What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

vasile

Well-known member
Veteran
Aaaa, faci misto de mine bah? Is galben de invidie :LOL:
Am si eu ceva mov prin purple bud si-un pic la wappa, da-n principal cre' ca-i frigu' si nu neaparat genetica.
Ale mele is out de-acolo si frigul din ultima vreme, ca pan-acu' tipam dupa mov si el absent nemotivat.
A ta e mov la ce temperaturi? Banuiesc ca-i indoor...

Stai, c-am uitat: tot pe baza de frig am mov si la pineapple chunk si peyote critical. Se pune? :biggrin:


A aparut in prima saptamana de viata ceea ce ma surprins putin, in cort sunt vreo 26-28 grade. D-abia astept sa se faca mai mare. :D
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mistooo, esti norocos bah vasile!
Una din putinele ocazii in care platesc tribut superstitiei: Ptiu, sa n-o deochi! :good:

l.e.
Trebuie sa intreb: a fost cumva expusa la temperaturi mai scazute?
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Mar bate un gand mai flacai.
Dar nu stiu ce sa fac!
M-as apuca sa fac un grow in doar 30 x 30 x 80. ( daca nu ma insel )
Fara extractor fara umidificator fara nimic doar un mic ventilator inauntru!
Cu 9 pahare de bere!
La doar 4 becuri led!
Credeti ca as putea sa le duc la capat ?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am sa incerc sa pun un extractor ,adica un ventilator ca extractor , dar o sa fie mai greu dar poate ma descurc!
Ca mi-am mai cumparat niste seminte si poate macar le voi gusta , ca sunt constient ca mare branza nu va iesi ! Curentul oricum e moca! Mai rau e ca acum am un coleg de camera , nu ar zice el dar e mai bine sa nu stie !
Deci mai imputita treaba va fi !
 

vasile

Well-known member
Veteran
Eu zic ca te descurci, iarba e o buruiana care nu are foarte multe nevoi, eu am vazut canepa crescand prin fisuri de ciment, atata timp cat are apa cu nutrienti, aer proaspat si lumina eu zic ca nu o sa ai probleme.

Grija ar trebui sa fie colegu de camera, daca nu ai de gand sa ii spui trebuie sa te gandesti ca oricum o sa miroasa si extractorul o sa faca zgomot, poate el nu are o problema insa cine stie cine il mai viziteaza.
 

DcSantos

Active member
Am sa incerc sa pun un extractor ,adica un ventilator ca extractor , dar o sa fie mai greu dar poate ma descurc!
Ca mi-am mai cumparat niste seminte si poate macar le voi gusta , ca sunt constient ca mare branza nu va iesi ! Curentul oricum e moca! Mai rau e ca acum am un coleg de camera , nu ar zice el dar e mai bine sa nu stie !
Deci mai imputita treaba va fi !
Eu zic ca te descurci, iarba e o buruiana care nu are foarte multe nevoi, eu am vazut canepa crescand prin fisuri de ciment, atata timp cat are apa cu nutrienti, aer proaspat si lumina eu zic ca nu o sa ai probleme.

Grija ar trebui sa fie colegu de camera, daca nu ai de gand sa ii spui trebuie sa te gandesti ca oricum o sa miroasa si extractorul o sa faca zgomot, poate el nu are o problema insa cine stie cine il mai viziteaza.
Asta ma gandeam si eu si eu i-as spune la om ca ma apuc de crescut niste plante . cel mai bine pt ambele parti ma gandesc eu. Asa stie de unde ar veni zgomotul de ventilator si nu se apuca el de cautat prin camera la tine sursa zgomotului cand nu esti pe acasa.Plus ca e bine sa ai un aliat care te poate ajuta daca trebuie sa pleci pt perioade de cateva zile,il poti ruga pe el sa mai arunce un ochi la ele sa fie totul in regula .:joint:
 

