What's new

Out tarziu - Double Gum & Purple Bud

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Puturoase te referi mai cbd-oase ,cu lipire de canapea mai mult ,nu ?
Yes sir :tiphat:

l.e.
Savuram energia sativoaselor chiar cu pretul paranoiei, couchlock-ul imi dadea senzatia de incapacitare si implicit atacuri de panica, acum ma delectez cu lenea de indica si gasesc mare placere in "lupta" de a ma misca si a lua decizii in timp ce ma aflu in "melasa" high-ului cbd-os. :LOL:
Pe scurt, se pare c-am evoluat ca gusturi de consum si-am ajuns sa apreciez ambele spectre. :good:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Cred ca am nedreptatit-o pe Double Gum, m-am grabit s-o judec si mi-a dat peste nas...
Ieri am bagat de seama ca a luat in volum (cred ca-i in sapt 4 spre 5 de flower) si-am fost placut surprins sa constat ca are forma si volumul impresionante. A inceput sa dea si cu tricomi... n-o mai recunosc.
Parca mi-a ciordit careva planta inerta si incapatanata si mi-a lasat in loc frumusetea asta, parca n-o merit. :biggrin:
M-am uitat la ea si de aproape si de departe, cu ochelari, cu binoclu, in lumina soarelui, pe nor... Arata bine!
Voi pune o poza relevanta dupa ce-i fac o defoliere partiala, ca vreau sa mai degajez un pic inghesuiala.

l.e.
Sper ca-i destul de relevanta poza, ca mai bine de-atat nu cred ca reusesc. Nu le am cu pozele... :LOL:
Is facute din unghiuri opuse la distanta de zece zile, cand am ales unghiul am luat partea care arata mai bine, asteptand momentul propice al zilei cand lumina era buna pt poza. Pt comparatie.

2gum6oct.jpg 2GumOut16oct.jpg

Am facut defolierea inainte de poza, am dat de rasina si pe fan leaves. Mirosul o face sa merite numele!
Cred ca astept ceva bun de la buruiana asta pe care inca n-am testat-o sub forma de bud, ca nu era gata.
Si a facut "copii" pan-acum cu Wappa si Purple Bud, ceea ce-mi aminteste sa dau cu polen si pe popcornul de la Peyote si Pineapple din micro...
Mersi ca mi-ati amintit! :tiphat:

:biggrin:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Daca te referi la double gum, pot sa pariez c-o sa sara de 50g chiar dac-as lua mostre din ea zilnic.
Are bud-ul f des si compact din cate vad, crengutele alea laterale constituie cate-un mic cola fiecare iar ca polenizare f slab, doar crenguta de jos cea mai apropiata de obiectiv a fost tavalita c-un manunchi de boashe. :biggrin:
Atat Wappa cat si Purple Bud au constitutia mai rasfirata, partial din cauza polenizarii, alta e expunerea redusa la soare - aveau 6 ore direct in iulie, acum poate 4,5.. - se si vede dupa frunze ca are si d-alea de reveg facute-n viteza dar si d-alea cu coada lunga. Adica se-ntind dupa lumina.
Si eu nici acum n-am vopsit alba marginea aia...
Clona aia mica de gum s-a invartosat si ea, a intrat in sapt 2 de flower, sper sa reziste pan-la sf lui noiembrie.

Am cam terminat urgentele de toamna prin curte, asa ca pot sa lucrez iar la sant, mai am de facut:
1 - vopsit mantinela cu lavabil. Reflexie, duh... :LOL:
2 - izolat peretii de pamant cu folie pt ca la ploaie sare namol pe bud... ;
3 - trebuie sa largesc santul cu vreo 50cm pe toata lungimea, nu doar pt extra soare de toamna tarzie ci si pt a nu ma inghesui cand le vizitez / inspectez / gadil... Cu extra 50cm am loc sa-mi pun un scaunel ca sa lucrez pe-ndelete, sa inspectez in detaliu, sa fac poze macro si elimin riscul de a rupe crengute mici cand trec. (patit)

Multam fain pt vizita si aprecieri. :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Update:
Au luat in greutate si volum fetele, da' nu bagati in seama ce vb eu, judecati dupa poze.
pbud29oct.jpg wappa29oct.jpg 2gum29oct.jpg clona2gum29oct.jpg
Din cat am bagat eu de seama, s-a umflat bud-u' pe cam toate, mai ales pe 2gum asta mare.
Purple Bud a prins culoare si de-acum sper doar sa se invineteasca, si Wappa are cea mov prin ea..
DoubleGum-ul mare a primit supliment PK 13-14, iar clona sa a halit Top Max si Root Juice.
C-am pomenit clona, si asta s-a dezvoltat frumos si rapid, sper doar sa ajunga pana la finish..

