What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

lumion

Active member
Am nevoie de recomandari. Un soi de rupt capul eventual somn si unul de facut ceva treaba. Ceva pe Europa. Yeld bun si daca se poate frunze ca Bikini, 10 sapt timp de recoltare. Multumesc anticipat!!!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Degeaba iti recomand niste strainuri daca prinzi fenotipuri pe care nu le-am prins eu... am crescut acelasi strain, o planta imi rupea capu alta dadea spre somn.. depinde si de noroc

Sative spre 10 sapt recoltare nu gasesti aproape deloc ... poate doar autoflowere la care pierzi mult, nu neaparat greutate
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am nevoie de recomandari. Un soi de rupt capul eventual somn si unul de facut ceva treaba. Ceva pe Europa. Yeld bun si daca se poate frunze ca Bikini, 10 sapt timp de recoltare. Multumesc anticipat!!!
Nici o sansa la frunza ca bikini cu flower scurt. Bikini ca frunza am mai intalnit... :biggrin:
Banuiesc ca la inflorire te referi cu 10 sapt.
Indica energica e Wappa cu 8 sapt de flower, daca-i tai 1-2 ore din lumina incepand cu sapt 2-3 de flower, iesi mai scurt de atat.
Hibrizi cu flower 9-10 sapt si f energici mai is Jack Herer si AK47. Aceeasi smekerie cu lumina..
Vb doar de ce am crescut si fumat, sigur ca mai sunt multe dar astea is cateva soiuri pt care n-am plans dupa bani si timp investit.
Pan-acu' m-am ferit de blanareala, dar de data asta am luat Cheese. N-am fumat din ea decat frunze (sample..) dar se anunta knockout pt mine.
Toate astea le-am luat doar de la seed bank-uri europene.
Mai am pe teava neshte soiuri la care am pus botu' din descriere, dar nu garantez pt niciunul ca nici macar nu le-am germinat pana acum. O sa-mpartasesc experienta, nici o grija. :tiphat:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Hai să vă stârnesc un pic de vorba !
​​​​​​Că tot am fumat un pic , să-i dăm drumul!
Ce sativa ați fumat și vi sa părut mai energică , creativă, guggly!
Cu alte cuvinte care va mulțumit mai mult dintre cele mai sativoase??
Văd că încep să mă plictisesc de indică!
Vreau sa aud niste păreri ale voastre!
Poate pe viitor mă voi axa mai mult pe sativa daca îmi va placea mai mult!
Că până acum numai indică și hibrizi am băgat! Păreri și întâmplări pățite de voi pe sativa!!
 

vasile

Well-known member
Veteran
E la noroc, eu am bagat hibrizi care pe reteta erau 50/50 sativa dar dupa ce le consumam erau aproape full sativa, depinde de ce fenotip prinzi...
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
fetch?photoid=17968992.jpg
fetch?photoid=17968993.jpg
​​​​​​ ​​​
Hai să vă stârnesc un pic de vorba !
​​​​​​Că tot am fumat un pic , să-i dăm drumul!
Ce sativa ați fumat și vi sa părut mai energică , creativă, guggly!
Cu alte cuvinte care va mulțumit mai mult dintre cele mai sativoase??
Văd că încep să mă plictisesc de indică!
Vreau sa aud niste păreri ale voastre!
Poate pe viitor mă voi axa mai mult pe sativa daca îmi va placea mai mult!
Că până acum numai indică și hibrizi am băgat! Păreri și întâmplări pățite de voi pe sativa!!

Din ultimul grow de sative de la ACE, cam toate or fost energetice si uplifting ca sa zic asa, cu o mentiune speciala pentru Purple Haze x Honduras (am auzit ca Green Haze x Honduras e si mai bine cotata in departamentul asta) si intr-o masura mai mica Killer A5 care-i mai heavy asa...
Outdoor, tocmai ce-am recoltat un cross de mi l-o daruit cineva de aicea de pe forum, Oaxaca Copalita x Flo. Am vegetat-o indoor pana pe la inceputul lui iunie si dupa aia am scos-o afara undeva la umbra iar de cand o inceput a inflori, jumatea lui iulie!, am mutat-o in soare...
Azi am remarcat un inceput de mucegai pe unul din mugurii inferiori si am taiat-o. Si desi prognoza pentru următoarele două săptămâni e superba n-am mai lasat-o caci pare a fi gata oricum, nu mai dezvolta pistili noi, frunzele incepusera sa ingalbeneasca...
​Nu stiu inca cum sa atasez pozele la postul asta dar m-oi dumiri eu mai târziu image widget
 
