutii pe cat de simple pe atat de valabile ca sa nu mai stai la mana unui furnizor care te fute cum vrea el, iti vinde mai multe "cercepicate" verzi decat kilowati, taie "corentu' " cand si cum doreste si salta pretu' cum vrea muschiu' lui.
Si nu ma refer la panou solar sau morisca de vant.
E adevarat c-o sa ma coste ceva, o sa ma screm si-o sa chirai, dar cand voi iesi la capat voi fi singurul (cred) independent de reteaua energetica si crede-ma ca n-o sa-i duc doru'.
Va trebui doar sa ascund chestia asta, altfel sar pe mine garabetzii care stau in intuneric. :laughing:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am facut o rocada la doua din ele, reusind sa-i ciupesc o frunza uneia (ventilator) si observand cu ocazia asta ca cele mai mici is putin palide in comparatie cu celelalte...
26iulie.jpg
 

Latest posts

Latest posts

Top