What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce va place sa va complicati atata cu butelii de co2 nu stiu... Creste potenta ierbii? Nu. Creste numarul de terpeni? Nu. Devine mai rezistenta? Nu. Creste calitatea ? Nu stiu ce sa zic...

Nu neg ca nu e eficient, ci doar prefer sa imi las fetele 2-3 zile mai mult in veg decat sa stau sa ma complic cu buteliile alea, chiar merita bataia de cap?
Eu nu folosesc butelie ci generator diy, CO2-u' e un supliment pe care-l administrezi din acelasi motive pt care le dai si alte suplimente gen RootJuice, TopMax, PK13/14, etc.
Pe langa cei aprox 5L de vodca per sapt pe care mi-i da generatorul, imi face plantele mai viguroase ca si cum ar creste in gradina. N-ai soare, le dai codoi.
Acum ceva timp le dadeam bombe de codoi, adica le gazam exact cand se aprindea lumina in box.
Aveau niste explozii de crestere echivalentul unei sapt de veg, care bat cele 2-3 zile de veg mentionate.
La aceeasi suprafata, acelasi nr de plante cu acelasi volum si amestec de sol, aveam productie (grame) mai mare cu 25 pana la 40% mai mare fata de fara CO2.
In ce ma priveste, raspunsul e DA! Merita bataia de cap chiar si cu butelii.
Aici n-am mai administrat bombe pt ca n-am box (urile) etans cum aveam in trecut si cu intake in "U", dar n-au intrat zilele-n sac... :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Adevarat !
Daca tii o distanta/putere optima fata de planta nu ai nevoie de co2.

Cel mai bine este sa te convingi singur decat sa mergi pe "crede si nu cerceta".
Se gasesc multe informatii pe acest site, plus suportul vostru :D
 
Last edited:

DcSantos

Active member
cat functioneaza extractorul cand se aplica co2-ul ? se sigileaza cortul si co2-ul ramane acolo dar pentru cat timp din 24 h de exemplu ? :joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La co2 ori lucrezi sigilat ori irosesti o parte din co2 prin ventilatie.. sa faci o combinatie din astea inseamna ca niciodata nu ai mediul potrivit pentru plante.
 

DcSantos

Active member
La co2 ori lucrezi sigilat ori irosesti o parte din co2 prin ventilatie.. sa faci o combinatie din astea inseamna ca niciodata nu ai mediul potrivit pentru plante.
caldura si umiditatea ? caldura cica nu afecteaza asa tare dar umiditate pana la urma ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai alea le reglezi cu dezumidificator/ac. Umiditatea si temperatura, impreuna, dau un indice ce se cheama VPD, mult mai relevant pentru growing decat cele 2 luate separat. VPD conteaza mult, deci si umiditatea e importanta.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Deocamdată e in dezbatere în parlament și după ce va lua decizii vor stabili și regulile! Cred eu! Deocamdată e doar depusă propunerea și până în luna martie se vor face dezbateri și va fi și un verdict final!
 
Top