Last edited:

VanVulpen

Well-known member
Veteran
VanVulpen Imi place cum arata! :) Cat de inalt a crescut Oaxaca Copalita x Flo ?

Pai nu foarte inalta, 1.2m poate? Ideea e ca atunci cand vrei sa induci inflorirea în toiul verii trebuie sa "stresezi" planta cu o serie de trucuri, in cazul meu o functionat un vas relativ mic de 20l, vegetație indoor 24/24 pentru cateva saptamani, mutata afara dupa solstitiu intr-un loc relativ umbrit si dupa ce o inceput a arunca pistili in 15 iulie am scos-o in mijlocul unei poieni pentru expunere solara maxima...
Ma tem ca daca as fi incercat un vas mai mare ori vegetație mai lunga pentru un "monstru" nu ar fi inflorit atat de devreme si foarte probabil nu ar fi terminat asa ca sunt cat se poate de mulțumit de rezultat ...
Nu mai spun ca trimming-ul de l-am fumat zilele astea e cafeină pura ca sa nu zic mai mult... Sativa energetica prin definiție...
 

urbanHaze

Active member

Fain! Gasirea de solutii de inflorire mai rapida ar fi importanta la astea.

Am si eu una dominant sativa "in teren" pe care am pus-o clasic, in pamant, si acum un pic imi da de furca cu putregaiul cenusiu. Am pierdut deja cateva crengi, dar ar mai avea vreo o saptamana de stat si sunt tot pe ace. Sunt pe ganduri daca sa culeg mai devreme sau sa mai sacrific o parte sa am ceva gata gata - chiar daca ar fi ceva mai putin.

Oricum, cantitatea care a iesit anul asta este impresionanta asa ca nu e ca si cand as ramane cu foarte putin din ea.

Ce parere ai?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Frumos out-ul !
Cum scap de tripsi? Fâs fâs, ceva rapid si eficient? :joint:
Brainkiller 90/10 sat/ind, vine intr-un ambalaj comic. Blue Power si Tropicanna Banana:
Click image for larger version  Name:	20211022_130727.jpg Views:	0 Size:	59.9 KB ID:	17972550

Click image for larger version  Name:	20211022_130727.jpg Views:	0 Size:	59.9 KB ID:	17972550
Click image for larger version  Name:	20211022_130727.jpg Views:	0 Size:	59.9 KB ID:	17972550
Click image for larger version  Name:	20211022_130727.jpg Views:	0 Size:	59.9 KB ID:	17972550
 

Attachments

  • 20211022_130727.jpg
    20211022_130727.jpg
    59.9 KB · Views: 18

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nasol cu thripsii...
Organic, daca gasesti: Laser™ 240 SC
Emulsionabil (de dat pe frunze): Vertimec
Sistemic, adica poti da si pe planta si pe sol, intra in planta si otraveste toti sugatorii: Mospilan

Ultimul il gasesti in orice fitofarmacie din romania, celelalte.. nu as garanta. Trebuie o perioada de pauza de vreo 3 saptamani la legume.. deci eu nu as da in flower in nici un caz. (De fapt nu as da deloc cu genul asta de insecticide, dar aia e alta poveste.)
Tratamentul ar trebui repetat la vreo saptamana distanta sa omori si thripsii ce erau in stadiul de ou si alte stadii ce nu se hranesc in momentul primului tratament.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Sunt curios cum va arăta acel brainkiller de la visión Seeds!
Ca la cannafest am întâlnit și eu banca asta de semințe și aș vrea să știu dacă se merită să cumperi de la ei!
Eu nu am cumpărat de la ei dar am întâlnit nume interesante in catalogul lor! Multă baftă !
 
Top