DcSantos

Active member
Asta ma gandeam si eu si eu i-as spune la om ca ma apuc de crescut niste plante . cel mai bine pt ambele parti ma gandesc eu. Asa stie de unde ar veni zgomotul de ventilator si nu se apuca el de cautat prin camera la tine sursa zgomotului cand nu esti pe acasa.:joint:
Am sa incerc sa pun un extractor ,adica un ventilator ca extractor , dar o sa fie mai greu dar poate ma descurc!
Ca mi-am mai cumparat niste seminte si poate macar le voi gusta , ca sunt constient ca mare branza nu va iesi ! Curentul oricum e moca! Mai rau e ca acum am un coleg de camera , nu ar zice el dar e mai bine sa nu stie !
Deci mai imputita treaba va fi !
nu e legal sa cresti in Cehia ,bro ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar si cand e legal, de multe ori trebuie acordul vecinilor sau cel putin al proprietarului, si evident si al colocatarilor, daca exista. Eu stiu ca e voie doar pt uz medical in cehia, da nu am idee prin ce nebunie treci ca sa ajungi la a creste legal. Cel mai probabil nu merita, mai ales pt un grow de marimea aia.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
In cehia e legal sa cresti pana la 5 plante cu continut pana la 1 % thc.
Dar daca ai sa cresti cu continut mai mare de 1% thc e problema, ai voie 3-5 plante dar nu ai voie sa le usuci , consumi , vinzi .
Daca te afla , te urmareste , te controleaza si daca nu le arunci tu de buna voie ti le confisca si te alegi cu o amenda penala de vreo 800 euro.
Dar daca depasesti numarul de 5 plante se considera tot penal si in functia de gravitatea faptei te poti alege si cu ceva suspendare 6 luni pana la 5 ani cu executare!
Colegul oricum stie ca fumez iarba !
Stie ca vin de fiecare data cu cate 5 grame , razand spune iar ti-ai facut rezerva pe cateva zile ??
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu as fi super multumit cu legile alea (ma refer la partea cu iarba cu thc dar fara sa fie voie sa faci x si y cu ele), si daca esti om cu capul pe umeri si iti vezi de treaba ta nu ar putea niciodata sa te prinda in offsaid. Cel mai riscant e grow-ul, daca nu te poate salta pana la final, deja 90% din treaba e facuta!! Iar 5 plante poate sa insemne cateva kg.. deci nu e problema de vreo limita reala de cantitate.
Daca inca nu intelegi cat de noros esti cu legile structurate asa relaxat, consulta un avocat sau jurist, si te lamuresc ei cum poti sa fii beton dpdv legal.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Bagam tehashce, cebede, plm, da' nush-ce se-ntampla cu mine..
Cand is fumat si stau langa soba, se amplifica high-u' pana aproape de lesin, ca la betia de alcool.
Mai pateste careva asa ceva sau mi se-ntampla doar mie?
Sau is singuru' de p-aci care se-ncalzeste la soba? :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E normal, se dilata capilarele si dupa cum un om invatat ca matale ar trebui sa stie, asta inseamna mai multe locuri pe unde cannabinoizii sa fie absorbiti. La fel si cand faci miscare mai intensa. Dar nu e o amplificare, ci mai degraba e un decalaj de la efectul normal impartit pe mai mult timp, la un efect intens, dispus pe termen mai scurt, si cu incepere mai rapida. O sa te mire, dar sa stii ca in acest caz o buna parte din caldura pe care o simti nu e de la soba, ci de la cannabinoizii absorbiti local. Eu ma incing si afara in frig, cand iau portie prea mare. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sub 8-10 mg per gr ar fi ceva mediu, 15-20 ar fi ceva forta. Am auzit si de 25 mg per gram, sau chiar 30, da na, raritati sau masurat cum trebuie ca sa dea ce vrea clientu'.
Sa zicem o medie de 12.5 mg per gram, 0.4 ar avea sub 5 mg deci.
Later.edit: eu m-am obosnuit sa iau in calcul 10 mg per gram, ca e mai usoara matematica, si stiu si sigur ca ala e minimul, pt ca de cele mai multe ori iarba pe care o bag are mai mult.
 
Last edited:

DcSantos

Active member
Sub 8-10 mg per gr ar fi ceva mediu, 15-20 ar fi ceva forta. Am auzit si de 25 mg per gram, sau chiar 30, da na, raritati sau masurat cum trebuie ca sa dea ce vrea clientu'.
Sa zicem o medie de 12.5 mg per gram, 0.4 ar avea sub 5 mg deci.
Later.edit: eu m-am obosnuit sa iau in calcul 10 mg per gram, ca e mai usoara matematica, si stiu si sigur ca ala e minimul, pt ca de cele mai multe ori iarba pe care o bag are mai mult.
Am facut si eu un calcul si cred ca am fost optimist ca am calculat iarba mea la 190 mg pe gram . strainurile nu au intotdeauna concentratiile de pe eticheta cum am putut sa uit!:joint:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai tu te-oi fi luat dupa procentul de thc dintre totalul de canabinoizi. Aia e altceva, ai sa zicem 15 % cannabinoizi la gram, si din aia in jur de 20% e thc si atunci tot camin jur de 10-20 mg per gram vine.
 

DcSantos

Active member
Pai tu te-oi fi luat dupa procentul de thc dintre totalul de canabinoizi. Aia e altceva, ai sa zicem 15 % cannabinoizi la gram, si din aia in jur de 20% e thc si atunci tot camin jur de 10-20 mg per gram vine.
sa traiesti man ! am inteles acum ! Ma uitasem pe net si explica cum trebuie calculat dar nu luasem in calcul si alti canabinoizi. :joint:
 
Top