Am mai zis odata ca m-am apucat sa largesc santul, da' tre' sa lucrez f incet ca sa nu dau praf / pamant pe plante, cred ca o sa montez o perdea provizorie din folie agro ca sa grabesc treaba...
Primesc mai multa lumina dupa ce am mutat parapetul, pana sa fac asta lumina era pana la jumate, acum bate pana la radacina.
Vor primi si mai multa cand voi sapa malul si vopsi cu alb pt reflectie.
sant27oct.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am "muscat" marginea santului de-o latime de cazma, cat sa intre mai mult soare. aman restul...
Pozele-s facute dinspre sud la ora 12:00 de la 2 m distanta, doar ca sa constat ca plantele-s bine expuse la lumina si sa am o imagine de ansamblu a dezvoltarii lor. N-arata rau, ha? :biggrin:
Cred c-am gasit ora si unghiul potrivite pt pozele din sant! :dunno:
clona1nov.jpg 2gum1nov.jpg wappa1nov.jpg pbud1nov.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ieri am recoltat bortzoasa (p-aia cu seminte) si Peyote Critical.
Peyote a fost tuns in 60 sec, nu c-as fi eu prea bun la asta ci are o structura pur indicoasa fara frunze multe.
Pineapple Chunk e la fel de bine structurat si amandoua au bud compact, inundat de rasina.
O sa detaliez cu poze and shit in thread-ul micro, dupa ce culeg si Chunk-u' (o sapt).

Azi am cules Purple Bud si Wappa. Le-am tras o tunsoare superficiala (frunzele mari si medii) si-o spalatura-n trei galeti. Sare de lamaie, bicarbonat si apa chioara pt clatire.
O sa pun si poze da' mai tarziu, acu-s prea spart... Recolta marcheaza sezonu' de "muci de foarfeca" :biggrin: (finger hash) si-am bagat o bilutza maricica de rasina de la purple.
Intr-o sapt (doua?!) o sa culeg si frumusetea de Double Gum. Din ce vad, clona e cam la doua sapt in spate.
Desi evenimentele indica clar asta, vom vedea cum merge dezvoltarea ca ma-sa a prins soare si caldura in sapt 5-6 ori ea (clona) se screme prin frig si ceata. Numa' sa termine la timp, inainte de inghet ca la cantitate is resemnat, frig = bud mic/putin.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu ai mai terminat beciul? :D
O sa-l termin dupa recoltarea completa altfel umplu plantele ramase de pamant si praf.
Arata foarte bine, doua din ele te-au rasplatit bine
Mersi frumos, Double Gum a mare cred c-o sa ma rasplateasca si mai frumos, pozele promise:
2gum16nov.jpg clona16nov.jpg 16nov.jpg
Asta-i ce-a mai ramas de recoltat de afara; 2Gum din samanta regulata si clona ei care-i la 2 sapt in urma.
Zilele astea o culeg si pe cea mare (nici nu ma mai uit dupa tricomi..) iar de ziua romanicii ii iau glanda si lu' clona. :biggrin:

Si cam asa arata ce-am cules:
recoltapartiala.jpg

In stanga e Peyote Critical, urmeaza doua bucati de Wappa si apoi Purple Bud si ala semiciopartit.
Le-am spalat si apoi centrifugat c-o sfoara legata de tulpina, is rupte ca sa incapa-n galeti si mai apoi sa reziste la ... "stoarcere" :LOL:
Astea de la out au bud-ul mai aerisit (rar) dar ma uimeste marimea boabelor, n-am avut niciodata asa mari.
Ma refer la teci, nu la semintele propriu-zise, ca si astea-s polenizate partial.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Acum ca am cules, tratat si imbuteliat produsu', ar trebui sa inchei thread-ul.

Double Gum si clona ei au fost culese la inceputul lui decembrie, voiam sa fiu sigur ca-i blana. Este. :good:
Productia estimata la planta mama e in jur de 40g, bud-ul nu a fost nici acum desprins de tulpina.
Sta atarnata cu capu-n jos in magazie, nici macar nu i-am facut sugar trim-ul.
Clona (tarzie) de 2G e si aia agatata langa ma-sa, are sub 10g de bud pe ea dar e la fel de gustoasa.
Wappa a generat 17g de bud, Purple Bud 23g. Cu sugar trim facut si uscate iasca.
Asta e standardul la mine, umiditate ciuciu. O ciudatenie de-a mea.
Consider ca pute la fel cand o arzi, indiferent de rh, si in plus o pot stoca pe termen lung fara teama c-o halesc bacteriile.

Am o productie buna de seminte de la toate insa nu atat incat sa afecteze grav bud-ul, doar ceva structura aerata la care a contribuit si soarele mai slab din perioada de flower tarziu.
Acum am seminte din tata Double Gum, pe langa perpetuarea soiului original, cu Wappa si Purple Bud.
Interesant de vazut ce cross-uri or da astea din urma...

Promit sa bag si poze, o parte le-am facut da' drogurile astea... :biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top